Lezen H1 - les 2

1 / 21
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo tLeerjaar 2

In deze les zitten 21 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 30 min

Onderdelen in deze les

Slide 1 - Tekstslide

Doelen
  • Ik kan de inleiding, het middenstuk en het slot van een tekst herkennen.
  • Ik kan de hoofdgedachte van een tekst herkennen.

Slide 2 - Tekstslide

Wat gaan we doen?
  • afspraken
  • stillezen
  • enquête
  • theorie herhalen
  • signaalwoorden
  • zelfstandig aan het werk

Slide 3 - Tekstslide

afspraken
  • Mobiel NIET zichtbaar, tenzij...
  • Geen oortjes, koptelefoons tijdens de uitleg.
  • Muziek mag bij zelfstandig werken -> je kiest een playlist en legt je mobiel uit het zicht

  • iedere dag iets te lezen mee (Nederlands, mentoruur, ...)

Slide 4 - Tekstslide

stillezen
  • pak je boek
  • lees 20 minuten in stilte 
  • vertel na afloop wat je hebt gelezen
timer
20:00

Slide 5 - Tekstslide

tekstopbouw en hoofdgedachte
Veel teksten bestaan uit drie delen:

inleiding
middenstuk
slot

Slide 6 - Tekstslide

inleiding
Je maakt kennis met het onderwerp van de tekst, bijvoorbeeld door:
- een voorbeeld
- een grappig verhaaltje (anekdote)
- uitleg over aanleiding voor het schrijven van de tekst

Slide 7 - Tekstslide

middenstuk
In het middenstuk staat de meeste informatie over het onderwerp, vaak verdeeld in deelonderwerpen.

Tussenkopjes helpen je de deelonderwerpen te vinden.

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Tekstslide

slot
In het slot wordt het belangrijkste uit de tekst vaak kort herhaald.

Soms wordt in het slot ook naar de toekomst gekeken of een advies gegeven.

Slide 10 - Tekstslide

hoofdgedachte
  • geeft in één zin antwoord op de vraag: wat is het belangrijkste wat in de tekst over het onderwerp wordt gezegd?
  • kortste samenvatting van een tekst
  • vind je vaak in de inleiding of het slot van de tekst.

Slide 11 - Tekstslide

meer uitleg nodig?
video-uitleg Nieuw Nederlands

Slide 12 - Tekstslide

signaalwoorden
  • woorden die een tekst begrijpelijker maken
  • leggen verbanden tussen alinea's en zinnen
  • geven een signaal af over hoe de lezer de tekst moet lezen

Slide 13 - Tekstslide

en, ook, bovendien, verder, nog, daarnaast, tevens
A
opsomming
B
reden of verklaring
C
doel-middel
D
oorzaak-gevolg

Slide 14 - Quizvraag

want, omdat, daarom, op grond van
A
opsomming
B
reden of verklaring
C
samenvatting
D
oorzaak-gevolg

Slide 15 - Quizvraag

maar, toch, ook al, hoewel, ofschoon
A
tegenstelling
B
reden of verklaring
C
samenvatting
D
oorzaak-gevolg

Slide 16 - Quizvraag

kortom, al met al, alles bij elkaar
A
opsomming
B
reden of verklaring
C
samenvatting
D
oorzaak-gevolg

Slide 17 - Quizvraag

doordat, hierdoor, daardoor, waardoor, vanwege
A
opsomming
B
reden of verklaring
C
samenvatting
D
oorzaak-gevolg

Slide 18 - Quizvraag

Slide 19 - Tekstslide

weektaak
Hoofdstuk 1 Lezen: maken opdracht 1, 2, en 4

Klaar? -> stillezen
                                                    -> De Brug (online omgeving)

Slide 20 - Tekstslide

Doelen
  • Ik kan de inleiding, het middenstuk en het slot van een tekst herkennen.
  • Ik kan de hoofdgedachte van een tekst herkennen.

Slide 21 - Tekstslide