4V Formuleren les 0 Introductie

Lesdoel
inzicht krijgen in periode 4
de meest voorkomende formuleerfouten kunnen 
herkennen en benoemen
1 / 19
volgende
Slide 1: Tekstslide
NederlandsMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

In deze les zitten 19 slides, met interactieve quizzen en tekstslides.

time-iconLesduur is: 45 min

Onderdelen in deze les

Lesdoel
inzicht krijgen in periode 4
de meest voorkomende formuleerfouten kunnen 
herkennen en benoemen

Slide 1 - Tekstslide

Lesopzet
uitleg periode 4
groepsopdracht: wat weet je al?
duo-opdracht: verdiepen + presenteren
tijd over? Maak opdracht 2+3 in groepjes
lesdoel behaald?

Slide 2 - Tekstslide

introductie
Mevrouw Van Riessen
37 jaar oud
2 kinderen
eigen bedrijf

Slide 3 - Tekstslide

Slide 4 - Tekstslide

Slide 5 - Tekstslide

Slide 6 - Tekstslide

Periode 4
  • PW Formuleren - 25 mei
  • SE3 duopresentatie (boek 4)
  • FT Poëzie

    (argumentatie inzien: donderdag 13 april of in de grote pauze)

Slide 7 - Tekstslide

Slide 8 - Tekstslide

groepsopdracht

Slide 9 - Tekstslide

groepsopdracht
maak 5 groepjes van 6 leerlingen
wijs één voorzitter aan
overleg met elkaar waar de fout in de zinnen zit
de voorzitter krijgt zo de beurt en vertelt waar de fout zit




Slide 10 - Tekstslide

Wat is er fout?
  1. Ze moet afleren om niet het stopwoordje 'echt' te gebruiken.
  2. Nu die oude radio het niet meer doet, moet ik het laten repareren.
  3. Er was eens een prinsje en die hield niet van paardrijden.
  4. De politie reageerden te laat op de oproep.
  5. De prijzen zijn wellicht hoger maar de kwaliteit beter.

Slide 11 - Tekstslide

PW formuleren
- 15 formuleerfouten (blz 129) kunnen herkennen
- elke les uitleg en dan oefenen, oefenen, oefenen
- volgende les: presentaties!

Slide 12 - Tekstslide

  • onjuiste herhaling: Joep + Hino
  • tautologie: Tygo + Stan
  • pleonasme: Josef + Stijn
  • contaminatie: Soham + Haoming
  • dubbele ontkenning: Tin + Matthias
  • onjuist verwijswoord: Nora + Karlijn + Rosalie
  • onduidelijk verwijzen: Hugo + Hans
  • incongruentie: Isha + Isis
  • dat/als-constructie: Kalay + Suzanne
  • foutieve samentrekking: Thomas + Reinier
  • foutieve beknopte bijzin: Freek + Kasper
  • losstaand zinsgedeelte: Julian + Tjerk
  • zinnen aan elkaar plakken: Stefan + Mathias
  • onjuiste inversie: Jasmijn + Sanne
  • geen symmetrie: Faas + Leon

Slide 13 - Tekstslide

duo-opdracht
  1. Zoek een goede definitie van jullie fout/paragraaf
  2. Zoek er twee duidelijke voorbeelden bij.
  3. Zorg dat je meer informatie opzoekt,
    zodat je de fout goed begrijpt en kunt uitleggen.
  4. Leg jullie fout uit aan de rest van de klas voor het bord
    (min. 1/max. 2 minuten)

Slide 14 - Tekstslide

maken
maak opdracht 2 + 3 (blz 131) in groepjes

Slide 15 - Tekstslide

Lesdoel behaald?
inzicht krijgen in periode 4
de meest voorkomende formuleerfouten kunnen
herkennen en benoemen

Slide 16 - Tekstslide

formuleerfouten

Slide 17 - Woordweb

vragen?

Slide 18 - Open vraag

tijd over?
lees de theorie over de vijf dubbelop-fouten door

Slide 19 - Tekstslide