5/6 Sirroco en het koninkrijk van de wind

De wereld van verbeelding & animatie
1 / 27
next
Slide 1: Slide
FilmeducatieBasisschoolGroep 5,6

This lesson contains 27 slides, with interactive quizzes, text slides and 6 videos.

time-iconLesson duration is: 45 min

Introduction

In deze les gaan wij het begrip animatie ontleden en leren wij hoe een animatiefilm wordt gemaakt. Ook gaan wij met elkaar in gesprek over animatie en de wereld van verbeelding.

Instructions

Introductie
Dit is de les die gaat over de film Sirocco en het Koninkrijk van de wind.

Tijdens de les ligt de focus op animatie en de wereld van verbeelding.

Instructies

In de les bespreek je met de klas de film voordat jullie hem gaan kijken. 

Lesduur:
Lesvoorbereiding: 10 - 15 minuten
Verwerkingsles: 40- 45 minuten

Leerdoelen:
  • Leerlingen leren inzicht krijgen in de wereld van verbeelding en de wereld van animatie
  • Leerlingen leren creatieve vaardigheden ontwikkelen door middel van gebruik te maken van verbeeldingskracht
  • Leerlingen leren hoe zij film scenes kunnen analyseren en daarover kunnen discussiëren.
 
Praktische informatie:
Per slide staan in de notities instructies voor het geven van de les en voor de opdrachten. Ook kun je hier de antwoorden op de vragen vinden. Staat er 'eigen antwoord' dan is de vraag en open vraag en is er geen goed of fout antwoord.

Let op: als je de les aan het geven bent en de notities aanklikt, kunnen de leerlingen die ook zien. Het is daarom handig als je de les eerst uitprint.

Worksheets

Items in this lesson

De wereld van verbeelding & animatie

Slide 1 - Slide

Introductie
Beste docent, 

Dit is de les die hoort bij de film: Sirocco en het Koninkrijk van de wind

Voorbereiding
Het is fijn om de les vooraf al een keer door te nemen. 

Tip: Bekijk de notities vooraf of print ze uit. Hierin staat extra informatie. 
Zet de notities tijdens de les aan door op het icoon met het schrijfblokje onderin de balk te klikken. 

Heb je nog niet eerder met LessonUp gewerkt? Hier vind je aanvullende informatie.

Thema: Verbeelding
Film educatief thema: animatie

Slide 2 - Slide

Jullie gaan de film kijken op het Cinekid festival! 
Vraag
Dit is een vraag
Kijken
Dit is een kijkopdracht
Doen
Dit is een doe opdracht
Weetje
Dit is een weetje
Weetje
extra opdracht

Slide 3 - Slide

Legenda
Waar staan de iconen voor, hoe werkt deze les? Klik in de volgende dia's op de iconen voor uitleg.

Dit zijn de icoontjes die worden gebruikt tijdens deze les.

Klik op een vraagteken om de vraag te zien. (Antwoorden staan in de notities.)
Bij het hoedje (weetje icoontje) staat uitleg of extra informatie.

Het oogje geeft aan dat op de volgende slide een filmpje of foto's staan waar de leerlingen vragen over gaan beantwoorden.

Klik op het potlood om de uitleg voor een opdracht te zien.

De koptelefoon geeft aan dat er een muziekje op de slide staat waar de leerlingen vragen over gaan beantwoorden.

Een sterretje is een extra opdracht, deze zijn optioneel.  
Vandaag gaan we leren over

  • Verbeelding 
  • Animatie 

Slide 4 - Slide

Waar gaan we vandaag over leren? 
Het raket icoontje van Lessonup is per thema gekoppeld aan een kleur. Zo weet je welk thema er tijdens de les wordt behandeld. De thema's zijn verbeelding (donkerblauw) en animatie (blauw)

In deze les gaan wij het begrip animatie ontleden en leren wij hoe een animatiefilm wordt gemaakt. Ook gaan wij met elkaar in gesprek over animatie en de wereld van verbeelding.

Lesdoelen
  • Inzicht krijgen in verbeelding en animatie
  • Creatieve vaardigheden ontwikkelen
  • Analyseren en discussiëren over filmscenes 

(Zie volgende slide)

Waar denk je aan bij het horen van het woord verbeelding?

Slide 5 - Mind map

De leerlingen scannen de Qr-code of voeren de code in om mee te doen aan de woordweb en de overige interactieve activiteiten. 

Waar denk je aan bij het horen van verbeelding en of animatie
- Hierbij is het de bedoeling om de woorden samen te vatten en te peilen wat de voorkennis is van de leerlingen


Wat zie je voor je?
"Sluit je ogen. Beeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de wind eruit ziet"
Welke kleuren zie je voor je 

Slide 6 - Slide

Klik op het geluid icoontje en beluister het fragment. 

"sluit je ogen en verbeeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de wind eruit ziet"

Wat zie je voor je?
A: Eigen antwoord van de leerling

Welke kleuren zie je voor je 
A: Eigen antwoord van de leerling
Titel: Sirocco en het Koningkrijk van de Wind
Regisseur: Benoît Chieux
Land: Frankrijk
Duur: 80 minuten
Jaar: 2023
Sirocco en het Koninkrijk van de wind is een 3D animatiefilm over de dromen wereld, de kracht van de wind en de wereld van verbeelding.

Slide 7 - Slide

Filmposter
Sirocco en het Koninkrijk van de Wind

Sirocco en het Koninkrijk van de wind is een 3D animatiefilm over de dromen wereld, de kracht van de wind en de wereld van verbeelding.

Uit welke kleuren denk jij dat het Koninkrijk van Sirocco bestaat? 
"Sluit je ogen en luister opnieuw naar het fragment en verbeeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de Wind eruit ziet"
Hoe denk jij dat Sirocco eruit ziet en welke krachten zou hij kunnen hebben? 
We gaan zo kijken naar een fragment van Sirocco 

Slide 8 - Slide

Klik op het geluid icoontje en beluister het fragment opnieuw. 
"Sluit je ogen en luister opnieuw naar het fragment en verbeeld je in hoe Sirocco en zijn Koninkrijk van de wind eruit ziet

Uit welke kleuren denk jij dat het Koninkrijk en Sirocco bestaat? 
A: eigen antwoord van de leerling

Hoe denk jij dat Sirocco eruit ziet en welke krachten zou hij kunnen hebben? 
A: Eigen antwoord van de leerling

We gaan zo kijken naar een fragment van Sirocco 

Slide 9 - Video

Bekijk het fragment en beantwoord de extra vragen. Lees de achtergrondinformatie tekst om meer te weten te komen over de film. 

Valt er iets op aan het geluid? 
Dit is de video die hoort bij het geluidsfragment over verbeelding 

Achtergrondinformatie over de film 
Sirocco en het Koninkrijk van de wind is een verhaal over een magisch land van de wind. Het verhaal is onderdeel van de boeken serie over Sirocco, een magiër die leeft in een land van bergen en wind. De boekenreeks is tot leven gebracht na het verlies van de zus van tante Agnes. Een prachtige zangeres genaamd Selma. 

De twee zusjes Julliette en Carmen ontdekken tijdens dit avontuur hoe zangers Selma beland is in het koninkrijk van de wind en daarnaast ontmoeten zij de magiër, Sirocco.   

Slide 10 - Video

Bekijk het fragment over Sirocco en beantwoord de vragen op de volgend slide
Wat heb je gezien in het fragment? Kwam het beeld van Sirocco overeen met jouw gedachte?
Hoe kwam het element wind voor in het fragment? Waardoor kon je zien dat het element verscheen op het doek?
Voor de makers van Sirocco was het een uitdaging om het element wind in animatie te ontwikkelen. Mede omdat het element niet zichtbaar is voor het menselijk oog. Door gebruik te maken van allerlei kleuren, tinten, bewegingen en verbeelding is de film ontwikkeld. 

Slide 11 - Slide

V: Wat heb je gezien in het fragment? Kwam het beeld van Sirocco overeen met jouw gedachte?
A: Eigen antwoord van de leerling

V: Hoe kwam het element wind voor in het fragment? Waardoor kon je zien dat het element verscheen op het doek?
A: Eigen antwoord van de leerling
A: Het element van de wind kwam door middel van geluid terug in het fragment of door vloeiende beelden. 
A: Het element wind kwam door de wolken en kleurverandering voor. 

W: Voor de makers van Sirocco was het een uitdaging om het element wind in animatie te ontwikkelen. Mede omdat het element niet zichtbaar is voor het menselijk oog. Door gebruik te maken van allerlei kleuren, tinten, bewegingen en verbeelding is de film ontwikkeld. 
De makers van Sirocco hebben ook gebruik gemaakt van de wereld van verbeelding om de film te ontwikkelen. Wind is een natuurelement 
Hoe zou jij de wind vormgeven op het doek? Zou jij ook gebruik maken van animatie als middel?
De volgende opdracht is een doe-opdracht. 
Verbeelding of  fantasie is het visualiseren van gedachten, ideeen en of gevoelens. De makers van de film Sirocco gebruiken het medium animatie en storytelling om het verhaal te vertellen over Sirocco en het koninkrijk van de wind. 

Slide 12 - Slide

V: Hoe zou jij de wind vormgeven op het doek? Zou jij ook gebruik maken van animatie als middel?
A: eigen antwoord van de leerling

W: Verbeelding of fantasie is het visualiseren van gedachten, ideeën en/of gevoelens. De makers van de film Sirocco gebruiken het medium animatie en storytelling om het verhaal te vertellen over Sirocco en het koninkrijk van de wind. 

De volgende opdracht is een doe-opdracht. 
Hierbij hebben wij de telefoons weer nodig.
Wat is animatie?
Het maken van films met echte acteurs
Het tekenen van plaatjes op papier
Het creëren van beweging door snel achter elkaar stilstaande beelden af te spelen
Het maken van stilstaande beelden

Slide 13 - Poll

De leerlingen hebben hun telefoon nodig om de vraag: Wat is animatie, te beantwoorden. 

Leerlingen mogen met elkaar in gesprek gaan over het antwoord. Op de volgende slide zal het antwoord bekend worden gemaakt


Animatie
is een techniek waarbij stilstaande beelden snel achter elkaar worden afgespeeld om de illusie van beweging te creëren. Het is een kunstvorm die gebruikmaakt van tekeningen, foto's of digitale beelden om verhalen te vertellen, informatie over te brengen, of simpelweg te entertainen.

Welk verhaal wordt er verteld op de tekeningen? Hoe zie je dat terug?

Slide 14 - Slide

W: Animatie is een techniek waarbij stilstaande beelden snel achter elkaar worden afgespeeld om de illusie van beweging te creëren. Het is een kunstvorm die gebruikmaakt van tekeningen, foto's of digitale beelden om verhalen te vertellen, informatie over te brengen, of simpelweg te entertainen.

V: Welk verhaal wordt er vertelt op de tekeningen? Hoe zie je dat terug?
A: Het verhaal dat wordt verteld gaat over hoe een insect in de film een ander insect opeet. Dit zie je door de kleine en grote bewegingen van de storm.

Slide 15 - Video

Bekijk het fragment en beantwoord de vragen op de volgende slide.
1. Frames
Frames zijn individuele beelden in animatie.
Meer frames per seconde = een vloeiendere animatie.
De standaard frames per seconde is 24 frames per seconde (fps).

2. Frames
Hoeveel individuele beelden (frames) kun je in totaal tellen?
Fragment storm
Wat heb je gezien? Viel jou iets op aan de duur van het fragment? 

Slide 16 - Slide

Wat heb je gezien? Viel jou iets op aan de duur van het fragment? 
A: eigen antwoord van de leerling
A: Het fragment was heel kort.
A: Het fragment was 37 seconden lang. Om precies te zijn was de exacte scene, van de 7 frames tussen 0.15 - 0.26 seconden, dus 11 seconden lang.

W: Frames zijn Individuele beelden in animatie. Hoe meer frames per seconde = een vloeiendere animatie.
De standaard frames per seconde is 24 frames per seconde (fps).
A: Hoe meer tekeningen = hoe mooier en natuurlijker het beeld

V: Hoeveel individuele beelden (frames) kun je er in totaal tellen?
A: eigen antwoord leerling
A: in totaal zijn er 7 frames

Slide 17 - Video

Bekijk het fragment opnieuw en ga verder naar de volgende slide.
Anticipatie
Welke handeling maakte het duidelijk dat de storm zou worden opgewekt?
Anticipatie is een voorbereidende actie die aangeeft dat er iets gaat gebeuren.
Bijvoorbeeld: Een personage buigt achteruit voordat het springt.

Slide 18 - Slide

V: Welke handeling maakte duidelijk dat de storm zou worden opgewekt?
A: Toen de storm zich uitvouwde. 


W: Anticipatie is een voorbereidende actie die aangeeft dat er iets gaat gebeuren.
A: Een voorbeeld is als een personage achteruit buigt voordat het springt.
1. Traditionele Animatie (2D)
Traditionele Animatie (2D) is handgetekende animatie of frame-voor-frame. Voor elk nieuwe beweging wordt een andere tekening getekend en later samengevoegd tot een scene uit de speelfilm. De tekening zijn plat getekend en worden ontwikkeld met Adobe animatie of Toom.


Stop-Motion Animatie
Stop-Motion Animatie is het verplaatsen van Fysieke objecten (frame-voor-frame) Elk kleine beweging wordt opgeslagen als een tekening/ afbeelding en uitendelijk samengevoegd 
3D Animatie
Bij 3D Animatie wordt gewerkt met digitale poppetjes in een computer. De beweging is niet per frame gemaakt, maar wordt door de computer ingevuld. De plaatjes hebben veel meer diepte dan in 2D animatie. 
Computer-Generated Imagery (CGI)
Computer-Generated Imagery (CGI) is 3D animatie in een speelfilm, dus met special effects.
Voorbeelden: "Jurassic Park", "The Avengers".

2. Traditionele Animatie (2D)
Hoe bewoog Sneeuwwitje in het fragment? 
2. Stop motion animatie
Uit welk materiaal bestaat Schaun het schaap? En hoe zag de omgeving eruit?
2. 3D animatie
Hoe zag je dat Dory op de bodem van de oceaan was? 
2. GCI
Welke special effects heb je gezien?
De verschillende Animatie stijlen

Slide 19 - Slide

De verschillende animatie stijlen. 
Let op !
Om de clip te zien en de vraag te beantwoorden, lees je de informatie bij het 'weetje' icoontje en klik je op de link in de tekst.

V: Hoe bewoog Sneeuwwitje in het fragment? 
A: Ze bewoog niet zo vloeiend als wij gewend zijn. Dit gebeurt meestal als het internet of WIFI niet goed werkt als een video wordt afgespeeld. Dit komt omdat er minder frames per seconde zijn gemaakt toentertijd door Disney.

V: Uit welk materiaal bestaat Schaun het schaap? En hoe zag de omgeving eruit?
A: Schaun het schaap is een stop motion animatie serie. Schaun is gemaakt uit klei met een combinatie van computer animatie wordt de serie ontwikkeld.

V: Hoe zag je dat Dory op de bodem van de oceaan was? 
A: Dory zwom naast en door koraalrif heen wat meestal alleen leeft op de bodem van een oceaan. Daarnaast zag je het zand op de bodem in cirkels draaien toen zijn zwom.

V: Welke special effects heb je gezien?
A: eigen antwoord van de leerling

Slide 20 - Video

Bekijk het fragment en beantwoord de vragen op de volgende slide.
Wat heb je gezien en welk gevoel kwam er bij jou naar boven?
Hoe kwam de wereld van verbeelding terug in het fragment?
Welke animatie stijl heb je terug gezien?

Slide 21 - Slide

V: Wat heb je gezien en welk gevoel kwam er bij jou naar boven?
A: eigen antwoord van de leerling

V: Hoe kwam de wereld van verbeelding terug in het fragment?
A: eigen antwoord van de leerling
A: Verbeelding vond plaats doordat ze in de hoofd waren van tante Agnes en haar gedachten hoorden. 
A: Verbeelding vond plaats door gebruik van de donkere kleuren, sterren en vel licht. 

V: Welke animatie stijl heb je terug gezien?
A: eigen antwoord van de leerling
A: 3D en 2D animatie door gebruik van zowel diepte als platte elementen.
Hoe zou jouw droomwereld of fantasiewereld eruit zien?
De volgende opdracht is een doe-opdracht

Slide 22 - Slide

V: Hoe zou jouw droomwereld of fantasiewereld eruit?
A: eigen antwoord van de leerling. 

Geef leerlingen de beurt om hun droomwereld te verwoorden aan anderen. 

D: De volgende opdracht is een doe-opdracht. Hierbij hebben de leerlingen hun telefoons voor nodig

Wat is het belangrijkste verschil tussen 2D en 3D animatie
2D animatie heeft geen kleuren
3D animatie heeft diepte, terwijl 2D animatie plat is
2D animatie is altijd op papier getekend
3D animatie gebruikt geen computers

Slide 23 - Poll

Een korte quiz. Hierbij hebben de leerlingen hun telefoons voor nodig. 

De volgend vraag wordt beantwoord: Wat is het belangrijkste verschil tussen 2D en 3D animatie?

De leerlingen mogen overleggen met elkaar, maar kiezen uiteindelijk 1 antwoord.

Het antwoord is: 3D animatie heeft diepte, terwijl 2D animatie plat is


Het ontwerpproces van de scene
Welke elementen en objecten zie je op de afbeelding? 

Welke elementen en objecten zijn in 2D en welke in 3D?

Dit is een extra-opdracht

Slide 24 - Slide

Dit is een extra-opdracht

V: Welke elementen en objecten zie je op de afbeelding? 
A: De drie personages, voedsel, kampvuur, bestek en een ruïnes. 

V: Welke elementen en objecten zijn in 2D en welke in 3D?
A: 3D: personages, voedsel
A 2D: ruïnes, omgeving 

W: Dit is het ontwerpproces van de scene
Hierbij is het zichtbaar uit hoeveel elementen de scene bestaat.

Bijlage: 
De kleurplaten van Sirocco en het Koninkrijk van de wind zijn bijgevoegd als bijlage. Na de les kunnen leerlingen hun favoriete personage inkleuren.

Slide 25 - Video

Bekijk het fragment

Wat viel je op aan het fragment en de frames uit de vorige slide?
A: eigen antwoord van de leerling
A: De frames uit de vorige slide komen voor in het fragment. Er wordt zowel gebruik gemaakt van 2D als 3D animatie.
Wat is je bijgebleven over animatie en de animatie stijlen?
Kun jij omschrijven hoe je door middel van verbeelding een onzichtbaar element tot leven laat komen? 

Slide 26 - Slide

V: Wat is je bijgebleven over animatie en de animatie stijlen?
A: eigen antwoord van de leerling
A: Frames per seconden, 2D of 3D animatie
A: anticipatie en de kracht van verbeelding

V: Kun jij omschrijven hoe je door middel van verbeelding een onzichtbaar element tot leven laat komen? 
A: eigen antwoord van de leerling
A: door gebruik te maken van kleuren, geluid, beeld en verschillende vormen
Dit was de les. 
Veel kijkplezier op het
Cinekid Festival!
TOT ZIENS OP CINEKID 
Deze les is onderdeel van 
het educatieprogramma van Cinekid.
Klik hier voor meer informatie.

Slide 27 - Slide

Tot ziens op het Cinekid Scholenprogramma en of Cinekid Festival!