Didactiek N2 les 2

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

1 / 34
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 2

This lesson contains 34 slides, with interactive quizzes and text slides.

Items in this lesson

De Eerste Wereldoorlog
Taak:
  1. Pak rustig je spullen: schrift, pen en laptop.
  2. Ga naar LessonUp en voer de code van deze les in.

Onderwerp van de les:
De Eerste Wereldoorlog  
Hoofstuk 3 paragraaf 3.1 (blz. 64)

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Les indeling
  • afspraken in mijn les
  • lesdoelen 
  • uitleg
  • opdracht + nabespreken
  • les afsluiten

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Afspraken in mijn les
  1. Wij houden ons aan de schoolregels: bijvoorbeeld: geen telefoon, niet schelden etc.
  2. Als ik praat zijn jullie stil. Als een klasgenoot een stukje voorleest of een vraag beantwoord zijn jullie ook stil.
  3. Als je een vraag hebt steek je je hand op: er zijn geen domme vragen.
  4. Fouten maken mag, van fouten kunnen wij allemaal leren.
  5. Wij houden de klassenplattegrond aan & je blijft zitten tot de bel gaat.

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

Brief van een Eerste Wereldoorlog soldaat.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Hulpvragen:
Wanneer was de Eerste Wereldoorlog?
Welke landen deden mee?
Wie hebben er gewonnen? 
Wat weet je over de Eerste Wereldoorlog?

Slide 5 - Mind map

This item has no instructions

Planning
Hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna 
Introductie les hoofdstuk 3: Eerste Wereldoorlog en daarna.
3.1: De Eerste Wereldoorlog
3.2: De Nieuwe kaart van Europa
3.3: Een welvarende tijd.
3.4: De crisistijd
Herhaal les : 3.1 & 3.2
Herhaal les: 3.1 t/m 3.4
Toets hoofdstuk 3: 3.1 t/m 3.4

Slide 6 - Slide

Advance organizer 
lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de centralen waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de geallieerde waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je  verschillende bronnen koppelen aan de begrippen nationalisme, militarisme en wapenwedloop. 

Slide 7 - Slide

This item has no instructions

De Centrale
Duisland
Oostenrijk
(Italië)







Later:
+ Het Ottomaanse rijk 





Slide 8 - Slide

This item has no instructions

De Geallieerde
Groot-Brittannië
Rusland
Frankrijk






Later:
+ Italië
+ De Verenigde Staten



Slide 9 - Slide

This item has no instructions

De Centrale
Duisland
Oostenrijk
(Italië)







Later:
+ Het Ottomaanse rijk 





De Geallieerde
Groot-Brittannië
Rusland
Frankrijk





Later:
+ Italië (wisselt van kant)
+ De Verenigde Staten



Slide 10 - Slide

This item has no instructions

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 1: militarisme.

1. Zoek het woord 'militarisme' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 11 - Open question

This item has no instructions

voorbeelden militarisme

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

oorzaken de Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 1: militarisme 
Militarisme = Het  verheerlijken/aanbidden van het leger. 

  • Laten zien hoe sterk het leger van je land is. 


Slide 13 - Slide

This item has no instructions

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 2: nationalisme.

1. Zoek het woord 'nationalisme' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 14 - Open question

This item has no instructions

voorbeelden nationalisme

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

oorzaken de Eerste Wereldoorlog
Oorzaak 2: Nationalisme
nationalisme = sterke liefde voor het eigen volk. 

  •  Landen vonden hun eigen volk het beste en het belangrijkst. 

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

De Eerste Wereldoorlog oorzaak 3: wapenwedloop.

1. Zoek het woord 'wapenwedloop' op in je woordenboek.
2. Schrijf de betekenis in je eigen woorden op.

Slide 17 - Open question

This item has no instructions

voorbeelden wapenwedloop

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

oorzaak 3: wapenwedloop
nationalisme + militarisme leidt tot een wapenwedloop
wapenwedloop = Landen maken steeds meer (sterkere)wapens want zij willen het machtigst zijn.

  • Doordat steeds meer landen steeds meer wapens hadden liepen de spanningen in de wereld op.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

check
1. Noem twee landen die hoorden bij de Centrale.

2. Noem drie landen die hoorden bij de Geallieerde. 

3. Waarom deden landen aan militarisme? 

4. Waarom maakten landen steeds meer wapens? 



Slide 20 - Slide

This item has no instructions

opdracht WO 1
Uitkomst? Je kunt verschillende bronnen indelen in: militarisme, nationalisme en de wapenwedloop. Wij bespreken de opdracht klassikaal. 
Waartoe/waarom? Je begrijpt dat bronnen (uit het verleden maar ook het heden) een bepaald doel hebben. Wanneer je dit herkent kun kritischer kijken naar een bron. 
Hoe? Ga in je groepje zitten die ik heb gemaakt. 
Tijd?  10 minuten.
Hulp?  Je eigen groepje.
Wat? 1. Bekijk de verschillende bronnen.
           2.Over leg met je gehele groepje bij welk begrip de bron past. 
           3. Leg de bron bij het juiste begrip. 
klaar?  Vraag docent.
timer
10:00

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

gezamenlijk inoefenen 

Slide 22 - Slide

This item has no instructions


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 23 - Quiz

This item has no instructions


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 24 - Quiz

This item has no instructions


A
wapenwedloop
B
militarisme
C
nationalisme

Slide 25 - Quiz

This item has no instructions

opdracht WO 1 
Uitkomst? Je kunt verschillende bronnen indelen in: militarisme, nationalisme en de wapenwedloop.
Hoe? Ga in je groepje zitten die ik heb gemaakt. 
Tijd?  10 minuten.
Hulp?  Je eigen groepje.
Wat? 1. Bekijk de verschillende bronnen.
           2.Over leg met je gehele groepje bij welk begrip de bron past. 
           3. Leg de bron bij het juiste begrip. 

klaar? Maak met je groepje een propaganda poster voor een van de begrippen. 
timer
10:00

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Opdracht  nabespreken

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Opdracht  nabespreken nationalisme

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Opdracht  nabespreken militarisme

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Opdracht  nabespreken wapenwedloop

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

les afsluiting 

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

lesdoelen
• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de centralen waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je opschrijven wat de geallieerde waren en welke landen hierbij hoorden. 

• Aan het einde van deze les kun je  verschillende bronnen koppelen aan de begrippen nationalisme, militarisme en wapenwedloop. ( toepassen)

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

huiswerk 
Huiswerk maken voor de les van 12/02/2025
  • lezen paragraaf 3.1 
  • opdracht  1 t/m 4 (paragraaf 3.1)

Slide 33 - Slide

This item has no instructions

Fijne dag!
        

Pak je spullen in en blijf op je plek zitten tot de bel gaat.

Slide 34 - Slide

This item has no instructions