LES 1 en 2 Loopbaan en burgerschap Introductie en meningen

Loopbaan en burgerschap | Les 1 en 2
Introductie, dimensies en meningen
1 / 43
volgende
Slide 1: Tekstslide
BurgerschapLOBMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 43 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 5 videos.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Loopbaan en burgerschap | Les 1 en 2
Introductie, dimensies en meningen

Slide 1 - Tekstslide

Programma
  • Kennismaken
  • Waar werk je naartoe? -->ELO
  • Introductie loopbaan en burgerschap
  • Competentiescan (als de tijd het toelaat)

Slide 2 - Tekstslide

Lesdoelen
Je hebt (verder) kennisgemaakt met elkaar.
Je weet wat dit schooljaar de bedoeling is voor Loopbaan en Burgerschap.
Je hebt kennisgemaakt met de verschillende dimensies. 
Je weet hoe je een eigen mening vormt.

Slide 3 - Tekstslide

Hoe oud ben jij?
Zorg ervoor dat iedereen in een rij naast elkaar gaat staan op volgorde van geboortedatum. 

MAAR: je mag niet praten. 
timer
2:00

Slide 4 - Tekstslide

Waar denk je aan bij Burgerschap?

Slide 5 - Open vraag

Slide 6 - Video

Introductie burgerschap
Vier dimensies
  • politiek-juridisch
  • sociaal-maatschappelijk
  • economisch
  • vitaal
Kritische denkvaardigheden

Slide 7 - Tekstslide

Ik ga je voor iedere dimensie een tip geven voor een film, serie of documentaire. 

Slide 8 - Tekstslide

De politiek-juridische dimensie

Slide 9 - Woordweb

De politiek-juridische dimensie
Het deel uit willen en kunnen maken van politieke besluitvorming (democratie, wetten, jouw invloed op de politiek, misdaad en straffen).

Slide 10 - Tekstslide

When They See US (Netflix)
When They See Us (Netflix

Met de vierdelige miniserie When They See Us vertelt Ava DuVernay een pijnlijk, maar belangrijk stukje Amerikaanse geschiedenis.
When They See Us vertelt het ware verhaal van vijf tienerjongens, vier Afro-Amerikaans, een Latino, die in 1989 werden beschuldigd, vervolgd én veroordeeld na een brute verkrachting van een witte vrouw in Central Park in New York. 

Slide 11 - Tekstslide

Slide 12 - Video

De sociaal-maatschappelijke dimensie

Slide 13 - Woordweb

De sociaal maatschappeijke-dimensie
Het deel uit willen en kunnen maken van de gemeenschap en een actieve bijdrage hier aan te leveren.
(identiteit, culturen, normen &waarden, discriminatie, diversiteit)

Slide 14 - Tekstslide

Wit is ook een kleur
(VPRO 2DOC)
Waarom voelen veel witte mensen zich verongelijkt als het over racisme en witte privileges gaat? Gemakshalve worden de problemen neergelegd bij immigranten. Omdat ze niet goed zouden integreren, of bij lager opgeleide proteststemmers omdat zij er racistische denkbeelden op nahouden. Maar wat kleurt de blik van witte hoger opgeleiden, van de 'elite', die het morele gelijk aan hun zijde denken te hebben en menen dat kleur er niet toe doet?

Slide 15 - Tekstslide

De economische dimensie

Slide 16 - Woordweb

De economische dimensie
Het willen en kunnen bijdragen aan het arbeidsproces en zich verantwoord op te stellen als consument.
(werk en inkomen, kritisch en bewust consumeren, duurzaamheid)

Slide 17 - Tekstslide

Seaspiracy 
(Netflix)
Een shockerende documentaire, die laat zien dat duurzame visserij eigenlijk niet bestaat. Seaspiracy gaat over de allesverwoestende plastic soep, die voor 46 procent bestaat uit vissersnetten die voor dood en verderf zorgen. Ook komen de drijvende slachthuizen van vissen, dolfijnen en walwissen voorbij, waar mensenrechten ernstig worden geschonden door slavernij. Een levensgevaarlijke wereld, waar de waarheid nooit naar boven mag komen.

Slide 18 - Tekstslide

Slide 19 - Video

De dimensie vitaal burgerschap

Slide 20 - Woordweb

De dimensie vitaal burgerschap
Het willen en kunnen nadenken over de eigen leefstijl en zorgdragen voor de eigen fitheid als burger en werknemer. (leefstijl, fitheid, verslaving, relaties)

Slide 21 - Tekstslide

Tycho in de Psychiatrie (NPO3)

Tycho Gergandt duikt na de GHB in de gesloten wereld van de psychiatrie.
Hij onderzoekt hoe psychische labels worden opgeplakt. Wat als je verkeerde labels krijgt?
Of als je labels je geen steek verder helpen in de behandeling?


Slide 22 - Tekstslide

Slide 23 - Video

Kritische denkvaardigheden

Slide 24 - Woordweb

Kritische denkvaardigheden
De kritische denker gebruikt een analytische houding wanneer relevant en slaat niet door in alles relativeren. De volgende vaardigheden zijn belangrijk om kritisch te kunnen denken: analyseren, evalueren, concluderen, verklaren en zelfreguleren.

Slide 25 - Tekstslide

#Follow me (NPO3)

Programmamaker Nicolaas Veul duikt in de financiële wereld achter Instagram.
Op dit sociale platform is een compleet nieuw verdienmodel ontstaan: likes en followers zijn keiharde valuta geworden.
Maar welke schaduweconomie onstaat hierdoor?
Wat is echt en wat is nep?
En wat merk jij daarvan als je door je feed scrollt?

Slide 26 - Tekstslide

Slide 27 - Video

Welke dimensie lijkt je het meest interessant?

Slide 28 - Open vraag

Wat is een goede burger?
Bedenk wat iemand een goede burger maakt. Gebruik hierbij de competenties(kennen, kunnen, vinden en zijn).

Bijvoorbeeld: Een goed burger respecteert de wet door zich er altijd aan te houden.
timer
2:00

Slide 29 - Tekstslide

Alles is gekleurd
Wat vind je van..?

Slide 30 - Tekstslide

Diepvriespizza

Slide 31 - Open vraag

Geen rijbewijs toestaan voor
75-plussers

Slide 32 - Open vraag

Dierproeven

Slide 33 - Open vraag

Eigen mening eerst
Blijkbaar vinden we van sommige dingen ongeveer hetzelfde en van andere dingen vinden we totaal iets anders. Het hebben van een eigen mening is belangrijk. 
Maar hoe eigen is ‘jouw mening’ eigenlijk?

Slide 34 - Tekstslide

Normen en waarden van thuis
Dingen die je meemaakt (eigen ervaringen)
Je intuïtie of wat je vanbinnen voelt
Invloeden van buiten, vrienden, media, online, etc.

Slide 35 - Tekstslide

Meningen

De meningen die wij hebben, (jong of oud, rijk of arm, man,of vrouw) zijn altijd ergens op gebaseerd. Dit kun je terugbrengen naar vier dingen;
1) je persoonlijke ervaringen,
2) de dagelijkse invloeden om je heen,
3) je intuïtie,
4) de normen en waarden waarmee je bent opgevoed.


Deze vier elementen zorgen ervoor dat je een reden hebt om dingen te “vinden”. Alle redenen bij elkaar opgeteld, vormen jouw eigen mening. 


Slide 36 - Tekstslide

Feyenoord is de beste voetbalclub. 
Deze muziek is 
te gek! 
Vlees eten is echt 
niet oké.
Ergens bijhoren hoort erbij. 

Het zit in ons DNA om deel uit te willen maken van een groep. Ergens 'bij horen' is belangrijk om je goed te voelen.
In een groep ben je het vaak over bepaalde dingen eens: je deelt een mening! 

Slide 37 - Tekstslide

Feyenoord is de beste voetbalclub. 
Deze muziek is 
te gek! 
Vlees eten is echt 
niet oké.

Slide 38 - Tekstslide

Meningen kunnen soms botsen
Soms lijkt jouw mening op die van een ander en soms juist helemaal niet. Meningen kunnen overeenkomen, of enorm botsen.

Toch heeft de ander daar net zoveel redenen voor als jij hebt voor jouw mening en dat mag best even botsen.

Slide 39 - Tekstslide

Opdracht

Slide 40 - Tekstslide

Opdracht
  • Maak groepjes van 3
  • Ieder team kiest een onderwerp waar veel meningen over bestaan. Dit kunnen schoolthema’s zijn maar het kunnen ook grotere thema’s zijn zoals de bio-industrie, stage-discriminatie, het klimaat, toeslagenaffaire, etc.  
  • Schrijf aan de linkerkant van het A3-vel het onderwerp + bijhorende dimensie. Rechts schrijven jullie zoveel mogelijk verschillende meningen over dit onderwerp.
  • We bespreken tot slot per groepje de uitkomsten.

Slide 41 - Tekstslide

Hoe kijk je terug op deze les?

Slide 42 - Woordweb

Volgende week
 Cultuur, identiteit, discriminatie en racisme 

Slide 43 - Tekstslide