Lesontwerp

Welkom!
Klas D2F


Lesontwerp 
didactiek taalvaardigheid
1 / 9
next
Slide 1: Slide
NederlandsHBOStudiejaar 2

This lesson contains 9 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Welkom!
Klas D2F


Lesontwerp 
didactiek taalvaardigheid

Slide 1 - Slide

Lesontwerp
Thema: tekstdoelen en tekstopbouw 
4 lessen, bestaande uit:
1 leesles, 1 vraaggesprek, 1 les spreken en 1 les schrijven

Doelgroep: leerlingen mbo-toerisme, 
leerjaar 1 (niveau 3/4-3F)

Slide 2 - Slide

Probleem
De doelen van zakelijke teksten of gesprekken worden in de lessen op het mbo slechts kort besproken.

Terwijl het begrip tekstdoel  een van de belangrijkste onderdelen is om een tekst of gesprek goed te begrijpen en kritisch te kunnen beoordelen.

Slide 3 - Slide

Oplossing
  • Behandel de tekstdoelen informeren, instrueren en        overtuigen niet in 1 les, maar in een reeks van 4 lessen.
  • Elk doel kun je dan uitgebreider behandelen.
  • Combineer de les met een van de taalvaardigheden: lezen, spreken of schrijven. Hierdoor kun je deze vaardigheden in 1 lessenserie geïntegreerd aanbieden.

Slide 4 - Slide

Les 1: tekstdoel informeren
Taalvaardigheid lezen
Met de activerende didactiek: leesrace en scheurblad

Probleem/verlegenheidssituatie
Leerlingen vinden lezen over het algemeen saai en raken niet gemotiveerd door een vervolg van het leesonderwijs op de middelbare school: 'teksten met vragen'.

Slide 5 - Slide

Lesdoelen
  • De leerling kan antwoorden in een tekst vinden, zonder de hele tekst te lezen. 
  • De leerling herinnert zich de verschillende tekstdoelen.
  • De leerling weet wat signaalwoorden zijn en welke.
  • De leerling kent de verschillende tekstverbanden en bijbehordende signaalwoorden.
  • De leerling kan zorgen voor samenhang in een tekst.

Slide 6 - Slide

Les 2: tekstdoel informeren
Taalvaardigheid spreken
Met de activerende didactiek: vraaggesprek opnemen
Probleem/verlegenheidssituatie
 In het dagelijkse leven hoeven leerlingen zelden een vraaggesprek te voeren. In het toekomstige werkveld zal het juist vaak voorkomen. Met name het doelgericht (door) vragen is nieuw voor de leerlingen,

Slide 7 - Slide

Lesdoelen
  • De leerling kan zich voorbereiden op een gesprek met de opbouw: inleiding-middenstuk-slot
  • De leerling stelt de juiste soort vragen.
  • De leerling kan zich aan de gespreksregels houden.
  • De leerling kan informatie verzamelen, opnemen en verwerken via een vraaggesprek.

Slide 8 - Slide

Opdracht

  • Interview een (toekomstige) medewerker uit jouw vakgebied over zijn/haar werk (stage)
  • Bedenk tenminste 10 vragen waarop je antwoord wil
  • Neem het gesprek op (alleen geluid is voldoende)


Aandachtspunten

  • Inleiding van het vraaggesprek 
  • Vraagsteller reageert op antwoorden (knikken en geluiden) 
  • Stellen van vervolgvragen 
  • Samenvatten van het vraaggesprek.
  • Aan de gespreksregels houden
  • Afronding gesprek

Slide 9 - Slide