This lesson contains 17 slides, with text slides and 8 videos.
Lesson duration is: 45 min
Introduction
Dit is een les over de film DONNA. Lees eerst de instructie door.
DONNA gaat over een dertienjarig meisje uit Amsterdam-Noord die zich staande probeert te houden binnen een onveilige thuissituatie, een straatcultuur en een conventionele schoolomgeving. Donna groeit op binnen verschillende omgevingen die uiteenlopende verwachtingen, regels en opvattingen hanteren. We zien fragmenten uit haar leven, dagelijkse momenten, soms ogenschijnlijk weinigzeggend, maar die in samenhang een gelaagd, schreeuwend gevoel van machteloosheid, tegenstrijdigheid en onzekerheid blootleggen.
In deze les zullen de leerlingen aan de hand van de korte film DONNA en video’s van actrice Jashayra Oehlers aannames bespreken. Ze bekijken een filmfragment waarin Donna zich op een bepaalde manier gedraagt. Vervolgens zullen ze bespreken wat voor een persoon ze denken dat het personage Donna is. Na het kijken van de hele film gaan ze bespreken of ze een ander beeld hebben van Donna en waarom. Ze zullen leren dat je altijd maar slechts één kant van iemand ziet en dat er bij iedereen achter dat stukje gedrag een hele wereld schuilt, net zoals bij Donna.
De filmles is geschikt voor alle leerjaren van het voorgezet onderwijs. Voor zowel vmbo, havo als vwo. Ook voor alle leerjaren van het mbo is de filmles geschikt.
Dit is een les van het Netwerk Filmeducatie.
Instructions
Zie de bijlage voor een PDF-handleiding van deze les!
Thema’s:
Mediawijsheid
Aannames
De les bevat 8 video's:
Video 1: Jashayra vertelt wie ze is en stelt de eerste kijkvraag die de leerlingen in hun achterhoofd moeten houden tijdens het kijken van het filmfragment.
Video 2: Filmfragment uit Donna (1,5 min).
Video 3: Jashayra legt uit dat de leerlingen met elkaar in gesprek gaan over hun beeld van Donna.
Video 4: Jashayra stelt de volgende vraag aan de leerlingen die ze moeten onthouden tijdens het kijken van de hele film.
Video 5: Bekijk de korte film Donna (15 min).
Video 6: Jashayra stelt nu de laatste vraag aan de klas.
Video 7: Jashayra vertelt wat haar aannames waren toen ze het eerst van het personage Donna hoorde en wat de intentie van de regisseur was met de film Donna.
Video 8: Als er nog tijd over is, vertelt Jashayra dat de leerlingen nog een spel kunnen spelen die gaat over aannames.
Leerdoelen:
De leerling analyseert het personage in een filmfragment en schrijft diens aannames op;
De leerling gaat met medeleerlingen in gesprek over aannames;
De leerling bekijkt de hele film, waardoor ze het personage in de film beter kunnen begrijpen;
De leerling leert aan de hand van een spel over aannames welke onjuiste gedachten ze over elkaar hebben;
De leerling begrijpt dat het maken van aannames gebruikelijk is en waarom dat problematisch kan zijn;
De leerling kan uitleggen en begrijpen wat de intentie van de regisseur is geweest bij deze film.
Benodigdheden:
Laptop en scherm/digibord
post-its/ papier
Items in this lesson
Oorlog en Vrijheid: De Kracht van Boekverfilmingen
VO 1-6
MBO 1-4
Slide 1 - Slide
Introductie
Introduceer aan de klas wat het onderwerp voor deze les is. Vertel dat ze de korte film Donna gaan kijken en aan de hand daarvan vervolgens aannames bespreken.
Maak duidelijk dat als er tijd over is er een extra opdracht volgt: een spel over aannames.
In deze les...
...kijk en luister je naar Jashayra Oehlers, de actrice van Donna;
...ga je een korte filmscène bekijken en bespreken;
...ga je in gesprek met elkaar over aannames;
...bekijk je de hele film Donna.
Slide 2 - Slide
Introductie: lesdoelen
In deze les gaan de leerlingen...
......kijken en luisteren naar Jashayra Oehlers, de actrice van Donna;
...een korte filmscène bekijken en bespreken;
...in gesprek met elkaar over aannames;
...de hele film Donna bekijken.
Slide 3 - Video
Video 1
Jashayra vertelt wie ze is en stelt de eerste kijkvraag die de leerlingen in hun achterhoofd moeten houden tijdens het kijken van de filmscène.
De vraag: "Hoe denk jij over Donna op basis van wat je ziet? En hoe denk je dat de film verder gaat?"
Slide 4 - Video
Video 2: Fragment bekijken
Bekijk een kort fragment uit de film. Benadruk dat de leerlingen de vraag van Jashayra in hun achterhoofd moeten houden.
De vraag: "Hoe denk jij over Donna op basis van wat je ziet? En hoe denk je dat de film verder gaat?"
Slide 5 - Video
Video 3
Jashayra legt uit dat de leerlingen met elkaar in gesprek gaan over hun beeld van Donna.
Aanpassingen in de verfilming
Martin legt uit waarom hij de eerste scène anders heeft verfilmd en benadrukt de vrijheid van creatieve keuzes.
Bespreking fragment
Wat denk je dat er in deze scène aan de hand is?
Wat voor iemand is Donna? Waarom denk je dat?
Hoe denk je dat de film verder gaat?
Belangrijk!
Leg goed uit waarom je dat denkt!
Komt dat door wat Donna zegt of door het geluid wat je hoort, of hoe deze situatie in beeld is gebracht?
Slide 6 - Slide
Bespreking fragment
Laat de leerlingen nu individueel/in tweetallen/in groepjes de drie vragen op de slide bespreken.
Het is belangrijk dat de leerlingen goed nadenken waarom ze de vragen op een bepaalde manier beantwoorden. KLIK op het spraakwolkje bij het woord 'belangrijk' om de tekst uit te klappen.
Bespreek vervolgens klassikaal enkele antwoorden van de leerlingen.
Slide 7 - Video
Video 4
Jashayra stelt de volgende vraag aan de leerlingen die ze moeten onthouden tijdens het kijken van de hele film.
De vraag: "Heb je na het bekijken van de film een ander beeld gekregen van Donna dan daarvoor?"
Slide 8 - Video
Video 5: Film Donna (Sonia Commandeur, 2021)
Bekijk nu de hele film. Benadruk weer dat de leerlingen de vraag van Jashayra onthouden tijdens het kijken van de film.
De vraag:"Heb je na het bekijken van de film een ander beeld gekregen van Donna dan daarvoor?"
Slide 9 - Video
Video 6
Jashayra stelt nu de laatste vraag aan de klas.
De vraag: "Heb je nu een ander beeld van Donna? Waarom wel en waarom niet?"
Aanpassingen in de verfilming
Martin legt uit waarom hij de eerste scène anders heeft verfilmd en benadrukt de vrijheid van creatieve keuzes.
Bespreking film
Heb je een heel ander beeld van Donna?
Waarom wel of niet? Waar komt dat door?
Nu je de hele film hebt gezien...
Slide 10 - Slide
Bespreking film
Laat de leerlingen individueel/in tweetallen/in groepjes de twee vragen op de slide bespreken.
De vragen: "Heb je een heel ander beeld van Donna?" en "Waarom wel of niet? Waar komt dat door?".
Feit/fictie:
Het zou kunnen dat leerlingen na het kijken van de film twijfelen of het een waargebeurd verhaal was.
De regisseur heeft er bewust voor gekozen om het ‘echt’ te laten lijken, als een documentaire.
Je zou de volgende verdiepende vragen nog kunnen stellen: ‘Waarom zou ze dat hebben gedaan?’(Bijvoorbeeld: doordat het echt lijkt komt het onderwerp harder en rauwer binnen. Dat vond de regisseur belangrijk).
Lessuggestie:
Zo kan de focus ook worden gelegd op een ‘mediawijze’ les feit en fictie, waarin er op de verteltechnieken en conventies van docu vs fictie wordt ingegaan. De les van NFF focust daar voornamelijk op . Ook heeft Eye een zaalprogramma over dit thema 'Feit of Fictie'.
Slide 11 - Video
Video 7
Jashayra vertelt wat haar aannames waren toen ze het eerst van het personage Donna hoorde en wat de intentie van de regisseur (Sonia Commandeur) was met de film Donna.
quote Sonia bespreken
"Ik hoop dat het publiek uiteindelijk meer begrip zal krijgen voor de Donna’s van de wereld."
- Sonia Commandeur, regisseur Donna
Slide 12 - Slide
Bespreking quote
Vraag of iemand kan uitleggen wat de regisseur Sonia Commandeur met deze quote bedoeld zou kunnen hebben. Bespreek het klassikaal.
Komt het gesprek niet op gang? Geef dan zelf wat voorbeelden zoals:
- Donna doet zich stoer voor, maar eigenlijk schuilt er veel achter dat stoere masker.
Reflectie en Discussie
Bespreking van de maakopdracht en reflectie op de thema's oorlog, vrijheid en creatieve keuzes.
Reflectie
Wat hebben we vandaag geleerd?
Is er nog tijd over...?
Slide 13 - Slide
Reflectie
Bespreek en reflecteer kort met je klas wat er tijdens de les is geleerd over aannames.
Vraag of de klas begrijpt waarom aannames maken van een persoon verkeerd kan zijn.
Is er nog tijd over? Doe dan de extra-opdracht: een spel over aannames!
Slide 14 - Video
Video 8
Als er nog tijd over is, vertelt Jashayra dat de leerlingen een spel kunnen spelen dat gaat over aannames.
uitleg doe opdracht
Extra opdracht
Hoe werkt het spel?
Een spel over aannames!
Slide 15 - Slide
Extra opdracht (spel over aannames)
Spelregels:
2/3 deelnemers
Iedere deelnemer krijgt 4 of 5 post-its.
Telkens leest één iemand in de groep een vraag op (4 of 5 vragen in totaal).
Bijvoorbeeld: ‘gedrag waar ik echt een hekel aan heb is…’, maar ook ‘mijn lievelingsfilm is…’ passend bij de leeftijd, niet te kinderachtig.
Iedereen, dus ook de vragensteller, schrijft voor zichzelf het antwoord op.
Als alle vragen zijn gesteld en opgeschreven, stelt één iemand weer dezelfde vraag, maar nu gaan de andere leerlingen raden wat de anderen hebben opgeschreven.
Dus: ‘gedrag waar Donna echt een hekel aan heeft is…’ en dan geven de twee andere leerlingen antwoord: ‘Ik denk dat Donna heeft opgeschreven…’
Als die twee leerlingen het antwoord hebben gegeven, dan onthult Donna haar antwoord.
Degene die het goed heeft, krijgt een post-it. De foute antwoorden worden weggegooid.
En zo ga je alle leerlingen af. Leerlingen wisselen hun ‘aannames’ uit.
Degene met de meeste post-its wint het spel.
Hoeveel sterren geef jij deze les?
☆☆☆☆☆
Slide 16 - Slide
Waardeer de les
We horen graag hoe jij en je leerlingen de les hebben ervaren! Je kunt hem een score geven via de sterren op de homepage van de les op LessonUp.