Cultuureducatie Enschede
(Ondersteunend) lesmateriaal bij culturele educatieve Enschedese activiteiten.

De Filmfabriek, gr 3/4, les 2 Storyboard

GROEP 3/4
LES 2: Storyboard

1 / 13
next
Slide 1: Slide
MediawijsheidNederlands+2BasisschoolGroep 1,2

This lesson contains 13 slides, with interactive quiz, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 30 min

Introduction

Les 2 storyboard Een storyboard is een soort stripverhaal; in kleine plaatjes met weinig tekst kun je snel zien hoe het verhaal verloopt. Van elke film wordt eerst een storyboard gemaakt, voordat er begonnen wordt met filmen. D.m.v. het storyboard weten alle mensen (cast & crew) die aan de film meewerken hoe de film er uit moet komen te zien.

Instructions

Benodigdheden:
  • Digibord met geluid, verbonden met het internet
  • LessonUp-les ‘De Filmfabriek, gr 3/4, les 2’
  • Bijlage 2.1: Begrippenlijst storyboard (gr 1 t/m 8, les 2)
  • Bijlage 2.2: Werkblad storyboard (gr 3/4, les 2) kopie voor elke leerling
  • Bijlage 1.2: Werkblad verhaal (gr 1 t/m 8, les 1) ingevuld, uit de vorige les
  • Evt. een telefoon/tablet/iPad met camera of tablet/iPad voor de extra opdracht.

Lesinhoud:
  • Verkenning: inhoud en introductie 5 minuten
  • Informatie: kaders 10 minuten
  • Informatie: storyboard 15 minuten
  • Opdracht: storyboard maken 15 minuten (- Extra opdrachten): close-up filmen en standbeeld
  • Afsluiting:  storyboards evalueren 5 minuten


Voorbereiding: Bekijk de opdrachten bij de bijbehorende LessonUp-les en zet deze voor aanvang van de les klaar op het digibord. 
  • Bekijk bijlage 2.1 (begrippenlijst). 
  • Pak bijlage 1.2 (werkblad verhaal) uit de vorige les erbij. 
  • Print voor elke leerling bijlage 2.2 (werkblad storyboard). 
  • Zorg voor een opgeladen telefoon/tablet/iPad met camera.
Leerdoel: Aan het einde van de les kennen de leerlingen de drie kaders en bijbehorende begrippen; ‘totaal’, ‘medium’ en ‘close-up’. Tevens kunnen ze deze gebruiken bij het maken van een storyboard. De leerlingen weten dat ze tijdens het filmen niet in de camera mogen kijken.
 

Worksheets

Items in this lesson

GROEP 3/4
LES 2: Storyboard

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Les 2
Storyboard

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Slide 3 - Video

Bekijk het filmpje met Rein en Nikita
Introductie
Kijk naar de juf/meester voorin de klas. 
Kijk naar je eigen shirt. 
Kijk zo ver mogelijk door het raam naar buiten.

Wat zag je ver weg en wat zag je van dichtbij? 
Wat was een totaal, medium en close-up?

Slide 4 - Slide

Opdracht
Laat de leerlingen de drie opdrachten doen; 
1 laat ze naar jou kijken, 
2 laat ze naar hun eigen shirt kijken
3 laat ze naar buiten/de gang in kijken (iets wat ver weg is). 

Vraag wat hun medium, close-up  en totaal was?
  • Totaal: buiten
  • Medium: de juf/meester
  • Close-up: het eigen shirt
Waar staat de camera?
Totaal
Ver weg; je ziet veel en hebt een overzicht. Hierdoor krijg je een goed beeld van bijvoorbeeld de plek waar de scène zich afspeelt.  
Close-up
Dichtbij; je ziet details. Hierdoor kun je bijvoorbeeld goed de handeling of de emotie van een acteur zien. 
Medium
Je ziet een persoon vanaf zijn middel tot en met het hoofd. Je kunt hiermee bijvoorbeeld een groepje mooi in beeld brengen. 
Kaders

Slide 5 - Slide

Vertel dat een camera van een afstandje kan filmen. Dit kader noemen we een ‘totaal’. Hierdoor krijg je als kijker een overzicht; je ziet heel veel. 

De camera kan ook heel dichtbij filmen. Dit kader noemen we een ‘close-up’. Je ziet als kijker heel veel details. 

Het kader daar tussenin, wanneer je bijvoorbeeld een klein groepje filmt, noemen we een ‘medium’. Je filmt een gedeelte van iets
TOTAAL
MEDIUM
CLOSE-UP

Slide 6 - Drag question

Doe de sleepopdracht. 
Welke plaatjes horen bij ‘totaal’, welke bij ‘medium’ en welke bij ‘close-up’? 
Dus welke foto’s zijn van ver weg genomen, welke van dichtbij en van welke foto zie je een gedeelte? 
Antwoorden:
Totaal: D dieren in het grasveld (kinderboerderij), C straat met huizen
Medium: B twee paarden, F voorkant van één huis
Close-up: A oog van de panter, E voordeur van een huis
Storyboard
Een storyboard is een soort stripverhaal; in kleine plaatjes met weinig tekst kun je makkelijk en snel zien hoe het verhaal verloopt.
'Up'
Voor elke film wordt eerst een storyboard gemaakt (voordat er wordt gefilmd). Bekijk ter voorbeeld het storyboard van de film 'Up' in de volgende slide.  

Slide 7 - Slide

Vertel wat een storyboard is. 
Een storyboard is een soort stripverhaal; in kleine plaatjes met weinig tekst kun je makkelijk en snel zien hoe het verhaal verloopt. 

Vertel dat van elke film eerst een storyboard wordt gemaakt. D.m.v. het storyboard weten alle mensen die aan de film meewerken (filmcrew) hoe de film er uit moet komen te zien. Dit is ook zeker handig voor de cameramannen/-vrouwen.

Slide 8 - Video

Bekijk een stukje van de film ‘Up’, waarbij je op de bovenste helft het storyboard ziet en op de onderste helft het eindresultaat (in dit geval de animatie).
Storyboard maken
Herhaal het verhaal.
Zet het verhaal om in drie kleine, korte striptekeningetjes, met gebruik van de kaders; 
- teken een totaal van het begin,
- teken een close-up van het midden,
- teken een medium van het eind. 
Schrijf er eventueel bij wat er gebeurt.  
Bekijk de drie plaatjes uit Roodkapje ter voorbeeld.
Plaatje 1: Totaal van het begin
Plaatje 2: Close-up van het midden
Plaatje 3: Medium van het eind 

Slide 9 - Slide

Geef elke leerling een kopie van bijlage 2.2: Werkblad storyboard. 

Laat ze hier hun naam op schrijven. 
Laat de leerlingen vervolgens een storyboard maken van het zelfbedachte verhaal. 
Zet het verhaal om in drie kleine, simpele striptekeningen en gebruik hierbij de kaders: close-up, medium en totaal.

Gebruik ter voorbeeld de afbeeldingen van Roodkapje:
  • totaal van Roodkapje en de wolf, 
  • close-up van de tanden van de wolf, 
  • medium van Roodkapje en oma.
Klaar? 
Hang de storyboards op in de klas of verzamel ze en bewaar ze in een mapje. 



Close-up filmen
Maak met je telefoon of met een tablet/iPad een fimpje terwijl je langs alle leerlingen loopt. Je maakt dus close-ups van alle gezichten. Laat de leerlingen hierbij de leerkracht of een andere leerling aankijken, of laat hem/haar naar een voorwerp in het lokaal kijken. 
Doel: niet in de lens van de camera kijken!
Bekijk gezamenlijk het filmpje. Is het gelukt? 

Slide 10 - Slide

Close-up
Vertel dat bij een close-up acteurs niet in de camera mogen kijken. 
Maak met een telefoon/tablet/iPad een filmpje terwijl je langs alle leerlingen loopt. Je maakt dus close-ups van alle gezichten. Laat de leerlingen hierbij de leerkracht of een andere leerling aankijken, of laat hem/haar naar een voorwerp in het lokaal kijken. Ze mogen dus niet in de lens van de camera kijken!  Bekijk gezamenlijk het filmpje. Is het gelukt?
Standbeeld
Lees het verhaal voor. Vraag een paar leerlingen naar voren. Vertel het begin van het bedachte verhaal nog een keer en laat de leerlingen hiervan een standbeeld maken (stilstaande pose/tableau vivant). Laat de leerlingen weer zitten. Doe dit ook voor het midden en eind van het verhaal.  Bespreek met de kinderen of je duidelijk kunt zien wat er gebeurt in het standbeeld

Slide 11 - Slide

Herhaal het verhaal. Vraag een paar leerlingen naar voren. Vertel het begin van het bedachte verhaal nog een keer en laat de leerlingen hiervan een standbeeld maken (stilstaande pose, zonder geluid).

Laat de leerlingen weer zitten. Doe dit ook voor het midden en eind van het verhaal. 

Probeer het verhaal dus te ‘vangen’ in een aantal stilstaande beelden. 
Maak eventueel foto’s van de ‘standbeelden’ en hang deze op in de klas.
Afsluiting
Bekijk de storyboards. Hoe is het gegaan?

Slide 12 - Slide

Bekijk de storyboards van alle leerlingen. Evalueer hoe het is gegaan met het tekenen van het verhaal en de kaders.
Gemaakt door: 







Gefinancierd door:
Met dank aan:

Slide 13 - Slide

This item has no instructions