Les 4A: Klimaat en beweging - de klimaatcrisis

    Klimaat en beweging - de klimaatcrisis
1 / 34
next
Slide 1: Slide
WoordenschatNederlands+1Middelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 34 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

    Klimaat en beweging - de klimaatcrisis

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
    Waar denk jij aan bij 'klimaatcrisis'?

Slide 2 - Mind map

This item has no instructions

Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • De leestafel
  • De introductie op het onderwerp
  • De tekst
  • Het onderzoek
  • Presenteren onderzoek
  • Woordenschat
  • De boekenclub
  • Terugblik/afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

  • Je kunt een nieuwsartikel vinden dat gaat over het klimaat of de klimaatcrisis​ en dit in de groep bespreken.
  • Je kunt vertellen welke tegenstellingen je tegenkomt in de trailer van An Inconvenient Truth II​.
  • Je leert tien nieuwe woorden en kunt ze toepassen.
  • Je kunt in eigen woorden uitleggen wat de klimaatcrisis inhoudt.
  • Je kunt vertellen hoe de tekst jou aan het denken zet​.
  • Je kunt onderzoek doen naar argumenten voor en tegen een stelling​.
  • Je kunt vertellen welke argumenten je hebt gevonden om de stelling te verdedigen of te weerleggen.​
  • Je kunt aangeven welke woorden van het woordblad je in een debat kunt gebruiken en je kunt zinnen maken met enkele van deze woorden​.
  • Je kunt vertellen welk boek je graag zou lezen en waarom​.
  • Je kunt uitleggen met wie zou jij willen praten over de klimaatcrisis.
  • Je kunt vertellen wat je deze les hebt geleerd, waarover je nog vragen hebt en/of watje thuis gaat vertellen.​
.
.
Wat ga je deze les leren?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Klik hier voor het leerdoel.
Leerdoel: Je kunt een geschikt nieuwsartikel vinden en dit bespreken in de groep.
De leestafel
Zoek en lees een interessant artikel of een artikel dat gaat over het klimaat of de klimaatcrisis om met elkaar te bespreken.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt artikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel.

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel.
Discussievragen
  • Ben jij het daarmee eens?
  • Ik vind dat toch vreemd want….
  • Nou dat weet ik nog niet zo zeker want…
  • Wie heeft er nog een ander argument?
  • Is dat wel waar? Weet je dat zeker?
  • Wat zegt die…. in het artikel erover? Wat vind je daarvan?
Verdiepingsvragen
  • Hoe kan het nou dat…?
  • Wat ik niet snap is…?
  • Wat zou er gebeuren als…?
  • Zou iedereen…?
  • Hou zou dat in de toekomst gaan/ in het verleden gegaan zijn?
  • Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt in eigen woorden vertellen wat de klimaatcrisis inhoudt.
De introductie op de tekst
Kijk de trailer van de film An inconvenient truth deel II.

Slide 11 - Slide

This item has no instructions


Welke tegenstellingen kom
je tegen in de trailer?

Slide 12 - Open question

This item has no instructions


Hoe zou jij uitleggen wat ‘klimaatcrisis’ is?

Slide 13 - Open question

This item has no instructions

De tekst: eerst even scannen! 
scannend lezen
Scannen, hoe doe je dat?
  • Je leest eerst de titel, de inleiding en de kopjes van de alinea’s
  • Je kijkt naar de afbeeldingen in de tekst
  • Je bekijkt de 10 woorden die in de kantlijn zijn uitgelegd
  • Zijn er nog andere opvallende dingen in de tekst?
bron
Bron: NOS Nieuws (19/6/2020)

Bewerkt voor onderwijsdoeleinden.
Leerdoelen?
Leerdoel:
  • je kunt voorspellen waar de tekst over gaat.
  • je kunt de hoofdzaken uit de tekst halen.
  • je weet meer over de klimaatcrisis.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Lees de hele zin. Ook de zin ervoor en erna zeggen vaak iets over het woord.
Zoek het woord op in een woordenboek of in een zoekmachine op internet.
Ken je het woord in
een andere vorm wel?
Vraag het aan iemand.
Wie weet kent diegene het woord!
Kijk of er een bekend woord
zit in het onbekende woord.
Heb je het woord eerder gezien?
Waar ging de tekst toen over?
Wat kun je doen als je een woord niet begrijpt?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions


Als je de kop en de tussenkopjes leest, waar denk je dat de tekst 
over zal gaan?

Slide 16 - Open question

This item has no instructions

Maak de volgende opdrachten bij de tekst:
Lees de kop en de inleiding. 
  • Wat verwacht je te gaan lezen?
Lees alinea 2 en 3. 
  • Bespreek in tweetallen waarom het vreemd is dat de temperatuur juist in Siberië sterk opwarmt.
Lees alinea 4.
  • Wat vindt de weerman opvallend en waarom?
Lees de tekst uit.
  • Welke gevolgen zijn er door de hogere temperaturen in Siberië?
  • Wat denk jij na het lezen van deze tekst?
  • Bespreek in tweetallen wat je opviel en waar je over nadacht door de tekst.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

De titel en de inleiding
Bosbranden, motten en ontdooiende permafrost door 'Siberische warmte'
Een 'hittegolf' in Siberië: het klinkt tegenstrijdig, maar in de Russische regio in het noordpoolgebied was het in mei warmer dan ooit is gemeten. Volgens wetenschappers van het Europese Copernicus-programma, die onderzoek doen naar de aarde en het klimaat, werd het in sommige delen van Siberië gemiddeld 10 graden warmer dan normaal.
tegenstrijdig
tegenstrijdig tegengesteld
de regio
de regio - het gebied, de streek

Slide 18 - Slide

This item has no instructions


Wat verwacht je verder in de tekst te gaan lezen?

Slide 19 - Open question

This item has no instructions

 Alinea 2
In het dorp Chatanga, waar de temperatuur in mei normaal gesproken rond het vriespunt ligt, werd het aan het einde van die maand zelfs 25 graden. Ook juni belooft de boeken in te gaan als warme maand. Op een enkele plek zijn al temperaturen gemeten van 30 graden. Volgens de Copernicus-onderzoekers warmt Siberië sneller op dan de rest van de aarde en zijn grote temperatuurschommelingen er niet ongewoon. Het is er al jaren warmer dan voorheen. Wel is het ongebruikelijk dat de gemiddeld hogere temperaturen nu langer aanhouden, zeggen de wetenschappers. Ook NOS-weerman Peter Kuipers Munneke vindt dat opvallend. Hij spreekt van "de grootste temperatuurafwijking ter wereld die dit voorjaar is gemeten". Of deze afwijking structureel is weten we nog niet, zegt hij. "Maar het is wel frappant dat we nu al een aantal jaar zien dat de sterkste opwarming wereldwijd zich in Siberië lijkt af te spelen, en in mindere mate in Canada en de Verenigde Staten. Dat gebeurt eigenlijk in alle seizoenen: ook afgelopen winter was het warm in het arctisch gebied." De hitte in Siberië hangt mogelijk samen met de straalstroom, legt Kuipers Munneke uit. Dat is een krachtige wind die op tien kilometer hoogte waait. "Siberië is sowieso een van de sterkst opwarmende gebieden ter wereld. De landoppervlakken zijn er heel groot en die warmen sneller op dan zee. Bovendien warmen noordelijke streken in het algemeen sneller op dan gebieden op lagere breedtegraden. Een bepaalde positie van de straalstroom kan die opwarming versterken."
de boeken in gaan
de boeken in gaanlater bekend staan als
structureel
structureel - blijvend
frappant
frappant – opvallend

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

 Alinea 3
Branden en motten
De gevolgen van de relatief hoge temperaturen in Siberië zijn groot. Er woeden bijvoorbeeld steeds meer bosbranden in het gebied (fig. 1). Boeren steken de bomen vaak zelf aan om stukken grond geschikt te maken voor landbouw, maar door de warmte en
harde wind worden de branden sneller oncontroleerbaar. Ook de Siberische zijdemot vormt een gevaar voor de bossen. Het dier gedijt goed bij hogere temperaturen. Een mottenexpert zei eerder tegen persbureau AFP dat hij nog nooit in zijn carrière nooit zulke snelgroeiende en grote motten had gezien. De larven van de beesten eten de naalden van naaldbomen op.
figuur 1
relatief
relatief – in verhouding tot iets anders
gedijen
gedijen – goed groeien, zich goed voelen bij
de carrière
de carrière - werk dat je in je leven hebt gedaan

Slide 21 - Slide

This item has no instructions


Bespreek in tweetallen waarom het vreemd is dat de temperatuur juist in Siberië sterk opwarmt.

Slide 22 - Open question

This item has no instructions

 Alinea 4
Ontdooiende permafrost
En dan is er nog de permafrost, de permanent bevroren ondergrond die normaal gesproken een groot deel van Siberië beslaat. Door de warmte ontdooit die. En dat heeft twee belangrijke gevolgen, vertelt weerman Kuipers Munneke. Allereerst kunnen de gebouwen die erop staan gaan verzakken en kunnen er scheuren ontstaan in de pijpleidingen in de grond. Daarnaast gaat het organische materiaal dat in de permafrost ligt opgeslagen rotten als de ondergrond ontdooit. "Je moet het vergelijken met je diepvries thuis, zegt Kuipers Munneke. "Als die uitvalt, begint je eten langzaam te verrotten en daarbij komen soms onaangename geuren vrij. Bij de permafrost gebeurt dat in het groot. Bij dat rottingsproces komen CO2 en (in mindere mate) methaan vrij. "Zo zorgt de dooiende permafrost voor een extra uitstoot van broeikasgassen in de atmosfeer en wordt de opwarming verder versterkt."
permanent
permanent – als iets altijd blijft
organisch
organisch – biologisch, natuurlijk

Slide 23 - Slide

This item has no instructions


Wat vindt de weerman opvallend en waarom?

Slide 24 - Open question

This item has no instructions


Welke gevolgen zijn er door de hogere temperaturen in Siberië?

Slide 25 - Open question

This item has no instructions

  • In groepjes van vier ga je op zoek naar argumenten
     bij de stellingen op de volgende slide (zie ook het         onderzoeksblad).
     
  • Zoek argumenten vóór en tegen de stelling.
     
  • Bespreek goed wie wat gaat opzoeken.
     
  • Bespreek steeds wat jullie gevonden hebben en/of
     jullie het goede argumenten vinden om te
     gebruiken in een debat.
Het onderzoek
Leerdoel?
Leerdoel: Je vindt argumenten voor en tegen de stellingen.

Slide 26 - Slide

This item has no instructions


Welke stelling lijkt
jouw groepje interessant?
Klimaatverandering is alleen een probleem voor toekomstige generaties
Iedereen moet een bijdrage leveren aan de oplossingen voor het klimaatprobleem
De klimaatcrisis is een verzinsel
Er moet een wereld-klimaatregering komen die het klimaatprobleem oplost

Slide 27 - Poll

This item has no instructions


Woordenschat
Bedenk welke woorden van het woordblad je zou kunnen gebruiken tijdens een debat over de stellingen.
Maak met drie woorden vast een mooie zin en schrijf hem op.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt toelichten welke woorden van deze les je voor het debat kunt gebruiken en je kunt enkele zinnen maken met woorden uit deze les.

Slide 28 - Open question

This item has no instructions

De boekenclub
Bekijk de volgende boeken ‘Het hebzuchtgas’
en ‘Palmen op de Noordpool’ en lees de achterflap.
Klik op de afbeelding om hem te vergroten.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een boek uitkiezen op basis van de achterflap.

Slide 29 - Slide

This item has no instructions


Welk boek zou jij willen lezen?

Slide 30 - Poll

This item has no instructions


Afsluiting
Eerst dacht ik . . . over klimaatverandering,
Nu denk ik . . . over klimaatverandering .

Slide 31 - Open question

This item has no instructions


Terugblik
Noem drie dingen die je deze les geleerd hebt.

Slide 32 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen
waar je nog wat meer over wil weten.

Slide 33 - Open question

This item has no instructions


Wat ga jij thuis vertellen over deze les?

Slide 34 - Open question

This item has no instructions