Les 5: Temperatuurregulatie

Temperatuurregulatie
1 / 20
next
Slide 1: Slide
Verpleging en verzorgingMBOStudiejaar 1

This lesson contains 20 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Temperatuurregulatie

Slide 1 - Slide

Lesdoelen


  • De student weet hoe hij de temperatuur kan meten en kent de achterliggende theorie
  • De student kan de verschillende temperatuur waarde benoemen
  • De student leert de medische benaming kennen (Latijn)
  • De student kent het verschil tussen schil- en kerntemperatuur en kan dit benoemen

Slide 2 - Slide

Slide 3 - Video

Regelsysteem
De hypothalamus: temperatuurregelcentrum 

Zintuigcellen (sensoren) in de huid 
en in de hypothalamus nemen de lichaamstemperatuur waar. 

Thermostaatfunctie: zoveel mogelijk een vaste temperatuur

Slide 4 - Slide

Valt temperatuurregulatie onder de vitale functies?
Waar
Niet waar

Slide 5 - Poll

Warmteproductie
Vooral de stofwisseling in de spieren, de lever en de spijsverteringsorganen levert warmte.

Inspanning ♨ -> celstofwisseling-> thyroxine

Koorts-> weefselbeschadiging/infectie

Slide 6 - Slide

Koude-regulatie
Bij kou -> vasoconstrictie ->  
bloed stroomt langzamer -> 
bloed kan meer O2 aan weefsel afgeven -> 
O2-gehalte in bloed is laag -> 
blauwe kleur (cyanose)

Slide 7 - Slide

Warmteafgifte
  • Vasodilatatie-> bloedvaten wijder
    Warm, wat zie je?

  • Vasoconstrictie-> bloedvaten vernauwen
    Koud, wat zie je?

Slide 8 - Slide

Slide 9 - Slide

Wat is een normale temperatuur voor het menselijk lichaam?

Slide 10 - Mind map

Temperatuur waarden 

Normaal: 36.5-37.5
Te koud: <36.5
Onderkoeling: <35.0
Verhoging: 37.5-38.0
Koorts: >38.0
Hyperthermie: > 41.0
Te koud:
Verhoging spierspanning
(willekeurige spieren krijgen onwillekeurige bewegingen)
Rillen, klappertanden

Te warm
Dilatatie
Zweten

Slide 11 - Slide

Schil- en kerntemperatuur
Temperatuur in armen, benen & huid (de schil) is lager dan de temperatuur in de romp en binnenzijde van het lichaam (kern)

Met de lichaamstemperatuur wordt de kerntemperatuur bedoeld.
 
Rectale meting levert de betrouwbaarste informatie over de (kern)temperatuur.

Hoe zit dat met een voorhoofdsmeting? 

Slide 12 - Slide

Kwetsbare groepen
Baby’s
  • Baby’s lopen vooral risico op een te lage lichaamstemperatuur. Ze verliezen veel warmte door een relatief groot hoofd en groot huidoppervlak.
Ouderen
  • Ouderen lopen risico op een te lage of te hoge lichaamstemperatuur. Hun huidbloedvaten kunnen minder goed en minder snel vernauwen en verwijden en hun huid produceert minder zweet.

Slide 13 - Slide

Geneesmiddelen
Geneesmiddelengebruik kan de temperatuurregeling ook verstoren.


Dat geldt bijvoorbeeld voor diuretica (plastabletten), bloeddrukverlagers en pijnstillers 

Slide 14 - Slide

wat helpt het meest om het minder warm te krijgen als je koorts hebt?
A
Snellere ademhaling
B
Vasodilatatie (vaatverwijding)
C
Toename van transpiratie
D
Vasoconstrictie (vaatvernauwing)

Slide 15 - Quiz

Noem twee kwetsbare doelgroepen.

Slide 16 - Open question

Stelling: Temperatuur valt niet onder de vitale functies
A
Waar
B
Niet waar

Slide 17 - Quiz

Lesdoelen


  • De student weet hoe hij de temperatuur kan meten en kent de achterliggende theorie
  • De student kan de verschillende temperatuur waarde benoemen
  • De student leert de medische benaming kennen (Latijn)
  • De student kent het verschil tussen schil- en kerntemperatuur en kan dit benoemen

Slide 18 - Slide

Doe-opdracht

Uitleg
Doen
Terug in het lokaal om ...
Nabespreken

Slide 19 - Slide

Tijd voor je opdrachten
Learnbeat 
1.11.A introductie
1.11.B Temperatuur en temperatuurregulatie 
(en van de vorige weken indien nog niet af!) 

Volgende week: 
herhaling alle onderwerpen 
van deze periode. 

Slide 20 - Slide