Gezondheid en voeding lessen 5 en 6

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding Les 5


1 / 47
volgende
Slide 1: Tekstslide
WelzijnMBOStudiejaar 1

In deze les zitten 47 slides, met interactieve quizzen, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 90 min

Onderdelen in deze les

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding Les 5


Slide 1 - Tekstslide

Verwachtingen 
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
  • Feedback over de lessen is altijd welkom
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 2 - Tekstslide

Programma deel 1 (Marco) 
  1. AWR
  2. Lesdoelen
  3. Theorie: 
  • schijf van 5
  • Voedingsstoffen en gewoonten
  • Diëten/ kauw & slikproblemen
  1. Verder met deel 3. Leefstijlprogramma; Eetschema
  2. Afsluiten

Slide 3 - Tekstslide

Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan.



Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid.

Slide 4 - Tekstslide

Lesdoelen
Aan het einde van de les:

- Heb je basiskennis opgedaan over gezondheid eten volgens de schijf van vijf.
- Heb je basiskennis opgedaan met betrekking tot voedingsleer.
- Heb je basiskennis opgedaan met betrekking tot dieetleer.





Slide 5 - Tekstslide

Gezonde voeding: De schijf van vijf

Slide 6 - Tekstslide

Slide 7 - Video

Welke twee vakken uit de schijf van vijf zijn het grootst?
A
Groente & Fruit en dranken
B
Groente & fruit en Zuivel, ei en vlees
C
Groente & fruit en Brood/graan/aardappel
D
Zuivel, ei en vlees en Brood/graan/aardappel

Slide 8 - Quizvraag

Hoeveel groente en fruit heb je per dag nodig?
A
Groente: 250 gram
B
Groente: 200 gram
C
Fruit: 4 porties
D
Fruit: 2 porties

Slide 9 - Quizvraag

Voedingsstoffen zijn de bestandsdelen van voedingsmiddelen 

Slide 10 - Tekstslide

Functies van voedingsstoffen  
Voedingsstoffen zijn te verdelen in drie groepen:

  • Energieleverende stoffen: koolhydraten en vetten;
    (zorgen dat je lichaam kan bewegen en lichaamsteperatuur kan regelen)

  • Bouwstoffen: eiwitten;
  • ( aanmaak/herstel van cellen, bijv spieren)

  • Regulerende (of beschermende) stoffen: vitaminen en mineralen.
    (o.a voor verbetering van weerstand)

Slide 11 - Tekstslide

Voedingsbehoefte; datgene wat je nodig hebt aan voeding, je algemene dagelijkse hoeveelheid (ADH).
Voedingsbehoefte hangt o.a. af van
  • Leeftijd
  • Geslacht
  • Lichamelijke activiteit
  • Ziekte en behandeling
  • Ondervoeding
  • Gewenste inhaalgroei of gewichtstoename

Slide 12 - Tekstslide

Voedingsgewoonten; zijn meestal van kleins af aan meegegeven en heeft te maken met tradities.
Persoonlijk:
Vegetarisch
Veganistisch
Biologisch

Cultuur/religie:
Islam
Hindoeisme
Jodendom
Christendom
Katholicimse


Beinvloede factoren:
Psychologische factoren
Fysieke omgevingsfactoren
Sociaal-culturele factoren
Economische factoren
Maatschappelijke factoren
Kennisfactoren


Slide 13 - Tekstslide

Wat is het verschil tussen een vegetariër en een veganist?

Slide 14 - Open vraag

Diëten: Een dieet is aanpassing in het voedingspatroon. Veel mensen doen een dieet uit gezondheidsoverweging.

Energiebeperkt dieet: minder calorieën eten (bij overgewicht).
Energieverrijkt dieet: (bij cliënten met kanker, eetstoornissen en ondervoeding).
Natriumbeperkt dieet: minder zout eten, dit dieet wordt voorgeschreven bij een hoge bloeddruk of bij problemen met hart en nieren.
Lactosevrij dieet: Melk en zuivel worden vervangen door een alternatief. (voor mensen met een allergie voor melksuiker).


Slide 15 - Tekstslide

Diëten

Een dieet is aanpassing in het voedingspatroon. Veel mensen doen een dieet uit gezondheidsoverweging.
Energiebeperkt dieet: minder calorieën eten (bij overgewicht).
Energieverrijkt dieet: (bij cliënten met kanker, eetstoornissen en ondervoeding)
Natriumbeperkt dieet: minder zout eten, dit dieet wordt voorgeschreven bij een hoge bloeddruk of bij problemen met hart en nieren.
Lactosevrij dieet: Melk en zuivel worden vervangen door een alternatief. (voor mensen met een allergie voor melksuiker)

Glutenvrij dieet: Voor mensen met een allergie voor tarwe, rogge, gerst en spelt.
Eiwitbeperkt (bij bijv. nierziekten) en eiwitrijk dieet: (bij bijv. ondervoeding).
PKU-dieet: Voor mensen met een stofwisselingsziekte waarbij het aminozuur fenylalanine niet of onvoldoende wordt afgebroken.
Cholesterolarm dieet: Voor mensen met overgewicht, erfelijke aanleg voor een verhoogd cholesterol, langzaam werkend schildklier en diabetes.
Onderzoeksdieet: Voorafgaande aan een medisch onderzoek om bijv een diagnose te stellen of het verloop van een ziekte in de gaten te houden.




Slide 16 - Tekstslide

Kauw en slik problematiek

Oorzaken van kauw en slikproblemen zijn verschillend.
Denk aan ziektes; Parkinson, kanker, ASL (spierziekten), gebitsproblemen en afnemende spiermassa.
Slikstoornis (dysfagie)

Slikstoornissen kunnen leiden tot minder eten & drinken, ongewenst gewichtsverlies en longontsteking. In ernstige gevallen kan sondevoeding nodig zijn.

Slide 17 - Tekstslide

Aan de slag met het eetschema! 
Maak een eetschema voor een week waarin staat aangegeven wat er van maandag tot zondag als ontbijt, lunch, avondeten en tussendoortjes gereserveerd wordt (zie format en voorbeeld in ITS Learning). Hou in het schema rekening met de schijf van 5 en ieders dieetwensen. Voeg een bijlage toe waarin je motiveert waarom dit eetschema een gezonde keuze is voor jullie gekozen doelgroep.

Het eetschema bestaat uit:
- Uitgewerkt eetschema van maandag tot zondag voor de gekozen doelgroep.
- Uitleg van het eetschema; Waarom past het eetschema bij de doelgroep en hoe 
  heb je rekening gehouden met de schijf van 5 en de dieetwensen.

Slide 18 - Tekstslide

Lesdoelen check
- Je hebt basiskennis over de schijf van 5.
- Je hebt basiskennis over voedingsstoffen, behoeften en       gewoonten.
- Je hebt basiskennis met betrekking tot diëten.

Slide 19 - Tekstslide

Huiswerk
Maak met je groepje af:
- Deel 2; Het verantwoordingsverslag.
- Deel 3; leefstijlprogramma, het product; Bewegingsactiviteit (volgens format) en het eetschema.
- Lees uit het boek; Methodisch begeleiden thema 16; ''Begeleiden bij voeding''. Thema 17; Stoornissen uit het boek; Mensen.


Slide 20 - Tekstslide

Afsluiting
BEDANKT voor je inzet tot zover!


Slide 21 - Tekstslide

Fase 2
Gezondheid en voeding Les 6


Slide 22 - Tekstslide

Verwachtingen
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 23 - Tekstslide


Aanwezigheidsregistratie
Aanwezigheid zal door de docent geregistreerd worden. Aanwezigheid kan meerdere malen tijdens de les worden gedaan. Bij vroegtijdig verlaten van de les, zonder geldige reden, zal je op 'ongeoorloofd afwezig' staan.

Ben je te laat? Geef dit dan door aan het einde van de les aan de docent. Dit is jouw verantwoordelijkheid.

Slide 24 - Tekstslide

Programma - deel 2 - Melle 
  1. AWR
  2. Lesdoelen
  3. Theorie: 
  • Slaap en waakritme 
  • Voedings- en eetstoornissen 
  1. Verder met deel 3: Leefstijlprogramma; Eetschema
  2. Afsluiten

Slide 25 - Tekstslide

Lesdoelen
  • Heb je basiskennis over voedings- en eetstoornissen.
  • Heb je basiskennis over slaap en waakritme stoornissen 

  • Kun je een eetschema ontwikkelen voor een week (ontbijt-lunch-diner) en rekening gehouden met de schijf van 5 en ieders dieetwensen. 

Slide 26 - Tekstslide

Terugblikken

Slide 27 - Tekstslide

Voedingsstoffen zijn de bestandsdelen van voedingsmiddelen
A
Juist
B
Onjuist

Slide 28 - Quizvraag

Waar staat ADH voor?
A
Alle daagse hoeveelheid
B
Algemene dagelijkse hoeveelheid
C
Anti depressieve hulpmiddelen
D
Algemene dosis hulpmiddelen

Slide 29 - Quizvraag

Benoem minimaal 2 voedingsstoffen

Slide 30 - Open vraag

Opdracht slaap- waakstoornissen
  1. Boek: Mensen                    Thema 17, blz 391 t/m 397 
  2.  Individuele opdracht; 15 minuten 
  3. Klassikaal nabespreken 
timer
15:00

Slide 31 - Tekstslide

Theorie voedings- en eetstoornissen
Welke voedings- en eetstoornissen ken je al? 


Slide 32 - Tekstslide

Pica 

Slide 33 - Tekstslide

Omschrijving 
Eten van niet-eetbare zaken
Observatiepunten
Cliënt eet niet-eetbare objecten, spullen
Behandeling 
Aanleren ander eetgedrag, veilige omgeving creëren
Verloop 
Vaak chronisch bij ernstig verstandelijke beperking
Gevolgen 
verstikking, vergiftiging, maag-darmproblemen, infecties

Slide 34 - Tekstslide

Ruminatiestoornis

Slide 35 - Tekstslide

Omschrijving 
Voedsel vanuit de maag weer naar de mond terug laten stromen
Observatiepunten
Uitdrogingsverschijnselen, vermijden gezamenlijk eten, mond afdekken tijdens eten, groeiachterstanden
Behandeling 
Alternatieven zoeken, stimulerende omgeving aanbieden, aanpakken onderliggende problemen
Verloop 
Chronisch, of bij gedragsverandering oplosbaar
Gevolgen 
Belemmering fysieke en cognitieve groei (baby), aantasting gebit vanwege maagzuur

Slide 36 - Tekstslide

Vermijdende of restrictieve voedselinnamestoornis

Slide 37 - Tekstslide

Omschrijving 
Vermijden van, of niet geïnteresseerd zijn in, voedingsmiddelen
Observatiepunten
De cliënt weigert (veel) specifieke voedingsmiddelen te eten
Behandeling 
Sondevoeding, voedingssupplementen, uitbreiden voedingspatroon
Verloop 
Sommige cliënten houden eetproblemen
Gevolgen 
Ondervoeding, gewichtsverlies, uitdroging, achterblijvende groei

Slide 38 - Tekstslide

Anorexia nervosa 

Slide 39 - Tekstslide

Omschrijving 
Voor langere tijd te weinig eten uit angst om aan te komen
Observatiepunten
Zich na de maaltijd terugtrekken op het toilet, veel willen bewegen, vooral na de maaltijden, uitblijvende menstruatie
Behandeling 
Psychische behandeling: oorzaken aanpakken, gezond eetpatroon ontwikkelen
Verloop 
Terugval komt vaak voor
Gevolgen 
Ernstige gezondheidsschade, soms met fatale afloop

Slide 40 - Tekstslide

Boulimia nervosa 

Slide 41 - Tekstslide

Omschrijving 
Bang om aan te komen, maar wel een oncontroleerbare drang tot eten
Observatiepunten
Compensatiegedrag, eten hamsteren, eten stelen, snel eten, veel verschillende dieetpogingen
Behandeling 
Psychische behandeling
Verloop 
Terugval komt vaak voor
Gevolgen 
Vermijden sociale aangelegenheden, lichamelijke problemen

Slide 42 - Tekstslide

Eetbuistoornis 

Slide 43 - Tekstslide

Omschrijving 
Regelmatig terugkerende eetbuien
Observatiepunten
Eten hamsteren, eten stelen, snel eten
Behandeling 
Eetbuien onder controle krijgen, gezond leren eten en bewegen
Verloop 
Na aanpassing leefstijl oplosbaar
Gevolgen 
Obesitas, ontevredenheid, schuldgevoelens

Slide 44 - Tekstslide

Tijd over?
Verder met deel 3: Leefstijlprogramma; Eetschema

Slide 45 - Tekstslide

Lesdoelen behaald?
  • Heb je basiskennis over voedings- en eetstoornissen.
  • Heb je basiskennis over slaap en waakritme stoornissen

  • Kun je een eetschema ontwikkelen voor een week (ontbijt-lunch-diner) en rekening gehouden met de schijf van 5 en ieders dieetwensen. 

Slide 46 - Tekstslide

Slide 47 - Tekstslide