Blok 3 Rampen in de Middeleeuwen

Blok 3 Rampen en plagen in de Middeleeuwen
1 / 39
volgende
Slide 1: Tekstslide
mens en maatschappijMiddelbare schoolmavoLeerjaar 1

In deze les zitten 39 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 2 videos.

Onderdelen in deze les

Blok 3 Rampen en plagen in de Middeleeuwen

Slide 1 - Tekstslide

Lesplanning les 1
  • 1Blik agenda invullen
  • Wat zijn de leerdoelen Blok 3?
  • Uitleg over het hofstelsel
  • Zelfstandig werken
  • Introductie op nieuw onderwerp


Slide 2 - Tekstslide

1Blik invullen

Je noteert  bij 26 februari 
Lz: blz 86 t/m 89

Blok 3 mk: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 

Begrippen Blok 1 t/m 3 leren. 


Dit moet maandag 5 maart af zijn.






Slide 3 - Tekstslide

Leerdoelen Blok 3 Les 1
  • Je kan uitleggen hoe de middeleeuwse standensamenleving eruit zag. 
  • Je kan in je eigen woorden uitleggen wat het hofstelsel inhield en hoe dit werkte. 
  • Je kan een beschrijving geven van de  vroege middeleeuwen (tijd van Monniken en Ridders) 

Slide 4 - Tekstslide

Wat weet jij al van de
Middeleeuwen?

Slide 5 - Woordweb

Agrarische Samenleving
-Na de val van het Romeinse Rijk werd het onveilig in Europa
- Er was geen sterk leger meer en wegen werden niet langer onderhouden.
-De handel kwam 'stil' te liggen
-Dorpen werden autarkisch  (=zelfvoorzienend)

De Romeinse agrarisch-stedelijke samenleving werd weer een agrarische samenleving.

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Video

De Tijd van Monniken en Ridders is:
A
van 500-1000
B
van 1000-1500
C
hetzelfde als de Vroege Middeleeuwen
D
hetzelfde als de Late Middeleeuwen

Slide 8 - Quizvraag

Waarom werd er bijna niet meer gehandeld na de val van het Romeinse Rijk?
A
Mensen wilden liever weer aan ruilhandel doen.
B
Er was geen sterk leger meer om te zorgen voor de veiligheid in het land.
C
De wegen werden niet meer onderhouden
D
Er waren minder opbrengsten dus dan kan je ze ook niet verkopen. .

Slide 9 - Quizvraag

Uit welke drie standen bestond de middeleeuwse standensamenleving?
A
Boeren, ridders en horigen
B
Geestelijken, boeren en ambachtslieden
C
Edelen, boeren en horigen
D
Boeren (horigen), geestelijken en edelen.

Slide 10 - Quizvraag

Hoe noemen we de klusjes die de horigen moesten doen voor de landheer?
A
slavenarbeid
B
pacht
C
klusjes
D
herendiensten

Slide 11 - Quizvraag

Het systeem van heren en horigen die samenleven op een domein heet ...
A
Herendiensten
B
Vazalliteit
C
het Hofstelsel
D
het Drieslagstelsel

Slide 12 - Quizvraag

1. Horigen werken op het land van de landheer
2. Horigen kregen bescherming van de landheer
A
1= goed en 2 =fout
B
1=fout en 2 = goed
C
1 en 2 zijn beiden goed
D
1 en 2 zijn beiden fout

Slide 13 - Quizvraag

hofstelsel

Slide 14 - Tekstslide

Aan de slag! 
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
timer
10:00

Slide 15 - Tekstslide

Introductie nieuw onderwerp

Slide 16 - Tekstslide

Slide 17 - Tekstslide

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Tekstslide

Slide 20 - Tekstslide

Slide 21 - Tekstslide

Wat weten jullie over Vikingen?

Slide 22 - Woordweb

Lesplanning les 2 en les 3
-Uitleg feodalisme/leenstelsel
-Kijken Vroeger en Zo De Vikingen Komen
-Zelfstandig werken
-Verhaal De Pest in Kampen
-Samenwerken en aftekenen. 
-Quizlet. 

Slide 23 - Tekstslide

Het leenstelsel
  • Karel de Grote kon zijn land niet alleen besturen.
  • Daarom kreeg hij hulp van vazallen: mannen die met hem meevochten

  • Zijn trouwste vazallen kregen als beloning ieder een gebied in leen. 
  • Zij mochten dit namens hem besturen: zij werden zijn leenmannen.
  • Het leenstelsel heet ook wel: feodalisme

Slide 24 - Tekstslide

Slide 25 - Tekstslide

Slide 26 - Video

Slide 27 - Tekstslide

Slide 28 - Tekstslide

Zelfstandig werken
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
Klaar?
Nakijken
Aftekenen
Warchild 
Mundo online. 
timer
15:00

Slide 29 - Tekstslide

Slide 30 - Tekstslide

Slide 31 - Tekstslide

De middeleeuwse stad
  • Afval werd op straat gegooid
  • Er was geen riool
  • Varkens en ratten ruimden afval op
  • Lijken lagen op straat 

Slide 32 - Tekstslide

Slide 33 - Tekstslide

Kenmerken van de Pest
  • Zwarte bulten bij oksels en nek
  • Koorts
  • Bloed hoesten

Risico op sterfte was 60 tot 80 procent!!!!

Slide 34 - Tekstslide

Slide 35 - Tekstslide

Masker
Het masker bedekte het hele hoofd tegen de lucht van de pest. Men dacht namelijk dat door lucht de pest verspreidt werd. In de snavel van het masker zat vaak knoflook, kruiden of bloemen om de stank van de zieken en doden op afstand te houden.
Stok
De stok was een manier van de dokter om de zieken te behandelen zonder ze te hoeven aanraken.
Mantel
Deze mantel was vaak van leer. En diende als bescherming tegen de vlooien van de ratten die de pest verspreidden. Maar dat wist men toen nog niet.
Handschoenen
De handschoenen zorgden ervoor dat de handen niet direct in contact kwamen met de zieken.
Hoed
De hoed had geen functie. Dit vonden ze gewoon mooi!!
Laarzen
De laarzen waren gemaakt van leer. Deze waren bedoeld om viezigheid tegen te houden. Vooral in de straten van de stad.

Slide 36 - Tekstslide

Gevolgen
  • Veel doden
  • chaos in Europa
  • Joden werden vermoord
  • Twijfels over het katholieke geloof

Slide 37 - Tekstslide

Zelfstandig werken
Lezen: blz 86 t/m 89

Blok 3 maken: 1, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 20, 24 
Klaar?
Nakijken
Aftekenen
Warchild 
Mundo online. 
timer
15:00

Slide 38 - Tekstslide

Slide 39 - Link