Les 6 - Groep 3: Stop-motion animatie

STOP-MOTION ANIMATIE
1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstMediawijsheid+1BasisschoolGroep 3,4

In deze les zitten 14 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 75 min

Instructies

Cultuurcoachtraject Groep 3 - Filmles 6 - Stop-Motion Animatie

Lesduur
60 -75  min. 

Omschrijving
In de les bekijken de leerlingen de handgemaakte animatie De Vlieger. Ze ontdekken hoe stop-motion werkt en oefenen zelf met een eigen mini stop-motion animatie. Deze les gaat dieper in op stop-motion en hoe het werkt tov de eerste kennismaking in les 4. 

Film
De Vlieger
Martin Smatana (Polen, Slowakije, Tsjechië, 2019 - 13 min.)

Een verhaal over een jongen die graag met zijn opa vliegert maar plotseling afscheid van hem moet nemen. Gelukkig kan hij dankzij z'n vlieger in gedachten nog bij z'n opa zijn. Op een prachtige manier laat de film zien dat de dood niet altijd het einde betekent. 

Extra film
Fadenspiele 2
Ute Aurand, Detel Aurand (Duitsland, 2003, 8 min.)

Een animatiefilm van Ute Aurand en haar zus, de schilder Detel Aurand. Deze film werd zowel in de studio als buiten in het bos en in de wei opgenomen. Beeld voor beeld zie je hoe papier, hout, plastic en stof eindeloos bewegen en de wereld om zich heen veranderen.

Leerdoelen
  • De leerling legt uit hoe stop-motion animatie gemaakt wordt. 
  • De leerling oefent met een eigen mini stop-motion.

Opzet
  • Introductie - 2 min.
  • Film kijken - 13 min.
  • Nabespreken - 5 min.
  • Stop-motion animatie - 5 min.
  • Doe-opdracht: Animeer je eigen vlieger - 30 min.
  • Optioneel: Extra opdracht: Zelfportret van stof - 15 min.
  • Optioneel: film kijken - 10 min.
  • Afsluiten/Reflectie - 5 min.

Benodigdheden
  • Digibord en ipad
  • App Stop-Motion Studio op Ipad 
  • Touw of wol (geleverd bij inwerkdag) 
  • Gekleurd papier (van school) 
  • Scharen (van school) 
  • Lijm/Plakband (van school) 
  • Optioneel: Restjes lapjes, wol etc. voor de extra opdracht
Overige voorbereiding
Oefen vooraf even met de app Stop-Motion Studio als je die nog niet kent, zodat je die kunt uitleggen aan de leerlingen.

Extra ruimtes nodig
Nee
 
2e docent nodig
Handig ivm animeren 

Aanpassen op thema
Aan het einde van de les gaan de leerlingen zelf een stop-motion animatie maken en een vlieger laten vliegen. Het thema van de animatie kan worden aangepast aan het schoolthema.

Instructies

Onderdelen in deze les

STOP-MOTION ANIMATIE

Slide 1 - Tekstslide

Introductie
Vertel wat jullie in deze les gaan doen:
  • We gaan kijken naar de korte film De Vlieger en gaan napraten over de film en hoe die gemaakt is
  • We gaan zelf oefenen met iets 'tot leven brengen', net zoals de makers van deze film dat hebben gedaan.
Eerst gaan we de film De Vlieger bekijken. Een korte film over een jongetje en zijn opa. Kijk goed want de film is op een bijzondere manier gemaakt!

Slide 2 - Tekstslide

Film kijken: 
De Vlieger
Martin Smatana (Polen, Slowakije, Tsjechië, 2019 - 13 min.)
Wat heb je gezien in de film? Wat gebeurde er?
Hoe voelde je je tijdens het kijken van de film?

Slide 3 - Tekstslide

Film nabespreken

V: Wat heb je gezien in de film? Wat gebeurde er?
A: Eigen antwoord.
Vraag door (waarom denk je dat, hoe kwam dat? etc.).

V: Hoe voelde je je tijdens het kijken van de film?
A: Eigen antwoord.
Vraag door (Hoe kwam dat? etc.).


Waar denk je dat alle poppetjes en andere dingen in de film van gemaakt zijn?

Slide 4 - Tekstslide

V: Waar denk je dat alle poppetjes en andere dingen in de film van gemaakt zijn?
A: Alles is gemaakt van allemaal verschillende lapjes stof en stukjes wol en vilt. Soms is er ook karton gebruikt, bijvoorbeeld voor de bomen en het huisje van de opa. Als je goed kijkt zie je dat het hoofd en de armen van het jongetje van een heleboel laagjes stof op elkaar gemaakt zijn.
Les 2
De opa is veel ouder dan de jongen, hoe heeft de filmmaker dat laten zien?

Slide 5 - Tekstslide

V: De opa is veel ouder dan de jongen, hoe heeft de filmmaker dat laten zien?
A: De opa heeft grijs haar, is veel groter en heeft een beetje ouderwetse kleren aan.
Maar vooral zie je het omdat het lichaam van de opa niet meer zoveel laagjes stof op elkaar zijn. Het jongetje heeft nog heeeeeeel veel laagjes, de opa nog maar een paar. (Zie volgende slide)
Hier is de opa nog maar van 1 dun laagje stof gemaakt. Hij waait omhoog, de wolken in. Wat denk jij dat er gebeurde?
Uiteindelijk vond de jongen de vlieger én zijn opa terug in de wolken. Hoe denk je dat ze zich toen voelden?

Slide 6 - Tekstslide

V: Op deze foto is de opa nog maar van 1 dun laagje stof gemaakt. Hij waait omhoog, de wolken in. Wat denk jij dat er gebeurde?
A: Eigen antwoord.

V: Uiteindelijk vond de jongen de vlieger én zijn opa terug in de wolken. Hoe denk je dat ze zich toen voelden?
A: Eigen antwoord.

De filmmakers hebben de poppetjes steeds een héél klein beetje bewogen en dan een foto gemaakt. Als je al deze foto's snel achter elkaar ziet, lijkt het net alsof ze bewegen! 
Alles in de film is gemaakt van wol en stof. De poppetjes konden dus niet zelf bewegen. Hoe denk je dat de filmmakers de poppetjes toch hebben laten bewegen voor de film?

Slide 7 - Tekstslide

V: Alles in de film is dus gemaakt van wol en stof. De poppetjes konden dus niet zelf bewegen. Hoe denk je dat de filmmakers de poppetjes toch hebben laten bewegen voor de film?
A: Eigen antwoord.

De filmmakers hebben de poppetjes steeds een héél klein beetje bewogen en dan een foto gemaakt. 
Als je al deze foto's snel achter elkaar ziet, lijkt het net alsof ze bewegen! 

(Illustreer dit uit met je eigen lichaam, bijvoorbeeld door een arm in kleine stukjes omhoog te bewegen.)

Hier zie je een klein stukje van hoe de filmmakers de poppetjes steeds een heel klein beetje hebben bewogen (maar dan heel snel afgespeeld!). 
En daarnaast zie je dat de poppetjes een soort skeletje van ijzer hadden, waar de stof op is geplakt.

Slide 8 - Tekstslide

Stop motion techniek

Hier zie je een klein stukje van hoe de filmmakers de poppetjes steeds hebben bewogen (maar dan heel snel afgespeeld!). 

Alle poppetjes hadden een 'skeletje' van metaal en zaten vastgeschroefd aan metalen stokjes die steeds in een andere stand gezet konden worden voor steeds een nieuwe foto. Na de opnames hebben ze met de computer alle metalen dingen weggepoetst zodat je er in de film niks meer van ziet.

Straks gaan we ook zelf oefenen of we iets tot leven kunnen brengen.
Hier zie je hóeveel foto's er gemaakt moesten worden voor maar 2 seconden film! Voor elke foto moesten de poppetjes een piepklein beetje bewogen worden. 
Dat noem je stop-motion animatie

Slide 9 - Tekstslide

Hier zie je hóeveel foto's er gemaakt moesten worden voor maar 2 seconden film! Voor elke foto moesten de poppetjes een piepklein beetje bewogen worden. 
Dat noem je stop-motion animatie. De Vlieger is dus een animatiefilm.

Leg uit dat stop-motion letterlijk betekend stoppen en weer bewegen. Steeds een kleine beweging en dan weer stoppen voor een foto etc.

Laat zien dat op de foto's de poppetjes steeds een klein stukje bewogen zijn. (Foto 1 is de foto linksboven, foto 8 de foto linksonder)
Doe-opdracht: Jullie gaan zelf aan slag om een mini stop-motion film te maken. Je gaat iets dat niet zelf kan bewegen 'tot leven wekken' in film.

Slide 10 - Tekstslide

Doe-opdracht: Je eigen stop-motion
Nu gaan jullie zelf aan de slag om een eigen mini-stop motion te maken. Jullie gaan iets dat niet zelf kan bewegen 'tot leven wekken' in film.

Laat de kinderen in 4 groepjes werken. Ze maken elk een vlieger van papier met een draadje van wol. Laat ze ook een achtergrond maken van papier, zoals wolken, een zon, gras etc. (Niet opplakken, want ze moeten nog worden bewogen voor de animatie!)

Bespreek wie wat doet per groepje Iemand kan de vlieger maken, meerdere leerlingen kunnen aan de achtergrond werken. 

Laat ze per groepje een stop-motion maken waarin hun vliegers door de lucht vliegen.

Je gebruikt daarvoor de app Stop-motion Studio en er zijn twee animatie stationnetjes waarbij een filmdocent staat.

Leg aan de kinderen uit hoe de app werkt waarin ze gaan werken. Doe voor hoe je de vlieger kunt laten bewegen (denk ook aan de staart van de vlieger!) en de wolken voorbij kunt laten bewegen. 

Laat de leerlingen per groepje afspreken wie de ipad bedient samen met de filmdocent, wie welk onderdeel beweegt (vlieger, touw, achtergrond wolken bijv.) en wie oplet dat alle handen uit beeld blijven.

Groepjes die klaar zijn: 
  • Laat de groepjes die klaar zijn met hun achtergrond en vlieger maken zelf animeren en wissel af. 
  • De groepjes die klaar zijn kunnen hun achtergrond met vlieger afmaken door alles op te plakken en extra elementen toe te voegen. Of zelf een nieuwe achtergrond met vlieger maken.
Als alle groepjes klaar zijn ga jij de film exporteren en kunnen de leerlingen een van de twee dingen op de volgende slide doen (keuze uit een extra opdracht of film)
Extra opdracht: Maak je eigen stof-poppetje.

Slide 11 - Tekstslide

Tijd over? Optie 1:

Extra opdracht: Een eigen stof poppetje.
Laat de leerlingen een eigen poppetje van zichzelf knutselen van restjes stof en wol. Hoe zouden zij er zelf uitzien als ze van stof gemaakt zouden zijn?
Ze kunnen de poppetjes opplakken in de achtergronden die ze voor de animatie gemaakt hebben.

Slide 12 - Video

Tijd over? Optie 2:

Bekijk om de les af te sluiten de korte film Fadenspiele 2 - een film over een eigenaardig bos. Zien de leerlingen de overeenkomsten met de Vlieger? Deze film is ook helemaal gemaakt van stof en draadjes!

Hoe was het om je vlieger te laten vliegen?
Wat is iets dat je tijdens deze les hebt ontdekt?

Slide 13 - Tekstslide

Bekijk alle animaties gezamenlijk  in de klas. 

V: Hoe was het om je vlieger te laten vliegen?
A: Eigen antwoord

V: Wat is iets dat je tijdens deze les hebt ontdekt?
A: Eigen antwoord

In de volgende les gaan we weer een animatiefilm kijken, maar dan weer een hele andere. Die is niet geknutseld van stof en wol, maar getekend.
Regeling Driejarige subsidies Cultuurcoach

Slide 14 - Tekstslide

Deze les is gemaakt ihkv de 3 jarige regeling Cultuurcoaches van het AFK

Eye filmmuseum, Filmhub Noord-Holland, Cinekid, NurLimonade media en Taartrovers.