Les 14 - §4.1 Duitsland begint een nieuwe oorlog

4.1 Duitsland begint een nieuwe oorlog
1 / 13
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisMiddelbare schoolmavoLeerjaar 4

In deze les zitten 13 slides, met interactieve quiz en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

4.1 Duitsland begint een nieuwe oorlog

Slide 1 - Tekstslide

Planning
Les 1
  • Oorzaken + Kenmerken WO2

Les 2
  • Verloop WO2

Les 3
  • Verwerken


Slide 2 - Tekstslide

Leerdoelen: je leert...
  • de oorzaken, begin, verloop en afloop van de Tweede Wereldoorlog herkennen, noemen en beschrijven.
  • de bondgenootschappen van As-mogendheden en Geallieerden herkennen en noemen.

Slide 3 - Tekstslide

Werken met LessonUp
Aantekening voor het examen
Opdracht
Meer informatie
Bronnen
Je mag je device gebruiken
Je mag samenwerken
Je moet je oortjes gebruiken
Je werkt zelfstandig
Examenvraag
Je werkt in stilte

Slide 4 - Tekstslide

Start WO2
Hitler had beloofd wraak te nemen op het Verdrag van Versailles 


Na de Anschluss van Oostenrijk in 1938 werd er een politiek van appeasement gevoerd: Politieke houding waarbij door toegeven een confrontatie uit de weg wordt gegaan. Op voorwaarde dat Hitler niet nog ergens zou binnenvallen.

Op 1 sept. 1939 viel hij toch Polen binnen: start van WO2.
Aantekening voor het examen

Slide 5 - Tekstslide

De oorzaken van WO2 op een rij:

  1. Onvrede over armoede en werkloosheid in Duitsland.
  2. Duitsers willen wraak op het Verdrag van Versailles.
  3. Sterk nationalisme (lebensraum) in Duitsland.

Kenmerken van WO2:
  • Blitzkrieg (bliksemoorlog) i.p.v. loopgravenoorlog.
  • ‘Moderne’ wapens (tanks, vliegtuigen).
  • Veel steden gebombardeerd: veel (burger)slachtoffers.
  • Totale oorlog.
  • Bondgenootschappen:

Aantekening voor het examen

Slide 6 - Tekstslide

Bondgenootschappen
  1. Onvrede over armoede en werkloosheid in Duitsland.
  2. Duitsers willen wraak op het Verdrag van Versailles.
  3. Sterk nationalisme (lebensraum) in Duitsland.

Kenmerken van WO2:
  • Blitzkrieg (bliksemoorlog) i.p.v. loopgravenoorlog.
  • De bondgenootschappen:
  • ‘Moderne’ wapens (tanks, vliegtuigen).
  • Veel steden gebombardeerd: veel (burger)slachtoffers.
  • Totale oorlog.

Aantekening voor het examen

Slide 7 - Tekstslide

Verloop WO2
  • Door de blitzkrieg werden achtereenvolgens Polen, Denemarken, Noorwegen, de BeNeLux en Frankrijk veroverd.
  • 1940: Groot-Brittannië hield stand in de Battle of Britain.
  • 1941: Operatie Barbarossa => het Duitse leger valt de Sovjet-Unie

Operatie Barbarossa was succesvol tot de Slag bij Stalingrad (1943) => de Duitsers verloren. Dit wordt ook wel gezien als een keerpunt in de oorlog.

Aantekening voor het examen

Slide 8 - Tekstslide

Verloop WO2 Azië
  • Voor WO2 had Japan al delen van China veroverd.
  • In 1941 veroverde Japan de koloniën van Frankrijk en Nederland (Nederlands-Indië / Indonesië).
  • Op 7 dec. viel Japan de Amerikaanse vlootbasis Pearl Harbor (Hawaï) aan. De VS verklaarde de oorlog.

Aantekening voor het examen

Slide 9 - Tekstslide

Examenvraag
Opdracht
Examenvraag

Slide 10 - Tekstslide

Examenvraag 2021 - I
Is de oproep in het tijdschrift gedaan in 1940 of in 1942? Verklaar je
antwoord. 
Opdracht
Examenvraag

Slide 11 - Tekstslide


Examenvraag
Opdracht
Je mag je device gebruiken
Je werkt zelfstandig.
Je werkt in stilte

Slide 12 - Open vraag

Examenvraag 
Uit het antwoord moet blijken dat de oproep in het tijdschrift in 1942 is
gedaan, omdat Duitsland sinds 1941 (door operatie Barbarossa) in
oorlog was met de Sovjet-Unie / omdat in 1940 Duitsland en de
Sovjet-Unie (door het niet-aanvalsverdrag) nog bevriende staten
waren/nog niet in oorlog waren.

Opmerking
Alleen als na ‘1942’ een juiste verklaring volgt, wordt 1 scorepunt
toegekend. 
Opdracht
Examenvraag

Slide 13 - Tekstslide