Les 2: Stad van de toekomst

De stad van de toekomst
1 / 41
next
Slide 1: Slide
WoordenschatNederlands+1Middelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 41 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

De stad van de toekomst

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
    Waar denk jij aan bij de titel 
    'De stad van de toekomst'?

Slide 2 - Mind map

This item has no instructions

Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • Leestafel
  • Introductie onderwerp
  • Tekst
  • Onderzoek
  • Presenteren onderzoek
  • Woorden
  • Boekenclub
  • Terugblik/afsluiting

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

  • Je kunt een geschikt nieuwsartikel vinden en dit bespreken met de groep. ​
  • Je kunt vertellen wat er allemaal te vinden is in een stad van de toekomst uit een tekenfilmpje uit de jaren '60. ​
  • Je leert tien nieuwe woorden en kunt deze toepassen
  • Je kunt vertellen met welk doel en op welke manier de stad van de toekomst door Google gebouwd wordt in Toronto. ​
  • Je kunt jouw stad van de toekomst ontwerpen.
  • Je kunt raden welk van de woorden van deze les er worden afgebeeld.​
  • Je kunt een schets maken van het gebouw dat in het voorgelezen fragment uit een boek wordt beschreven​.
  • Je kunt vertellen wat je deze les geleerd hebt, waarover je meer wil weten en/of wat je thuis gaat vertellen. ​
.
.
Wat ga je deze les leren?

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een artikel vinden waar we over kunnen praten of discussiëren.
De leestafel
Zoek een nieuwsartikel waarover we met elkaar kunnen praten of discussiëren.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt artikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.

Slide 7 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel.

Slide 8 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel.
Discussievragen
  • Ben jij het daarmee eens?
  • Ik vind dat toch vreemd, want….
  • Nou dat weet ik nog niet zo zeker, want…
  • Wie heeft er nog een ander argument?
  • Is dat wel waar? Weet je dat zeker?
  • Wat zegt die… in het artikel erover? Wat vind je daarvan?
Verdiepingsvragen
  • Hoe kan het nou dat…?
  • Wat ik niet snap is…?
  • Wat zou er gebeuren als…?
  • Zou iedereen…?
  • Hou zou dat in de toekomst gaan / in het verleden gegaan zijn?
  • Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

De introductie op de tekst
Bekijk de video van The Jetsons

Discussievragen
Verdiepingsvragen
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt vertellen wat er allemaal te vinden is in de stad van de toekomst uit een tekenfilmpje uit de jaren '60. 

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Wat was er allemaal te vinden in deze stad van de toekomst uit een tekenfilmpje uit de jaren '60?

Slide 12 - Mind map

This item has no instructions


Wat lijkt jou onmisbaar in een stad van de toekomst?

Slide 13 - Open question

This item has no instructions

De tekst: eerst even scannen! 
scannend lezen
Scannen, hoe doe je dat?
  • Je leest eerst de titel, de inleiding en de kopjes van de alinea’s
  • Je kijkt naar de afbeeldingen in de tekst
  • Je bekijkt de 10 woorden die in de kantlijn zijn uitgelegd
  • Zijn er nog andere opvallende dingen in de tekst?
bron
Bron: Cobouw.nl en Seven Days (website bestaat niet meer, van beide datum en auteur onbekend)

Tekst bewerkt voor onderwijsdoeleinden.
Leerdoel?
Leerdoel: je weet meer over de stad van de toekomst waar Google in Toronto aan bouwt.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Lees de hele zin. Ook de zin ervoor en erna zeggen vaak iets over het woord.
Zoek het woord op in een woordenboek of in een zoekmachine op internet.
Ken je het woord in
een andere vorm wel?
Vraag het aan iemand.
Wie weet kent diegene het woord!
Kijk of er een bekend woord
zit in het onbekende woord.
Heb je het woord eerder gezien?
Waar ging de tekst toen over?
Wat kun je doen als je een woord niet begrijpt?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Maak de volgende opdrachten bij de tekst:
Lees de titel en de eerste alinea
Is het de bedoeling dat er uiteindelijk meer wijken en steden gaan 
komen zoals de wijk Quayside in Toronto?

Lees alinea 2
Wat is het doel van dit project van Google?

Lees de alinea’s onder ‘High tech en zelfrijdende shuttles’
Waarom zouden auto’s in de stad van de toekomst ‘uit den boze’ zijn?
Waarom zouden critici bezorgd zijn over de grote hoeveelheid data 
die verzameld wordt in de slimme stad? Wat vind jij daar van?

Lees de alinea onder het tussenkopje ‘toekomstmuziek’
Leg in eigen woorden uit wat er precies met het woord
‘toekomstmuziek’ wordt bedoeld.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

De titel en de inleiding
Google werkt in Toronto aan stad van de toekomst
Zelfrijdende bussen, verwarmde fietspaden en ondergrondse bezorgrobots. In de Canadese stad Toronto moet dat binnenkort werkelijkheid zijn. Alphabet, het moederbedrijf van internetgigant Google, wil een wijk omtoveren tot een 'futuristische internetstad'. Het bedrijf bouwt in Toronto een stadswijk van 12 hectare bouwen, die een blauwdruk moet worden voor steden in de hele wereld. 
het moederbedrijf
het moederbedrijf: de onderneming die andere ondernemingen in eigendom heeft
de gigant
de gigant: het reusachtige figuur of bedrijf
futuristisch
futuristisch: zoals je denkt dat het in de toekomst zal zijn
de blauwdruk
de blauwdruk: het uitgewerkte plan of ontwerp

Slide 17 - Slide

This item has no instructions


Is het de bedoeling dat er uiteindelijk meer wijken en steden gaan komen zoals de wijk Quayside in Toronto?
A
Ja
B
Nee

Slide 18 - Quiz

This item has no instructions


Waarom denk je dat?
Verklaar je antwoord op de vorige vraag.

Slide 19 - Open question

This item has no instructions

Alinea 1
Vijftig miljard dollar. Zo veel geld wordt uitgetrokken om in Toronto de wijk Quayside te bouwen. Het project wordt uitgevoerd door Sidewalk Labs, een van de vele bedrijfjes van Alphabet. Zij werken al meer dan tien jaar aan allerlei technologische snufjes die in de stad kunnen worden toegepast. De stadswijk met de naam Quayside krijgt stoplichten die wandelaars signaleren, robots die pakjes leveren via ondergrondse tunnels, zelfrijdende deelauto’s, duurzame energie en geavanceerde, betaalbare woningen, belooft Sidewalk Labs. “Wonen in de stad moet goedkoper, gezonder, groener, prettiger en opwindend worden”, vinden Daniel Doctoroff, ceo van Sidewalk Labs en Eric
Schmidt, bestuursvoorzitter van Alphabet.

Slide 20 - Slide

This item has no instructions


Wat is het doel van dit project van Google denk je? Noteer de zin die dit het beste weergeeft.

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

High tech
Dan is het ook wel zo handig om meteen je eigen ministadje te hebben om alles uit te proberen! In het havengebied van Toronto moet op drie vierkante kilometer alles gebouwd worden wat ook in een normale stad staat: woningen, kantoren, winkelcentra, theaters en een ziekenhuis. Alleen dan allemaal high tech! Justin Trudeau, de premier van Canada, zegt dat het project een “proeftuin voor nieuwe technologieën is die ons zal helpen om schonere, slimmere, groenere steden te bouwen.”
de proeftuin
de proeftuin: de plaats waar iets nieuws wordt uitgeprobeerd

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Zelfrijdende shuttles
Auto's zijn er uit den boze: met zelfrijdende shuttles verplaats je je van A naar B. Ook moeten er fietspaden komen die in de winter verwarmd zijn, waardoor er geen sneeuw op blijft liggen. Onder de grond worden tunnels aangelegd waar robots spullen kunnen vervoeren. De wijk komt uiteindelijk vol te hangen met sensoren. Die kunnen bijvoorbeeld meten wanneer prullenbakken vol zitten of wanneer er sprake is van geluidsoverlast. En natuurlijk is er veel groen, want dat is hip. 
Wel is er bezorgdheid bij critici over privacy. De technologieën die gebruikt worden in een slimme stad, verzamelen bergen met data. Wat gebeurt daarmee? Volgens Financial Times verzamelt het bedrijf onder meer
data over het geluidsniveaus, luchtverontreiniging, het gebruik van parkbankjes en vuilnisbakken.
de sensor
de sensor: het apparaat dat iets kan waarnemen
uit den boze
uit den boze: verboden
de data
de data: de gegevens

Slide 23 - Slide

This item has no instructions


Waarom zouden auto’s in de stad van de toekomst ‘uit den boze’ zijn denk je?

Slide 24 - Open question

Begin je antwoord met: Ik denk dat auto's in de stad van de toekomst 'uit den boze' zouden moeten zijn, omdat...

Waarom zouden critici bezorgd zijn over de grote hoeveelheid data die verzameld wordt in de slimme stad? 

Slide 25 - Open question

Begin je antwoord met: Critici zijn bezorgd over de grote hoeveelheid data die verzameld wordt in de slimme stad, door...

Wat vind jij daar van? 
Geef het aan op de schaal. 
0 is helemaal oneens. 100 is helemaal mee eens.
-1100

Slide 26 - Poll

This item has no instructions

Toekomstmuziek
De eerste schetsen voor de wijk zijn gemaakt en binnenkort mogen ze met de bouw beginnen. Hoe lang het project zal duren is nog onbekend. Het blijft nog even toekomstmuziek, al komt het wel dichterbij!

Slide 27 - Slide

This item has no instructions


Leg in eigen woorden uit wat er precies met het woord ‘toekomstmuziek’ wordt bedoeld.

Slide 28 - Open question

Toekomstmuziek betekent mooie, maar (voorlopig) irreële verwachtingen/plannen.
Het onderzoek
Ontwerp jouw stad van de toekomst! 
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt jouw stad van de toekomst ontwerpen.
nadenken
Denk eerst na voordat je het ontwerp maakt.
  • Hoe ziet die eruit? 
  • Wat is er nodig om er te kunnen leven? 
  • Hoe veel mensen wonen er? 
  • Zijn er veel wolkenkrabbers of juist niet? 
  • Hoe is het vervoer geregeld? En de voedselvoorziening? 
  • Hoe zien scholen er uit? 
  • Wie is er de baas?
1
teams
Maak een drietal met wie je samen de stad van de toekomst gaat ontwerpen.
2
ontwerpen
Hoe je het ontwerp maakt mag je zelf weten. Je kunt denken aan een mindmap, maar ook een tekening, collage of je beschrijft het in woorden of met een PowerPoint. Laat je fantasie de vrije loop.
3

Slide 29 - Slide

This item has no instructions


Presenteren
Presenteer jullie stad van de toekomst!
Upload een foto van jullie ontwerp. 

Slide 30 - Open question

This item has no instructions


Welke verschillen en overeenkomsten 
zijn er tussen jullie steden?

Slide 31 - Open question

This item has no instructions

Woordenschat
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt het woord raden aan de hand van een afbeelding.
Welk woord zie jij?
Zo dadelijk zie je enkele afbeeldingen verschijnen van woorden die we vandaag hebben geleerd. Weet jij welk woord er wordt bedoeld?

Slide 32 - Slide

This item has no instructions


L = T
😡
🌲
🦉

Slide 33 - Open question

Uit den boze

🏡
👅

Slide 34 - Open question

De proeftuin

🏭
🤰

Slide 35 - Open question

Het moederbedrijf

🗓️
um = a

Slide 36 - Open question

Data
De boekenclub

Leestip: 'Syntopia' van Tanja de Jonge
We lezen het hoofdstuk 'In de tuinen' uit het boek 'Syntopia' van Tanja de Jonge (bladzijde 27 t/m 30). Maak een schets van het gebouw zoals jij denkt dat het eruit ziet, op basis van wat je hoort/leest.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een schets maken van het gebouw dat in het voorgelezen fragment uit een boek wordt beschreven​.

Slide 37 - Slide

Voor de docent: kopieer eventueel het hoofdstuk In de tuinen: bladzijde 27 t/m 30.

Schets van het gebouw
Upload een foto van jouw schets hier.

Slide 38 - Open question

This item has no instructions


Afsluiting en terugblik
Noem drie dingen die je 
deze les geleerd hebt

Slide 39 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen 
waar je nog wat 
meer over wilt weten

Slide 40 - Open question

This item has no instructions


Wat ga je thuis vertellen over deze les?

Slide 41 - Open question

This item has no instructions