ckv v4 p3 les 2

ckv v4 p3 les 2
1 / 40
volgende
Slide 1: Tekstslide
Culturele en kunstzinnige vormingMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

In deze les zitten 40 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 70 min

Onderdelen in deze les

ckv v4 p3 les 2

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Les 2: ckv pagina + wat is er in DH? 

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

              Startklaar
  • Telefoon is weg voordat je het lokaal inkomt!
  • Jas uit, tas op de grond
  • Laptop dicht op tafel
  • Logboek en pen op tafel 
timer
1:00

Slide 4 - Tekstslide

1. Startklaar
Bij de start van iedere les verwelkomt de docent de leerlingen bij de ingang van de deur, noemt leerlingen bij naam, maakt oogcontact en besteedt aandacht aan hun welbevinden. De docent geeft het goede voorbeeld en spreekt hoge verwachtingen uit voor het verloop van de les door succescriteria op gewenst gedrag, schooltaal en effectief leren te benoemen. De leerlingen zijn startklaar: ingelogd in LessonUp, telefoons opgeborgen in het Zakkie, en JdW-map op tafel.
STARTER

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

CKV pagina aanvullen 

1. Ga naar Simulise naar je CKV pagina. 
2. Klik op het pijltje en dan Bewerken. Voeg de volgende opdrachten toe aan je portfolio (MANDATORY):


Periode 1:                                      
  1. Opdracht 1: fotocollage
  2. Opdracht 2: rap/spoken word 
  3. Drieluik 
 








Periode 2: 
1. Product
2. Reclamevideo
3. Pitch
timer
10:00

Slide 6 - Tekstslide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
Planning 
Wat gaan we deze les doen? 
1. Introductie P3 (vervolg)
2. Opdracht: wat is er in DH? 
3. Voorbereiden bezoek Waste Me 
4. HW






Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

           Leerdoelen

Je kunt minimaal drie soorten van kunst in de openbare ruimte benoemen. 

Je kunt drie verschillende doelen benoemen van kunst in de openbare ruimte.

Je kunt een eigen kunstroute maken door kunstwerken in de stad te kiezen, te beschrijven en uit te leggen waarom je ze hebt gekozen.
(Je weet hoe laat en waar je moet zijn voor de voorstelling Waste Me). 

Slide 8 - Tekstslide

3. Leerdoelgericht werken
De docent geeft het onderwerp, RTTI geformuleerde leerdoelen en de lesopbouw aan. De docent weet de leerdoelen goed te laten aansluiten bij de voorkennis en het (taal)niveau van de leerlingen. Gedurende de les wordt continu een terugkoppeling naar de leerdoelen gemaakt om de mate van beheersing te controleren.      
1. Introductie P3 (vervolg)

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Je bedenkt een idee voor een kunstwerk dat in de openbare ruimte komt te staan en maakt dit in het klein (individuele opdracht). 

Met openbare ruimte worden alle plekken bedoeld die vrij toegankelijk zijn voor iedereen. Denk aan straten, pleinen, parken, stranden, speeltuinen en stations.

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


Je bedenkt een idee voor een kunstwerk dat in de openbare ruimte komt te staan en maakt dit in het klein (individuele opdracht). 

- Op welke manier sluit je kunstwerk aan bij de plek waar het komt te staan?
- Wat is de betekenis/het doel van jouw kunstwerk? 
- Welke materialen zou je gebruiken en waarom? 

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Soorten: hoeveel weet je er nog?

Slide 12 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

SCULPTUREN
Een sculptuur is een kunstwerk dat bedoeld is om van alle kanten te bekijken. 

Slide 13 - Tekstslide

Beelden in DH
Er staat beslist een interessant nieuwtje op de iPad. Zo geconcentreerd kijken de twee jonge, modern geklede vrouwen naar het scherm. Gewapend met tas, iPad en hoofddoeken lopen ze samen door de stad. Dit intieme en dagelijkse tafereel is het onderwerp van het veertigste sokkelbeeld van De Beeldengalerij. Beeldhouwer Tony van de Vorst is de maker van dit kleurrijke en tegelijkertijd ingetogen beeld van de twee vriendinnen.
Hoe gewoon ook in het straatbeeld, het gebeurt niet vaak dat moslima’s terug te zien zijn in een sculptuur. Struycken, de initiator van De Beeldengalerij, zag dit als een omissie en nodigde Van de Vorst uit een beeld te maken van een moslimvrouw. Zij verdiept zich doorgaans in de schoonheid en de kracht van vrouwen uit allerlei culturen.
Met haar oeuvre van figuratieve sculpturen in steen, hout, brons en gips geniet ze grote landelijke bekendheid. Museum Beelden aan Zee in Scheveningen bezit van haar bijvoorbeeld een borstbeeld van koningin Máxima en een kolossale, roodmarmeren Mond. In al haar sculpturen combineert Van de Vorst gedegen ambachtelijkheid met poëtische verbeelding en kennis van de kunstgeschiedenis. Het expressieve kleurgebruik gaat terug op de bonte heiligenbeelden uit haar Brabantse jeugd.
Aan het begin van haar carrière maakte Van de Vorst voor de Prix de Rome (1975) een beeld van twee vriendinnen uit de wereld van de beroemde negentiende-eeuwse, Nederlandse schilder Breitner. Dat beeld is inspiratiebron voor het nieuwe sokkelbeeld. Twee leerlingen van het ROC Tilburg poseerden er speciaal voor. De uiteindelijke sculptuur is echter geen goed lijkend portret, maar een mix van de modellen en ander beeldmateriaal. De hoofddoek omlijst hun gezicht, waardoor ogen, neus en mond extra expressie krijgen. Zo heeft Van de Vorst, net als Breitner vroeger, vrouwen uit steden van nu verbeeld. Mooi, eigenzinnig en sterk.
MONUMENT
Een sculptuur/bouwwerk dat bedoeld is om een belangrijke gebeurtenis, persoon of idee te herdenken.

Slide 14 - Tekstslide

Beelden in DH
Links: Johan van Olde Barneveldt
Rechts: internationaal homomonument

Slachtoffers van discriminatie herdenken en tegelijkertijd mensen met een homoseksuele geaardheid van nu emanciperen: dat stond de Haagse gemeenteraad in 1986 voor ogen met het Homomonument voor hun stad.

STREET ART

Slide 15 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

INTERVENTIE
Tijdelijke of permanente kunstwerken die de omgeving op een nieuwe manier laten ervaren.

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

LAND ART
Land art is een kunstvorm waarbij kunstenaars de natuurlijke omgeving gebruiken als onderdeel van het kunstwerk. 

Slide 18 - Tekstslide

IN DH
Liggend op je rug, je hoofd ver achterover: dan neemt de hemel boven je de vorm aan van een koepel die op de kraterrand rust. Heb je normaal het idee dat de lucht plat boven je hangt, in werkelijkheid buigt de hemel natuurlijk mee met de ronding van de aarde. De Amerikaanse kunstenaar James Turrell maakt dit in zijn ‘Hemels Gewelf’ voelbaar.
Turrell heeft zijn ‘Hemels Gewelf’ in 1992 ter gelegenheid van een internationaal congres over landschapsarchitectuur en beeldende kunst bedacht. Hij was daar op uitnodiging van Stroom. Vier jaar later is zijn kunstwerk in de Kijkduinse puinduinen gerealiseerd.
Het kunstwerk bestaat uit een ellipsvormige aarden wal met een doorsnede van 40 bij 30 meter. Doordat de krater aan de buitenkant met helmgras is bekleed, gaat hij geheel op in zijn omgeving. De bezoeker kan de krater via een zes meter lange tunnel betreden. In het midden treft hij twee stenen ligbanken aan. Bovenop een nabijgelegen duintop heeft Turrell nog een bank geplaatst. Deze biedt een panorama waarin de boten door de lucht lijken te varen.
Het idee voor het Haagse gewelf is geënt op het levenswerk van Turrell: Roden Crater in de Painted Desert van Arizona. In deze uitgedoofde vulkaan heeft hij verschillende ruimtes gecreëerd. Licht, ruimte en waarneming vormen de kernbegrippen van zijn oeuvre. Deze kunstenaar, tevens piloot en wiskundige, creëert met zijn kunstwerken situaties waarin je licht fysiek kunt ervaren. Daar word je je bewust van je eigen manier van waarnemen.
Voor Turrells oeuvre zijn de geschriften van Marcel Minnaert (1873-1970) van belang. Deze Utrechtse astronoom schreef bijvoorbeeld over de misvatting dat wij de ondergaande zon als een grote bal waarnemen. Zijn praktische suggestie: bekijk diezelfde ondergaande zon maar eens door je benen. Met zijn ‘Hemels Gewelf’ doorbreekt ook Turrell je geconditioneerde manier van kijken. Een unieke ervaring die druk bezocht wordt.
Doelen/betekenissen

Slide 19 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

ONTMOETEN
Kunstwerken die ontmoetingsplekken creëren waar mensen kunnen zitten, staan of liggen.

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

 SPELEN
 Speelse en interactieve werken die uitnodigen tot  beweging of spel.

Slide 21 - Tekstslide

Meestal nodigt Dröge Wendel je uit om iets te doen met simpele voorwerpen als een stok, een bal, een prop papier of een vorm van klei. Wereldberoemd is haar The Black Ball, een reusachtige bal van zwart vilt die ze sinds 2000 in verschillende steden over de hele wereld door de straten heeft laten voortbewegen door voorbijgangers. Het is ronduit verbazingwekkend om te zien hoe mensen uiteenlopend reageren op dit zachte donkere voorwerp dat veel groter is dan zijzelf.
Met de gaten in de koker en de feloranje binnenkant verleidt het beeld van Dröge Wendel je middenin de drukke winkelstraat niet alleen om samen te komen, en samen met een voorwerp én een ander mens een nieuwe vorm van samenzijn te ervaren. To Be To Gather.
VERRASSEN/HUMOR
Werken die je verrassen en je anders laten kijken. 

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

ESTHETISCH
Visueel aantrekkelijke werken die vooral gericht zijn op schoonheid en sfeer.

Slide 23 - Tekstslide

James Turrell’s lichtinstallaties
Anish Kapoor’s spiegelwerken

Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

MAATSCHAPPELIJK GEANGAGEERD

Maatschappelijk geëngageerde kunst is kunst die zich bezighoudt met sociale, politieke of culturele vraagstukken. Vaak bedoeld om bewustwording te creëren en/of verandering te stimuleren.

Slide 25 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Planning v4a
Les 1: Introductie P3
Les 2: Wat is er allemaal in Den Haag?
Les 3: Recensie Waste Me + HW opdracht presenteren
Les 4: Concept kunstwerk 
Les 5:  Kunstwerk maken
Les 6:  Kunstwerk maken 
Les 7: Kunstwerk maken
Les 8: Herhalingsweek: reflectie

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Planning v4b
Les 1: Introductie P3
Les 2: Wat is er allemaal in Den Haag?
Les 3: Recensie Waste Me + HW opdracht presenteren
Les 4: Concept kunstwerk 
Les 5:  Kunstwerk maken
Les 6:  Kunstwerk maken 
Les 7: Kunstwerk maken
Les 8: Herhalingsweek: reflectie

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Planning v4c
Les 1: Introductie P3
Les 2: Wat is er allemaal in Den Haag?
Les 3: Recensie Waste Me + HW opdracht presenteren
Les 4: Concept kunstwerk
Les 5: Kunstwerk maken
Les 6: Kunstwerk maken
Les 7: Kunstwerk maken
Les 8: Kunstwerk maken
Les 9: Herhalingsweek: reflectie

Slide 28 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Planning v4d
Les 1: Introductie P3 + wat is er allemaal in Den Haag?
Les 2: Recensie Waste Me + HW opdracht presenteren
Les 3: Concept kunstwerk 
Les 4: Kunstwerk maken
Les 5:  Kunstwerk maken 
Les 6:  Kunstwerk maken
Les 7: Herhalingsweek: reflectie

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

2. Opdracht

Slide 30 - Tekstslide

Beeld in Rotterdam

Slide 31 - Video

Deze slide heeft geen instructies

2. Opdracht
1. Maak tweetallen.
2. Ga naar de website buitenkunstdenhaag.nl en klik op plattegrond.
3. Kies een Haagse wijk en stel een route samen van 3-5 kunstwerken.
4. Beantwoord de vragen op het werkblad. 

Tip: Denk goed na over de volgorde en het doel van jouw route. Wat wil je dat mensen ervaren of leren?



Het werkblad lever je in (offline). Volgende week aan elkaar presenteren in groepen. Werkblad wordt beoordeeld. 

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

3. Waste Me
Waar gaat Waste Me ook alweer over?

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

       Waar gaat het over? 
Waste Me is een mix van dans, theater, trash-art en live muziek.
Het is een groot pleidooi voor consuminderen. Je kan de voorstelling zien als commentaar tegen de consumptie- en wegwerpmaatschappij. 
Hoeveel consumeren we, hoeveel gooien we weg, hoe duurzaam zijn we met onze spullen? En met elkaar...? 

Het gezelschap is Maas Theater en Dans, uit Rotterdam. 
Deze voorstellling werd gemaakt door Cecilia Moisio. 

Slide 35 - Tekstslide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
        Nog even praktisch... 
Locatie: Theater aan het Spui, Spui 197 
Datum: donderdag 10 april
Duur: 13:30-14:40 (om 13:10 verzamelen)
Met CKV 4 havo/4 en 5 vwo.

Verplicht!

Les 3 verwerkingsopdracht voor punten 

Slide 36 - Tekstslide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
        Afspraken in het theater
  • We zijn op tijd, doen onze jas uit en gaan vooraf naar de wc. 
  • We gaan samen het theater binnen met mentor/ begeleider.
  • We zijn te gast.
  • We blijven bij elkaar met de klas.
  • Tijdens de voorstelling zijn we stil.
  • We eten niet in het theater of in de zaal.
  • Onze telefoon zit in onze tas. 

Slide 37 - Tekstslide

6. Actieve verwerking
De docent maakt expliciet hoe de leerstof actief verwerkt dient te worden. De docent start met modelleren en laat leerlingen vervolgens actief inoefenen. Volgens het 'ik-wij-jullie/jij-wij' principe wordt de ondersteuning geleidelijk afgebouwd. Er wordt gevarieerd in oefentypes en het leerproces wordt zichtbaar gemaakt, bijvoorbeeld met hardop denken opdrachten. Effectieve leerstrategieën zoals zelftesten, gespreid leren, schema’s maken, en samenvatten volgens de Cornell-methode worden expliciet aangeleerd. Dit herkneden van de lesstof helpt bij het bewerken van het lange termijn geheugen
4. Huiswerk
Maak het werkblad af. Volgende week aan elkaar presenteren in groepen. 

Slide 38 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Terugkijken 
op de leerdoelen




Je kunt minimaal drie vormen van kunst in de openbare ruimte benoemen.

Je kunt drie verschillende doelen benoemen van kunst in de openbare ruimte. 

(Volgende week af): Je kunt een eigen kunstroute maken door kunstwerken in de stad te kiezen, te beschrijven en uit te leggen waarom je ze hebt gekozen.






Slide 39 - Tekstslide

8. Afsluiting
De docent controleert in de slotfase van de les of de leerdoelen door alle leerlingen behaald zijn en plaatst de les in de context van de betreffende periode. De docent evalueert samen met de leerlingen het leren en het gedrag en blikt vooruit aan de hand van de JdW-planner.

Check: hoe laat en waar moet je zijn donderdag?

Slide 40 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies