kua 1 introductie H6 moderne

1 / 36
next
Slide 1: Slide
KunstMiddelbare schoolhavoLeerjaar 4

This lesson contains 36 slides, with interactive quizzes, text slides and 13 videos.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

Waar denk je aan bij:
Kunst en amusement?

Slide 2 - Mind map

Wat gaan we deze week doen?
  • Lesdoelen:
  • Je weet wat kunst en amusement is.
  • Je weet welke muziek zich heeft ontwikkeld als amusement muziek 

  • Lesplan:
  • Vragen stellen gemaakt opdrachten H5 (is alles na gekeken en zichtbaar verbeterd?)
  • Introductie kunst en amusement H6 - MUZIEK
  • Werken aan de opdrachten van H6 (= HUISWERK)

Slide 3 - Slide

Amusement is niet langer alleen toegankelijk voor de elite. Wat heeft er voor gezorgd dat amusement nu ook voor de massa toegankelijk is?

Slide 4 - Open question

Slide 5 - Slide

Muziek als amusement
Ragtime
Blues
Jazz
Jazzopera

Slide 6 - Slide

Slide 7 - Video

Wat is Ragtime?
  • Ragtime is een van de eerst jazzuitingen
  • Ragged timing = staat voor kapot ritme. 
  • Pianostijl die rond 1900 in New Orleans in clubs en bars wordt gespeeld door zwarte pianisten (Scott Joplin) -> tweekwartsmaat, klinkt primitief
  • Populair in bars en als dans muziek 
  • Veel ragtime pianisten kunnen geen noten lezen en spelen op hun gevoel.


Slide 8 - Slide

Slide 9 - Video

Wat is Blues?
  • Voorloper van de jazz, boogiewoogie(snelle blues), rhytm-and-blues, rock-’n-roll en soul.
  • Blues is soort volksmuziek, vanaf 1900 beoefend en beluisterd door Noord Amerikaanse zwarte bevolking
  • Neerslachtig karakter is afspiegeling van toenmalige situatie; na afschaffing slavernij is de zwarte man wel vrij, maar heeft geen rechten.
  • Blue = teneergeslagen/verdrietig
  • Vocaal: de inhoud gaat over het (zware) dagelijks leven
  • Vaak langzaam gezongen
  • Begeleiding van akoestische gitaar en mondharmonica.

Slide 10 - Slide

Slide 11 - Video

Wat is Jazz?
  • Ontstaan in de rosse buurten van havenstad New Orleans (Amerika).
  • Hier woonden: Franse kolonisten, Spanjaarden, Mexicanen, indianen, avonturiers uit het noorden en afstammelingen van West-Afrikaanse slaven.
  • In jaren 30 worden jazzbands groter en er ontstaan bigbands (bezetting 10 tot 20 musici) in secties verdeeld; trompetten, trombones, saxofoons en ritmesectie.
  • Ontwikkelen nieuwe swingstijl; achtste noten worden lang-kort-lang-kort gespeeld; stuwend ritme wat zeer dansbaar is.
  • Door grotere bigbands ontstaat behoefte aan bladmuziek.
  • Er ontwikkelen zich twee soorten jazz -> Zwarte en blanke muzikanten kunnen niet in één band spelen; zelfs bij wet verboden in zuidelijke staten

Slide 12 - Slide

!! Kenmerken van jazzmuziek
  • Syncopisch ritme (verschuiving van maataccenten)-> zorgt voor de swing!
  • De blaasinstrumenten (trompet, klarinet en trombone) improviseren gelijktijdig / omspelen de melodie.
  • korte solo’s door verschillende instrumenten / afwisseling hele orkest met solo’s
  • Piano en drums vormen de ritmesectie.
  • Veel improvisatie in de vorm van solo’s (door de blazers)
  • Gebruiken van blue notes




Slide 13 - Slide

Slide 14 - Video

Slide 15 - Video

Waarom kleeft er een Negatief imago aan de Jazz? (dans en/of muziek)

Slide 16 - Open question

Slide 17 - Slide

Slide 18 - Video

Wat is jazzopera?
(Gershwin)- Vermenging klassiek en jazz in zijn jazzopera

Slide 19 - Slide

Verschillende versies van ‘Summertime’

Welke versie is het meest Blues?
En welke het meest Jazz?



Slide 20 - Slide

0

Slide 21 - Video

0

Slide 22 - Video

0

Slide 23 - Video

0

Slide 24 - Video

Welke versie is het meest Jazz?
A

Slide 25 - Quiz

Slide 26 - Slide

wat is the Jazz Singer? 
  • Eerste ‘sprekende’ film.
  • Jazz doet zijn intrede in de film.
  • Zanger Al Jolson, verkleed en schminkt zich als neger.
  • De film bereikt een veel breder publiek dan de echte jazzmuziek zoals die werd gespeeld in New Orleans.

Slide 27 - Slide

Slide 28 - Video

Slide 29 - Video

Waarom bereikt de film "the jazz singer" een veel breder publiek dan de echte jazzmuziek zoals die werd gespeeld in New Orleans?

Slide 30 - Open question

Waarom bereikt de film "the jazz singer" een veel breder publiek dan de echte jazzmuziek zoals die werd gespeeld in New Orleans?
Dit komt omdat: In de film is niet de zwarte muziek het onderwerp, maar de manier waarop blanken deze muziek naspelen. De filmheld is niet zwart, maar een zwart geschminkte blanke. Hierdoor kan het blanke publiek genieten van de film zonder dat ze zich echt inlaten met de Afro-Amerikaanse gemeenschap. -> op deze manier bereikte de jazz ook het blanke publiek!

Slide 31 - Slide

Slide 32 - Slide

Slide 33 - Video

Vaudeville “Josephine Baker” 
  • Directeur van Les ballets Suédois, Rolf de Maré, haalt uit New York de Revue Nègre naar Parijs.
  • De shows in de music hall op de Champs Elysées zijn groot succes door danseres Joséphine Baker.
  • Door haar bereikt “negergekte” een breder publiek.
  • Zij speelt in op de toen geldende beeldvorming; oerdriften en seksuele instincten worden geuit in negerkunst;
  • Erotisch geladen shows, gekleed in bananenrokje
  • Affiches voor Revue Nègre bevestigen alle vooroordelen van het blanke publiek.

Slide 34 - Slide

Wat heb je geleerd
van deze les?

Slide 35 - Mind map

Huiswerk
Lezen blz. 76 t/m 83
Maken opdrachten kunst en amusement:
Onderdeel 1 – 1 t/m 7 (jazz)
Onderdeel 3 – 1 t/m 6 (Gerswin)
Onderdeel 4 – 1 t/m 6 (Baker)
Onderdeel 9 – 1,2,3,5 (Blues)
(gebruik tb H6)

Slide 36 - Slide