Inspirerend, verbindend en nieuwsgierig
Een leven lang leren

De Joodse Raad

De Joodse Raad
vmbo/havo/
vwo 
klas 1-6 
De Joodse Raad
1 / 12
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisMaatschappijleer+1Middelbare schoolvmbo, mavo, havo, vwoLeerjaar 1-6

This lesson contains 12 slides, with interactive quiz and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Introduction

In deze les wordt de eerste aflevering van de serie De Joodse Raad (regie: Paula van der Oest) behandeld. Dit is een les van het Netwerk Filmeducatie in samenwerking met Beeld en Geluid. De foto's die te zien zijn op de achtergrond van de LessonUp zijn gemaakt door EO/Mark de Blok.

Instructions

Veilige sfeer in de klas:

LET OP: Bijgevoegd vind je een handleiding met hoe je een veilige sfeer in de klas kunt waarborgen.

In deze handleiding worden handvatten aangereikt om Israël-Palestina bespreekbaar te maken in de klas. De kans is namelijk groot dat leerlingen door deze les worden getriggerd om het hierover te hebben. Ook i.v.m. het verkeerde beeld dat Joden (mede)verantwoordelijk zijn voor hun eigen vervolging. De Joodse Raden worden door sommige gezien als collaborerende instelling. Dit is een gevaarlijk tendens, vooral gezien het toenemend antisemitisme. Door middel van extra context kun je als docent nuance bieden om daarmee een veilige sfeer te creëren waarbij tegelijkertijd iedereen gehoord wordt.

Thema’s:
  • Razzia’s
  • Februaristaking 1941
  • Collectief straffen
Opzet van de les:

In deze les ga je aan de hand van een fragment uit de eerste aflevering van De Joodse Raad de bovengenoemde thema’s bespreken door het beantwoorden van vragen en het maken van twee opdrachten.

Deze les is toepasbaar in alle niveaus en leerjaren van het voorgezet onderwijs. Wel is het aangeraden om per klas te kijken welke kennis de leerlingen al bezitten, hoe je de onderwerpen bespreekt en waar er wel of niet diepgang mogelijk is.

Leerdoelen:
  • De leerlingen zullen zich leren te verplaatsen in een situatie die zich in de geschiedenis heeft afgespeeld en proberen met die blik naar de situatie te kijken, oftewel inlevingsvermogen.
  • De leerlingen zullen leren wat De Joodse Raad was, waarom deze was opgesteld en wat de raad deed.
Werkwijze:
  • De aflevering wordt door de leerlingen zelfstandig voorafgaand aan de les thuis bekeken of klassikaal met de hele klas in een voorafgaand lesuur (houdt er rekening mee dat er dan twee lesuren nodig zijn voor deze les).
  • Eerst wordt er een introductie gegeven over De Joodse Raad, wat het is, waarom het is opgericht en wat de raad deed.
  • Dan wordt het fragment bekeken.
  • Daarna zullen de leerlingen twee opdrachten maken en bespreken, hiervoor hebben ze allen een geprint werkblad nodig.
  • Ten slotte ga je klassikaal nabespreken en reflecteren op de les.
Benodigdheden:
  • Geprinte werkbladen voor de leerlingen
  • Laptop en scherm/digibord

Items in this lesson

De Joodse Raad
vmbo/havo/
vwo 
klas 1-6 
De Joodse Raad

Slide 1 - Slide

Introductie 

Vertel tegen de klas dat ze deze les de eerste aflevering van de serie De Joodse Raad  gaan behandelen. 

Als de leerlingen de eerste aflevering thuis hebben gekeken, vraag dan bijvoorbeeld wat ze er van vonden. 

Ook is het mogelijk om de eerste aflevering gezamelijk te bekijken in een lesuur voordat deze les wordt behandeld. Kijk de aflevering op NPO.nl
lesplan & leerdoelen
In deze les ga je...
...leren wat De Joodse Raad was, waarom het was opgericht en wat de raad deed;
...een fragment kijken uit de eerste aflevering;
...de keuzes en acties van personages uit de aflevering bespreken;
...je verplaatsen in een van de personages. 

Slide 2 - Slide

Lesplan & leerdoelen

Leg uit wat de leerlingen in deze les gaan doen en leren.

De leerlingen gaan...
  • ...leren wat De Joodse Raad was, waarom het was opgericht en wat de raad deed;
  • ...een fragment kijken uit de eerste aflevering;
  • ...de keuzes en acties van personages uit de aflevering bespreken;
  • ...je verplaatsen in een van de personages. 

Waar gaat De Joodse Raad over?
Waar gaat De Joodse Raad over?
Wat is de essentie van de serie?
Kijk niet met de ogen van nu naar acties van De Joodse Raad maar met een blik van die tijd. Leer te kijken naar een gebeurtenis zonder dat je weet wat de afloop is en verplaats je in andere personages.

Slide 3 - Slide

Uitleg Joodse Raad

Leg uit wanneerDe Joodse Raad was opgericht, waarom en wat ze deden: 
  • In februari 1941, middenin de Tweede Wereldoorlog en de Duitse bezetting van Nederland, werd de Joodse Raad in Amsterdam opgericht (door de bezetter). 
  • Deze organisatie fungeerde als een soort schakel tussen de Joodse gemeenschap in de stad en de nazi-autoriteiten. 
  • Hun belangrijkste taak was het doorgeven en uitvoeren van de bevelen van de Duitse bezetters, vooral gericht op het organiseren van maatregelen tegen de Joodse bevolking. 
  • Benoem ook dat de Duitse politie in NL veel meer macht had dan in andere landen waardoor De Joodse Raad werd misbruikt. Er zijn 6 miljoen Joden in Europa vermoord, drie kwart van de Nederlandse Joden.  
  • Kijk voor meer info op EO.nl.
Vertel nu wat de essentie van de serie over De Joodse Raad is. Klik op het gele tekstwolkje symbool om de essentie te zien op het scherm. 

De essentie van de serie is: Kijk niet met de ogen van nu naar acties van De Joodse Raad maar met een blik van die tijd. Leer te kijken naar een gebeurtenis zonder dat je weet wat de afloop is en verplaats je in andere personages.



We gaan nu gezamenlijk kijken naar het fragment uit De Joodse Raad.

Slide 4 - Slide

Bekijk het fragment uit De Joodse Raad

Log hiervoor in op het portaal van Beeld & Geluid op School.


fragment bespreken
Fragment bespreken
Wat doen de Duitsers?
De Duitsers pakken meer dan 400 onschuldige mannen op tijdens de eerste razzia's. Wanneer de Nederlanders gaan staken eist de Duitser Hans Böhmcker dat De Joodse Raad er voor zorgt dat iedereen stopt met staken, hij dreigt dat ze anders weer 400 mannen zullen oppakken.
Een razzia
Collectief straffen
De Februaristaking
Bron 2
Bron 1

Slide 5 - Slide

Fragment bespreken

Bespreek klassikaal wat er in het fragment te zien was. Vraag aan de klas wat de Duitsers doen, wat Hans Böhmcker van David en Bram eist. Klik op het vraagteken symbool op de tekst tevoorschijn te laten komen op het scherm.

Leg dan uit aan de kinderen wat de volgende begrippen zijn en refereer naar de bronnen en naar de aflevering. 
 
Razzia:
  • Een razzia is een door de overheid opgezette grootschalige jacht op een groep mensen. De nazi’s organiseren razzia’s in alle bezette gebieden om Joden, Sinti en Roma en politieke tegenstanders, en later dwangarbeiders op te pakken en naar de kampen te brengen.
  • Op 22 en 23 februari 1941 vinden in Amsterdam twee grote razzia’s plaats (zie bron 1). 425 Joodse mannen worden samengedreven op het Jonas Daniël Meijerplein en met bruut geweld op transport gesteld naar de concentratiekampen.
Februaristaking:
  • Na de twee eerste grote razzia’s in Amsterdam volgt een proteststaking waarbij tienduizenden Amsterdammers gedurende de drie dagen daarop het werk neerleggen. Trams blijven staan. Winkels sluiten de deuren. Gemeentelijke diensten, kantoren, scheepswerven, confectieateliers en metaalbedrijven liggen stil. Door flyers (zie bron 2) breidt deze proteststaking zich uit naar andere steden en gaat de geschiedenis in als de Februaristaking.
Collectief straffen:
  • Collectief straffen is het straffen van een hele groep of bevolking voor de daden van een of meer individuele leden van die groep of bevolking. Hierbij wordt de hele groep verantwoordelijk gesteld voor de daden van de individuele persoon, zelfs als er geen directe relatie is met de dader. Net zoals die 425 Joodse mannen die tijdens die eerste grote razzia’s werden opgepakt.
  • In internationale wetten staat dat collectief straffen verboden is en wordt gezien als een oorlogsmisdaad. 
Gebruik herkenbare (en contemporaine) voorbeelden van collectief straffen. Een simpel voorbeeld is: een docent laat een hele klas onterecht nablijven omdat één leerling diens huiswerk niet heeft gemaakt.
Wat betreft internationale conflicten kun je bijvoorbeeld het geweld in Gaza bespreken (maar lees hiervoor wel eerst goed de handleiding met betrekking tot een veilige sfeer in de klas door!)
  • Hamas straft willekeurige Israëlische burgers: collectief straffen.
  • Israël straft alle Palestijnen: collectief straffen.
  • Mensen kladden leuzen op Joodse gebouwen in Israël: collectief straffen.
  • Palestijnen mogen niet het land verlaten: collectief straffen.
Opdracht 1
Opdracht 1: wie doet wat en waarom? 
Vul naast elk personage in:

wie het is; 

hoe diegene handelde;

waarom je denkt dat iemand zo zou reageren, leg uit!

Slide 6 - Slide

Opdracht 1: wie doet wat en waarom? 

Leg aan de klas uit dat ze nu (individueel/ in tweetallen/ in groepjes) aan de slag gaan met de eerste opdracht. 

Ze moeten op het werkblad in de tabel naast elk personage invullen:
  • wie het is;
  • hoe diegene handelde;
  • uitleggen waarom ze denken dat iemand zo zou reageren.
Geef ze hiervoor ongeveer 5-10 minuten de tijd.

Bespreking opdracht 1
Wie doet wat en waarom?
Gertrude zoekt afleiding door te feesten
Piet gaat 
in het verzet 
Cornelia wil onderduiken
in NL
David wil proberen in gesprek te blijven met
de bezetter
Mirjam kon vluchten naar het 
buitenland, maar blijft voor familie
De man van Mirjam is 
gevlucht naar het buitenland
Veel Nederlandse burgers 
gaan staken

Slide 7 - Slide

Bespreking opdracht 1

Bespreek de antwoorden van opdracht 1. 
Hieronder staat een uitgebreid antwoord per personag wie het is, wat diegene deed en met welke reden:

David Cohen: wil proberen in gesprek te blijven met de bezetter om erger te voorkomen. 

Cornelia Cohen: wil onderduiken in NL om met haar gezin veilig te zijn.

Piet Meerburg: gaat in het verzet om Joodse mensen te helpen.

Gertrude van Tijn: gaat naast haar werk bij de Joodse Raad, feesten en drinken om afleiding te zoeken van de omstandigheden. 

Mirjam Levie: had de mogelijkheid om naar het buitenland (Palestina) te vluchten maar besloot om in NL bij haar ouders te blijven.

De man van Mirjam Levie: is naar het buitenland (Palestina) gevlucht. 

(Veel) Nederlandse/Amsterdamse burgers: gaan staken/protesteren om hun afkeur van de razzias te laten merken maar ook hun solidariteit en steun te tonen aan de Joodse gemeenschap.
Opdracht 2
Opdracht 2: wat zou jij doen?  
welk personage jij zou zijn in deze situatie;

waarom je voor dat personage hebt gekozen.
Schrijf in je werkblad op:
 
Hoe denk je dat jij reageert als je leven bedreigd wordt?

Slide 8 - Slide

Opdracht 2: wat zou jij doen?  

Leg nu uit de ze (individueel/ in tweetallen/ in groepjes) de tweede opdracht gaan maken. Ook deze staat op het werkblad. 

Ze moeten opschrijven:
  • welk personage ze zouden zijn in deze situatie;
  • waarom ze voor dat personage hebben gekozen.
Welk personage heb jij gekozen?

Slide 9 - Poll

Bespreking opdracht 2

Bepaal aan de hand van deze poll wie er voor welk personage heeft gekozen. 
  • Dit kan via de QR-code als er devices (tablets) in de les beschikbaar zijn, zorg dan dat tijdens de presentaties je 'devices in de klas' hebt aangevinkt ✓.
  • Zijn er geen tablets beschikbaar? Zorg dan dat 'devices in de klas' niet is aangevinkt. Dan is het mogelijk om per personage de leerlingen hun hand te laten opsteken. 
De personages waaruit de leerlingen kunnen kiezen zijn:

David Cohen: wil proberen in gesprek te blijven met de bezetter om erger te voorkomen.

Cornelia Cohen: wil onderduiken in NL om met haar gezin veilig te zijn.

Piet Meerburg: gaat in het verzet om Joodse mensen te helpen.

Gertrude van Tijn: gaat naast haar werk bij de Joodse Raad, feesten en drinken om afleiding te zoeken van de omstandigheden.

Mirjam Levie: had de mogelijkheid om naar het buitenland (Palestina) te vluchten maar besloot om in NL bij haar ouders te blijven.

De man van Mirjam Levie: is naar het buitenland (Palestina) gevlucht.

(Veel) Nederlandse/Amsterdamse burgers: gaan staken/protesteren om hun afkeur van de razzias te laten merken maar ook hun solidariteit en steun te tonen aan de Joodse gemeenschap.
reflecteren over de aflevering en de misvatting en intenties van de Joodse Raad 
Nabespreken
De intenties van en misvatting over De Joodse Raad.
De Joodse Raad moest keuzes maken waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. De intentie van de raad was altijd om erger te voorkomen. Toch is er een verkeerd beeld dat Joden (mede)verantwoordelijk zijn voor hun eigen vervolging. De Joodse Raden worden door sommige gezien als collaborerende instelling, dit is een misvatting!
Wat is de essentie van de serie?
Kijk niet met de ogen van nu naar acties van De Joodse Raad maar met een blik van die tijd. Leer te kijken naar een gebeurtenis zonder dat je weet wat de afloop is en verplaats je in andere personages.
"Het is gebeurd en het kan dus weer gebeuren" 
-Primo Levi. 

Slide 10 - Slide

Nabespreken

Reflecteer over de les, bespreek de intenties van en misvattingen over De Joodse Raad. 

Klik op het symbool van de drie personen om de volgende tekst op het scherm te tonen: De Joodse Raad moest keuzes maken waarvan wij ons geen voorstelling kunnen maken. De intentie van de raad was altijd om erger te voorkomen. Toch is er een verkeerd beeld dat Joden (mede)verantwoordelijk zijn voor hun eigen vervolging. De Joodse Raden worden door sommige gezien als collaborerende instelling, dit is een misvatting!

Benoem nogmaals de essentie van de serie: Kijk niet met de ogen van nu naar acties van De Joodse Raad maar met een blik van die tijd. Leer te kijken naar een gebeurtenis zonder dat je weet wat de afloop is en verplaats je in andere personages.

Benadruk ook dat "Het is gebeurd en het kan dus weer gebeuren" -Primo Levi. 

Eventueel kan kan je dit koppelen aan actuele situaties met bronnen, zoals: Oeigoeren, Tibetanen, Palestijnen, Rohingya en zo door. Want de kern van de geschiedenisles is het verbinden van toen en nu.
 
Afsluiting 
tips: serie kijken, holocaust museum bezoeken 
Afsluiting
Kijk de rest van de EO tv-serie op NPO Start!
Bezoek (met je klas) het Holocaust Museum

Slide 11 - Slide

Afsluiting

Rond de les af. Vraag bijvoorbeeld aan de klas wat ze vonden van de les. 
Vertel ook dat ze thuis, met hun ouders bijvoorbeeld, de rest van de serie gratis kunnen bekijken op NPO.nl 

Ook is het na deze les interessant om met je klas het Holocaust Museum in Amsterdam te bezoeken.

Meer met film in je geschiedenisvak: filmeducatie.nl/geschiedenis

Meer media in je les? Meld je gratis aan voor de mailings Digitaal Lesmateriaal per vak, op maat, kant & klaar.
Hoeveel sterren geef jij deze les?
☆☆☆☆☆

Slide 12 - Slide

Waardeer de les

We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt hem een score geven via de sterren op de homepage van de les op LessonUp. 

Meer feedback? Mail ons op: netwerkfilmeducatie@eyefilm.nl.

Kijk voor ander film- en lessentips op www.filmeducatie.nl