Laatste les - oefenen voor de toets

Les 1 Leesstrategieën lj 3
Welkom!

Telefoon in de koffer, jas aan de kapstok. 
Neem rustig plaats. 

timer
5:00
1 / 22
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 4

This lesson contains 22 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Les 1 Leesstrategieën lj 3
Welkom!

Telefoon in de koffer, jas aan de kapstok. 
Neem rustig plaats. 

timer
5:00

Slide 1 - Slide

Vandaag
  • Korte instructie
  • Inloggen in LessonUp
  • Evaluatie

Slide 2 - Slide

Leerdoelen
Aan het eind van deze les weet ik wat ik al ken voor de toets en weet ik wat ik nog moet leren voor de toets Leesstrategieën, zodat ik de theorie kan toepassen in de praktijk. 

Slide 3 - Slide

De indeling van een tekst is altijd hetzelfde. Uit welke onderdelen bestaat een tekst?

Slide 4 - Open question

Inleiding
Middenstuk
Slot
Aanleiding voor het schrijven van de tekst
Deelonderwerpen
Er wordt een advies gegeven
Een anekdote
Een conclusie
Een voorbeeld bij het onderwerp
Tussenkopjes

Slide 5 - Drag question

Wat wordt in het middenstuk van een tekst behandeld?
A
Anekdotes
B
Deelonderwerpen
C
Standpunten

Slide 6 - Quiz

Waaraan kan je zien of een tekst betrouwbaar is?

Slide 7 - Open question

Wat is het verschil tussen een feit en een mening?

Slide 8 - Open question

Wat is een argument?

Slide 9 - Open question

Welke woorden gebruik je (signaalwoorden) bij een argument?
(Meerdere antwoorden)
A
ik vind
B
want
C
immers
D
volgens ons

Slide 10 - Quiz


[1] Een sweater, jurkje of spijkerbroek voor minder dan een tientje: bij winkels als Primark, H&M en Zara zijn het geen uitzonderingen. Ze verkopen fast fashion (dat betekent letterlijk: snelle mode). De kleding in deze winkels wordt in sneltreinvaart ontworpen en geproduceerd en tegen extreem lage prijzen verkocht. Ik vind dat mensen geen fast fashion meer moeten kopen. In de inleiding wordt het onderwerp geïntroduceerd en ..........
A
geeft de schrijfster haar mening
B
vertelt de schrijfster een anekdote
C
wordt uitgelegd hoe de tekst is opgebouwd
D
wordt de tekst kort samengevat

Slide 11 - Quiz


[1] Een sweater, jurkje of spijkerbroek voor minder dan een tientje: bij winkels als Primark, H&M en Zara zijn het geen uitzonderingen. Ze verkopen fast fashion (dat betekent letterlijk: snelle mode). De kleding in deze winkels wordt in sneltreinvaart ontworpen en geproduceerd en tegen extreem lage prijzen verkocht. Ik vind dat mensen geen fast fashion meer moeten kopen. Waarvan staan in deze alinea opsommingen?
A
Kledingartikelen die alleen in Fast Fashion te koop zijn
B
Voorbeelden van Fast Fashion en de winkels waar ze verkocht worden
C
Winkels die Fast Fashion verkopen en prijzen van Fast Fashion

Slide 12 - Quiz


[1] Een sweater, jurkje of spijkerbroek voor minder dan een tientje: bij winkels als Primark, H&M en Zara zijn het geen uitzonderingen. Ze verkopen fast fashion (dat betekent letterlijk: snelle mode). De kleding in deze winkels wordt in sneltreinvaart ontworpen en geproduceerd en tegen extreem lage prijzen verkocht. Ik vind dat mensen geen fast fashion meer moeten kopen. Aan welke twee woorden herken je de mening van de schrijfster?

Slide 13 - Open question

Je kunt een tekst op verschillende manieren lezen. Welke leesstrategie je kiest, hangt af van je leesdoel.

Slide 14 - Slide

Leesdoel: 
• onderwerp vaststellen
• snel weten of een tekst voor jou bruikbaar of interessant is
Leesdoel:
• deelonderwerpen vinden
Leesdoel:
de tekst helemaal goed lezen en begrijpen
• de hoofdzaken van de tekst vinden
Leesdoel:
 informatie opzoeken in een tekst
• het antwoord op een vraag zoeken
Leesdoel:
• betrouwbaarheid van de tekst beoordelen
Strategie
Verkennend 
lezen
Strategie:
Globaal
lezen
Strategie:
Precies 
lezen
Strategie:
Zoekend
lezen
Strategie:
Kritisch
lezen

Slide 15 - Drag question

Leesdoel:

• onderwerp vaststellen Verkennend lezen
• snel weten of een tekst
 voor jou bruikbaar of
interessant is

Strategie:

Verkennend lezen
Aanpak:

• Bekijk de tekst. Kijk naar de titel, de tussenkopjes, de afbeeldingen, de anders gedrukte woorden en de bron.
• Lees de eerste alinea.

Slide 16 - Slide

Leesdoel:


• deelonderwerpen vinden
Strategie:

Globaal lezen
Aanpak:

• Lees de tussenkopjes.
• Lees de eerste en de laatste alinea.
• Lees de eerste en laatste zin van alle alinea’s.

Slide 17 - Slide

Leesdoel:


• de tekst helemaal goed lezen en begrijpen
• de hoofdzaken van de tekst vinden
Strategie:

Precies lezen
Aanpak:
• Lees de tekst helemaal.
• Gebruik bij moeilijke woorden een manier om de betekenis van een onbekend woord te vinden.
• Zoek naar signaalwoorden die verbanden aangeven.
• Bedenk wat de hoofdgedachte is (let op inleiding en slot).

Slide 18 - Slide

Leesdoel:


• informatie opzoeken in een tekst
• het antwoord op een vraag zoeken
Strategie:

Zoekend lezen
Aanpak:

• Kijk naar tussenkopjes en anders gedrukte woorden. Let ook op opvallende tekens.
• Als je weet waar de informatie in de tekst staat, ga je precies lezen.

Slide 19 - Slide

Leesdoel:


• betrouwbaarheid van de tekst beoordelen
Strategie:

Kritisch lezen
Aanpak:

Vraag je af:
• Is de bron bekend, actueel en betrouwbaar?
• Is de schrijver deskundig en onpartijdig?
• Wat is het doel van de tekst?

Slide 20 - Slide

Aan de slag voor de toets
Jullie gaan naar Nieuw Nederlands - Examensprint en maken daar de opdrachten. Wanneer iets niet helemaal duidelijk is, steek je je hand op en kom ik met je meekijken. 

Slide 21 - Slide

Tot de volgende keer!

Slide 22 - Slide