1.2 informatieve tekst

G4A
uitleg over meerkeuzevragen en open vragen en tips voor verkennend lezen.
Controleren: 1.2 opdr 2 t/m 5.
maken: 1.2 opdr 9 a t/m f, 10 t/m 12, 14 en 15.
Boek uitzoeken in de bieb-maandag na de toets.
Wat gaan we deze les doen?
les 1
1 / 45
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo gLeerjaar 4

In deze les zitten 45 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

Onderdelen in deze les

G4A
uitleg over meerkeuzevragen en open vragen en tips voor verkennend lezen.
Controleren: 1.2 opdr 2 t/m 5.
maken: 1.2 opdr 9 a t/m f, 10 t/m 12, 14 en 15.
Boek uitzoeken in de bieb-maandag na de toets.
Wat gaan we deze les doen?
les 1

Slide 1 - Tekstslide

1.2 informatieve tekst
Lijst met examenwoorden op blz. 72.

Slide 2 - Tekstslide

Hoe gaat leesvaardigheid?
Wat doe je als je verkennend leest?
😒🙁😐🙂😃

Slide 3 - Poll

Controleren huiswerk
Het huiswerk was 1.2 opdr. 2 t/m 5, blz. 12 t/m 15.

Slide 4 - Tekstslide

Meerkeuzevragen
- meestal 4 antwoordmogelijkheden --> alfabetische volgorde

Slide 5 - Tekstslide

Stappenplan meerkeuzevragen

Slide 6 - Tekstslide

Open vragen

Slide 7 - Tekstslide

Tips voor verkennend lezen

Slide 8 - Tekstslide

Aan de slag
(voor)lezen tekst 2
maken: 1.2 opdracht  9a t/m 9f, 10 t/m 12, 14 en 15, blz. 16 t/m 22.
Hoe: dit doe je de eerste 10 minuten voor jezelf. Daarna mag je FLUISTEREND overleggen.
Hulp: heb je een vraag, steek je vinger op, dan kom ik je helpen.
Klaar: dan ga je de theorie van blz. 14, 15, 16 en 21 leren.
Niet af: dan is de rest huiswerk.

Slide 9 - Tekstslide

Huiswerk
(voor)lezen tekst 2

maken: 1.2 opdracht  9a t/m 9f, 10 t/m 12, 14 en 15, blz. 16 t/m 19
leren: de theorie op blz. 14, 15, 16 en 21.

Slide 10 - Tekstslide

Deel 2

Slide 11 - Tekstslide

herhalen
Wat doe je als je een meerkeuzevraag moet beantwoorden?

Wat doe je als je een open vraag moet beantwoorden?

Slide 12 - Tekstslide

Welke stappen neem je als je een meerkeuzevraag moet beantwoorden?

Slide 13 - Open vraag

Welke stappen neem je als je een open vraag moet beantwoorden?

Slide 14 - Open vraag

Opbouw tekst
Inleiding - kern- slot   (= 3-deling)

Inleiding - kern (= 2-deling)

Slide 15 - Tekstslide

Functies inleiding
Inleiding kan meer dan één functie hebben

In de inleiding wil je de aandacht van de lezer trekken

Slide 16 - Tekstslide

Functies van de inleiding
- Onderwerp aangeven of beschrijven;
- Aanleiding noemen: de reden waarom de tekst geschreven is;
- Centrale vraag stellen: vraag wordt in de rest van de tekst               beantwoord;
- Mening van de schrijver geven: rest van de tekst argumenten;
- Korte samenvatting
- Een of meer personen introduceren

Slide 17 - Tekstslide

Functies van het slot
- Conclusie geven (dus, daarom, dan ook)
- Samenvatting geven (kortom, samenvattend)
- Advies geven (Het is beter... het is slim...)
- waarschuwing geven
- Toekomstverwachting uitspreken

Let op: een slot kan meer dan één functie hebben

Slide 18 - Tekstslide

Maken
1.2 opdracht 16, 17, 18, 19, 20 en 21.
17 en 18 maak je met een klasgenoot, fluisterend.

Slide 19 - Tekstslide

deel 3

Slide 20 - Tekstslide

Leerdoelen
Je kent
- de opbouw van de kern

Slide 21 - Tekstslide

Opbouw van de kern
Kern --> bestaat uit meerdere alinea's.
Kernzin --> belangrijkste zin uit de alinea (1e, 2e of laatste zin)


Slide 22 - Tekstslide

Voorbeeldvraag examen
Welk kopje geeft het best de inhoud weer van de alinea's x en x?

Slide 23 - Tekstslide

Slide 24 - Tekstslide

Maken huiswerk
opdracht 23 van 1.2  
(voor)lezen tekst 5 verkennend en nauwkeurig

maken: 1.2 opdr. 23, 24, 25

Slide 25 - Tekstslide

Deel 4

Slide 26 - Tekstslide

Vorige les
- Opbouw van de les

- Zijn er nog vragen?

Slide 27 - Tekstslide

Leerdoel
Je weet hoe je de hoofdgedachte kunt bepalen
Je kunt tekstverbanden herkennen

Slide 28 - Tekstslide

De hoofdgedachte bepalen
 Belangrijkste wat de schrijver over het onderwerp zegt.
--> Hier heb je het onderwerp voor nodig.

(Onderwerp --> titel en inleiding van de tekst lezen) 

Slide 29 - Tekstslide

Stappenplan hoofdgedachte bepalen
1 Lees de titel en de inleiding.
2 Bepaal het onderwerp van de tekst.
3 Bedenk wat de tekst je vertelt over dit onderwerp:
• Informatieve tekst? Wat is de belangrijkste informatie?
• Betogende tekst? Wat vindt de schrijver van het onderwerp?
4 Formuleer de hoofdgedachte in één zin of kies het antwoord dat de hoofdgedachte het best beschrijft.

Slide 30 - Tekstslide

Slide 31 - Tekstslide

Tekstverbanden
--> Woorden, zinnen en alinea’s van een tekst zijn met elkaar verbonden.
In een examen worden veel vragen over tekstverbanden van alinea’s gesteld.

Slide 32 - Tekstslide

Slide 33 - Tekstslide

Maken huiswerk
(samen) lezen tekst 7

maak:1.2: opdr. 32 (f niet) en 34 


Slide 34 - Tekstslide

Succes met de toetsweek!

Slide 35 - Tekstslide

Deel 5

Slide 36 - Tekstslide

Vorige les
- Hoofdgedachte
- Tekstverbanden

Slide 37 - Tekstslide

Tekst 8 'Tot later'
Werkboek A blz. 37

Slide 38 - Tekstslide

Maken (in stilte)
1.2: opdr. 36, 37, 38 en 39

Klaar?
- Kies een boek www.lezenvoordelijst.nl (15-18 jaar)
- Ga naar de mediatheek

Slide 39 - Tekstslide

Deel 6

Slide 40 - Tekstslide

Vorige les
1.2: opdr. 36, 37, 38 en 39

--> nakijken

Slide 41 - Tekstslide

Het tekstdoel bepalen
Een schrijver schrijft een tekst altijd met een bepaalde bedoeling.


Slide 42 - Tekstslide

Slide 43 - Tekstslide

Slide 44 - Tekstslide

Maken
1.2 opdr. 42, 43, 44 en 45

Slide 45 - Tekstslide