Inspirerend, verbindend en nieuwsgierig
Een leven lang leren

Les 3 Examentraining 3F lezen/luisteren / Hoofd- en bijzaken + tekstopbouw

Doel van de les
  • Herhalen theorie van de vorige les tekstdoelen
  • Je kunt hoofd- en bijzaken in een tekst onderscheiden
  • Je kunt verbanden tussen alinea's  herkennen (opbouw van de tekst).
  • Je kent de functies van tekstdelen.
1 / 26
next
Slide 1: Slide
NederlandsMBOStudiejaar 2

This lesson contains 26 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 30 min

Items in this lesson

Doel van de les
  • Herhalen theorie van de vorige les tekstdoelen
  • Je kunt hoofd- en bijzaken in een tekst onderscheiden
  • Je kunt verbanden tussen alinea's  herkennen (opbouw van de tekst).
  • Je kent de functies van tekstdelen.

Slide 1 - Slide

Herhalen: tekstdoelen

Slide 2 - Slide

Slide 3 - Slide

Slide 4 - Slide

Wat is het tekstdoel?
A
informeren
B
instrueren
C
overtuigen
D
overhalen

Slide 5 - Quiz

Slide 6 - Slide

Wat is het tekstdoel?
A
informeren
B
instrueren
C
overtuigen
D
overhalen

Slide 7 - Quiz

Hoofd- en bijzaken

Slide 8 - Slide

Hoofd- en bijzaken
  • Onderwerp
  • Hoofdgedachte 

Slide 9 - Slide

Slide 10 - Slide

1
onderwerp
2
Zin 1: hoofdgedachte
3
Vervolg van de tekst: nadere informatie

Slide 11 - Slide

Opbouw van een tekst

Slide 12 - Slide

Opbouw van een tekst
  • Inleiding, kern, slot
  • Signaalwoorden voor duidelijke samenhang

Slide 13 - Slide

Slide 14 - Slide

Slide 15 - Slide

Opdracht: signaalwoorden
  1. Lees onderstaande tekst
  2. Schrijf de tekst over EN geef samenhang door het gebruik van signaalwoorden.


Jan gaat binnenkort werken. Hij is klaar met zijn studie. Hij vond het studentenleven mooi. Er breekt een tijd aan van minder lol en meer structuur. De ex-student zal zijn studievrienden minder zien. We zullen hem niet zo vaak in de kroeg aantreffen. Er gaat veel veranderen in zijn leven.


Slide 16 - Slide

Tekstverbanden en signaalwoorden


Jan gaat binnenkort werken, want hij is klaar met zijn studie. Hij vond het studentenleven mooi, maar nu breekt een tijd aan van minder lol en meer structuur. Ook zal de ex-student zijn studievrienden minder zien. We zullen hem vast niet meer zo vaak in de kroeg aantreffen. Kortom, er gaat veel veranderen in zijn leven.

Slide 17 - Slide

Welk tekstverband geeft ZODAT aan?
Ik lees de krant elke dag, zodat ik op de hoogte ben.
A
een reden/argument
B
een tegenstelling
C
een conclusie
D
een oorzaak/gevolg

Slide 18 - Quiz

Welk tekstverband is in deze zin?

Het is warm buiten, toch heb ik het koud.
A
een voorbeeld
B
een tegenstelling
C
een samenvatting
D
een opsomming

Slide 19 - Quiz

Wat is het tekstverband in deze zin?

Je krijgt vrijstelling voor het maken van de toetsen, als je dit schooljaar een diploma haalt.
.
A
een voorbeeld
B
een tegenstelling
C
een voorwaarde
D
een opsomming

Slide 20 - Quiz

Functies van de tekstdelen
Vragen kunnen gaan over de functie van een tekstdeel.
  • Inleiding
  • Middenstuk
  • slot 

Slide 21 - Slide

De inleiding
  • Introductie van het onderwerp.
  • De functie is om de lezers aandacht te trekken door een anekdote, een vraag of een probleem te bespreken.

Slide 22 - Slide

Het middenstuk
  • In het middenstuk  gaat de schrijver dieper in op het onderwerp. Gebruik van tussenkopjes/alinea's met deelonderwerpen.
  • De functie is de lezer te informeren over het onderwerp. 

Slide 23 - Slide

Het slot
  • Met het slot sluit de schrijver de tekst af.
  • De functie kan een samenvatting, conclusie, aansporing of oplossing zijn.

Slide 24 - Slide

Aan het eind van de les
  • Tekstdoelen herhaald.
  • Onderwerp (een woord) en hoofdgedachte (een zin) 
  • Tekstverbanden en signaalwoorden besproken.
  • De functies van de tekstdelen besproken.

Slide 25 - Slide

Evaluatie van de les
Leerzaam
Niet leerzaam
Duidelijk
Onduidelijk
Anders:

Slide 26 - Poll