Landstede Groep

LES 1 INTRO FILOSOFIE 2324

Afspraken vooraf 
- Steek je vinger of hand op als je een vraag of opmerking hebt
  - Telefoons zijn afwezig in de klas 
- Eten, drinken en toiletbezoek niet in lestijd 
- Je hebt steeds schrift + opgeladen laptop mee
- Je maakt in principe het huiswerk in de les (controle).
INHAALMIDDAG MAANDAG OF WOENSDAG 16.00-17.00 uur.


1 / 17
next
Slide 1: Slide
FilosofieMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

This lesson contains 17 slides, with text slides and 2 videos.

Items in this lesson

Afspraken vooraf 
- Steek je vinger of hand op als je een vraag of opmerking hebt
  - Telefoons zijn afwezig in de klas 
- Eten, drinken en toiletbezoek niet in lestijd 
- Je hebt steeds schrift + opgeladen laptop mee
- Je maakt in principe het huiswerk in de les (controle).
INHAALMIDDAG MAANDAG OF WOENSDAG 16.00-17.00 uur.


Slide 1 - Slide

This item has no instructions

INTRO FILOSOFIE 

Levensbeschouwing 
Filosofie

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
  1. Ik weet wat filosofie een feit noemt en wat ze fictie noemt
  2. Ik kan uitleggen wat 'een ik' en 'een jij' standpunt inhouden
  3. Ik kan benoemen waar filosofische vragen over gaan  

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Filosofische vragen gaan over...
  • Betekenis: wat dingen in essentie zijn: wat is bijvoorbeeld goed, geluk, gelijkheid?

  • Goed en slecht: wat is goed en wat is slecht en hoe zou het eigenlijk  moeten zijn of moeten worden?

  • Kennis: hoe kunnen we dingen zeker weten en wat is het verschil  tussen weten, geloven en denken.  

  • Echt en onecht: wat is waarheid, wat is een feit, wat is fictie?

Slide 4 - Slide

- wat filosofie is leer je misschien het best door het te doen. daarom een oefening die helpt (voor 5v fijn om in te komen)

(1) schrijf een definitie op van geluk. "Geluk is.." 

(2)"Je krijgt de tijd om een moment te bedenken waarop je geluk ervaarde. 
(3) daarna gaan we elkaar kort daarover interviewen. 2 minuten, dan wisselen we. stel concrete vragen die zo goed mogelijk het moment beschrijven: waar was je, hoe zag het eruit, wat voelde je, wat gebeurde er, wie waren erbij, etc. 
(4)Luister goed, want je vertelt daarna aan de rest over de ervaring van de ander. 

Slide 5 - Slide

Introductie

Deze les gaat over de grote vraag:
Wat is écht eigenlijk?

Hoe weet je zeker wat er echt is, wie bepaalt dat en hoe stellen we meningen of ideeën gaandeweg bij?

Tegenwoordig worden we overspoeld met informatie. Zowel online als offline. Hoe vind je je weg in deze jungle van stemmen, bronnen en waarheden?
Echt roept ECHT veel vragen op!  

Ga op ontdekkingstocht naar welke verschillende mogelijkheden er allemaal zijn: van kleine dingen tot grote thema’s. Want, hoe gek het ook klinkt, wat voor jou écht echt is, is dat niet automatisch voor een ander.

Slide 6 - Video

This item has no instructions

Slide 7 - Slide

Maar als wij dingen kunnen ‘bedenken en creëren’, hoe weet je dan, of hoe bepaal je dan wat er ‘echt’ is?
Wat is de waarheid?

Stel de klas de vraag:  
Hoe weten we of iets echt is of verzonnen?

Je merkt dat dit nog best ingewikkeld is.

Slide 8 - Slide

Wat wij nu normaal vinden of wat we nu 'echt' vinden, is misschien over jaren helemaal anders. Dat komt omdat de wereld continu verandert. Kennis verandert en de mensheid verandert mee.

De wereldbol draait rond en wordt ouder en wij dus ook. Elke minuut van de dag is weer een nieuwe waarin nieuwe ontdekkingen worden gedaan en ontwikkelingen plaatsvinden.

Vraag: Wist je trouwens dan men vroeger ‘echt’ dacht dat de wereld plat was…?

Slide 9 - Video

This item has no instructions

Ik-standpunt
Wanneer we zaken vanuit onze eigen ervaringen, ideeën en leven bekijken > je blijft dan bij jouw eigen overtuigingen, vanuit jouw situatie bezien

Jij-standpunt
Wanneer we zaken vanuit de ervaringen, ideeën en leven van anderen bekijken > je verplaatst je dan in de situatie van een ander en probeert zijn/haar overtuigingen echt te begrijpen

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

inauguratie Trump              Obama

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

LESSONUP OPDRACHT (10min). 
1. WAT IS VOOR JOU 'GELUK" (geef definitie in 1 zin in 2 minuten )  2. IN DUO's: INTERVIEW ELKAAR (2 minuten per persoon) :
• waar was je toen je voor het laatst een geluksmomentje had , hoe zag het eruit, wat voelde je erbij , wat gebeurde er, wie waren erbij. Schrijf het in 1/2 zinnen van elkaar op.   

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

WAT IS AF VOOR DE VOLGENDE LES 
* DE LESSONUP OPDRACHT STAAT IN JE SCHRIFT
* JE HEBT EEN OPGELADEN LAPTOP MEE
* JE HEBT EEN KLASGENOOT GEVONDEN VOORDE WERKKAART
* BEDENK MET EEN KLASGENOOT 2 actuele stellingen 

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

VOORBEELD STELLINGEN
* ZONDER MANTELZORGERS IS ONZE ZORG FAILLIET                       
*NEPNIEUWS BRENGT DE DEMOCRATIE IN GEVAAR       
* INTREKKEN VAN PVV WETSVOORSTELLEN IS EEN VERLIES VOOR ONZE SAMENLEVING
* GEMEENTEN MOGEN EEN AZC NIET WEIGEREN
* In Nederland trekken meer mensen tegen dan met elkaar op 

Slide 17 - Slide

This item has no instructions