lesplan

Maria van Bourgondië

Een lesplan van Nederlands Openluchtmuseum

Wil je met dit lesplan aan de slag? Klik op de knop hieronder om een eigen kopie te maken in 'Mijn Lessen'. Vervolgens kun je de lessen aanpassen naar jouw wensen.

Canonvenster Maria van Bourgondië 
Voortgezet onderwijs klas 1,2,3

Lesdoelen
  • Aan het eind van de les weten de leerlingen hoe de hertogen van Bourgondië zo machtig zijn geworden.
  • Aan het einde van de les weten de leerlingen wie Maria van Bourgondië was. 
  • Aan het eind van de les weten de leerlingen wat het Groot Privilege is.
  • Aan het eind van de les begrijpen de leerlingen hoe Maria van Bourgondië een bepalende rol in de Nederlandse gespeeld heeft.
Inleiding
Maria van Bourgondië is pas 25 jaar oud als ze sterft. Toch is de korte tijd dat ze regeert als hertogin een belangrijk omslagpunt in de geschiedenis van de Lage Landen. Onder druk geeft Maria rechten terug aan haar onderdanen en door haar huwelijk zullen de Nederlanden lang deel uitmaken van het wereldrijk van de Habsburgers.

Maria van Bourgondië
Zij was de vorstin tussen Bourgondië en Habsburg en leefde van 1457 tot 1482.
Maria wordt in 1457 in Brussel geboren als enig kind van Isabella van Bourbon en Karel van Charolais. Ze is de kleindochter van de hertog van Bourgondië, Filips de Goede.
Door slimme huwelijk- en machtspolitiek en oorlogen weten de Bourgondiërs hun hertogdom enorm uit te breiden met onder meer de rijkste delen van de Lage Landen, zoals Vlaanderen en Brabant. In januari 1477 sneuvelt Karel op het slagveld en wordt Maria als kersverse hertogin van Bourgondië de rijkste erfgenaam van Europa.

Opbouw opdracht en voorbereiding
Deze les is geschikt voor thuisonderwijs of voor in de klas. De leerlingen moeten bedenken wat zij weten over Maria van Bourgondië en waarom zij meer over haar te weten zullen komen.  Verder denken ze na over de invloed van Maria op de Nederlandse geschiedenis.  Aan het einde van de les wordt door middel van een herhaalvraag de informatie nogmaals besproken.

-Zorg voor pen en papier of voorzie elke leerling van een device (mobiel,tablet,laptop).
-Introduceer de les en vertel de leerlingen wat ze gaan doen vandaag.
-Volg de les op het digibord. 
-Bespreek de quiz-onderdelen zo nodig na.
-Herhaal de les en vraag aan de leerlingen om hun mening over de les.