Les 1. & 2. Ethische dilemma's

LEV
Levensoriëntatie / HV4
1 / 15
volgende
Slide 1: Tekstslide
LevensbeschouwingMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 15 slides, met interactieve quiz, tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

LEV
Levensoriëntatie / HV4

Slide 1 - Tekstslide

Wat gaan we doen vandaag?
Opening
  • Terug- en vooruitblik
  • Leerdoelen
Ethiek
  • Waardenmuur
  • Trolleyprobleem
Afronding

Slide 2 - Tekstslide

Terug- en vooruitblik
Vijf lessen
  1. Ethische dilemma's: 'Wat is ethiek?'
  2. Ethische dilemma's: 'Trolleyprobleem'
  3. Ethisch debatteren: 'Hoe debatteer je?'
  4. Ethisch debatteren: 'Debatteren'
  5. Zelfbeoordeling

Slide 3 - Tekstslide

Leerdoelen
  • Ik kan waarden, die ik belangrijk vind, op een rijtje zetten van belangrijk naar minder belangrijk.
  • Ik ken het begrip ethiek en kan in eigen woorden uitleggen wat hiermee wordt bedoeld.
  • Ik ken de verschillende stappen van het ethisch stappenplan. Ik kan op basis van een casus deze stappen gebruiken om tot een verantwoorde keuze te komen.

Slide 4 - Tekstslide

Wat is ethiek?

Slide 5 - Tekstslide

1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
10
12
Dienstbaarheid
Eerlijkheid
Gelijkwaardigheid
Gezondheid
Liefde
Oprechtheid
Rechtvaardigheid
Schoonheid
Toegankelijkheid
Vertrouwen
Vrijheid
Zorgzaamheid

Slide 6 - Sleepvraag

Waardenmuur
Wat ga je doen?
  • Lees Waardenmuur (pag. 9);
  • maak Opdracht 3 (pag. 13-14);
  • maak vervolgens Opdracht 4 (pag. 15-16).

Slide 7 - Tekstslide

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je trekt aan de wissel en de tram verandert van richting; persoon 1 overleeft jouw keuze niet.
  2. Je besluit niets te doen en de tram blijft op hetzelfde spoor; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet.
Persoon 1
?
Persoon 2-6
?

Slide 8 - Tekstslide

Slide 9 - Tekstslide

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je trekt aan de wissel en de tram verandert van richting; persoon 1 overleeft jouw keuze niet.
  2. Je besluit niets te doen en de tram blijft op hetzelfde spoor; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet.
Persoon 1
Je kent deze persoon niet.
Persoon 2-6
Je kent deze personen niet.

Slide 10 - Tekstslide

Het trolleyprobleem

Slide 11 - Tekstslide

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je trekt aan de wissel en de tram verandert van richting; persoon 1 overleeft jouw keuze niet.
  2. Je besluit niets te doen en de tram blijft op hetzelfde spoor; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet.
Persoon 1
Je kent deze persoon niet.
Persoon 2-6
Je kent deze personen niet.

Slide 12 - Tekstslide

Slide 13 - Video

Tram
De tram rijdt op volle snelheid. De machinist is in zijn cabine, maar kan de tram niet stoppen, omdat de remmen kapot zijn.
Jij
Jij staat voor het volgende dilemma: 
  1. Je duwt de man van de brug en de tram komt tot stilstand; persoon 1 overleeft jouw keuze niet, personen 2-6 wel.
  2. Je besluit niets te doen en de tram rijdt op volle snelheid door; persoon 2-6 overleven jouw keuze niet, persoon 1 wel.
Persoon 1
Je kent deze persoon niet.
Persoon 2-6
Je kent deze personen niet.

Slide 14 - Tekstslide

Afronding
Lezen
  • Inleiding & Theorie ethisch dilemma (pag. 7-10)
Maken
  • Opdracht 3 (pag. 13-14)
  • Opdracht 4 (pag. 15-16)

Slide 15 - Tekstslide