Lessenserie Filmeducatie groep 3&4 - Film en verbeelding
Lessenserie Filmeducatie groep 3&4- Film en verbeelding
1 / 42
volgende
Slide 1: Tekstslide
FilmBasisschoolGroep 3,4
In deze les zitten 42 slides, met tekstslides en 8 videos.
Lesduur is: 270 min
Onderdelen in deze les
Lessenserie Filmeducatie groep 3&4- Film en verbeelding
Slide 1 - Tekstslide
Deze lessenserie is samengesteld op verzoek van Basisschool De Regenboog en Filmhub Zuid. De lessen halen sterk inspiratie uit reeds ontwikkeld lesmateriaal van CiniMini en Eye Filmeducatie, en vormen samen en zelfstandig te doorlopen geheel.
Indeling lessenserie
Les 1: Film kijken op school
Les 2: Schaduwfiguren
Les 3: Fantasiewereld
Les 4: De magie van het Green Screen
Les 5: Green screen deel 1
Les 6: Green Screen deel 2
Slide 2 - Tekstslide
Les 1 betreft het kijken van een film in een door de school zelf georganiseerde bioscoopsetting.
Les 2 t/m 4 zijn door de groepsleerkracht te doorlopen lessen, die allen ongeveer 45 minuten duren.
Les 5 en 6 bestaan uit een moment van co-teaching, waarin de leerkracht door een filmeducator word begeleid tijdens het geven van de lessen. Hier gaat nog een instructiemoment aan vooraf.
Les 1: Film kijken
Slide 3 - Tekstslide
Voor deze leerlijn zijn drie korte films uitgekozen om als een programma te bekijken.
Van kikkerdril naar kikkervisje tot een grote groene kikker. Kuap (NILS HEDINGER, ZWITSERLAND 2018, 8 MIN)is een korte film met geanimeerde dieren die zichzelf ontwikkelen en op avontuur gaan.
In Coin Opperated (NICHOLAS ARIOLI
2015, 5 MIN) zien we het verhaal van een klein jongetje die ervan droomt om met de raket naar de maan te reizen. Fantasierijke korte film over doorzettingsvermogen en je dromen achtervolgen.
Is alles mogelijk in film? In Sea Shadow (VINCENT BAL, NEDERLAND, 2020, 10 MIN) in ieder geval wel. Deze korte film toont dat animatie en een grote verbeelding elke fantasie tot leven kan laten komen.
Het is verstandig om na alle films stil te staan bij de kijkervaring van de kinderen. Doe je dit liever niet? Neem dan tussen het kijken een klein moment van ''filmyoga''. Laat de leerlingen zich uitrekken, uitschudden, loswiebelen. Laat ze daarna allemaal hun ogen goed open maken, hun oren goed openzetten en tot slot hun mond weer goed dicht te ritsen.
Laat de leerlingen vrij praten over de film aan de hand van open vragen. Er zijn geen goede of foute antwoorden!
Wat vond je van de film?
Wat heb je gezien?
Wat gebeurde in de film?
Waren we in de echte wereld? Of was dit fantasie?
Slide 6 - Video
Deze slide heeft geen instructies
Wat vonden jullie van de film?
Slide 7 - Tekstslide
Vragen over de film
Laat de leerlingen vrij praten over de film aan de hand van open vragen. Er zijn geen goede of foute antwoorden!
Wat vond je van de film?
Wat heb je gezien?
Wat gebeurde in de film?
Waren we in de echte wereld? Of was dit fantasie?
schooltv.nl
Slide 8 - Link
Deze slide heeft geen instructies
Wat vonden jullie van de film?
Slide 9 - Tekstslide
Vragen over de film
Laat de leerlingen vrij praten over de film aan de hand van open vragen. Er zijn geen goede of foute antwoorden!
Wat vond je van de film?
Wat heb je gezien?
Wat gebeurde in de film?
Waren we in de echte wereld? Of was dit fantasie?
Les 2: Na Sea Shadow
Slide 10 - Tekstslide
Lesduur: 45 minuten
Lesvorm: Klassikaal, gegeven door groepsleerkracht
Benodigdheden: Deze lesson-up, Digibord met geluid
Deze les is een verdiepende les op de laatste film uit het filmprogramma, waarin de leerlingen aan de slag gaan met hun eigen verbeeldingskracht.
Groep
3 - 4
Fantasie in film
Kijk naar de film Sea Shadow
en gebruik je eigen fantasie
Slide 11 - Tekstslide
Deze les is voor PO groep 3-4.
De leerlingen denken terug aan de vertoning van de film Sea Shadow. Daarna moeten ze zelf aan de slag met hun fantasie!
Benodigdheden voor de extra opdracht zijn papier en potloden.
Elke fantasie kan
in film kan worden getoond!
Leerdoel
Slide 12 - Tekstslide
Leerdoelen
In de film komen schaduwen tot leven. Leerlingen ontdekken de fantasie van de filmmaker en onderzoeken hun eigen fantasie.
Slide 13 - Video
Fragment uit Sea Shadow
Bekijk het fragment uit de film waarin het mannetje tot leven komt.
Weten de leerlingen nog waar de film over gaat?
Hoe zag het mannetje in de film eruit?
Slide 14 - Tekstslide
Bespreek het fragment
Bespreek wat de leerlingen hebben gezien in het fragment:
Hoe zag het mannetje eruit?
Ga staan als je het ermee eens bent:
Ik heb gelachen om deze film!
Ik vond het spannend of het mannetje wel de vaas zou bereiken!
Ik vond het mannetje leuk!
Schaduwfiguren heb ik ook wel eens gezien!
Schaduwfiguren bestaan in het echt ook!
Zou dit in het echte leven ook kunnen gebeuren?
Slide 15 - Tekstslide
Nabespreken film
Bespreek de film na!
Noem een stelling op. Alle leerlingen die het daarmee eens zijn gaan staan:
Ik heb gelachen om deze film!
Ik vond het spannend of het mannetje wel de vaas zou bereiken!
Ik vond het mannetje leuk!
Schaduwfiguren heb ik ook wel eens gezien!
Schaduwfiguren bestaan in het echt ook!
Bespreek met de leerlingen:
Zou dit in het echte leven ook kunnen gebeuren? Vertel dat je in film elke fantasie kan laten zien, terwijl dat in het echte leven niet kan.
Laten we eens ontdekken hoe de filmmaker zijn fantasie tot een film heeft gemaakt!
Slide 16 - Video
Filmmaker aan het woord
Filmmaker Vincent Bal vertelt over het ontstaan van zijn kortfilm Sea Shadow. Hij vertelt over hoe hij geïnspireerd raakte door zijn eigen schaduwtekeningen en hoe het maken van de film te werk ging. Ten slotte, geeft hij tips voor het maken van goede schaduwtekeningen.
Maak een schaduwtekening! Kun jij net zo'n schaduwfiguur maken als Vincent Bal?
Slide 17 - Tekstslide
Tekenopdracht: Schaduwfiguren
Tijdsduur: 30 minuten
Benodigdheden: Papier en potloden, en eventueel een lamp/zaklamp!
Leerlingen gaan op zoek naar schaduwen in het klaslokaal en bedenken bij de schaduw een figuur. Deze opdracht is aan te passen naar jouw eigen situatie in de klas.
Vincent Bal, de maker van de film, ziet overal om hem heen schaduwfiguren! Hij maakt altijd foto's (zie afbeeldingen) van zijn schaduwfantasieën. Laten we eens kijken of wij dat ook kunnen!
Creëer met een lamp een schaduw in het lokaal en bespreek met de leerlingen wat je er allemaal in zou kunnen zien. Vervolgens nemen de leerlingen de schaduw over op papier en tekenen zij hun eigen fantasiefiguur in de getekende schaduw!
Eind van les 2: Afronden
Slide 18 - Tekstslide
Sluit af en vraag wat de kinderen vandaag ontdekt hebben, wat ze leuk vonden, of juist niet.
Les 3: Fantasiewereld
Slide 19 - Tekstslide
Lesduur: 45 minuten
Lesvorm: Klassikaal/aan hun eigen tafel, gegeven door groepsleerkracht
Benodigdheden: Deze lesson-up, Digibord met geluid, papier, kleurpotloden.
Luister goed!
Slide 20 - Tekstslide
Luisteropdracht (5 min) Vraag alle leerlingen om te gaan zitten en lees de volgende tekst voor:
Stel je voor, je ligt op het gras. Zacht, fijn gras. En je ligt best lekker. En je hebt je ogen dicht. Je hoort misschien wel dingen, als vogeltjes of stromend water, maar je ziet nog niets. Pas als je rechtop gaat zitten, zie je dat jij in jouw eigen fantasiewereld terecht bent gekomen. In die fantasiewereld kijk je langzaam om je heen. Wat zie je allemaal? Zie je dieren? Of natuur? Zijn de bomen gewoon bomen, of zijn ze ergens anders van gemaakt? Welke kleuren zijn er in jouw fantasiewereld? Hoe ziet alles er uit?
In deze les gaan we onze eigen fantasiewereld tekenen, net als wat de maker van de volgende korte film Hoanoe (Marten Visser, 4.25 min, animatie) heeft gedaan. De filmmaker heeft zijn eigen fantasiewereld bedacht, een wereld, waarin dingen gebeuren die in het echt helemaal niet kunnen. We zien in de film dieren en natuur, maar
alles gaat net een beetje anders dan normaal!
Slide 21 - Video
Kijk samen de film (5 min)
Jouw eigen fantasiewereld
Geen ideeën?
Combineer...
met
Slide 22 - Tekstslide
Tekenopdracht (20 minuten):
Laat de leerlingen hun eigen fantasiewereld tekenen!
Heb je leerlingen die het lastig vinden om vanuit niets te beginnen? Draai aan het rad om gekke combinaties te maken!
Eind van les 3: Afronden
Slide 23 - Tekstslide
Afronden (5min) : Laat alle kinderen hun tekeningen omhoog houden, en neem de tijd om alle tekeningen te bekijken. Ook kan je de leerlingen onderling laten ruilen van tekening, zodat ze elkaars werk kunnen bekijken. Sluit af en vraag wat de kinderen vandaag ontdekt hebben, wat ze leuk vonden, of juist niet.
Les 4: De magie van het green screen!
Slide 24 - Tekstslide
Lesduur: 45 minuten
Lesvorm: Klassikaal/kring, gegeven door groepsleerkracht
Benodigdheden: Deze lesson-up, Digibord met geluid.
CULTUURCOACH – GROEP 5 – LES 10 - GREEN SCREEN
GREEN SCREEN
Slide 25 - Tekstslide
INTRODUCTIE | 5 MIN
Wie heeft er wel eens van een Green Screen gehoord? Een Green Screen is een stukje film-magie, waarmee filmmakers je zo mee kunnen nemen naar een andere wereld. In deze les leren jullie wat een Green Screen is, en treffen wij de voorbereidingen om zelf hier ook mee aan de slag te gaan.
We gaan een aantal voorbeelden bekijken van filmscenes die zijn opgenomen met green screen en daarna gaan jullie zelf aan de slag.
Intro
In de volgende video zie je nog een keer hoe green screen gebruikt wordt in film.
Slide 26 - Tekstslide
UITLEG GREEN SCREEN | 20 MIN
V: Wat is een Green Screen?
A: Green screen is een techniek die vaak wordt gebruikt in de filmwereld. Hierbij wordt iemand of iets gefilmd tegen een groene (of hele blauwe) achtergrond, waarna met computers die achtergrond wordt vervangen door iets anders.
Zo kan het gefilmde personage of object voor een andere achtergrond geplaatst worden, zoals zwemmend onder water of vliegend door de lucht.
Op de volgende slide zie je een korte video van hoe green screen gebruikt wordt in film (let op: Zet geluid uit!)
Slide 27 - Video
Video
https://www.youtube.com/watch?v=D3Cxm_HIiMU
(2:09 - 2:35) > Geen geluid
Waarom moet een green screen persé helemaal felgroen (of felblauw) moet zijn?
Slide 28 - Tekstslide
V: Wie weet waarom een green screen persé helemaal felgroen of felblauw moet zijn?
A: Je moet een kleur hebben die fel afsteekt bij wat er voor de rest gefilmd wordt. Zo'n felle kleur groen of blauw komt eigenlijk niet vaak voor op straat of in kleding, dus die kun je na de opnames makkelijk selecteren en vervangen. Als de achtergrond bij deze foto bijvoorbeeld rood was geweest, was het veel moeilijker geweest.
Maar green screen is niet alleen handig om achtergronden te veranderen. We gaan nu een aantal voorbeelden bekijken waar ze green screen op andere manieren gebruiken. De Harry Potter films kunnen we daar goed voor gebruiken.
Hoe denk je dat Harry op de bezem kon vliegen?
In de volgende video zie je hoe ze green screen gebruiken voor de bezems in Harry Potter.
Daarna de laatste Harry Potter video: Zeven Harry Potters in één kamer. Hoe zouden ze dat nu weer gedaan hebben?
Slide 29 - Tekstslide
V: Hoe denk je dat Harry op de bezem kon vliegen?
A: De vliegende acteurs worden apart voor een green screen gefilmd en later in de scène geplakt. Maar het moet ook nog lijken of ze in de lucht zweven. Daarom zijn de bezems vastgemaakt aan een groen apparaat dat kan bewegen. Dat groene apparaat wordt later in de computer weggepoetst. Zo lijkt het alsof ze echt op een bezem vliegen.
Dat zie je ook goed in de volgende video:
Slide 30 - Video
Video
https://www.youtube.com/watch?v=VXSTDki5O5k
(Vanaf 1:44-2:01) > Geluid uit
De video wordt zonder geluid afgespeeld, leg uit wat je op de beelden ziet.
Slide 31 - Video
vertel dat in deze dansclip van Ed Sheeran en Justin Bieber ook veel greenscreens zijn gebruik.
Kunnen jullie zien waar ze de greenscreens gebruikt hebben, en waar komen Ed en Justin allemaal terecht!?
Waar kwamen Justin en Ed allemaal in terecht?
Zag je waar de greenscreen werd gebruik?
Slide 32 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
Eigen green screen opnames maken
Slide 33 - Tekstslide
Volgende les gaan we zelf green screen filmpjes maken! Hiervoor gaan we nu alvast wat voorbereidingen treffen.
Verdeel de klas in groepjes (ca. 4 leerlingen).
Teleportatie: Verplaats jezelf helemaal naar een andere omgeving.
Andere wereld!
Slide 34 - Tekstslide
Opdracht, voorbereiding Green Screen les (15 min):
Volgende week verplaatsen jullie jezelf helemaal naar een andere wereld, en kan je naar aan andere plek, Denk aan zwemmen in zee of een tripje naar een andere planeet.
In de voorgaande les hebben de leerlingen hun eigen fantasielandschap getekend. Betrek waar mogelijk deze tekeningen weer bij de les ter inspiratie!
Bedenk met je groepje het idee voor het filmpje. Waar komen jullie terecht? Wat doe je op die plek? Verzin een klein verhaaltje van wat er gaat gebeuren in jullie film!
Eind van les 4: Afronden
Slide 35 - Tekstslide
Sluit af en vraag wat de kinderen vandaag ontdekt hebben, wat ze leuk vonden, of juist niet.
Les 5: Zelf maken
(deel 1)
Slide 36 - Tekstslide
Lesduur: 45 minuten
Lesvorm: Klassikaal, in groepen, gegeven door groepsleerkracht en filmeducator (Co-Teaching).
Benodigdheden:
- Deze lesson-up
- Digibord met geluid
- Green Screen set-up, in een lokaal/plek waar geluid gemaakt kan worden, bestaande uit een greenscreen van minimaal 3 bij 2 meter (is dit iets waar de leerkrachten zelf in willen investeren? Dit is beschikbaar, kan ook zelf aangeschaft worden)
- iPad, camera of laptop met losse webcam (iPad moet beschikken over de app CapCut (gratis te downloaden), een computer moet toegang hebben tot het internet)
Les 5 en 6 bestaan uit een moment van co-teaching, waarin de leerkracht door een filmeducator word begeleid tijdens het geven van de lessen. Hier gaat nog een instructiemoment aan vooraf.
Introductie les: We hebben in de afgelopen lessen van alles gezien, in allemaal kleine films. We hebben tekeningen gemaakt, maar nu gaan wij ons zelf in onze eigen fantasiewereld plaatsen.
Teleportatie: Verplaats jezelf helemaal naar een andere omgeving.
Andere wereld!
Slide 37 - Tekstslide
Waar gaan jullie naartoe?
Laat de groepjes vertellen wat ze bedacht hebben, waar willen ze naartoe?
Vertel: Iedere groep krijgt 2 minuten voor de camera! Wat gaat er in deze twee minuten gebeuren?
Er kan maar 1 groepje tegelijkertijd voor het green screen. Dat betekend dat de rest van de klas geduld moet hebben. We willen namelijk dat iedereen goed in beeld komt! De rest die kijkt en wacht netjes tot ze aan de beurt komen.
Eind van les 5: Afronden
Slide 38 - Tekstslide
Deze slide heeft geen instructies
Les 6: Zelf maken
(deel 2)
Slide 39 - Tekstslide
Lesduur: 45 minuten
Lesvorm: In groepen, gegeven door groepsleerkracht en filmeducator (Co-Teaching).
Les 5 en 6 bestaan uit een moment van co-teaching, waarin de leerkracht door een filmeducator word begeleid tijdens het geven van de lessen. Hier gaat nog een instructiemoment aan vooraf.
Benodigdheden:
- Deze lesson-up
- Digibord met geluid
- Green Screen set-up, in een lokaal/plek waar geluid gemaakt kan worden, bestaande uit een greenscreen van minimaal 3 bij 2 meter.
- iPad, camera of laptop met losse webcam (iPad moet beschikken over de app CapCut (gratis te downloaden), een computer moet toegang hebben tot het internet)
Introductie les: We hebben in de afgelopen lessen van alles gezien, in allemaal kleine films. We hebben tekeningen zien bewegen, animatie zoals je dat ook wel noemt. Nu gaan wij zelf ook aan de slag. Wij gaan namelijk onze eigen tekeningen laten bewegen!
Welke geluiden horen erbij?
Slide 40 - Tekstslide
Vorige week hebben jullie voor het greenscreen gestaan en jullie eigen stukje uitgebeeld! Deze week gaan we het afmaken. Jullie gaan nadenken: Welk geluid past hierbij?
Opdracht (10 min): Overleg in je groepje over welke geluiden jullie graag in je stukje willen hebben.
Monteren en terugkijken!
Slide 41 - Tekstslide
Monteren is het bewerken van de video's in de computer. Hier komt de magie van het Green screen pas echt tot leven. De filmjuf of meester monteert nu de filmpjes! Zijn ze klaar? Dan kunnen we ze terugkijken!
Tip: Moeten de leerlingen even wachten? Praat dan alvast samen na over hoe het was om op deze manier met film bezig te zijn.
Eind van les : Afronden
Slide 42 - Tekstslide
Vraag de leerlingen hoe ze het vonden om zelf een film te maken, en sluit hierna de les af.