H5 Lezen (les 3, 4 en 5 )

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leesboek;
  • je leerwerkboek deel B open op pagina 26 
  • je schrift en pen.
Les 3
Controle
1 / 28
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvwoLeerjaar 1

This lesson contains 28 slides, with text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leesboek;
  • je leerwerkboek deel B open op pagina 26 
  • je schrift en pen.
Les 3
Controle

Slide 1 - Slide

timer
10:00

Slide 2 - Slide

Planning
  • Keuze boek invullen / uitleg opdracht
  • Uitleg 5.3
  • Werkmoment
  • Afsluiten

Slide 3 - Slide

Leerdoelen 5.3  (p. 98)
  • Je weet wat een beknopte en schematische samenvatting is. Je weet hoe je deze kan schrijven.
  • Je kent de volgende vaste tekststructuren:
  1. verklaringsstructuur
  2. voor- en nadelenstructuur
  3. probleem-oplossingsstructuur
  4. conclusie-argumentatiestructuur 

Slide 4 - Slide

Theorie (soorten samenvattingen)  p.98
Samenvatting = 
zo beknopt mogelijk informatie geven over de inhoud van een tekst.

- Beknopte samenvatting
- Schematische samenvatting

Slide 5 - Slide

Beknopte samenvatting p.98
  • samenvatting hoofdzaken
  • hele zinnen
  • signaal- en verwijswoorden

Slide 6 - Slide

Theorie (beknopte samenvatting) p.98/99
Hoe hoofdzaken vaststellen? Gebruik de structuur (opbouw) als uitgangspunt. Sommige teksten hebben een vaste structuur.
Vaste structuur
  1. verklaringsstructuur => uitleg over oorzaak/gevolg/verklaring van verschijnsel
  2. voor- en nadelen structuur => over een bepaald onderwerp (beoordelen)
  3. probleem-oplossingsstructuur => welke oplossingen zijn mogelijk?
  4. conclusie-argumentatiestructuur => betoog


Slide 7 - Slide

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 1:
  •  Tekst met verklaringstructuur
Inleiding: Welk verschijnsel wordt behandeld?
Kern: Wat zijn redenen/oorzaken/verklaringen?
Slot: Welke verklaring is het belangrijkst / meest waarschijnlijk?

Slide 8 - Slide

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 2:
  • Tekst met voor- en nadelenstructuur
Inleiding: Wat wordt beoordeeld?
Kern: Wat zijn de voordelen? Wat zijn de nadelen?
Slot: Wat is de conclusie?

Slide 9 - Slide

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 3:
  • Tekst met probleem-oplossingstructuur
- Inleiding: Wat is het probleem?
- Kern: Wat zijn de oorzaken? Wat zijn de gevolgen?
- Slot: Welke oplossing(en) noemt de tekst?

Slide 10 - Slide

Theorie (beknopte samenvatting)
Vaste structuur nr. 4:
Conclusie-argumentatiestructuur
- Wat is het standpunt/stelling van de schrijver?
- Wat zijn argumenten voor en wat zijn tegenargumenten?
- Wat is de conclusie?

Slide 11 - Slide

Theorie (beknopte samenvatting)
Geen structuur?
Tekst die geen vaste structuur heeft
- Wat is het onderwerp?
- Wat zijn de deelonderwerpen en wat wordt erover gezegd?

Slide 12 - Slide

Werkmoment
5.3 lezen: 
  • Les 1: 2, 3, 5, 6, 7, 8a

Kijk samen na, zelfde antwoorden? Mooi! 
Anders? Kijk waarom. Discussie? Pak dan antwoordenboek erbij.

Slide 13 - Slide

Afsluiting
  • Volgende les verder met 5.3.

Slide 14 - Slide

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je leesboek;
  • je leerwerkboek deel B;
  • je schrift en pen.
Les 4

Slide 15 - Slide

timer
10:00

Slide 16 - Slide

Planning
  • 5.3 deel 2
  • Werkmoment
  • Afsluiten 

Slide 17 - Slide

Leerdoelen 5.3  (p. 98)
  • Je weet wat een beknopte en schematische samenvatting is. Je weet hoe je deze kan schrijven.
  • Je kent de volgende vaste tekststructuren:
  1. verklaringsstructuur
  2. voor- en nadelenstructuur
  3. probleem-oplossingsstructuur
  4. conclusie-argumentatiestructuur 

Slide 18 - Slide

Theorie (soorten samenvattingen)  p.98
Samenvatting = 
zo beknopt mogelijk informatie geven over de inhoud van een tekst.

- Beknopte samenvatting
- Schematische samenvatting

Slide 19 - Slide

Schematische samenvatting p.102
  • hoofdzaken: onderwerp, deelonderwerpen, belangrijkste informatie
  • steekwoorden / korte zinnen
  • signaalwoorden of tekens
  • opsommingen

Slide 20 - Slide

Voorbeeld

Slide 21 - Slide

Herkennen van structuur
- Lees titel, tussenkopjes, inleiding en slot
- Wordt er een verschijnsel (b.v. aardbevingen) behandeld?
- Worden er voor- of nadelen van iets gegeven?
- Staat het woord "oplossing" in de tekst?
- Lees je ergens een duidelijke mening/stelling?

Slide 22 - Slide

Werkmoment
5.3 lezen: 
  • Les 1: 2, 3, 5, 6, 7, 8a
  • Les 2: 9, 10, 11, 12, 13a

Kijk samen na, zelfde antwoorden? Mooi! 
Anders? Kijk waarom. Discussie? Pak dan antwoordenboek erbij.

Slide 23 - Slide

Afsluiting
  •  Jij-toets taalverzorging en opdrachten afmaken.

Slide 24 - Slide

Welkom!
Leg alvast klaar:
  • je iPad;
  • je leerwerkboek deel B;
  • je schrift en pen.
Les 5

Slide 25 - Slide

Planning
  • Jij-toets taalverzorging
  • Afronden opdrachten weektaak
  • Afsluiten 

Slide 26 - Slide

Werkmoment
5.3 lezen: 
  • Weektaak: 2, 3, 5, 6, 7, 8a, 9, 10, 11, 12, 13a.

Stil werken totdat iedereen de jij-toets af heeft.
Daarna mag je zachtjes overleggen over de opdrachten.

Klaar? Ga lezen in je leesboek

Slide 27 - Slide

Afsluiting
Volgende week:

herhalen voor de leestoets
opstarten schrijven

Slide 28 - Slide