Koffer: burgers en stoommachines (tv 8, les 3)

Burgers en stoommachines
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
GeschiedenisBasisschoolGroep 7

In deze les zitten 19 slides, met tekstslides en 1 video.

time-iconLesduur is: 60 min

Onderdelen in deze les

Burgers en stoommachines

Slide 1 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Burgers en stoommachines 
 Voorkennis activeren

Wat weet jij nog van deze tijd?

Slide 2 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Waar zitten we op de tijdbalk?

Slide 3 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Wat zie jij op het icoontje? Waar zou dat voor staan?
1800 tot 1900

Slide 4 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Sociale ongelijkheid
Voorkennis activeren

Wat weet jij nog over sociale ongelijkheid?

Slide 5 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Lesdoelen: 
Aan het einde van de les kunnen jullie de ongelijkheid in de fabrieken uitleggen en uitbeelden in een tekening .
Lesverloop 

Slide 6 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Algemeen 
  • Tijdvak 8: burgers en stoommachines
  • ca. 1800-1900
  • Moderne tijd 

Slide 7 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Het fabrieksleven: dag in dag uit hard werken

Slide 8 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 9 - Video

Deze slide heeft geen instructies

De urbanisatie
  • Overal in het land kwamen fabrieken. 
  • Spoorwegen werden aangelegd en er werden vele nieuwe dingen ontworpen. 
  • Veel mensen wilden werken in de fabriek
  • Zo kwam er veel urbanisatie.  
Wat is urbanisatie en hoe kan je dat zien?
Vraag: Welke stad heeft in de negentiende eeuw de grootste groei doorgemaakt?

Slide 10 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Werken in de fabriek
  • Boeren gingen naar de stad.
  • Zwaar en gevaarlijk werk. 
  • Weinig loon. 
  • Kinderen moesten ook werken. 
  • De directeur was de baas. 

Slide 11 - Tekstslide

Mensen die eerst op het boeren land werkte, verlieten het land en trokken naar de steden om daar te werken in de fabrieken.  Zij kregen daar loon voor hun werk, maar dit was lang niet genoeg om van te leven. Kinderen moesten daarom vaak ook in de fabrieken werken. Toch hadden de arbeiders het slecht. De werkomstandigheden waren zwaar en gevaarlijk en de directeur was de baas en hield heen rekening met zijn arbeiders. 
Arbeiders
  • Heel jong tot hele oud
  • Mannen, vrouwen en kinderen
  • Arme mensen
  • Slechte leef- en werkomstandigheden 

Slide 12 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

De sociale kwestie
De  hele slechte werkomstandigheden van de arbeiders zorgde voor opstand.


De mensen komen in opstand tegen de baas van de fabriek.

Slide 13 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opstand
  • Arbeiders in opstand
  • Stakingen
  • Gevolg van sociale kwestie
  • Hoger loon, vrije dagen
  • Kinderwetje van Van Houten 

Slide 14 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Spotprenten
  • Tekening met boodschap
  • Maatschappelijk probleem
  • Gebruik voor de opstand 
Zo moet het. De schoen van het volk schopt de rijke mensen die het land bestuurt, het parlement uit. 

Slide 15 - Tekstslide

Als opstand worden er verschillende spotprenten gemaakt om zo het maatschappelijke probleem weer te geven van de slechte werk- en leefomstandigheden van de arbeiders. Dit zijn ook wel spotprenten. Elke spotprent heeft een onderliggende boodschap. 
Welke boodschappen zitten achter deze spotprenten?

Slide 16 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Onderzoekje
Hoe werden deze spotprenten gemaakt en overal naartoe verspreid?

Pak je Chromebook en onderzoek met je schoudermaatje het antwoord op deze vraag. Noteer op het werkblad.

Slide 17 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Opdracht 
  • Pak pen en papier.
  • Maak zelf een spotprent of tekening waarin de ongelijkheid in de fabriek te zien is. 
  • De tekeningen worden opgehangen in de klas. 

Slide 18 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies

Slide 19 - Tekstslide

Deze slide heeft geen instructies