Les 1: Keuzedeel inspelen op innovaties

1 / 36
next
Slide 1: Slide
WelzijnMBOStudiejaar 1

This lesson contains 36 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Leerdoelen
Na deze dag:
- kun je uitleggen wat het keuzedeel inhoudt,
- kun je het begrip 'innovatie' uitleggen,



Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Vandaag:
Kennismaking
Uitleg van het keuzedeel & het examen. 
De studiewijzer 
Introductie; Wat is innovatie

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Kennismaking

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Even voorstellen...

Slide 5 - Slide

Wie ben ik?
Wat doe ik bij SVO?
Scholing/werkervaring
Relatie met innovatie
Persoonlijk (niet teveel)

Voorstellen
  • Wie ben je?
  • Welke opleiding doe je?
  • Waar loop je stage?
  • Waarom heb je voor dit keuzedeel gekozen?
  • Wat verwacht je van dit keuzedeel?

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

In dit keuzedeel...
...ga je op zoek naar de nieuwste trends en innovaties in jouw branche, en je beantwoord de volgende vragen: 
  • Hoe blijf je op de hoogte? 
  • Hoe kun je hier als bedrijf op inspelen? 
  • En wat kun je zelf met deze ontwikkelingen?

Slide 7 - Slide

links naar media/nieuwsitems/vakbladen staan in elo (eBook) en eventueel toevoegen in teams/outlook
Uitleg van het keuzedeel
3 x 10 weken  (60 minuten)
- Bespreken van opdrachten,
- Aan opdrachten werken
- Theorie
Heb je een les gemist? Zorg dan dat je weet wat de opdracht was en maak deze alsnog. 

Je MOET alle opdrachten hebben afgerond om dit keuzedeel te kunnen behalen. 
Deze opdrachten voeg je samen in één bestand. Het bestand bestaat uit: 
- Een voorblad 
- Alle opdrachten

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

LESPLANNER

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Het examen:
Onderzoek en presentatie
Het eerste deel bestaat uit verslag en een presentatie van je onderzoek naar knelpunten in de branche waar jij werkzaam bent en jouw rol als beroepsbeoefenaar daarin.

Resultaat:
Je hebt je verdiept in innovatie. Je kunt vertellen wat innovatie is, hoe je het kunt herkennen en op welke wijze jij een actieve rol kunt spelen bij innovaties in het beroep. Je hebt dit gepresenteerd aan de groep.

Innovatie 
Het tweede deel bestaat uit een innovatie.  Jullie gaan zelf iets ontwikkelen en dit 'presenteren' op de innovatiedag.





 










Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Opdracht 
Maak op je laptop een map aan.
Noem deze map:
'KD Inspelen op innovaties Voornaam Achternaam'

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Weleens van het begrip 'innovaties' gehoord?
A
ja
B
nee

Slide 12 - Quiz

This item has no instructions

Innovaties
Waar denk je aan?

Slide 13 - Mind map

This item has no instructions

Innovaties: begrip
Innovaties hebben te maken met veranderingen. En die gaan razendsnel. 
De wereld om ons heen verandert continu. 
Iedere dag worden er wel nieuwe uitvindingen gedaan. 

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Waarom innovaties?
Innovaties zijn nodig om stilstand en achteruitgang te voorkomen. 
Maar, wat zijn innovaties precies? 
En wanneer kun je iets een innovatie noemen? 
In dit keuzedeel leer je meer over innovaties. En hoe je daar op een goede manier mee om kunt gaan

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Innovatie denken
*Het kunnen bedenken van nieuwe werkwijzen of manieren van denken. 
*Kunnen loslaten van de gebruikelijke manier van werken en denken en "buiten de kaders" treden.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Wat is een innovatie?
A
vernieuwing
B
verbetering
C
uitvinding
D
verandering

Slide 17 - Quiz

This item has no instructions

Slide 18 - Video

This item has no instructions

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Innovaties die je dagelijks gebruikt?

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld
Een leuk voorbeeld:
Walkman, de ontwikkeling van de walkman

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld
Max werkte jarenlang voor een bedrijf dat walkmans verkocht. Op een gegeven moment werd de discman uitgevonden.  Steeds meer mensen gingen de discman gebruiken i.p.v. de walkman. 

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Voorbeeld
Het bedrijf van Max besloot echter om deze discman niet te verkopen. De walkman werd nog redelijk vaak verkocht. Het bedrijf deed niet aan innovatie.

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

 Wat bleek:
 Een jaar later kocht niemand de walkman meer. Klanten gingen op zoek naar een ander bedrijf dat de discman wel verkocht. Het bedrijf van Max moest uiteindelijk sluiten omdat het failliet was gegaan.

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Terugblik op het voorbeeld
Uit het voorbeeld blijkt hoe belangrijk het is om te innoveren. Als je niet innoveert, is de kans groot dat je als bedrijf uiteindelijk je deuren moet sluiten. De omgeving verandert immers voortdurend. De walkman werd opgevolgd door de discman, de mp3-speler en uiteindelijk de smartphone.

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Waarom is innoveren belangrijk?

Slide 29 - Mind map

bijvoorbeeld:
probleem oplossen
aan vraag van consument voldoen
tijd besparen
efficienter werken
tekort aan kennis & vaardigheid
werkprocessen verkorten
geld besparen
Doen jullie zelf aan innovatie op het werk?
Ja
Nee

Slide 30 - Poll

Naar aanleiding van de uitkomst van de poll kan de docent een aantal vragen stellen. Bijvoorbeeld: 
  • waarom wel of niet
  • kun je een voorbeeld noemen
  • welke trends worden gevolgd
  • praktijkvoorbeeld: hoe heb je dat aangepakt?
Waarom wel/niet?
Zo ja, wat en op welke manier?

Slide 31 - Open question

This item has no instructions

Effecten innovatie
Snellere, betere of goedkopere;
Producten
diensten
productieprocessen
etc. 

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Opdracht: Innovaties en de toekomst.
Wat: Doe een onderzoek in de beroepspraktijk naar knelpunten en routinehandelingen die jij en je collega’s ervaren. Wat voor soort innovatie zou je hiermee kunnen helpen?
Tip: Het maakt niet uit dat iets wat je bedenkt nu nog niet mogelijk is. Ontwikkelingen gaan snel.
Zoek minimaal 3 knelpunten en bedenk daarbij mogelijkheden voor innovatie.

Wie: Individueel, je mag wel met elkaar overleggen. 
Hoe: Neem de opdracht over en neem mee naar je stage.
Tijd: de komende 6 weken.
Klaar: Werk aan de andere opdrachten (portfolio)



Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Nabespreking/vragenronde
Zijn leerdoelen behaald?
Is de opdracht duidelijk?

Slide 34 - Slide

This item has no instructions

Huiswerkopdracht: Je BPV
Wat doet jouw instelling aan innovatie 
  • Vraag bij jouw stage wat zij aan innovatie doen
  • Geef hierover je mening
  • zijn er punten die je anders zou aanpakken, zo ja, hoe dan?
  • Bespreek jouw bevinden volgende week met je medecursisten
  • Maak een kort verslag over je bevindingen en over wat je medecursisten hierover verteld hebben
  • Plaats dit verslag in jouw portfolio


Slide 35 - Slide

This item has no instructions

Slide 36 - Video

This item has no instructions