P5: Les 6A - Debattechniek

Welkom bij geschiedenis!
Israël - Palestina Conflict
Les 6A
Debat techniek
1 / 47
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisMiddelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 3

This lesson contains 47 slides, with interactive quizzes, text slides and 3 videos.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Welkom bij geschiedenis!
Israël - Palestina Conflict
Les 6A
Debat techniek

Slide 1 - Slide

Onze afspraken
  1. Binnen is beginnen. 
  2. Niets leren is geen optie. 
  3. Stoor anderen niet in hun leerproces
  4. Stel vragen
  5. Bij uitleg stil

Slide 2 - Slide

Regels
  • We respecteren elkaars mening/visie
  • We spreken bij meningen in de 'IK'-vorm
  • We respecteren de betrokken partijen
  • We spreken over feiten, geen speculaties
  • Iedereen moet zich veilig kunnen uiten in de klas
  • We profoceren niet

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 3 - Slide

Lesplanning
  • Lesdoelen
  • Herhaling en vragen
  • Instructie (4 dia's)
  • Opdracht(en)
  • Lesdoel vragen
  • Bespreken lesdoelen
Lesplanning en huiswerk

Lesdoelen en opdracht

Oefenvragen

Instructie
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 4 - Slide

Huiswerk

Maken:                            Argumentatie voor 10 stellingen
Leren:                              H7 leestekst 
Wanneer af:                  Voor de volgende les


  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 5 - Slide

Lesdoelen
Je kan in eigen woorden uitleggen...
  • Wat voor debatvormen er zijn.
  • Welke debatregels er worden gehandhaafd bij het einddebat.
  • Hoe het einddebat er uit gaat zien.
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 6 - Slide

Introductievragen

Slide 7 - Slide

Wat betekent de Diaspora?
A
het verjagen van de Joden uit Judea
B
De verspreiding van het Joodse volk
C
Verstrooiing
D
Jiddisch

Slide 8 - Quiz

Waarom is Jeruzalem zo belangrijk?

Slide 9 - Open question

Wat was het doel van de kruistochten?
Waarom waren er kruistochten?
A
Om meer soldaten te vinden voor het Christendom.
B
Om Europa groter te maken.
C
Om de rijkdommen van Jeruzalem te stelen.
D
Om Jeruzalem te 'bevrijden' van de moslims.

Slide 10 - Quiz

Wat is het zionisme?
A
Beweging die de rechten van Joden bevorderde
B
Beweging die streefde naar een eigen land voor Joden
C
Beweging die tegen het nationalisme van de Joden was
D
Beweging die herstelbetalingen wil voor het leed dat de Joden is aangedaan

Slide 11 - Quiz

Wie was David Ben Goerion?
A
Arabische leider
B
Voorzitter zionisme
C
Voorzitter Mapai en Joods agenstschap
D
Britse onderzoeker

Slide 12 - Quiz

Wat gebeurde er in de periode die de Palestijnen ‘al-nakba’ noemen?
A
Veel Arabische inwoners verdreven werden uit hun woonplaatsen
B
Buurlanden vielen Israël aan
C
Er was in de Gazastrook te weinig drinkwater
D
Het westen steunde Israël

Slide 13 - Quiz

Wat wordt er besloten in de Balfourverklaring uit 1917?
A
De Palestijnen wordt onafhankelijkheid beloofd
B
Het zionisme wordt toegestaan
C
Er wordt een Joodse vestiging in Palestina beloofd
D
De Palestijnen vechten mee aan de kant van Groot-Brittannië en Frankrijk

Slide 14 - Quiz

In welk jaar riep David Ben Goerion de onafhankelijkheid van Israël uit?
A
4 mei 1939
B
5 mei 1945
C
10 mei 1947
D
14 mei 1948

Slide 15 - Quiz

Wat stond er in de Balfourverklaring?
A
Dat de Britten een 'nationaal tehuis' voor joden in Palestina ondersteunen
B
Dat de in Palestina wonende christenen en moslims niet zouden worden verdreven
C
A en B

Slide 16 - Quiz

Wat was een resultaat van de Camp Davidakkoorden in 1978?
A
Egypte erkent officieel de staat Israël & Israël geeft bezet gebied terug aan Egypte.
B
Egypte erkent officieel de staat Israël & Israël annexeert Palestijns gebied.
C
Verenigde Staten verleent steun aan Egypte & Israël geeft bezet gebied terug aan Egypte.
D
Israël erkent officieel de staat Palestina & Israël geeft bezet gebied terug aan de Palesteinen

Slide 17 - Quiz

Welke zin over de intifada is waar?
A
Het is een volksopstand van Israëli’s in de Palestijnse gebieden.
B
Beide groepen begaan gewelddadigheden.
C
De eerste intifada was tussen 1985 en 1995.
D
Het beeld dat kranten en tv over de intifada gaven, klopte altijd.

Slide 18 - Quiz

De eerste Intifada eindigde met de...
A
Oslo akkoorden
B
Camp David akkoorden
C
Washington akkoorden
D
De Clinton-onderhandelingen

Slide 19 - Quiz

Wat is een van de belangrijkste redenen voor de steun van de VS aan Israël
A
Afzetmarkt van wapens
B
Economische banden
C
Veel Joodse inwoners in de VS
D
Staatsinrichting

Slide 20 - Quiz

Welk land erkende Israël als eerst?
A
Rusland
B
Verenigde Arabische Emiraten
C
Verenigde Staten
D
Verenigd Koninkrijk

Slide 21 - Quiz

Wat wordt er niet afgesproken tijdens de Oslo-akkoorden?
A
Erkenning grenzen PA en Israël
B
Speciale zones in WJ voor zelfbestuur PA
C
De PLO zal geen geweld plegen tegen Israël
D
De Gazastrook gaat terug naar Israël

Slide 22 - Quiz

Was was de aanleiding to de tweede Intifada?
A
Het afsluiten van de Gazastrook door Israël
B
Het Israëlische leger schoot een Palestijn neer
C
Het bezoek van de Israëlische premier aan de Al Aqsa
D
Raketbeschietingen van Israël

Slide 23 - Quiz

De tweede Intifada (2000) had de volgende gevolgen: (2 antwoorden zijn goed.
A
De Islamitische Partij Hamas werd opgericht
B
De Palestijnse gebieden werden afgesloten
C
Er kwam een wapenstilstand
D
De Gaza strook werd zelfstandig

Slide 24 - Quiz

Welke groep controleert de Westelijke Jordaanoever na de splitsing?
A
Verenigde Staten
B
Hamas
C
Fatah
D
Israël

Slide 25 - Quiz

Wat was een direct gevolg van de Zesdaagse Oorlog van 1967?
A
De staat Israël werd uitgeroepen
B
Egypte erkende de staat Israël
C
Israël bezette Oost-Jeruzalem
D
Israël werd bezet door Syrië

Slide 26 - Quiz

In de zesdaagse oorlog boekte Israël een grote militaire overwinning. Welke gebieden veroverde Israël?
A
Sinaïwoestijn
B
Gaza en Westelijke Jordaanoever
C
Westelijke Jordaanoever en oost-Jeruzalem
D
Sinaïwoestijn, Weste-lijke Jordaanoever, oost-Jeruzalem, Gaza

Slide 27 - Quiz

Op welke manier probeert Hamas met de aanval van 7 oktober hun onderhandelingspositie te verbeteren?
A
Het nemen van gijzelaars
B
Raketaanvallen opvoeren
C
Aanslagen plegen
D
Hulp van de Arabische liga vragen

Slide 28 - Quiz

Wat was geen gevolg van de Jom-Kipoer oorlog
A
Olieboycot
B
Amerika gaat meevechten aan de kant van Israël
C
Nederland gaat meevechten aan de kant van Israël
D
De Palestijnen veroverden gebied

Slide 29 - Quiz

Wat is de juiste volgorde?
A
1. Jom Kipoer-oorlog 2. Zesdaagse oorlog 3. Suezoorlog
B
1. Suezoorlog 2. Jom Kipoer-oorlog 3. Zesdaagse oorlog
C
1. Suezoorlog 2. Zesdaagse oorlog 3. Jom Kipoer-oorlog
D
1. Zesdaagse oorlog 2. Suezoorlog 3. Jom Kipoer-oorlog

Slide 30 - Quiz

De leider van de PLO was
A
David Ben Goerion
B
Anwar Sadat
C
Yasser Arafat

Slide 31 - Quiz

Waarom kwamen de Palestijnse Arabieren in opstand in 1936
A
Ze wilden van de Britten als kolonisator af
B
Ze waren het niet eens met de komst van veel Joodse mensen
C
Ze kwamen in opstand tegen Britten voor inspraak in het bestuur
D
Ze kwamen in opstand voor het stichten van een eigen staat.

Slide 32 - Quiz

Waar staat PLO voor?
A
People's Liberation Organization
B
Palestine Liberation Organization
C
Palestine Leading Organization
D
People's Liberation Opportunists

Slide 33 - Quiz

Waar ligt Israël?
1
2
3
4
A
bij 1
B
bij 2
C
bij 3
D
bij 4

Slide 34 - Quiz

Wat is Hamas?
A
Een radicale islamitische Palestijnse verzetsbeweging
B
Een radicale Joodse Israëlische verzetsbeweging
C
Een seculier Palestijnse organisatie
D
Een gematigde Joodse organisatie

Slide 35 - Quiz

Zelf werken of Uitleg?

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Optie 1
  • Zelf de Lessonup doornemen
  • Zelf de tekst lezen en de opdracht maken
  • Je hebt hoger dan een 6 voor Geschiedenis!
Optie 2
  • Doe mee met de uitleg
  • Maak aantekeningen

Slide 36 - Slide


Het debat

Sprekers krijgen in een debat de tijd om hun mening toe te lichten. 
Het doel van een debat is om het publiek/de jury te overtuigen.
Het gaat dan niet om wie gelijk heeft, maar om wie het beste zijn mening kan onderbouwen / het overtuigendst is.

Slide 37 - Slide

Slide 38 - Video

Debat
  • Een debat is een discussievorm waarbij het de bedoeling is een stelling te verdedigen of juist te bestrijden.
  • Een stelling
  • Voor en tegen
  • Jury & voorzitter
  • Lagerhuis variant 
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrip:
  • Boycot

Slide 39 - Slide

Slide 40 - Video

Debatregels
  1. Luister naar elkaar
  2. Laat elkaar uitpraten
  3. Iedereen is gelijk
  4. Probeer ieders mening te begrijpen
  5. Pas op voor vriendjespolitiek
  6. Blijf bij het onderwerp
  7. Wees eerlijk over de feiten
  8. Wees kritisch
  9. Gebruik zoveel mogelijk de ik-boodschap
  10. Wees je bewust van je lichaamstaal en stemgebruik
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
Begrip:
  • 7 Oktober

Slide 41 - Slide

Slide 42 - Video

Opdracht(en)
  • Maak groepjes van 3 of 4
  • Pak de stellingen van de eindopdracht er bij
  • Verdeel het groepje in voor- en tegenstanders van de stelling
  • Let op de debatregels
  • Schrijf mee met jouw eigen argumenten (mocht dat nodig zijn)
  • Wissel na 3 minuten
  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting
timer
3:00

Slide 43 - Slide

Opdracht(en)
  • Maak de argumentatie voor de 10 stelling.

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 44 - Slide

Lesdoelen-Check

Slide 45 - Slide

Lesdoelen
Je kan in eigen woorden uitleggen...
  • Wat voor debatvormen er zijn.
  • Welke debatregels er worden gehandhaafd bij het einddebat.
  • Hoe het einddebat er uit gaat zien.

  • Lesplan
  • Lesdoelen
  • Herhaling
  • Instructie
  • Opdracht(en)
  • Lesdoelvragen
  • Afsluiting

Slide 46 - Slide

Wat vind je nog moeilijk?

Slide 47 - Mind map