Les 4: Jonge uitvinders

Jonge uitvinders                      
1 / 30
next
Slide 1: Slide
WoordenschatNederlands+1Middelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 30 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Jonge uitvinders                      

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
Heb jij weleens iets                                                 
uitgevonden? Zo ja, wat?                                      

Slide 2 - Mind map

This item has no instructions

Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • De leestafel
  • Introductie onderwerp 
  • Jonge uitvinders 
  • Het onderzoek/debat 
  • Woordenschat 
  • De boekenclub
  • Afsluiting/terugblik

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

  • Je kunt een nieuwsartikel vinden dat te maken heeft met uitvindingen​ en dit bespreken in de groep.
  • Je kunt vertellen wat jij een belangrijke uitvinding vindt​.
  • Je kiest een jonge ontwerper en kunt vertellen deze heeft uitgevonden.
  • Je kunt uit het verhaal van de ontwerper twee moeilijke woorden halen voor op de flap van deze les.
  • Je kunt argumenten bedenken waarom jouw uitvinder belangrijk.
  • Je kunt overtuigend jouw ontwerper verdedigen in een ballondebat​.
  • Je kunt de woordenlijst van deze les maken met tien geschikte moeilijke woorden​.
  • Je kunt kort iets vertellen over een boek waarin uitvindingen belangrijk zijn​.
  • Je kunt vertellen wat jij zou vragen aan je opa/oma over hoe iets vroeger ging​.
.
.
Wat ga je deze les leren?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een artikel vinden dat te maken heeft met uitvindingen en dit bespreken in de groep.
De leestafel
Zoek een nieuwsartikel dat te maken heeft met uitvindingen.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt artikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel.

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel.
Discussievragen
  • Ben jij het daarmee eens?
  • Ik vind dat toch vreemd, want…
  • Nou dat weet ik nog niet zo zeker, want…
  • Wie heeft er nog een ander argument?
  • Is dat wel waar? Weet je dat zeker?
  • Wat zegt die… in het artikel erover? Wat vind je daarvan?
Verdiepingsvragen
  • Hoe kan het nou dat…?
  • Wat ik niet snap is…?
  • Wat zou er gebeuren als…?
  • Zou iedereen…?
  • Hou zou dat in de toekomst gaan / in het verleden gegaan zijn?
  • Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Introductie onderwerp
Wat vind jij de belangrijkste uitvinding ooit?
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt vertellen wat jij een belangrijke uitvinding vindt

Slide 11 - Mind map

This item has no instructions


Van welke uitvinding geniet jij nu, waar je ouders of grootouders alleen maar van konden dromen toen 
ze zo oud waren als jij nu? 

Teken deze uitvinding en upload hier een foto van je tekening.

Slide 12 - Open question

This item has no instructions


Voor welk probleem moet volgens jou echt iets uitgevonden worden?

Slide 13 - Open question

This item has no instructions

Roos Meerman
Pim van Baarsen
Teresa van Dongen
Amber Jae Slooten
Wouter Corvers
Mick Geerits
Lex Hoefsloot
Govert Flint
Jonge uitvinders
Leerdoelen?
Leerdoelen
  • Je kunt vertellen wat jouw jonge ontwerper heeft uitgevonden
  • Je kunt uit het verhaal van de ontwerper twee moeilijke woorden halen voor op de flap van deze week
Verdeel de uitvinders over de groep en bekijk hier de filmpjes waarin ze zich introduceren.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions


Welke jonge uitvinder spreekt
jou het meest aan?

Slide 15 - Poll

This item has no instructions

Voor welk probleem
is dit een oplossing?
Wat heeft deze
uitvinder bedacht? 
Wat is de naam van de uitvinder/ontwerper? 
Bedenk / bespreek
waarom deze uitvinding belangrijk is (noem drie argumenten).
Lees de vragen bij de opdracht. Noteer je
antwoorden en maak er een foto van.
1
3
Haal twee belangrijke moeilijke woorden uit het filmpje en zoek de betekenis op.
4
5
2

Slide 16 - Slide

This item has no instructions


Type hier jouw antwoorden op de vragen:

Slide 17 - Open question

This item has no instructions

Jullie gaan debatteren over de vraag: 

‘Wie heeft de beste uitvinding?’
Het onderzoek/debat
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt je eigen uitvinder verdedigen in een ballondebat.

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Stap 2:
Iedere luchtballonvaarder krijgt één minuut om uit leggen waarom hij/zij (mét uitvinding) een plekje in de ballon verdient.
Stap 4:
Na afloop kijken we terug met de hele groep. Hoe ging het? Waarop hebben jullie vooral gelet? 
Stap 1:
Vijf leerlingen komen naar voren. 
Gebruik je fantasie: jullie zitten samen in een luchtballon. De luchtballon gaat omhoog. Jullie vliegen door de lucht. Maar plotseling staat daar de Domtoren…! Jullie vliegen er bijna tegenaan! Er moeten 2 mensen uit om weer hoogte te krijgen!  Wie mag er blijven?
Let goed op...
Dit is het stappenplan voor een ballondebat.
Stap 3. Jullie snappen het al: de drie leerlingen die de beste argumenten gebruiken, mogen blijven. 
Twee moeten eruit. Wie worden dat?
De andere leerlingen van de klas zijn de JURY: zij moeten beslissen wie er mag blijven of niet. Zij luisteren dus goed naar de argumenten van de ballonvaarders. 
Maar ook naar de manier waarop ze het zeggen: is het verstaanbaar? Is de lichaamstaal goed?

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Stap 1 en 2
timer
1:00
Welke vijf leerlingen gaan met elkaar debatteren?

Slide 20 - Slide

Je kunt zelf de namen van de leerlingen invullen in de spinner. Natuurlijk kunnen de leerlingen ook zelf kiezen!

Stap 3: Voor wie kies jij?
Nummer 1
Nummer 2
Nummer 3
Nummer 4
Nummer 5

Slide 21 - Poll

Je kunt eventueel zelf de vijf namen invullen.

Waarom? (argumentatie, lichaamstaal, verstaanbaarheid)

Slide 22 - Open question

This item has no instructions


Stap 4: Hoe ging het debat?
😒🙁😐🙂😃

Slide 23 - Poll

This item has no instructions


Waar heb je vooral op gelet tijdens het debat?

Slide 24 - Open question

This item has no instructions


Woordenschat
Noteer tien moeilijke woorden (uit de filmpjes en/of de tekst bij de filmpjes) met hun betekenis voor de woordenlijst van deze les.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt samen met je groepsgenoten tien belangrijke woorden met hun betekenis uit de filmpjes halen voor de woordenlijst van deze week.

Slide 25 - Open question

This item has no instructions

De boekenclub
Maak tweetallen en bespreek de vragen die op de spinner worden gedraaid.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt kort iets vertellen over een boek waarin uitvindingen belangrijk zijn.

Slide 26 - Slide

This item has no instructions


Afsluiting & terugblik


Kies een van onderstaande vragen die jij aan een ouder persoon zou kunnen stellen over hoe het vroeger ging. Geef je antwoord tijdens de volgende les.
Klik hier voor het leerdoel.
Leerdoel: Je kunt vertellen wat je aan je opa/oma zou vragen over hoe iets vroeger ging.
Hoe vond je vroeger de weg?
Hoe liet je vroeger iemand weten dat je later was op je afspraak?
Hoe boekte je vroeger een vakantie?
Hoe maakte je vroeger een verslag voor school?

Slide 27 - Poll

This item has no instructions


Noem drie dingen die je 
deze les geleerd hebt.

Slide 28 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen 
waar je nog wat 
meer over wilt weten.

Slide 29 - Open question

This item has no instructions


Wat ga je thuis vertellen over deze les?

Slide 30 - Open question

This item has no instructions