Les 9

WATER
1 / 25
volgende
Slide 1: Tekstslide
AardrijkskundeMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 4

In deze les zitten 25 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

WATER

Slide 1 - Tekstslide

Programma
Binnenkomst + absentie (5 min)
Check huiswerk (5 min)
Nakijken examenvragen vorige les (10 min)
Extra oefenen + nakijken (10 min)
Leerdoelen (5 min)
Werkblad 'stuwmeren' (10 min)
Uitleg 'stuwmeren' (5 min)
Afsluiting + uitloop (5 + 5 min)

Slide 2 - Tekstslide

Je docent wijst zo meteen de 3 belangrijkste rivieren van China aan.

Noteer de cijfers 1 tm 3 onder elkaar op je wisbordje.
a) Noteer achter ieder cijfer de juiste rivier.

b) Noteer op je wisbordje de belangrijkste functie(s) van de rivieren in China.
Check vorige les

Slide 3 - Tekstslide

Nakijken examenvragen vorige les
Hoe
Kijk het blaadje van een klasgenoot na.

Spelregels:
1. Ben zo eerlijk mogelijk
2. Luister goed naar de onderdelen die echt in het antwoord moeten staan - Vragen staan geprojecteerd op het bord
3. Luister goed naar de puntenverdeling
4. Als je iets niet kunt lezen is het fout

Tijd: 10 minuten

Wat? Examenvraag 1 tm 6 (en A + B)


timer
10:00

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Tekstslide

Bonusvraag A

Slide 9 - Tekstslide

Bonusvraag B

Slide 10 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Maken examenvragen 1 + 2 + 3
- Maken examenvragen A 

Hoe: alleen


Hulp: GEEN!


Klaar? Bespreek je antwoorden zachtjes  met je buur.



Let op: we gaan vraag 1 tm 3 deze les nog nakijken. 
Deze moeten dus af zijn!
Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Maken van de examenvragen 1 + 2 + 3


Hoe: alleen


Hulp: boek (paragraaf 3.1 tm 3.7)


Klaar? Maken examenvraag A 



Let op: we gaan vraag 1 tm 3 deze les nog nakijken. 
Deze moeten dus af zijn!
timer
6:00

Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Tekstslide

Bonusvraag A

Slide 14 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat er bedoeld wordt met het begrippen 'stuwdam en stuwmeer';
2. de vaste opbouw van het stuwdam/stuwmeer landschap herkennen en benoemen;
3. uitleggen wat er bedoeld wordt met de begrippen stroomopwaarts en stroomafwaarts + de ligging van stuwdam en stuwmeer aan deze begrippen koppelen;
4. minimaal 2 voordelen en 2 nadelen van stuwdammen/ stuwmeren noemen en uitleggen;


Slide 15 - Tekstslide

Op je wisbordje
Bekijk de afbeelding. 
Je ziet hier een stuwdam met een stuwmeer.

Waarvoor zou het water in het stuwmeer 
allemaal gebruikt kunnen worden?




Slide 16 - Tekstslide

Aan het werk- groep 1

Wat: 
- Werkblad stuwdammen, deel 1 tm 3
- Werkblad stuwdammen bonus 1 + 2

Hoe: in duo's

Hulp: paragraaf 3.10 + 3.11

Klaar? Noteer in je schrift de namen van tenminste 3 stuwdammen + hun landen + hun rivieren + 3 voordelen en 3 nadelen.


Aan het werk- groep 2

Wat: 
- Werkblad stuwdammen, deel 1 tm 3

Hoe: met de grope

Hulp: paragraaf 3.10 (China) en 3.11 (Egypte en Turkije)

Klaar? Noteer in je schrift de namen van tenminste 2 stuwdammen + hun landen + hun rivieren + 2 voordelen en 2 nadelen.


timer
10:00

Slide 17 - Tekstslide

Stuwdammen en stuwmeren
In de boven- en middenloop van rivieren leggen mensen soms stuwdammen en stuwmeren aan. (Een stuwmeer is dus een kunstmatig meer -> gemaakt door mensen ipv de natuur!)

Redenen/ voordelen van stuwdammen en stuwmeren:
1. Opwekken duurzame energie (=stuwdam)
2. Reserve water -> bijvoorbeeld drinkwater (=stuwmeer)
3. Regelen waterstand van de rivier (=stuwmeer)
4. Recreatie (=stuwmeer)

Slide 18 - Tekstslide

Stuwdammen en stuwmeren
Het landschap van de stuwdam en het stuwmeer heeft een vaste opbouw:
1. Gebergte -> 
2. Stuwmeer ->
3. Stuwdam ->
4. Zee

Wanneer je van het beginpunt naar het eindpunt van de rivier zwemt of vaart, dan ga je stroomafwaarts (= je zwemt of vaart met de stroming mee).
Wanneer je van het eindpunt naar het beginpunt van de rivier zwemt of vaart, dan ga je stroomopwaarts (= je zwemt of vaart tegen de stroming in).

De stuwdam ligt stroomafwaarts van het stuwmeer -> als je van begin tot einde mee zwemt komt de stuwdam na het stuwmeer.
Het stuwmeer ligt stroomopwaarts van de stuwdam -> je zwemt vanaf de dam tegen de stroming in naar het stuwmeer. 


Slide 19 - Tekstslide

Stuwdammen en stuwmeren
Maar stuwdammen en vooral de stuwmeren hebben ook nadelen:
1. Onderwater zetten van dorpen waardoor mensen (gedwongen) moeten verhuizen
2. Schade aan ecosystemen -> planten, vissen en andere dieren sterven
3. Ophoping afval en giftige stoffen door water te kort stroomafwaarts.
4. Doden door damdoorbraken

Slide 20 - Tekstslide

Leerdoelen
Aan het einde van deze les kun je
1. uitleggen wat er bedoeld wordt met het begrippen 'stuwdam en stuwmeer';
2. de vaste opbouw van het stuwdam/stuwmeer landschap herkennen en benoemen;
3. uitleggen wat er bedoeld wordt met de begrippen stroomopwaarts en stroomafwaarts + de ligging van stuwdam en stuwmeer aan deze begrippen koppelen;
4. minimaal 2 voordelen en 2 nadelen van stuwdammen/ stuwmeren noemen en uitleggen;


Slide 21 - Tekstslide

Afronding
Wat heb je geleerd?
Hoe heb je meegedaan?
Huiswerk

Slide 22 - Tekstslide

Introductie
2 Examenvragen

Noteer de antwoorden van de 2 examenvragen op je wisbordje.

  • Praat niet
  • Zorg dat niemand je antwoord ziet.
  • Draai je bordje pas om als de docent het vraagt.

Slide 23 - Tekstslide

Hoe heb ik deze les meegedaan?
😒🙁😐🙂😃

Slide 24 - Poll

Huiswerk
Leren paragraaf 3.1 tm 3.7
- Belangrijkste rivieren NE, MO, China (namen + kenmerken)
- Opbouw van rivieren + rivierengebied Nederland
- Functies van water
- Waterbalans
- Waterwinning in Nederland
- Voor- en nadelen stuwdammen/meren

Slide 25 - Tekstslide