Leerkracht 'module' economie en organisatie - Atheneum Gentbrugge (2u)
Leerkracht Burgerschap (2u)
Slide 2 - Slide
Verloop van de 'les'
introductie/ kennismaking
onderwijs in de actualiteit
eindtermen --> jaarplan in realiteit
jaarplan opstellen - 2 manieren
Interactieve (GIS) tools in de les
ervaringen als starter, tips en tricks
Slide 3 - Slide
2. Onderwijs in de actualiteit
Slide 4 - Slide
Slide 5 - Slide
Moraal van het verhaal
Doelstellingen regering:
- minder en beter uitgewerkte eindtermen
- meer ruimte om te excelleren (elke lln)
- meer ruimte voor leerkrachten
Slide 6 - Slide
3. Eindtermen en jaarplannen in realiteit
Slide 7 - Slide
Leerplannen
Doelgericht: overzicht van de leerdoelen en competenties
Langetermijnperspectief: behandelen een hele onderwijsperiode (bijvoorbeeld een schooljaar of een leerfase).
Flexibiliteit: minder gedetailleerd; ruimte voor interpretatie door de docent.
Overkoepelend: vaak opgesteld door een onderwijsinstelling of overheid.
Inhoudelijk breed: bevat kerndoelen, vaardigheden, en algemene richtlijnen voor het vakgebied.
Vastgelegd kader: basis waar scholen en docenten hun eigen invulling aan geven.
Jaarplan
Uitvoeringsgericht: gericht op hoe de leerdoelen in de praktijk worden bereikt.
Kortetermijnperspectief: zoals een specifiek schooljaar of semester.
Gedetailleerd: bevat een specifieke tijdsplanning, lesonderwerpen en activiteiten.
Docentgericht: meestal door de lera opgesteld.
Praktisch gericht: focus op lesplannen, toetsen, projecten, en evaluatiemomenten.
Operationeel plan: Richt zich op de dagelijkse organisatie van het onderwijsproces.
Slide 8 - Slide
Slide 9 - Slide
4. Jaarplan opstellen
Slide 10 - Slide
Jaarplan
Mijn school (AGB):
- Vroeger: 'jaarplannen' Smartschool.
- Vervolgens: jaarplannen in een eigen document (zie voorbeeld).
- Nu: jaarplannen via de 'planner' in Smartschool.
Slide 11 - Slide
Jaarplannen in Smartschool
Via "Jaarplannen":
Verouderd.
Gekoppeld aan 'schoolagenda'
Via "Planner"
NIEUW
Duurzaam
Handig communicatiemiddel
Slide 12 - Slide
Slide 13 - Slide
5. Interactieve (GIS) tools in de les
Slide 14 - Slide
Digitale technologiën
Niet enkel de modernisering reeds bekende software.
Meer inzetten op kennismaking met nieuwe software.
Vakinhoudelijk + algemeen
Stage = de leerschool.
Slide 15 - Slide
A
Ik ken dit en heb dit al gebruikt.
B
Ik ken dit niet en heb dit nog niet gebruikt.
C
Ik heb hier al van gehoord.
Slide 16 - Quiz
Wordwall
Wordwall is snel één van de populairste apps aan het worden om interactief lesmateriaal te bouwen, en snel! Vooral oefenspelletjes.
Slide 17 - Slide
Slide 18 - Slide
A
Ik ken dit en heb dit al gebruikt.
B
Ik ken dit niet en heb dit nog niet gebruikt.
C
Ik heb hier al van gehoord.
Slide 19 - Quiz
Quizizz
Quizizz is dé tegenhanger van Kahoot, maar het beloont niet alleen de snelste en sterkste leerlingen. Je quizt namelijk op eigen tempo en met allerlei spelelementen.
Slide 20 - Slide
A
Ik ken dit en heb dit al gebruikt.
B
Ik ken dit niet en heb dit nog niet gebruikt.
C
Ik heb hier al van gehoord.
Slide 21 - Quiz
PADLET
Padlet laat je een digitaal bord maken waarop leerlingen samen berichten, foto's, audio en video op kunnen plaatsen.
Zo kan je samen discussiëren over materiaal dat iedereen voor zich heeft.
Slide 22 - Slide
A
Ik ken dit en heb dit al gebruikt.
B
Ik ken dit niet en heb dit nog niet gebruikt.
C
Ik heb hier al van gehoord.
Slide 23 - Quiz
SLIDESgo!
Gratis bloedmooie sjablonen voor Powerpoint en Google Slides.
Zoek op trefwoorden om relevante thema's te vinden. Je geeft hiermee je presentaties een erg professionele look, toch is het weinig moeite.
Slide 24 - Slide
A
Ik ken dit en heb dit al gebruikt.
B
Ik ken dit niet en heb dit nog niet gebruikt.
C
Ik heb hier al van gehoord.
Slide 25 - Quiz
ChatGPT
Dé AI-app waar iedereen het over heeft. Geef een instructie en ChatGPT geeft een correct antwoord. Van eenvoudige vragen tot volledige teksten.
Slide 26 - Slide
Interactieve (GIS) kaarten
Curieuzeneuzen Vlaanderen - Resultatenkaart
Verkeerscentrum - Dagelijkse files
Vlaams Verkeerscentrum: Verkeerssituatie
Mobiscore.be
Geological Society (sohttps://www.geolsoc.org.uk/Plate-Tectonics)
Slide 27 - Slide
6. Ervaring(en) als starter, tips en tricks
Slide 28 - Slide
Het start met...solliciteren
Waar?:
Via de school zelf, eventueel een stageschool
Via de vdab (later dit jaar meer)
Via het net (GO-->gojobbeurs - mei/juni)
Begin hier tijdig aan!
Ga voor een school die bij je past!
--> eerste indruk = belangrijk!
Slide 29 - Slide
Tips om je sneller 'thuis' te voelen
Ga tijdens de pauzes naar de lerarenkamer en praat.
Eerste indruk = belangrijk, maar blijf jezelf.
Omring je door positieve collega's.
Maak deel uit van de gewoontes vb. vrijdag --> cafeetje.
Enthousiasme = aanstekelijk!
Durf te vragen!
Je bent NOOIT alleen!
Opstart/ startersmomenten (nieuwe leerkrachten)
Slide 30 - Slide
Wat met die lesvoorbereidingen
- Persoonlijke keuze - Realiteit = niet zo uitgebreid - Ervaren collega's = geen voorbereiding bij zich
- Ik --> lesfasen + werkvormen + verloop.
Doelstellingen --> Planner + toetsen en taken.
Slide 31 - Slide
Klasmanagement, mijn tips (als starter)
Probeer het uit!
Vraag tips aan collega's
Niet alles werkt, niet alles werkt altijd
Wees consequent
Geef de boodschap mee + vertel waarom
Straffen en belonen (langer blijven vs. vroeger stoppen)