2.1 Inleiding / Kloosters

A 4
Kunst Algemeen
Cultuur van de Kerk
les 1,2,3
1 / 14
volgende
Slide 1: Tekstslide
KunstMiddelbare schoolvwoLeerjaar 5

In deze les zitten 14 slides, met tekstslides.

Onderdelen in deze les

A 4
Kunst Algemeen
Cultuur van de Kerk
les 1,2,3

Slide 1 - Tekstslide

Cultuur van de Kerk
leerdoelen
In deze komende lessen behandelen we de inleiding en eerste twee paragrafen van hoofdstuk 3.

Inleiding

  • Ik begrijp wat wordt bedoeld met een Passionspel.
  • Ik weet waar de macht lag rond het jaar 1000.
  • Ik weet waarmee de katholieke kerk zich bezighield.
  • Ik weet waarvoor kunst werd gebruikt.

TIP: noteer deze even in je schrift, zodat je later (na lezen, powerpoint) kan checken of je het weet.

Laten we nu de Inleiding lezen. Wie start met voorlezen? Daarna geven we antwoord op de leerdoelen.

Slide 2 - Tekstslide

Cultuur van de Kerk
Even oefenen
 'Vannacht'                                                                                                        Link:
Ik kan ‘t voelen,
er hangt iets in de lucht vannacht, vannacht
Op dit moment heb ik m’n hele
leven lang gewacht, gewacht
Kan je ’t voelen, er hangt iets in de lucht
vannacht, vannacht

Als je mij zou zeggen dat je stikte (dan)
zou ik je laten gaan
Ik heb je act al zo vaak gezien
Maar weet niet of je mij wel hebt zien staan


Opdrachtje:
Beschrijf in 1 zin waar dit nou eigenlijk over gaat (noteer dit in je schrift)





Slide 3 - Tekstslide

Cultuur van de Kerk

Strekking van je antwoord:

Judas verraadt Jezus en confronteert hem met zijn uitlevering aan de politie.

Slide 4 - Tekstslide

Cultuur van de kerk
Kloosters 2.1
2.1 Kloosters  

  • Ik weet wie Adalberon was en hoe hij in het jaar 1000 na Christus de sociale orde heeft ingedeeld.
  • Ik weet met welk doel de katholieke kerk deze afbeeldingen maakte (van het Laatste Oordeel en andere schrikbarende beeldhouwwerken).
  • Ik weet hoe de kerk haar geld verdiende.
  • Ik herken de technieken van het reliëf, zoals de Timpanen die het Laatste Oordeel afbeelden
  • Ik kan aan de hand van een voorbeeld vertellen
    waarom een Reliek zo belangrijk is voor de kerk
    en vaak kostbaar wordt bewerkt met goud en
    edelstenen.

We gaan samen 2.1 lezen, wie start?
Daarna weer de leervragen beantwoorden.

Slide 5 - Tekstslide

                               

Noteer de belangrijkste begrippen (die met de blauwe stippellijn) 
en zoek erbij op wat ze betekenen. 

Deze staan in je begrippenlijst Hand-out.



                     



 
2.1 Kloosters
opdrachtje

Slide 6 - Tekstslide

2.1 Kloosters -- powerpoint
-Europa dunbevolkt / onherbergzaam
-Kloosters op hun zelf Zelfvoorzienend
-3 standen, Laboratores/Bellatores/
Oratores
-Ontstaan algemeen geldende stijlkenmerken

Slide 7 - Tekstslide

2.1 Kloosters
  • Kerk en kunst 
  • Dag des oordeel
  • Vage vuur
  • Aflaten

Slide 8 - Tekstslide

Sainte-Foy, Conques, Frankrijk
Timpaan met Laatste oordeel

Verschil links en rechts

Onderdeel architectuur
Voorheen beschilderd

Slide 9 - Tekstslide

Analyseren: voorstelling

Wat is het verhaal hier?

Slide 10 - Tekstslide

2.1 Kloosters
  • Timpaan 
  • Relief
  • Niet realistisch  
  • Verhoudingen kloppen niet 

Doel?
  • Boodschap overbrengen
  • Geen technische hoogstandjes

Slide 11 - Tekstslide

2.1 Kloosters
  • Heilige Reliek
  • Paus geeft officieel zijn zegen
  • Publiek trekkers 
  • Functie, dicht bij een heilige komen, geluk, tot god spreken 

Slide 12 - Tekstslide

Cultuur van de kerk
opdracht
Als we kijken naar de
Martinikerk hier in
Groningen,
wat weet je van deze
kerk?


Slide 13 - Tekstslide

Cultuur van de kerk
antwoord
Romaans-Gotische Stijl

Is vele malen veranderd
of uitgebouwd

Niet onderdeel geweest 
van Beeldenstorm


Slide 14 - Tekstslide