Landstede Groep

Les 2: Gezichtsherkenning

Les 2
Gezichtsherkenning
1 / 32
next
Slide 1: Slide
InformatievaardighedenMiddelbare schoolvmbo t, mavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 32 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Les 2
Gezichtsherkenning

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen

  • We leren wat gezichtsherkenning is.
  • We ontdekken wat biometrische kenmerken zijn.
  • We leren om zelf een machine te trainen en voorwerpen te herkennen.

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Inleiding 
In deze les ga je leren over een nieuwe technologie die ook wordt gebruikt op Schiphol en door Snapchat: gezichtsherkenning. 

Een slimme computer kan gezichten scannen, herkennen en controleren.

We gaan een computer trainen om niet alleen gezichten, maar ook voorwerpen te herkennen! 

Wat heb je nodig?
  • Computer/Laptop met webcam en anders je mobiel
  • Internet 
  • 5 voorwerpen
  • Start!
  • Uitleg
  • Aan de slag 
  • Klaar?
  • Afsluiting
Inhoud
Klik op één 
van de iconen

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Start!

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Stelling 1:

Gezichtsherkenning mag niet door social media bedrijven gebruikt worden.

Slide 6 - Poll

This item has no instructions

Stelling 2:

Door gezichtsherkenning wordt de wereld veiliger.

Slide 7 - Poll

This item has no instructions

Stelling 3:

Gezichtsherkenning moet gebruikt worden om te betalen.

Slide 8 - Poll

This item has no instructions

Uitleg 
Wat is gezichtsherkenning?

Gezichtsherkenning is een techniek waarbij een gezicht herkend wordt op basis van biometrische gegevens. 

Biometrische gegevens? Wat zijn dat? Goede vraag!

Biometrische gegevens zijn kenmerken van een persoon. Dit kunnen fysieke kenmerken zijn zoals een vingerafdruk, je oog of je stem.

Maar ook gedragskenmerken. Dit is bijvoorbeeld de manier waarop je een handtekening zet.

Al die kenmerken bij elkaar zorgen ervoor dat je iemand kunt herkennen.

Video: Hoe werkt gezichtsherkenning?

Slide 9 - Slide

Titel: GEZICHTSHERKENNING: Het wordt steeds vaker toegepast, maar mag het ook?
Link: https://youtu.be/QbgMr01ElSI
Bron: NOS

Aan de slag 1
Opdracht:

Nu je iets beter begrijpt hoe machines gezichten of voorwerpen herkennen is het tijd om een eigen machine te trainen. Volg de stappen op de volgende slides om een machine te trainen!


In 7 stappen voorwerpen herkennen

Stap 1: Ga naar teachable machine

Stap 2: Verzamel 5 objecten

Stap 3: Maak 5 klassen

Stap 4: Maak voorbeeldfoto's

Stap 5: Train je model

Stap 6: Testen

Stap 7: Conclusies
Denkvraag:

Zou gezichtsherkenning in de toekomst voor scholen interessant kunnen zijn?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Stap 1: 

Slide 11 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3


Bij Teachable machine kun je een model trainen met afbeeldingen, 
met audio of met houdingen. 

Welke lijkt jij het meest interessant?
Afbeeldingen
Stemmen
Houdingen

Slide 12 - Poll

This item has no instructions

1. Laten we voor nu op 'projectafbeelding' kiezen. 
2. En  vervolgens op 'model voor standaard afbeelding'.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Stap 2: 
Verzamel 5 verschillende objecten

Slide 14 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3

Verzamel 5 objecten die je voor de camera kunt houden.
Dit kan je mobiel zijn, een schoen, maar ook een pen of een boek.

Schrijf op welke 5 objecten je kiest.

Slide 15 - Open question

This item has no instructions

Stap 3: 
Maak 5 klassen

Slide 16 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3

1: Maak 5 verschillende klassen aan

2: Geef elke klas een naam 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Stap 4: 
Maak voorbeeldfoto's

Slide 18 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3

1. Hou het object voor de webcam 

2. Klik op 'Hold to Record'

3. Verzamel minimaal 50 samples (voorbeelden)

4. Doe dit voor elke klas

Let op: Als je laptop/chromebook geen webcam heeft kun je ook foto's maken met je mobiel van het object en deze uploaden.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Stap 5: 
Train je model

Slide 20 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3

1. Heb je van alle klassen 50 foto's genomen?

2. Klik dan op 'Train model'

3. Dit kan even duren (1-3 minuten)

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Uitleg 
Wat heb je tot nu toe gedaan?

Je bent nu een computer aan het trainen om de foto's die je in de vorige stappen hebt gemaakt te herkennen.

De computer gaat hopelijk op een gegeven moment patronen herkennen. Op basis hiervan kan de computer objecten herkennen.

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Stap 6:
Testen

Slide 23 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3

Je machine is nu klaar om getest te worden. 

Hou één van de objecten voor de webcam en kijk bij output in hoeverre de machine het object herkent. 

Let op: Heb je geen webcam? Maak dan opnieuw een foto van een object wat je gebruikt heb voor je machine. 

1. Upload de foto

2. En kijk bij Output wat er gebeurt.

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Stap 7:
Conclusie

Slide 25 - Slide

Titel: Zo bepalen algoritmes jouw wereldbeeld | NOS op 3
Link: https://youtu.be/RZkZ-PLJzas
Bron: NOS op 3

Even checken

Werkte jouw model?

Slide 26 - Poll

This item has no instructions

Bespreek klassikaal of je model werkte. 

Was het helemaal foutloos of niet? Bespreek waar dit aan zou kunnen liggen.

Als je dit gedaan hebt kun je door naar de volgende opdracht.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Aan de slag 2
Opdracht:

In de vorige opdracht heb je een machine getraind die foto's kan herkennen. 

In deze opdracht ga je zelf een project verzinnen. Je mag kiezen of je weer een image project doet of een project op het gebied van 'audio' of 'pose'.

Je werkt in tweetallen en bedenkt een toepassing die handig kan zijn voor bij jou op school.

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Klaar?
Ben je klaar met de opdrachten?

Daag je zelf extra uit op de volgende slide.

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Extra opdracht: 

Vul het Machine Learning Stappenplan in aan de hand van dit hoofdstuk. 

Kies zelf een bedrijf of organisatie uit die de technologie van gezichtsherkenning gebruikt.

Klik hier voor PDF

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Afsluiting
Vraag om mee te nemen...

Wat zijn de risico's van gezichtsherkenningsmodellen?
Ik kan nu:
  • Een trainingsmodel maken om objecten te herkennen
  • Zelf een toepassing verzinnen waarbij herkenning (stem, afbeelding, video) een handige toepassing is.
Ik weet nu:
  • Wat biometrische kenmerken zijn
  • Wat gezichtsherkenning is
  • Wat trainingsdata is

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Deze les

=

Gezichtsherkenning


Volgende les

=

Ethiek

Slide 32 - Slide

This item has no instructions