Les 12 - Kernzin, zakelijke email, zinbouw variatie

Voordat de timer afgaat...
1. Jas uit en tas van tafel
2. Nederlands boek + schrift op tafel
3. Zit op je VASTE plek

Welkom!

Klassenregels

- We laten een ander uitpraten
- We letten op ons taalgebruik
- We houden elkaar en elkaars spullen met rust
- Het klaslokaal blijft netjes
- We hebben respect voor elkaar
timer
2:00
1 / 20
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandMiddelbare schoolvmbo gLeerjaar 2

In deze les zitten 20 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Voordat de timer afgaat...
1. Jas uit en tas van tafel
2. Nederlands boek + schrift op tafel
3. Zit op je VASTE plek

Welkom!

Klassenregels

- We laten een ander uitpraten
- We letten op ons taalgebruik
- We houden elkaar en elkaars spullen met rust
- Het klaslokaal blijft netjes
- We hebben respect voor elkaar
timer
2:00

Slide 1 - Tekstslide

Lesplanning
- Lesdoel
- Voorkennis: wat weet je al? 
- Uitleg: kernzinnen, zakelijke email, zinsopbouw variatie
- Zelfstandig werken 
- Afsluiting

Slide 2 - Tekstslide

Aan het einde van de les...
(1) weet ik wat kernzinnen zijn en waar ze staan in een tekst
(2) begrijp ik hoe een zakelijke e-mail is opgebouwd
(3) begrijp ik hoe ik zinnen kan variëren 

Slide 3 - Tekstslide

Voorkennis (1): wat weet je al?
1. Wat is een 'kernzin'


2. Wat is in de volgende tekst de kernzin?
De coronapandemie heeft veel invloed gehad op jongeren. Lockdowns en online lessen maakten het lastig om goed te leren. Door minder contact met anderen voelden sommigen zich eenzaam, wat hun humeur beïnvloedde. Toch hebben veel jongeren laten zien dat ze sterk zijn en zich kunnen aanpassen. De pandemie bracht ook kansen voor persoonlijke groei en creativiteit, maar we zullen pas later echt begrijpen hoe het allemaal heeft uitgepakt.

Slide 4 - Tekstslide

Voorkennis (1): wat weet je al?
1. Wat is een 'kernzin'
De belangrijkste zin van een alinea. Daarna volgt een voorbeeld/uitleg

2. Wat is in de volgende tekst de kernzin?
De coronapandemie heeft veel invloed gehad op jongeren. Lockdowns en online lessen maakten het lastig om goed te leren. Door minder contact met anderen voelden sommigen zich eenzaam, wat hun humeur beïnvloedde. Toch hebben veel jongeren laten zien dat ze sterk zijn en zich kunnen aanpassen. De pandemie bracht ook kansen voor persoonlijke groei en creativiteit, maar we zullen pas later echt begrijpen hoe het allemaal heeft uitgepakt.

Slide 5 - Tekstslide

Kernzinnen
= belangrijkste zin van een alinea
= staat meestal vooraan
- daarna volgt uitleg/voorbeelden

Slide 6 - Tekstslide

Kernzinnen
Lockdowns en online lessen maakten het lastig om goed te leren. Door minder contact met anderen voelden sommigen zich eenzaam, wat hun humeur beïnvloedde. Toch hebben veel jongeren laten zien dat ze sterk zijn en zich kunnen aanpassen. De coronapandemie heeft veel invloed gehad op jongeren. De pandemie bracht ook kansen voor persoonlijke groei en creativiteit, maar we zullen pas later echt begrijpen hoe het allemaal heeft uitgepakt.
Goed of fout?

Slide 7 - Tekstslide

Kernzinnen
Lockdowns en online lessen maakten het lastig om goed te leren. Door minder contact met anderen voelden sommigen zich eenzaam, wat hun humeur beïnvloedde. Toch hebben veel jongeren laten zien dat ze sterk zijn en zich kunnen aanpassen. De coronapandemie heeft veel invloed gehad op jongeren. De pandemie bracht ook kansen voor persoonlijke groei en creativiteit, maar we zullen pas later echt begrijpen hoe het allemaal heeft uitgepakt.
Fout! Kernzin moet vooraan. 

Slide 8 - Tekstslide

Voorkennis (2): wat weet je al?
- Lees de twee teksten. Wat verschilt er? 
De kinderen gaan naar buiten. De kinderen gaan fietsen. De kinderen willen een ijsje
De kinderen gaan naar buiten. Daarna willen ze gaan fietsen. Tot slot zouden ze een ijsje willen. 

Slide 9 - Tekstslide

Voorkennis (2): wat weet je al?
- Lees de twee teksten. Wat verschilt er? 
De kinderen gaan naar buiten. De kinderen gaan fietsen. De kinderen willen een ijsje

= hetzelfde, geen variatie in zinsbouw 
De kinderen gaan naar buiten. Daarna willen ze gaan fietsen. Tot slot zouden ze een ijsje willen. 
= verschillend, wel variatie in zinsbouw

Slide 10 - Tekstslide

Zinsbouw variatie: tips
- Herhaal niet, gebruik signaalwoorden
Het meisje dat daar loopt is aardig. Ze heeft me geholpen met de toets.
- Gebruik synoniemen en omschrijvingen 
Mooi/knap, lief/aardig, gemeen/onaardig 
- Volgorde van zinsbouw veranderen: draai pv en ow om 

Slide 11 - Tekstslide

Indeling zakelijke brief/email
Inleiding: 
- vertellen waarom je schrijft/waarop je reageert

Kern:
- belangrijke informatie over je onderwerp

Slot: 
- Vragen om een reactie van het bedrijf of een persoon

Slide 12 - Tekstslide

Inleiding
Slot
Kern

Slide 13 - Sleepvraag

Voorbeeldvraag: welke zin hoort waar?
'Ik wil graag reageren op de vacature die op uw site staat'

- Inleiding
- Kern 
- Slot 

Slide 14 - Tekstslide

Voorbeeldvraag: welke zin hoort waar?
'Ik wil graag reageren op de vacature die op uw site staat'

- Inleiding
- Kern 
- Slot 

Slide 15 - Tekstslide

Voorbeeldvraag: welke zin hoort waar?
'Mijn vrije dagen zijn maandag en dinsdag. Dan zou ik wel kunnen werken.'

- Inleiding
- Kern 
- Slot 

Slide 16 - Tekstslide

Voorbeeldvraag: welke zin hoort waar?
'Mijn vrije dagen zijn maandag en dinsdag. Dan zou ik wel kunnen werken.'

- Inleiding
- Kern 
- Slot 

Slide 17 - Tekstslide

Voorbeeldvraag: welke zin hoort waar?
'Ik hoop een reactie van u te ontvangen'

- Inleiding
- Kern 
- Slot 

Slide 18 - Tekstslide

Voorbeeldvraag: welke zin hoort waar?
'Ik hoop een reactie van u te ontvangen'

- Inleiding
- Kern 
- Slot 

Slide 19 - Tekstslide

Zelfstandig werken / verlengde instructie
Wat
Hoofdstuk 2 Schrijven
Blz. 76 - 77
Opdracht 4 en 7
Hoe
Nederlands boek en schrift
Hulp
Zelfstandig of uitleg (bij mij)
Tijd
15 minuten
Klaar?
Goed! Verder met de andere opdrachten
timer
5:00

Slide 20 - Tekstslide