11.1 Het interne milieu (klassikaal)

H11 Regeling intern milieu
Les 1 - Introductie homeostase
  • Afsluiting H9 Bloedsomloop
  • 11.1 Het interne milieu
  • Introductie 11.3 + 11.4 (ademhaling)

Huiswerk: zelfstandig verwerken 11.1 + voorbereiden 11.3 + 11.4 
1 / 31
volgende
Slide 1: Tekstslide
BiologieMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

In deze les zitten 31 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 80 min

Onderdelen in deze les

H11 Regeling intern milieu
Les 1 - Introductie homeostase
  • Afsluiting H9 Bloedsomloop
  • 11.1 Het interne milieu
  • Introductie 11.3 + 11.4 (ademhaling)

Huiswerk: zelfstandig verwerken 11.1 + voorbereiden 11.3 + 11.4 

Slide 1 - Tekstslide

Is dit bloedvat een ader, haarvat of slagader?
A
Slagader
B
Haarvat
C
Ader

Slide 2 - Quizvraag

Wat is geen gevolg van atherosclerose?

A
de bloeddruk neemt toe
B
het hart hoeft minder hard te werken
C
een orgaan kan minder bloed krijgen
D
er kan een infarct ontstaan

Slide 3 - Quizvraag

Hoe ontstaat een grotere stroomsnelheid bij inspanning?
A
er komt meer bloed in de bloedbaan
B
de hartslagfrequentie neemt toe
C
het hart pompt per hartslag meer bloed weg
D
organen vragen om meer bloed

Slide 4 - Quizvraag

Sleep de juiste namen naar hun plek.
1
2
3
4
5
6
Bloedplasma
Weefselvloeistof
Wittebloedcel
bloedvat
Lymfevat
rode bloedcel
Lymfe
bloedplaatje

Slide 5 - Sleepvraag

Hoe komt lymfe weer in de bloedbaan terecht?
A
Via de bovenste holle ader
B
Via de lymfeknopen
C
Via de sleutelbeenader
D
Via weefselvloeistof

Slide 6 - Quizvraag

Het hart pomt bloed rond, geen lymfe. Hoe komt het dat lymfe door het lichaam stroomt?

Slide 7 - Open vraag

Bij oedeem hoopt vocht zich op op plekken waar dat
niet hoort. Hoe kan hongeroedeem (foto) ontstaan?​
Denk aan welke voedingsstof zou kunnen missen.

Slide 8 - Open vraag

Afronding H9 Bloedsomloop
Test je kennis (incl. binastabellen) in LessonUp
Diagnostische toets op Classroom

Let op! De verdeling van RTTI gaat in 5V (nog) meer richting T2/I

Hoe kun je je daar goed op voorbereiden?

Slide 9 - Tekstslide

Stap 1: kennis verzamelen
  • Huiswerk maken en nakijken (via Classroom) 
  • Begrippenlijst maken van de dikgedrukte woorden

  • Het boek samenvatten door elk tussenkopje in 2/3 zinnen te herformuleren in eigen woorden
  • Lesaantekeningen + informatie uit LessonUps toevoegen aan je samenvatting -> gaat soms verder dan lesstof!

Slide 10 - Tekstslide

Stap 2: leren
Heel erg vaak herhalen van de lesstof!
  • Vraag iemand je te overhoren/gezamelijk lesstof bespreken
  • Oefentoetsen maken
  • Een mindmap maken -> begrippen aan elkaar kunnen praten/verbanden zien!

Slide 11 - Tekstslide

Stap 3: oefenen!
De enige manier om beter te worden in T2/I vragen is door oefenen:
  • Diagnotische toetsen op Classroom
  • Examentrainer achter in het hoofdstuk (boek) 
  • Oude examenopgaven op biologiepagina

Slide 12 - Tekstslide

H11 Regeling intern milieu
Les 1 - Introductie homeostase
  • Afsluiting H9 Bloedsomloop
  • 11.1 Het interne milieu
  • Introductie 11.3 + 11.4 (ademhaling)

Huiswerk: zelfstandig verwerken 11.1 + voorbereiden 11.3 + 11.4 

Slide 13 - Tekstslide

H11 Regeling intern milieu

Weinig lestijd, dus veel zelfstandigheid!

Afsluiting met SO 11.1, 11.3 t/m 11.5 (11.2 samen met H10)

Slide 14 - Tekstslide

Leerdoelen 11.1 Het interne milieu
1. Een regelkring, inclusief de norm, effector, receptor en regelcentrum, afleiden uit een beschrijving van de regulatie van lichaamsprocessen en de principes van een regelkring toelichten.
2. Uitleggen wat homeostase is en hoe door het principe van negatieve terugkoppeling homeostase gerealiseerd wordt. 
3. De warmteregulatie beschrijven en de werking van de huid bij de regeling van de lichaamstemperatuur omschrijven.


Slide 15 - Tekstslide

De garnalen-kwekerij

Er wordt vaak 1 oog verwijderd van de moeder garnaal om zo meer eitjes te produceren...

Slide 16 - Tekstslide

Homeostase
Het constant houden van het inwendig milieu

Dat gebeurt door positieve en negatieve terugkoppeling

Slide 17 - Tekstslide

Wat moet er in je lichaam allemaal zo constant mogelijk gehouden worden?

Slide 18 - Woordweb

Homeostase

Slide 19 - Tekstslide

Regelkringen
1. Verandering van een variabele (prikkel)
2. meting door receptor
3. vergelijking met de norm bij regelcentrum
4. aansturen effector (stimuleren of remmen)
5. verandering wordt tegengewerkt door negatieve terugkoppeling

Slide 20 - Tekstslide

Aan de slag!
Lees de tekst 'Regeling van het interne milieu' op pagina 85 van het boek en maak opdracht 4
timer
10:00

Slide 21 - Tekstslide

Regeling van lichaamstemperatuur

Slide 22 - Tekstslide

Hoe zorgen rillingen ervoor dat de lichaamstemperatuur stijgt?

Slide 23 - Open vraag

Is hier sprake van en negatieve of een positieve terugkoppeling? Leg uit.

Slide 24 - Open vraag

Welke effectoren worden aangestuurd wanneer de kerntemperatuur de bovengrens bereikt? En de ondergrens?


Slide 25 - Open vraag

Negatieve terugkoppeling
Positieve feedback

Slide 26 - Tekstslide

De garnalen-
kwekerij

Het verwijderen van het oog zorgt ervoor dat een remmende regelkring wegvalt!

Slide 27 - Tekstslide

H11 Regeling intern milieu
Les 1 - Introductie homeostase
  • Afsluiting H9 Bloedsomloop
  • 11.1 Het interne milieu
  • Introductie 11.3 + 11.4 (ademhaling)

Huiswerk: zelfstandig verwerken 11.1 + voorbereiden 11.3 + 11.4 

Slide 28 - Tekstslide

Ademhaling
Wat wordt er geregeld door ademhaling?

Wat is de prikkel voor ademhaling?

Slide 29 - Tekstslide

Regeling ademhaling

  • CO2 concentratie gemeten door chemosensoren in bloedvaten + info uit hersencentra naar ademcentrum (regelcentrum) 
  • Vergelijking met de norm pCO2 en pO2
  • Aansturing ademhalingsspieren (effector)

Slide 30 - Tekstslide

Huiswerk 
Zelfstandig verwerken 11.1 via LessonUp

Voorbereiden 11.3 + 11.4 via LessonUp -> nabespreking adhv vragen!

Slide 31 - Tekstslide