Onderzoek: Mineraalwater

Welkom!
Ga op je plek zitten,
pak je ipad voor,
ga naar lessonup en accepteer de uitnodiging,
wanneer de timer afloopt, is het stil!
timer
3:00
1 / 34
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 2

In deze les zitten 34 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

Welkom!
Ga op je plek zitten,
pak je ipad voor,
ga naar lessonup en accepteer de uitnodiging,
wanneer de timer afloopt, is het stil!
timer
3:00

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Onderzoek:
Mineraalwater

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesplanning 
Aanwezigheid en boekencontrole 

Mededelingen:  

Uitleg Onderzoek: Mineraalwater

klassikaal oefenen met aardrijkskundige vragen

Lesdoelencheck

Vooruitblik op de volgende les

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen van deze les
  1. Welke soorten onderzoek zijn er?
  2. Wat is het verschil tussen hoofd- en deelvragen?
  3. Wat zijn aardrijkskundige vragen?
  4. Leg kort de opdracht uit

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat is onderzoek?

Slide 5 - Woordweb

Deze slide heeft geen instructies

Planning 'Onderzoek: Mineraalwater'
Les
Onderdeel
1
Uitleg van de opdracht, groepjes maken, takenverdeling, deelvragen bedenken
2 en 3
Bronnen zoeken en deelvragen bedenken
4 t/m 6
Deelvragen beantwoorden en het verslag maken
8
Presentatie maken en schrijf de terugblik
9
Puntjes op de 'i' en alvast de presentatie oefenen
10
Vrijdag 21 maart onderzoeksverslag en presentatie inleveren!
12
Maandag 24 maart onderzoek presentatie's

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waar is de opdracht te vinden
Via lessonup            Onderzoek: drinkwater
Hierin staat de opdracht helemaal beschreven.

Pak deze er elke keer bij en lees deze heel goed door AUB!! 

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Soorten onderzoek
Kwantitatief onderzoek probeert feiten te achterhalen, waarbij de resultaten vaak worden uitgedrukt in cijfers (door middel van enquetes bijv.)

Kwalitatief onderzoek is meer beschrijvend en richt zich op interpretaties, ervaringen en betekenis. Kwalitatieve resultaten worden meestal weergegeven in woorden.

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoe begin je?
Stap 1: wat ga je doen?
Stap 2: hoe ga je het doen?
Stap 3: onderzoek doen!
Stap 4: presenteren
Stap 5: terugblik

Doorloop deze 5 stappen en dan mis je niks!

Slide 9 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stap 1: wat ga je doen?
A. Onderwerp en gebied is bekend! Tijdens de lessen van aardrijkskunde gaan jullie onderzoek doen naar mineraalwater

B. Je gaat in een 2/3 tal bronnen zoeken over het onderwerp! 

C. Hoofdvraag bedenken           deze krijg je van de docent

D. Deelvragen bedenken           Twee deelvragen krijg je van de docent,  de vier andere deelvragen bedenk je zelf.
Dit zijn aardrijkskundige vragen!

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aardrijkskundige vragen
Bij het bedenken van hoofd- en deelvragen moet je rekening houden dat je met aardrijkskunde bezig bent. Dat betekend dat je aardrijkskundige vragen moet stellen.

1. Beschrijvende vragen
2. Verklarende vragen
3. Waarderende vragen
4. Voorspellende vragen
5. Probleem oplossende vragen
Aardrijkskundige vragen met voorbeelden
Deze vragen helpen de hoofdvraag te beantwoorden

Slide 11 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waarom staan er veel molens op deze foto?
A
Beschrijvende
B
Verklarende
C
Waarderende
D
Probleem oplossende

Slide 12 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat zie ik op deze foto?
A
Verklarende
B
Voorspellende
C
Beschrijvende
D
Waarderende

Slide 13 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Vind jij het goed dat er minder op vakantie gegaan werd naar het buitenland door corona?
A
Waarderende
B
Probleemoplossende
C
Beschrijvende
D
Voorspellende

Slide 14 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Gaat de zeespiegel de komende jaren stijgen?
A
Voorspellende
B
Verklarende
C
Probleemoplossende
D
Beschrijvende

Slide 15 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Wat kan Nederland doen om minder te vervuilen?
A
Waarderende
B
Beschrijvende
C
Verklarende
D
Probleemoplossende

Slide 16 - Quizvraag

Deze slide heeft geen instructies

Hoofdvraag formuleren
Het formuleren van een goede hoofdvraag is al een onderzoek op zichzelf. Voor de hoofdvraag moet je ten eerste een duidelijk doel of probleemstelling hebben. Ten tweede moet de vraag aan 6 andere eisen voldoen. Hieronder staat een checklist die je gebruikt om een goede hoofdvraag op te stellen.

Checklist hoofdvraag:
  • BINNEN VAKGEBIED: Een vraag moet passen binnen het vak, waarmee je bezig bent.  
  • AFGEBAKEND: Hij moet duidelijk afgebakend zijn: het onderwerp, de periode en het gebied zijn duidelijk aangegeven (Wat?; Wanneer?: Waar?).  
  • EENDUIDIG: Hij is maar op één manier uit te leggen.  
  • ENKELVOUDIG: De vraag mag niet uit meerdere vragen bestaan. geen 'hoe komt het'- of 'waarom' vraag, niet te beantwoorden zijn met 'ja' of 'nee' en de vraag mag geen oplossing bevatten
  • NIEUW: Hij moet nieuwe informatie opleveren. Wat je al weet, hoef je niet meer te onderzoeken.  
  • BEHAPBAAR: Hij moet te onderzoeken zijn met jouw beschikbare tijd en middelen.  

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Deelvragen formuleren
Voor deelvragen gelden veelal dezelfde eisen als de hoofdvraag. Daarnaast moeten ze ook aan drie andere eisen voldoen. Hieronder de checklist die je hiermee helpt.

Checklist deelvragen:
  • ONDERSTEUNEND: Ze moeten de hoofdvraag ondersteunen. Je moet geen deelvragen stellen die niet nodig zijn voor het beantwoorden van de hoofdvraag.  
  • MINDER COMPLEX DAN HOOFDVRAAG Let op: de hoofdvraag is steeds complexer dan de deelvragen.  
  • GOEDE VOLGORDE Ze moeten in een logische volgorde staan:  
-Chronologisch.  
-Zodat ze een lopend verhaal opleveren.  
-In volgorde van complexiteit: eerst beschrijvende, dan verklarende enz. (zie dia 12: 'Aardrijkskundige vragen')

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stap 2: hoe ga je het doen?
A. Jullie werken 3 weken tijdens de lessen van aardrijkskunde aan het onderzoek.

B. Je gaat in een 2/3 tal het onderzoek uitvoeren. Denk goed na met wie je goed kan samenwerken. Houdt hierbij ook rekening mee wie wat goed kan.

C. Verdeel de taken onderling! 
Bijv: Wie onderzoekt welke deelvraag?
Wie zet het verslag in elkaar?
Wie maakt de presentatie?
etc.

D. Maak een planning wie, wat en wanneer iets gedaan moet worden! 

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Hoofdvraag
De hoofdvraag:
Is het kraanwater in mijn omgeving beter dan mineraalwater uit de winkel?

Slide 20 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Deelvragen
1. Waarom drinken mensen mineraalwater?
2. Waar komt het drinkwater in mijn omgeving vandaan?
3. .......?
4. ........... ?
5. ...........?
6. ..................?

Slide 21 - Tekstslide

Deelvragen
1. Waarom drinken mensen mineraalwater?
2. Waar komt het drinkwater in mijn omgeving vandaan?
3. Waar komt mineraalwater vandaan?
4. Welke mineralen zitten er in water?
5. Hoeveel mineralen zijn goed voor mij?
6. Wat is het prijsverschil tussen mineraalwater en kraanwater?
Stap 3: onderzoek doen!
A. De bronnen ga je goed doorlezen! 
De bronnen, bijv boeken, websites, etc moet je noteren in een bronnenlijst!  
Wees kritisch met je bronnen, check meerdere bronnen om de betrouwbaarheid te beoordelen! 



B. De informatie die jullie in de bronnen hebben gevonden beantwoorden de deelvragen.

C. Met de antwoorden van de deelvragen beantwoord jullie de hoofdvraag!


Bronnotatie
Boek: titel, jaartal, schrijver, pag. nummer 
Websites: titel, jaartal, schrijver/maker, link

Slide 22 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stap 4: presenteren
A. Je maakt van het onderzoek een verslag in Word.


B. De uitkomsten van je hoofd- en deelvragen presenteer je in een PowerPoint.



Voorwaarden verslag
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Paginanummering
  • Inleiding: Waarom dit onderwerp? Welke hoofdstukken? Welke deelvragen? Verwachting antwoord hoofdvraag
  • Kern: hoofdstuk per deelvraag met een titel
  • Conclusie: antwoord op de hoofdvraag
  • Bronnenlijst
  • Terugblik

Voorwaarden presentatie
  • Voorblad
  • Inhoudsopgave
  • Per deelvraag een dia
  • Conclusie: antwoord op de hoofdvraag
  • Terugblik
  • Bijpassende afbeeldingen/foto's
Tijd: 5 minuten

Slide 23 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Stap 5: terugblik
A. Hoe ging de samenwerking? Wie heeft wat en wanneer gedaan? Wees hierin eerlijk.

B. Wat heb je geleerd van jullie onderzoek? Wat zou je nog meer willen weten?



Slide 24 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Beoordeling
Tip!
Houdt het beoordelingsformulier regelmatig bij je onderzoek.

Je krijg een cijfer op het onderzoeksverslag.
telt 5% mee!


Slide 25 - Tekstslide

Plagiaat:
  • <60 = O
  • 50 = v
  • 40 = G
  • 30>= U
Lesdoelcheck
  1. Welke soorten onderzoek zijn er?
  2. Wat is het verschil tussen hoofd- en deelvragen?
  3. Wat zijn aardrijkskundige vragen?
  4. Leg kort de opdracht uit

Slide 26 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan het werk
Wat: groepjes maken, hoofdvraag kiezen en taken verdeling 

Wanneer: deze les!

Hulp: je groepje en de docent
              
Klaar? ga alvast deelvragen bedenken en bronnen zoeken

Tijd: 15 minuten daarna gaan we nabespreken


timer
15:00

Slide 27 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan het werk
Wat: bronnen zoeken en deelvragen bedenken

Wanneer: deze les!

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga alvast beginnen met beantwoorden van de deelvragen

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 28 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan het werk
Wat: deelvragen beantwoorden

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? -

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 29 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan het werk
Wat: onderzoek doen! 

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? maak alvast een begin aan het verslag

Tijd: 5 minuten voor de bel


timer
40:00

Slide 30 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan het werk
Wat: nog 1 les!

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga starten met de volgende stap presentatie oefenen

Inleveren: 21 maart

Presenteren: 24 maart

timer
40:00

Slide 31 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Aan het werk
Wat: Laatste les!

Wanneer: deze les

Hulp: je groepje, de lessonup en de docent
              
Klaar? ga starten met de volgende stap presentatie oefenen

Inleveren: 21 maart

Presenteren: 24 maart


timer
40:00

Slide 32 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Inleveren
Verslag en presentatie af? 
Google naar magister → log in → open webapp → ELO → Opdrachten →AK: Onderzoek: Mineraalwater
Klik dan op inleveren → bestand toevoegen → verzenden → Klaar!

Zet jullie namen bij 'mijn uitwerking'!

Heb je alles ingeleverd? Ga dan bezig met huiswerk van een andere vak.

Slide 33 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Onderzoek presenteren!
Ga in je groepje zitten 
Presentatie klaar zetten - 5 minuten
Timer voorbij beginnen we met presenteren.
Volgorde: met de klok mee
 
timer
5:00

Slide 34 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies