Inleiding, kern, slot: inleiding 2

1 / 19
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolmavoLeerjaar 3

This lesson contains 19 slides, with interactive quiz, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 70 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

Slide 2 - Slide

Lezen 
Je leest in stilte 15 minuten (zo leer je focus)

Hoor ik je kletsen: krijg je huiswerk (overschrijven van enkele bladzijden uit je boek)

timer
15:00

Slide 3 - Slide

Welkom
Leg op tafel:

Kern-boek, leesboek
 blauwe pen/potlood, laptop







Slide 4 - Slide

Agenda les 1

1. Lezen (15 min) in stilte 
2. Verdere uitleg schrijfopdracht
3. Aan de slag
4. Check vooruitgang Numo laatste les van de week



Slide 5 - Slide

Joe Speedboot 


samen lezen 

Slide 6 - Slide

Leerdoel: het werken met een schrijfplan
  • Je werkt aan je 'leesconditie' door tien-vijftien minuten in stilte te lezen
  • Herhaling begrippen
  • Inleiding, kern en slot 
  • Je kunt de inleiding, kern en het slot van een tekst herkennen.
  • Je kunt een inleiding schrijven. 

Slide 7 - Slide

Waar krijg je cijfer voor?
M3a
Leesvaardigheid => in PTO
Kern evt. 1, 14, 15, 16, 27, 40, 41, 53, 54
Kern aanvullend materiaal (komt op Teams)
Hst 5, 10, 11, 12, 14,15, 16, (17, 18)
Formatief schrijven => in PTO
Schrijfvaardigheid 
Schrijven van een artikel: 76, 77, 78, 27, 38

Numo 
Leerplan werkwoordspelling 2F 
Werkwoordspelling aanvullend materiaal hst 23

Slide 8 - Slide

Test jezelf in stilte
Schrijf de begrippen op. Schrijf achter ieder begrip een korte uitleg.

1. onderwerp
2. hoofdgedachte
3. tekstdoel
4. signaalwoord
5. tekstverband

timer
3:00

Slide 9 - Slide

Inleiding:
- aandacht trekken
- onderwerp introduceren

Kern:
- deelonderwerpen

Slot:
- samenvatting, advies of conclusie


Slide 10 - Slide

Slide 11 - Video

Schrijf de vertaling of betekenis op onder de tekst. 
griep
epidemie
kuchen
snotteren
koorts
virus
deskundigen
pleiten voor
concluderen
spoedeisende hulp
reguliere capaciteit
timer
6:00

Slide 12 - Slide

Schrijf een inleiding bij de mail aan de deelnemers. 
- Je noemt het onderwerp van de mail
- Je noemt de aanleiding voor het schrijven van de mail.
- Je legt uit waarom de adviezen belangrijk zijn. 
- Je schrijft minimaal vier zinnen.
- Alle zinnen beginnen met een hoofdletter en eindigen met een punt. 

aanleiding: zorgt ervoor dat iets gebeurt. 
De aanleiding voor het schrijven van een verjaardagskaart, is een verjaardag. 
timer
10:00

Slide 13 - Slide

Controleer de mail van diegene naast je.

- Staat het onderwerp in de mail? 
adviezen griepvirus
- Staat de aanleiding in de mail?
Veel mensen krijgen op dit moment de griep./Er is een griepvirus. 
- Zijn er minimaal vier zinnen?
- Beginnen alle zinnen met een hoofdletter?
- Eindigen alle zinnen met een punt?
timer
3:00

Slide 14 - Slide

Wat is jouw inleiding?

Slide 15 - Open question

Voorbeeld:
Veel mensen krijgen op dit moment de griep. 
We willen daarom graag jullie aandacht vragen voor een aantal belangrijke adviezen van het RIVM. Met deze richtlijnen kunnen we samen de verspreiding van virussen beperken en een gezonde omgeving creëren voor zowel collega’s als leerlingen.


Slide 16 - Slide

Lees de tekst en beantwoord de vragen in je schrift. 
Je mag alleen fluisterend overleggen met diegene naast je. 

1. Wat is het onderwerp van de tekst?
2. Wat is de hoofdgedachte? 
3. Welk deel van de tekst is de inleiding?
4. Welke tekstverbanden horen bij de vier onderstreepte signaalwoorden?

timer
7:00

Slide 17 - Slide

5,5 uur EN vooruitgang richting 2F
Nu op Numo: 
leerplan 
werkwoord-spelling => twee keer per week 20 minuten 

Nu op 2 uur? 
En donderdag 17u op 2 uur en 45 minuten? 

Slide 18 - Slide

Begrippen van deze les:

onderwerp
inleiding
kern
slot
aanleiding

Slide 19 - Slide