Gezondheid en voeding lessen 5 en 6

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding Les 5


1 / 45
next
Slide 1: Slide
WelzijnMBOStudiejaar 1

This lesson contains 45 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 90 min

Items in this lesson

Fase 2
Module: Gezondheid en voeding Les 5


Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen vandaag?
  1. AWR
  2. Huiswerk
  3. Lesdoelen
  4. Theorie: Schijf van 5, voedingsstoffen en gewoonten en kauw & slikproblemen
  5. Verder met deel 3, leefstijlprogramma; Eetschema
  6. Afronden 

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Verwachtingen 
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
  • Feedback over de lessen is altijd welkom
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Laptop dichtklappen! :)

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Huiswerk aanstaande vrijdag



Boek Mensen fysiek meenemen:

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Aan het einde van de les

- Heb je basiskennis opgedaan over gezondheid eten volgens de schijf van vijf.
- Heb je basiskennis opgedaan met betrekking tot voedingsleer.
- Heb je basiskennis opgedaan met betrekking tot dieetleer.





Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Slide 7 - Video

This item has no instructions

Welke twee vakken uit de schijf van vijf zijn het grootst?
A
Groente & Fruit en dranken
B
Groente & fruit en Zuivel, ei en vlees
C
Groente & fruit en Brood/graan/aardappel
D
Zuivel, ei en vlees en Brood/graan/aardappel

Slide 8 - Quiz

This item has no instructions

Hoeveel groente en fruit heb je per dag nodig (meerdere antwoorden)?
A
Groente: 250 gram
B
Groente: 200 gram
C
Fruit: 4 porties
D
Fruit: 2 porties

Slide 9 - Quiz

This item has no instructions

Voedingsstoffen zijn de bestandsdelen van voedingsmiddelen 

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Functies van voedingsstoffen  
Voedingsstoffen zijn te verdelen in drie groepen:

  • Energieleverende stoffen: koolhydraten en vetten;
    (Zorgen dat je lichaam kan bewegen en lichaamstemperatuur kan regelen)

  • Bouwstoffen: Eiwitten; Waar zit eiwitten in?                                                                                                           (Aanmaak/herstel van cellen, bijv spieren)

  • Regulerende (of beschermende) stoffen: Vitaminen en mineralen.
    (O.a voor verbetering van weerstand)

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Voedingsbehoefte
Voedingsbehoefte hangt o.a. af van
  • Leeftijd
  • Geslacht -> mannen hebben gemiddeld meer nodig dan vrouwen
  • Lichamelijke activiteit
  • Ziekte en behandeling
  • Ondervoeding
  • Gewenste inhaalgroei of gewichtstoename

Algemene dagelijkse hoeveelheid (ADH)

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Voedingsgewoonten; zijn meestal van kleins af aan meegegeven 
Persoonlijk:
Vegetarisch
Veganistisch
Biologisch

Religie:
Islam
Hindoeisme
Jodendom
Christendom
Katholicimse


Beinvloede factoren:
Psychologische 
Fysieke omgevingsfactoren
Sociaal-culturele 
Economische factoren
Maatschappij
Kennis


Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Wat is het verschil tussen een vegetariër en een veganist?

Slide 14 - Open question

This item has no instructions

Mensen met lactose-intolerantie kunnen niet tegen ....
A
Melk
B
Melksuikers
C
Coeliakie
D
Gluten

Slide 15 - Quiz

This item has no instructions


Hoe spreek je coeliakie uit?

Slide 16 - Slide

Filmpje bekijken van Holland & Barrett (laptop downloads)
Kauw en slik problematiek

Denk aan ziektes: Parkinson, kanker, ASL (spierziekten), gebitsproblemen en afnemende spiermassa
Slikstoornis (dysfagie)

Slikstoornissen kunnen leiden tot minder eten & drinken, ongewenst gewichtsverlies en longontsteking. In ernstige gevallen kan sondevoeding nodig zijn.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Groepsopdracht
Tijd
20 minuten
Hoe
In je groepje van gezondheid en voeding
Hulp
- Eindopdracht + rubric 
- Boom licenties 
- Eetschema format (Itslearning)
Opdracht 
Uitwerken eetschema bestaat uit:
- Uitgewerkt eetschema van maandag tot zondag voor de gekozen doelgroep
- Uitleg van het eetschema; Waarom past het eetschema bij de doelgroep en hoe heb je rekening gehouden met de schijf van 5 en de dieetwensen (pak de eindopdracht erbij).
Klaar?
Werk verder aan de eindopdracht en vraag feedback aan je docent! ;)
timer
20:00

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Fase 2
Gezondheid en voeding Les 6


Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Verwachtingen
  • Niet eten en drinken (uitzondering flessen) in de klas
  • Toilet? Eerst vragen
  • Telefoon weg stoppen
  • Leermiddelen in orde 
  • Beroepshouding correct
--> Zonder waarschuwing wordt je eruit gestuurd! Geen gemaar, geen excuus en geen discussie...

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Heb je het boek Mensen meegenomen? 

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  1. AWR
  2. Lesdoelen
  3. Theorie: 
  • Slaap en waakritme 
  • Voedings- en eetstoornissen 
  1. Verder met deel 3: Leefstijlprogramma; Eetschema
  2. Afronden

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Aan het einde van de les..


  • Heb je basiskennis over voedings- en eetstoornissen
  • Heb je basiskennis over slaap en waakritme stoornissen

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Terugblikken

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Voedingsstoffen zijn de bestandsdelen van voedingsmiddelen
A
Juist
B
Onjuist

Slide 26 - Quiz

This item has no instructions

Waar staat ADH voor?
A
Alle daagse hoeveelheid
B
Algemene dagelijkse hoeveelheid
C
Anti depressieve hulpmiddelen
D
Algemene dosis hulpmiddelen

Slide 27 - Quiz

This item has no instructions

Benoem minimaal 2 voedingsstoffen

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

Individuele opdracht
Tijd
15 minuten 
Hoe
Individueel op papier 
Hulp
Boek Mensen, thema 17
Uitkomst
Kennis opgedaan over slaap-waakstornissen
Klaar?
Werk verder aan de eindopdracht 
timer
15:00

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Theorie voedings- en eetstoornissen
Welke voedings- en eetstoornissen ken je al? 


Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Pica 

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Eten van niet-eetbare zaken
Observatiepunten
Cliënt eet niet-eetbare objecten, spullen
Behandeling 
Aanleren ander eetgedrag, veilige omgeving creëren
Verloop 
Vaak chronisch bij ernstig verstandelijke beperking
Gevolgen 
verstikking, vergiftiging, maag-darmproblemen, infecties

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Ruminatiestoornis

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Voedsel vanuit de maag weer naar de mond terug laten stromen
Observatiepunten
Uitdrogingsverschijnselen, vermijden gezamenlijk eten, mond afdekken tijdens eten, groeiachterstanden
Behandeling 
Alternatieven zoeken, stimulerende omgeving aanbieden, aanpakken onderliggende problemen
Verloop 
Chronisch, of bij gedragsverandering oplosbaar
Gevolgen 
Belemmering fysieke en cognitieve groei (baby), aantasting gebit vanwege maagzuur

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Vermijdende of restrictieve voedselinnamestoornis

Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Vermijden van, of niet geïnteresseerd zijn in, voedingsmiddelen
Observatiepunten
De cliënt weigert (veel) specifieke voedingsmiddelen te eten
Behandeling 
Sondevoeding, voedingssupplementen, uitbreiden voedingspatroon
Verloop 
Sommige cliënten houden eetproblemen
Gevolgen 
Ondervoeding, gewichtsverlies, uitdroging, achterblijvende groei

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Anorexia nervosa 

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Voor langere tijd te weinig eten uit angst om aan te komen
Observatiepunten
Zich na de maaltijd terugtrekken op het toilet, veel willen bewegen, vooral na de maaltijden, uitblijvende menstruatie
Behandeling 
Psychische behandeling: oorzaken aanpakken, gezond eetpatroon ontwikkelen
Verloop 
Terugval komt vaak voor
Gevolgen 
Ernstige gezondheidsschade, soms met fatale afloop

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Boulimia nervosa 

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Bang om aan te komen, maar wel een oncontroleerbare drang tot eten
Observatiepunten
Compensatiegedrag, eten hamsteren, eten stelen, snel eten, veel verschillende dieetpogingen
Behandeling 
Psychische behandeling
Verloop 
Terugval komt vaak voor
Gevolgen 
Vermijden sociale aangelegenheden, lichamelijke problemen

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Eetbuistoornis 

Slide 41 - Slide

This item has no instructions

Omschrijving 
Regelmatig terugkerende eetbuien
Observatiepunten
Eten hamsteren, eten stelen, snel eten
Behandeling 
Eetbuien onder controle krijgen, gezond leren eten en bewegen
Verloop 
Na aanpassing leefstijl oplosbaar
Gevolgen 
Obesitas, ontevredenheid, schuldgevoelens

Slide 42 - Slide

This item has no instructions

Tijd over?
Verder met deel 3: Leefstijlprogramma; Eetschema

Slide 43 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen behaald?
  • Heb je basiskennis over voedings- en eetstoornissen.
  • Heb je basiskennis over slaap en waakritme stoornissen

  • Kun je een eetschema ontwikkelen voor een week (ontbijt-lunch-diner) en rekening gehouden met de schijf van 5 en ieders dieetwensen. 

Slide 44 - Slide

This item has no instructions

Slide 45 - Slide

This item has no instructions