Nederlands les 3 - periode 3

1 / 33
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMBOStudiejaar 2

In deze les zitten 33 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide






1. Het CE-examen Lezen & Luisteren, uitnodiging gehad?


2. Nederlands les 3 en 4, voorbereiding CE-examen

3. Uitleg inleiding-kern-slot
Herhaling tekstdoelen
Herhaling hoofgedachte en hoofdonderwerp

3. Opdracht: tekst zoeken (10 minuten)

4. Oefenen op papier 

5. Afsluiting






Programma en doelen

Slide 2 - Tekstslide


Leerdoelen

Aan het einde van deze les heb je geoefend voor het CE-examen Lezen & Luisteren.

Aan het einde van deze les heb je informatie over hoofgedachte, hoofdonderwerp en tekstsoorten herhaald.
Programma en doelen

Slide 3 - Tekstslide

Inhoud examen
Het examen is digitaal:

  • luisterteksten bijv. radiofragment
  • kijkfragment bijv. Nieuwsuur
  • leesteksten

Woordenboek; aantal beschikbaar.

Slide 4 - Tekstslide

Start LessonUp op

Slide 5 - Tekstslide

Inleiding
Kern
Slot
aandacht trekken
conclusie
introductie
deelonderwerp
alinea's
samenvatting

Slide 6 - Sleepvraag

Opfrissen: inleiding - kern - slot

Slide 7 - Tekstslide

Inleiding
De inleiding heeft één of meer van de volgende functies:
  • aandacht trekken van het publiek/de lezer
  • het publiek/ de lezer motiveren om de tekst te lezen of te blijven luisteren
  • informatie geven over wat komen gaat (introductie van het onderwerp)

Slide 8 - Tekstslide

Kern
De kern bestaat vaak uit meer dan één alinea. 

Kenmerken van de kern:
  • Uitwerking van het onderwerp dat in inleiding genoemd is.
  • Deelonderwerpen met elk een eigen alinea.
  • In eerste zin vaak belangrijkste informatie.

Slide 9 - Tekstslide

Slot
Het laatste deel van een tekst heeft meestal één of meer van de volgende functies:
  • een samenvatting geven
  • een conclusie trekken
  • naar de toekomst kijken
  • een vraag meegeven aan de lezer of het publiek

Slide 10 - Tekstslide

Vraag:

Slide 11 - Tekstslide

Opbouw tekst:
Ruiken aan ondernemerschap
1 Jongeren zijn zich er nog te weinig van bewust, dat ze ook als zelfstandig ondernemer aan het werk kunnen. Daarom is het van belang dat scholieren en studenten kennismaken met het ondernemerschap, vindt Andries Greiner. Als voorzitter van de stichting New Entrepreneur organiseert hij het project ZomerOndernemer, dat jongeren tijdens de zomervakantie de kans biedt een eigen bedrijf te beginnen.

Slide 12 - Tekstslide

Wat is het belangrijkste doel van het project ZomerOndernemer?
A
Jongeren meer te weten laten komen over het ondernemerschap
B
Jongeren de gelegenheid bieden een eigen bedrijf te beginnen
C
Jongeren een andere mogelijkheid bieden voor vakantiewerk

Slide 13 - Quizvraag

Herhaling tekstdoelen

Slide 14 - Tekstslide

Tekstdoelen
Als iemand iets schrijft, heeft hij een doel met die tekst: dat wat hij wil bereiken. Om dat doel te bereiken, kiest hij het soort tekst waarmee hij dat doel het beste kan bereiken.

Slide 15 - Tekstslide

Slide 16 - Tekstslide

Vraag:

Slide 17 - Tekstslide

Tekstdoel

Slide 18 - Tekstslide

Wat is het belangrijkste doel van de schrijver? De lezer informeren
A
over het nut van een Nationale Begroetingsdag.
B
over verschillende manieren om elkaar te begroeten.
C
over zijn eigen ervaringen met het begroeten van mensen.

Slide 19 - Quizvraag

herhaling hoofgedachte en
hoofdonderwerp 

Slide 20 - Tekstslide

Hoofdgedachte en Hoofdonderwerp

Slide 21 - Tekstslide

Tekst Inbreuk privacy of is het nog erger

Slide 22 - Tekstslide

Wat is het verband tussen de eerste zin van alinea 1 en de volgende twee zinnen?

De volgende twee zinnen...
A
Zijn een gevolg van de eerste zin
B
Zijn een tegenstelling met de eerste zin
C
Zijn een toelichting op de eerste zin

Slide 23 - Quizvraag

Boven alinea 6 en 7 staat het volgende kopje: "Persoonsgegevens zijn goud waard."

Welk argument uit alinea 8 tot en met 13 ondersteunt deze bewering het best?
A
Het is bekend dat bedrijven veel over hebben voor persoonsgegevens
B
Het is bekend dat bedrijven steeds intiemere persoonsgegevens willen verzamelen
C
Het is bekend dat criminelen onze persoonsgegevens op internet te koop aanbieden

Slide 24 - Quizvraag

In alinea 6 staat: "Willen we wel als grondstof bejegend worden?"

Welke vraag vervangt deze zin op deze plaats het best?
A
Willen we wel dat onze gegevens gebruikt worden om geld te verdienen?
B
Willen we wel bestookt worden met gerichte commercials?
C
Willen we wel dat onze intieme gegevens vastgelegd worden?

Slide 25 - Quizvraag



Wat is het belangrijkste doel van de auteur?
A
Hij wil ons informeren over de voordelen en nadelen van nieuwe technologische ontwikkelingen
B
Hij wil ervoor waarschuwen dat door nieuwe technologieën de aansprakelijkheid van burgers bij privacy-schending groter wordt
C
Hij wil ons overtuigen van het belang om kritisch te staan tegenover nieuwe technologische ontwikkelingen

Slide 26 - Quizvraag

In alinea 2 staat: "Allerlei technologische ontwikkelingen hebben één ding gemeen: ze brengen mens en machine ongekend dichter bij elkaar."
Welk voordeel van deze ontwikkelingen noemt de schrijver in alinea 2?
A
Informatie over onze voorkeuren, fitheid en gevoelens te verzamelen
B
Een betere begeleiding te geven bij ziektes
C
Ons koopgedrag doelgericht te stimuleren

Slide 27 - Quizvraag

timer
5:00

Slide 28 - Tekstslide

Opdracht tekstdoelen
10 minuten

Slide 29 - Tekstslide

opdracht tekstdoelen
  • zoek online 3 voorbeelden van verschillende tektsdoelen. 
  • mail één van de tekstdoelen naar mij. 
  • presenteer je voorbeeld en leg uit wat het tekstdoel is, wat de hoofgedachte is en wat het hoofdonderwerp is.

Slide 30 - Tekstslide

Oefenen op papier

3F - topsport en handicap

Signaalwoorden op volgende sheet

Slide 31 - Tekstslide

Signaalwoorden

Slide 32 - Tekstslide

Nabespreken
• Waarover heb je nog vragen?

Volgende les: airpods, oordopjes of koptelefoon mee

Slide 33 - Tekstslide