Ingezonden brief les 1

Drie lessen rond ingezonden brief
Les 1: donderdag 30 januari
Samen kijken naar ingezonden brieven, feedbackpunten formuleren, schrijfplan bekijken en artikel kiezen.

Les 2: donderdag 9 februari
Zelf een ingezonden brief schrijven op basis van je schrijfplan.

Les 3: donderdag 16 februari
In groepjes feedback geven op elkaars brieven en 2e versie maken.

1 / 18
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 18 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 50 min

Onderdelen in deze les

Drie lessen rond ingezonden brief
Les 1: donderdag 30 januari
Samen kijken naar ingezonden brieven, feedbackpunten formuleren, schrijfplan bekijken en artikel kiezen.

Les 2: donderdag 9 februari
Zelf een ingezonden brief schrijven op basis van je schrijfplan.

Les 3: donderdag 16 februari
In groepjes feedback geven op elkaars brieven en 2e versie maken.

Slide 1 - Tekstslide

Donderdag 30 januari
Lesdoelen: 
  • Je weet welke onderdelen een ingezonden brief heeft.
  • Je herkent de kenmerken van een goede ingezonden brief.
  • Je weet hoe je een schrijfplan kan maken.
  • Je kan je eigen mening formuleren en onderbouwen. 
Onderdelen van deze les:
  • Samen kijken naar een aantal ingezonden brieven.
  • Kenmerken bepalen voor een goede ingezonden brief.
  • Uitleg over het schrijfplan.
  • Een artikel kiezen waar je jouw brief over wilt schrijven.
  • Huiswerk en terugkijken op de les.






Slide 2 - Tekstslide

Slide 3 - Tekstslide

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Je hebt 4 brieven gezien.
Wat vond je sterke punten?

Slide 7 - Woordweb

Schrijftaak: ingezonden brief
Je schrijft minimaal drie alinea's (meer mag natuurlijk ook): een inleiding, een middenstuk en een slot. Boven de brief maak je een korte titel, onder de brief zet je je naam en woonplaats. 

Slide 8 - Tekstslide

Schrijftaak: de inleiding

De inleiding trekt de aandacht van de lezer en introduceert het onderwerp van de brief: wat is de aanleiding? En wat is jouw mening hierover? 

Slide 9 - Tekstslide

Wat is een goede manier om de aandacht
van de lezer te trekken?

Slide 10 - Woordweb

Schrijftaak: de kern
Je gaat in op wat je in de inleiding hebt genoemd. Geef minimaal drie argumenten voor jouw standpunt. Je kunt daarbij ook de argumenten noemen in het artikel waar je op reageert en vertellen waarom die volgens jou niet goed zijn. 


Slide 11 - Tekstslide

Schrijftaak: het slot
Het slot van de ingezonden brief bevat een pakkende afsluiting. Je kunt bijvoorbeeld nog een keer krachtig je mening herhalen. 

Slide 12 - Tekstslide

Wat maakt het slot
volgens jou goed?

Slide 13 - Woordweb

Taalverzorging
  • Je schrijft de brief zonder taal- en spelfouten en gebruikt de juiste leestekens.
  • Formulering:  zorg voor variatie in het woordgebruik.
  • Pas je toon aan bij het medium en publiek dat je kiest. 
  • Gebruik signaalwoorden en verwijswoorden correct.
  • Zorg dat iedere alinea een duidelijk herkenbare kernzin heeft.
  • Je verwoordt je mening en argumenten op een persoonlijke manier. 


Slide 14 - Tekstslide

Schrijfplan

Slide 15 - Tekstslide

Schrijftaak: formuleer je standpunt
Van je ouders heb je gehoord dat er vanaf komend weekend een samenscholingsverbod geldt op het pleintje waar jij ’s avonds vaak met je vrienden rondhangt. Dat betekent dat je een boete kunt krijgen als je met meer dan twee personen op dat pleintje bent. Je ouders laten je het artikel in de krant lezen waarin de aanleiding voor het verbod geschreven staat.
Volgens het artikel zijn er op het pleintje regelmatig groepen jongeren die de buurtbewoners lastigvallen. De jongeren schreeuwen, spugen en bedreigen voorbijgangers. Een keer is er zelfs sprake geweest van een gewelddadige beroving. Ingrijpen van de politie heeft nauwelijks effect gehad. Mensen durven niet meer op het pleintje te komen. Nadat de buurtbewoners een petitie met 100 handtekeningen hadden ingediend voor een veiligere buurt, besloten politie en gemeente een samenscholingsverbod in te voeren voor minstens twee maanden.
Jij bent verbaasd over het verbod en de informatie in het artikel, want je hebt nooit iets gemerkt van de onveiligheid. Jouw vriendengroep heeft er in ieder geval niets mee te maken! Je verwacht dat het samenscholingsverbod het probleem niet zal oplossen.

Schrijf een ingezonden brief naar de krant waarin je je mening geeft over het samenscholingsverbod. Onderbouw je mening met argumenten. Geef ook een oplossing die volgens jou beter zal werken.

Slide 16 - Tekstslide

Bedenk zoveel mogelijk argumenten bij je standpunt
Van je ouders heb je gehoord dat er vanaf komend weekend een samenscholingsverbod geldt op het pleintje waar jij ’s avonds vaak met je vrienden rondhangt. Dat betekent dat je een boete kunt krijgen als je met meer dan twee personen op dat pleintje bent. Je ouders laten je het artikel in de krant lezen waarin de aanleiding voor het verbod geschreven staat.
Volgens het artikel zijn er op het pleintje regelmatig groepen jongeren die de buurtbewoners lastigvallen. De jongeren schreeuwen, spugen en bedreigen voorbijgangers. Een keer is er zelfs sprake geweest van een gewelddadige beroving. Ingrijpen van de politie heeft nauwelijks effect gehad. Mensen durven niet meer op het pleintje te komen. Nadat de buurtbewoners een petitie met 100 handtekeningen hadden ingediend voor een veiligere buurt, besloten politie en gemeente een samenscholingsverbod in te voeren voor minstens twee maanden.

Jij bent verbaasd over het verbod en de informatie in het artikel, want je hebt nooit iets gemerkt van de onveiligheid. Jouw vriendengroep heeft er in ieder geval niets mee te maken! Je verwacht dat het samenscholingsverbod het probleem niet zal oplossen.

Slide 17 - Tekstslide

Huiswerk voor donderdag
  • Lees de schrijftaak (nog eens) goed. Zoek eventueel extra informatie over het onderwerp. 
  • Maak een schrijfplan met behulp van het formulier.
  • Schrijf de ingezonden brief. 

Slide 18 - Tekstslide