Recensie of beoordeling

Lesplanning 

Lesdoel
Wat weten we al?
Zelfstandig werken

Einde les
1 / 40
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo kLeerjaar 3

This lesson contains 40 slides, with interactive quizzes, text slides and 5 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Lesplanning 

Lesdoel
Wat weten we al?
Zelfstandig werken

Einde les

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Lesdoel

Aan het einde van de les ken je de kenmerken van een recensie en kun je zelf een recensie schrijven.

Waarom? Het is belangrijk om je eigen mening uit te drukken

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Wat is een recensie?

Slide 3 - Mind map

This item has no instructions

De recensie
www.vandale.nl: 
"re·cen·sie (de; v; meervoud: recensies)
beoordeling, kritische beschouwing van een boek, voorstelling, film enz. in een dagblad of tijdschrift."

Slide 4 - Slide

Voorkennis ophalen.

Eventuele vragen: 
Lees je weleens een recensie voordat je bijvoorbeeld naar een film gaat? 

Heb je weleens bedacht dat je een bepaalde film wilde zien, maar dat je er vanaf zag nadat je een recensie erover gelezen had? 

Of ging je juist naar die film, omdat de recensie zo positief was?

Waar lees jij wel eens een recensie over?

Slide 5 - Open question

This item has no instructions

Heeft een positieve of een negatieve recensie invloed op je kijk-/lees-/koopgedrag?

Slide 6 - Poll

This item has no instructions

Aanvullende theorie  (1)
Wat je ook bespreekt in je recensie - een boek, een film, een restaurant, een skateboard - je recensie dient altijd dezelfde elementen te bevatten: een feitelijke beschrijving (wat het is, waarover het gaat, wie de maker is, enz.), en wat jouw respons erop is, wat het met jou doet.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

Aanvullende theorie (2)
Inleiding: je geeft een korte samenvatting van het besproken werk en jouw mening over dat werk. Zo kan een lezer snel beslissen of het voor hem de moeite waard is om verder te lezen.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Aanvullende theorie  (3)
Middenstuk: vervolgens beschrijf je het werk uitgebreider, waarna je je oordeel uit de doeken doet. 
Mening en argumenten (waarderende en feitelijke)

Van die hamburger van een grote fastfoodketen kun je zeggen dat je er graag je tanden inzet (waarderend), ook al is de voedingswaarde niet geweldig (feitelijk). 

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Slide 10 - Video

This item has no instructions

Recensie of beoordeling 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Wat is een recensie?

Slide 12 - Open question

This item has no instructions

Welk tekstdoel heeft een recensie?
A
instructie
B
informeren
C
overhalen/betogen
D
amuseren

Slide 13 - Quiz

This item has no instructions

Recensie

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Wat kan je allemaal in een recensie
over een film/boek/game bespreken?

Slide 15 - Open question

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst feitjes over het boek, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

TIPS

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 1: vermeld de belangrijkste gegevens

Bij een recensie vermeld je altijd de titel en de schrijver
Vaak schrijf je onderaan nog wat andere belangrijke gegevens: zoals de 

uitgever/, aantal pagina's, het thema + druk & het jaar van uitgave.  

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 2: verklap niet teveel

Geef je mening. Een recensie is geen samenvatting waarin je driekwart van het boek al verklapt; 

Het is juist de kunst om zo weinig mogelijk over de inhoud te vertellen, maar de lezer van je recensie wel nieuwsgierig te maken. 

Je schrijft wat jij van het boek vond, daar draait het om. 

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 3: onderbouw

Of je het boek nou compleet waardeloos vond of steengoed: zolang je het niet onderbouwt, komt het niet over. 
Met: ''Ik vond het boek niet leuk, omdat het saai was'' kom je niet zo ver. 

Als je kan onderbouwen waarom je het boek zo saai vond, kom je een stuk geloofwaardiger over. Bijvoorbeeld: ''ik vond het boek saai, omdat de hoofdpersoon/zanger van het boek mij niet wist te raken.''  

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 4: geef voorbeelden

Om je verhaal nog beter te onderbouwen, kun je goed gebruik maken van voorbeelden. Nee, daar verklap je heus niet het hele verhaal mee, zolang je het maar slim aanpakt.
Hoe het niet moet: ''De hoofdpersonen zijn egoïstisch: zo begint hoofdpersoon Liz een affaire met haar vastgoedmakelaar.'' Zo verklap je natuurlijk al bijna de grootste verhaallijn in het boek.

Zo is het beter: ''De alinea’s zonder gesprekken laten de gedachten van de hoofdpersonen goed zien. Zo kan Lauren urenlang naar de wolken staren en nadenken over haar leven.''  Je verklapt hier niks, maar legt wel goed uit wat je bedoelt aan de hand van een voorbeeld. 

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 5: begin goed

BAM! Het beste kun je met de deur in huis binnenvallen: als je inleiding spetterend, sprankelend en interessant is, heb je de lezer in de houdgreep. Hij/zij is dan nieuwsgierig en zal je recensie van het begin tot het eind willen uitlezen. 

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 6: wees origineel  

Tip 7: verdiep 
Verdiep je in het boek: lees wat over de schrijver, de achtergrond, de andere boeken, etc. Al die informatie kan van pas komen in je recensie. 

Tip 8: wees beknopt

Schrijf kort en beknopt.Je kunt drie alinea's lang schrijven over het gedrag van de hoofdpersoon, maar dat kun je ook in een paar zinnen

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
1. Titel 
2. Inleiding: informatie over het boek/film/game, bv: schrijver, titel, jaar etc.
3. Middenstuk: eerst samenvatting, daarna mening mèt argumenten
4. Slot: conclusie, geef een advies!
Tip 9: verschillende kanten

In een goede recensie belicht de recensent verschillende kanten van het boek. Aan bod kunnen komen: het thema, de hoofdpersonen, de achtergrond, de schrijfstijl, de structuur, zelfs de spelling, noem maar op. Alles wat jij mee vindt tellen voor jouw oordeel, kun je beschrijven. Als je de boekcover bijvoorbeeld hartstikke lelijk vindt, kun je dat ook in je recensie zetten. Het is jouw werk en jij beslist

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Opbouw van recensie
• Schrijf een recensie het boek dat je op dit moment leest in de klas
• De recensie moet uit minimaal 150 woorden bestaan
• Zorg dat je in de recensie, de titel benoemt
• Begin je recensie met een goede inleiding (Trek de AANDACHT!)
• Noteer aantal pagina’s (leest jouw boek makkelijk? Lastig om doorheen te komen? Leg uit!)
• Noteer de uitgever, de druk & jaar, de auteur en het thema
• Zorg voor een illustratie (plaatje) bij je recensie
• Vertel iets over de hoofdpersonen (karakter, wel/geen gevoel bij, leg uit)
• Geef je mening en onderbouw (vertel waarom je dit vindt) deze mening
• Geef in je mening twee voorbeelden uit jouw boek
• Schrijf een goed slot (Geef een advies en uitleg)
• Je recensie bestaat uit minimaal drie alinea’s (inleiding, middenstuk, slot)
• Zet je voor- en achternaam onder de recensie + het aantal woorden
• Lever je “recensie pta 304” in in MAGISTER dit kan tot 21 mei 23.59uur (vóór Praag)

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Vandaag
  • Starten met een half uurtje lezen
  • Uitleg Recensie (vervolg)
  • Verder lezen / Start Recensie

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

boek lezen 
timer
27:00

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Beeldfragment
Recensie over een boek...

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Slide 29 - Video

This item has no instructions

Wat zegt de spreker in de samenvatting over
'Alleen de bergen zijn mijn vrienden'?

(meerdere antwoorden mogelijk)
A
Achtergrondinformatie schrijver
B
Hoe het boek tot stand is gekomen
C
Waar het boek over gaat
D
De schrijfstijl van de auteur.

Slide 30 - Quiz

This item has no instructions

Slide 31 - Video

This item has no instructions

Wat bedoelt de spreker met 'Eigenlijk is het een simpel verhaal..... maar de zinnen zijn gebeeldhouwd'?
A
Simpel verhaal met stijve zinnen
B
Simpel verhaal, maar prachtig geschreven
C
Een simpel verhaal, prachtig geschreven, het is een pareltje.
D
Simpel verhaal, maar moeilijk te volgen.

Slide 32 - Quiz

This item has no instructions

Er is sprake van een tegenstelling: een simpel verhaal - metaforen om van te smullen. Waarom wordt deze tegenstelling gebruikt?
A
Een simpel verhaal moet ingewikkeld zijn.
B
Een simpel verhaal is nooit zomaar simpel, er zit meer achter de taal.
C
Een simpel verhaal is eigenlijk heel moeilijk te schrijven.
D
Een simpel verhaal krijgt diepgang door het taalgebruik.

Slide 33 - Quiz

This item has no instructions

Slide 34 - Video

This item has no instructions

Geeft de spreker een spoiler weg als haar gevraagd wordt een voorbeeld te geven van een gebeeldhouwde zin?
A
Ja
B
Nee

Slide 35 - Quiz

This item has no instructions

Slide 36 - Video

This item has no instructions

In 20 seconden weet de spreker zijn enthousiasme over te brengen.
Wat zegt hij over het boek?

Slide 37 - Open question

This item has no instructions

Opbouw van recensie
• Schrijf een recensie het boek dat je op dit moment leest in de klas
• De recensie moet uit minimaal 150 woorden bestaan
• Zorg dat je in de recensie, de titel benoemt
• Begin je recensie met een goede inleiding (Trek de AANDACHT!)
• Noteer aantal pagina’s (leest jouw boek makkelijk? Lastig om doorheen te komen? Leg uit!)
• Noteer de uitgever, de druk & jaar, de auteur en het thema
• Zorg voor een illustratie (plaatje) bij je recensie
• Vertel iets over de hoofdpersonen (karakter, wel/geen gevoel bij, leg uit)
• Geef je mening en onderbouw (vertel waarom je dit vindt) deze mening
• Geef in je mening twee voorbeelden uit jouw boek
• Schrijf een goed slot (Geef een advies en uitleg)
• Je recensie bestaat uit minimaal drie alinea’s (inleiding, middenstuk, slot)
• Zet je voor- en achternaam onder de recensie + het aantal woorden
• Lever je “recensie pta 304” in in MAGISTER dit kan tot 7 juni 23.59uur (vóór de SE-week)

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Hoe nu verder...
Nog 4 weken tot de SE week
Dan 1 week school
Daarna Praag
Daarna afronden schooljaar


Vóór de SE-week moet de recensie ingeleverd zijn!


Slide 39 - Slide

This item has no instructions


Verplichte punten
  • Bestaat de recensie uit minimaal 150 woorden?
  • Titel
  • Auteur
  • Uitgever
  • Aantal woorden boek
  • Druk & jaar
  • Begin je recensie met een goede inleiding? Spannend/Pakkend?
  • Is er een illustratie (plaatje) bij de recensie aanwezig?
  • Wordt er iets verteld over de hoofdpersonen?
  • Wordt er iets verteld over het thema?
  • Wordt zijn/haar mening gegeven?
  • Wordt de mening onderbouwd? Waarom hij/zij deze mening heeft.
  • Worden er twee voorbeelden gegeven uit het boek?
  • Is er goed slot geschreven?
  • Bestaat de recensie uit minimaal drie alinea’s?
  • Staat er onder de recensie voor- & achternaam?
  • Staat er onder de recensie het aantal woorden?














Slide 40 - Slide

This item has no instructions