Les 8: Forced Perspective

FORCED PERSPECTIVE
1 / 35
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstBasisschoolGroep 5,6

In deze les zitten 35 slides, met tekstslides en 10 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Instructies

Cultuurcoachtraject Groep 5 - Filmles 9 - Forced Perspective

LESDUUR 
90 min.
 
INTRODUCTIE
In film is niets wat het lijkt, dat hebben de leerlingen inmiddels al ontdekt. In de laatste twee lessen van deze serie onderzoeken ze dat verder. Deze les gaat in op het gebruik van perspectief om optische illusies te wekken in fotografie en film. Geïnspireerd door verschillende voorbeelden maken de leerlingen een eigen forced perspective foto en video.

LESDOELEN
  • De leerling noemt voorbeelden van forced perspective in fotografie en film.
  • De leerling legt uit dat je forced perspective kunt gebruiken om een optische illusie te wekken.
  • De leerling legt uit dat wat dichtbij de camera is groot lijkt en wat ver weg is klein.
  • De leerling maakt twee eigen voorbeelden van forced perspective foto’s. 
  • De leerling maakt een forced perspective mini-video.

OPZET
  • Introductie | 5 min.
  • Uitleg forced perspective | 15 min.  
  • Opdracht: eigen forced perspective foto | 30 min.
  • Presentatie resultaten | 10 min.
  • Uitleg forced perspective in film | 5 min.
  • Opdracht: eigen forced perspective video | 20 min.
  • Presentatie resultaten | 10 min.
  • Afsluiting en vooruitblik | 5 min.

INSTRUCTIES

Materiaal
  • Digibord met internet en LessonUp
  • 4 iPads
  • Voorwerpen voor de foto’s. Bijv. lepel, gieter, beker, dino’s, playmobil oid., bal, schep, touw etc. (Kijk wat voor bruikbare objecten je kunt vinden in de klas)

Overige voorbereiding
Leg de props voor in de forced perspective foto’s/films op een tafel in de klas.

Bepaal van tevoren welke plekken de leerlingen mogen gebruiken om hun foto’s te nemen. Het is fijn als ze ook op het schoolplein mogen fotograferen.
In deze les wordt in groepjes van drie gewerkt.

Zowel bij de foto's als video's worden veel voorbeelden gegeven. Kies eventueel van tevoren je favoriete voorbeelden en laat alleen die zien.

Extra ruimtes nodig
Schoolplein of andere ruimtes in de school voor het fotograferen.
 
2e docent nodig
Een tweede docent is fijn omdat de leerlingen in groepjes zelf gaan fotograferen en filmen.

AANPASSEN OP THEMA
De les wordt afgesloten met een eigen foto en video-opdracht. Hier worden voorwerpen bij gebruikt en er worden suggesties gegeven van wat voor een soort foto/video dit kan zijn. Je kunt hier ook het schoolthema in verwerken en daar bijvoorbeeld het te gebruiken voorwerp op kiezen.


Onderdelen in deze les

FORCED PERSPECTIVE

Slide 1 - Tekstslide

Vertel wat jullie vandaag gaan doen:
  • We gaan ontdekken hoe je iets op de foto kunt zetten wat in het echt helemaal niet kan, een soort toveren met foto's. Dat noem je forced perspective.
  • Zelf foto's en een video maken van iets dat echt lijkt maar het niet is.

Slide 2 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 3 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Slide 4 - Video

Deze slide heeft geen instructies

Uitleg forced perspective
FORCED PERSPECTIVE

Slide 5 - Tekstslide

FORCED PERSPECTIVE | 15 MIN
De techniek die we gaan gebruiken heet forced perspective
Met forced perspective kun je dingen laten zien op een andere manier dan je ze normaal ziet. Je kunt iets heel groot of iemand piepklein laten lijken bijvoorbeeld. Iets laten zien dat helemaal niet kan. Het is eigenlijk een soort toveren, alleen maar door de plek van de camera goed te kiezen.

Bespreek de twee foto's op deze slide en hoe het camerastandpunt daar bijdraagt aan het effect van de foto.

We gaan een aantal voorbeelden bekijken van foto’s die zijn gemaakt met forced perspective en daarna gaan jullie zelf aan de slag.

Ga door een paar van de foto's op de volgende slides (kies er een paar uit). Vraag bij elk voorbeeld of de klas kan vertellen hoe de foto is gemaakt. Bespreek steeds waar op is gelet door de fotograaf.

Slide 6 - Tekstslide

Hoe is deze foto gemaakt denk je?
De hand is dichtbij de camera en de man die wordt opgetild staat ver weg met z’n armen omhoog. Omdat de man in de verte een been in de lucht heeft, lijkt het alsof hij echt de grond niet meer kan raken. 

Slide 7 - Tekstslide

De vrouw en de pan zitten vooraan, de mensen in de pan staan heel ver weg waardoor ze heel klein lijken. De camera is precies zo gezet dat de pan voor de benen van de mensen valt, alsof ze erin zitten.

Slide 8 - Tekstslide

De voet staat op het boomstronkje. De persoon die wordt platgestampt staat in de verte, op precies de goede plek zodat hij tussen de voet en de boomstam past.

Slide 9 - Tekstslide

Het skateboard staat dichtbij de camera, de auto in de verte. De foto is gemaakt in kikkerperspectief, daardoor lijkt het skateboard extra groot.

Slide 10 - Tekstslide

De hand is dichtbij de camera. De kringen in het water zijn gemaakt door er iets in te gooien en daarna snel de hand op de juist plaats te houden voor de foto.

Slide 11 - Tekstslide

De jongen die eet is dichtbij en de jongen die wordt opgetild en opgegeten staat ver weg, met zijn handen omhoog.

Slide 12 - Tekstslide

Het blikje wordt voor de camera gehouden. De man staat ver weg met zijn arm omhoog zodat het lijkt alsof hij supersterk is. De hand van de persoon die het blikje vasthoudt is buiten beeld, daardoor lijkt het echter.

Slide 13 - Tekstslide

Dit zijn twee mensen, de linker houdt haar hoofd naar beneden en haar hand op het hoofd van de andere persoon. De andere persoon houdt alleen haar hoofd boven het bankje.

Slide 14 - Tekstslide

In deze foto’s ligt iedereen en is de foto zo gedraaid dat het lijkt alsof ze bijna vallen.

De fietser ligt plat op de grond met zijn hand in een gaatje in het fietspad. De man zit op de stoeprand met zijn rug op de straat, de andere man ligt op z’n zij.

Slide 15 - Tekstslide

Het ijshoorntje en de spuitbus zijn dichtbij, de wolken ver weg.

Slide 16 - Tekstslide

De peterselie en de bloem worden dichtbij de camera gehouden en het model poseert een stukje verder weg.
Wat gaat hier mis? Hoe had het beter gekund?

Slide 17 - Tekstslide

Bij forced perspective is het heel belangrijk dat de camera en de mensen op de goede plek staan. Je moet heel nauwkeurig werken, anders lijkt het niet echt. 

V: Kunnen jullie vertellen wat bij deze foto’s de bedoeling was en hoe de foto’s beter gekund hadden?
A: Eigen antwoord
VOORBEELD

Slide 18 - Tekstslide

Wij doen het 1 keer voor voor de klas
OPDRACHT
MAAK EEN FORCED PERSPECTIVE FOTO MET EEN BEKERTJE


timer
15:00

Slide 19 - Tekstslide

Kind staat in bekertje
Kind is bang voor speelgoeddier
Kind wordt 'opgepakt' door ander kind


Trucs!
- Dichtbij de camera = groter.
- Ver weg van de camera = kleiner.
- Kikkerperspectief voor extra groot effect.
- Kies wat wel en niet in beeld is.
- Foto draaien.
- Camera en acteurs op precies de goede plek.

Slide 20 - Tekstslide

Vat de forced perspective trucs nog een keer samen:

- Dichtbij de camera = groter.
- Ver weg van de camera = kleiner.
- Kikkerperspectief voor extra groot effect.
- Kies wat wel en niet in beeld is (zoals een hand die iets vasthoudt voor de camera).
- Foto draaien (de stoep wordt ineens een muur)
- Camera en acteurs op precies de goede plek.

Opdracht: FP met voorwerp
Maak je eigen forced perspective foto waarbij je een voorwerp of je lichaam gebruikt.
Wat werkte goed? Wat vond je moeilijk?

Slide 21 - Tekstslide

EIGEN FORCED PERSPECTIVE FOTO | 30 MIN
Jullie gaan zo je eigen forced perspective foto maken. Jullie werken in groepjes en maken de foto’s met een iPad.

Kies één van de twee:
Neem een forced perspective foto met een voorwerp óf met je lichaam.

Laat om de leerlingen wat inspiratie te geven verschillende voorwerpen zien die je hebt meegenomen en bedenk (klassikaal) iets wat je ermee kunt doen. Met de lepel kun je bijvoorbeeld doen alsof iemand op de lepel staat en wordt opgegeten.

Voor een foto met je lichaam kun je iemand omblazen die op je hand staat, iemand optillen of een foto met je hoofd naast je op de bank. 

De leerlingen kunnen de voorbeelden nadoen of zelf iets bedenken.

Verdeel de klas in vier groepjes. Elk groepje krijgt een iPad.
Laat elk groepje 1 of 2 dingen kiezen om te gebruiken in hun foto. Ze mogen natuurlijk ook voorwerpen gebruiken die ze zelf bij zich hebben of in het klaslokaal vinden. 
Spreek af waar de foto’s genomen mogen worden.

Jullie hebben 30 minuten de tijd.
Bedenk met je groepje het idee voor de foto’s en wissel steeds van rol, zodat iedereen een foto kan maken. Probeer meerdere dingen uit en gebruik je creativiteit.
Vergeet niet dat je goed oplet of de iPad en alles op de foto op precies de goede plek staat voordat je de foto neemt.

PRESENTATIE | 10 MIN.
Vraag de groepjes hun mooiste foto te laten zien en bespreek ze met de klas.

Bespreek de opdracht met ze:
-Wie heeft er goede tips om op te letten voor de volgende foto-opdracht? 
-Wat vonden jullie moeilijk? 
-Wat werkte juist goed? 


In het volgende fragment wordt ook veel forced perspective gebruikt. 
Zie je hoe ze dat hebben gedaan?

Slide 22 - Tekstslide

FORCED PERSPECTIVE IN FILM | 5 MIN.
In film wordt forced perspective ook veel gebruikt. Kijk maar eens naar het volgende fragment. 

Slide 23 - Video

V: Zie je wat ze hebben gedaan?
A: De jongen die heel groot is staat steeds dichtbij de camera, de andere mensen ver weg.

Zie ook de volgende slide om te zien hoe ze dat doen bij film.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=PSyKhFwEo7c
(Fragment trailer I'm a Virgo)

Slide 24 - Video

In dit stukje video zie je goed hoe ze bij een andere film forced pespective hebben gebruikt. Deze film gaat over een volwassen man die 
denkt dat hij een elfje is. Tussen de elfjes is hij een vreemde eend in de bijt omdat hij véél groter is dan de elfjes.

Video
https://www.youtube.com/watch?v=OunMO9wr1SQ 
(Will Ferrell is veel groter dan de rest van de elfjes) 

(De video is in het Engels, leg uit wat er gezegd wordt.)

V: Wat hebben ze gedaan om de elfjes in de klas veel kleiner te laten lijken dan de man?
A: De volwassen acteur zit op een hoger podium dat een stuk naar voren staat in vergelijking tot de rest van de klas. De camera staat vooraan en heeft schuin van voren gefilmd waardoor je de afstand tussen de klas en het podiumpje niet meer ziet. Het podium valt buiten het kader.
Een extra truc is dat de elfjes gespeeld worden door kinderen, daardoor lijken ze nog kleiner.

Slide 25 - Video

Of kijk eens naar dit stukje over de film Lord of the Rings. Die film gaat over een hele kleine jongen die samen met een reusachtige tovenaar op reis gaat. In het echt zijn deze twee acteur ongeveer even groot maar in de film zie je dat niet. Kijk maar eens hoe ze dit stukje hebben gefilmd. 

Video
https://www.youtube.com/watch?v=PB8db3PMZ9s (Frodo & Dumbledore ‘naast elkaar’ - vanaf 4:47) 

(De video is in het Engels, leg uit wat er gezegd wordt.)

V: Wat hebben ze hier gedaan om de tovenaar veel groter te laten lijken dan de jongen?
A: De grote tovenaar zit een stuk naar voren op de kar, en de jongen naar achter. 
De camera filmt vanaf de voorkant, waardoor je niet ziet dat ze eigenlijk achter elkaar zitten.

De grote tovenaar zit een stuk naar voren op de kar, en de jongen naar achter. 
De camera filmt vanaf de voorkant, waardoor je niet ziet dat ze eigenlijk achter elkaar zitten.

Opdracht: FP video
Maak je eigen forced perspective video.

Slide 26 - Tekstslide

EIGEN FORCED PERSPECTIVE VIDEO | 20 MIN
Als laatste opdracht gaan jullie ook een eigen forced perspective video opnemen. 

Het is hierbij belangrijk dat je goed acteert om het echt te laten lijken. Als je bijvoorbeeld een steile berg aan het beklimmen bent gaat dat natuurlijk niet vanzelf, dus acteer alsof je het heel zwaar hebt! Bedenk met je groepje hoe je het zo echt mogelijk kunt laten lijken.

Op de volgende slides staan drie voorbeelden van video's die de leerlingen kunnen namaken. Kies er met de klas eentje de jullie gaan doen en bespreek wat je daarvoor nodig hebt en hoe de 'set' voor die video eruit ziet.

Laat de leerlingen in dezelfde groepjes als bij de foto’s werken en verdeel de ipads weer. Verdeel de groepjes door de klas en laat ze eerst een set-up bouwen voor wat ze gaan doen. 
Als er tijd over is kunnen jullie nog een ander voorbeeld kiezen.

Maak een video van ongeveer 10 seconden. Jullie hebben 20 minuten de tijd.



Slide 27 - Video

Koorddansen
Video
https://www.youtube.com/watch?v=OunMO9wr1SQ (Vanaf 2:56)

Slide 28 - Video

Steile muur op klimmen

Video
https://www.youtube.com/watch?v=kSU4roDJTLc
(3:30-3:55)

Slide 29 - Video

Een klein mensje op je bureau

Video
https://www.youtube.com/watch?v=OunMO9wr1SQ 
(Vanaf 3:07)
OPDRACHT
MAAK EEN FORCED PERSPECTIVE VIDEO VAN 10 SEC


timer
20:00

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies


HOE GING HET?

Slide 31 - Tekstslide

PRESENTATIE | 10 MIN.
Laat de leerlingen hun mini-forced perspective filmpje presenteren. 

Reflecteer met hen op de les: 

Hoe ging het? Is alles gelukt? Wat ging goed, wat zou je de volgende keer anders doen? Wie gaat er zelf nog meer forced perspective foto’s maken? etc.

Wil iemand iets nog iets anders delen over de opdracht?
Extra opdracht
Tijd over? Maak een forced perspective video met de hele klas!

Slide 32 - Tekstslide

Extra opdracht (optioneel)
Als er veel tijd is voor de eigen forced perspective video kun je met de klas ook een versie van de video op de volgende slide proberen te maken.

Hiervoor is wel een kleine ‘set’ nodig.
- Een tafel met een wit laken op de voorgrond
- Een wit laken op de grond verderop
- Iets van een mand op het achterste laken
- Optioneel: een groot en klein bord die op elkaar lijken. 

Plaats de camera en de lakens zo dat het van de voorkant lijkt alsof het één laken is.
De kinderen op het achterste vlak kunnen doen alsof ze uit de mand komen (ze zitten precies achter de mand en springen omhoog)

Slide 33 - Video

Extra opdracht (optioneel) 

Video
https://www.youtube.com/watch?v=yCGvVRN2jNI
(Kinderen dansen op tafel - 0:00 - 0:28)
Afsluiting
Weet iemand nog wat green screen is?

Slide 34 - Tekstslide

AFSLUITING 

Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach

Slide 35 - Tekstslide

Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK

Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers 




Meer lessen zoals deze