Schrijfopdracht - Handleiding WhatsApp deel 2

Welkom

Schrijfvaardigheid
Een handleiding schrijven (2)
Nederlands
1 / 11
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolhavo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 11 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 45 min

Items in this lesson

Welkom

Schrijfvaardigheid
Een handleiding schrijven (2)
Nederlands

Slide 1 - Slide

Lesprogramma
  • Terugblik vorige les

  • Interviewopdracht + posters stappenplannen maken

  • Starten met schrijven van de handleiding

  • Nieuwsquiz

Slide 2 - Slide

Leerdoelen
Aan het eind van deze lessenserie...

  • weet je aan welke eisen een goede handleiding moet voldoen.

  • kun je uitleggen en herkennen hoe je een tekst afstemt op je publiek.

  • kun je beoordelen wat de sterke en zwakke punten van een bestaande handleiding zijn.

  • kun je zelfstandig een handleiding schrijven waarbij je rekening houdt met je lezerspubliek. 

Slide 3 - Slide

Kenmerken van een handleiding
  • Voorblad
  • Inleiding (onderwerp + doel/gebruik)
  • Logische structuur
    (tussenkopjes, nummering)
  • Stappen duidelijk uitgewerkt
     (Uitleg kort en duidelijk, logische volgorde)
  • Ondersteunende afbeeldingen
  • Meerdere scenario's / mogelijkheden
  • Slot (tips en waarschuwingen)
  • Taalgebruik aangepast aan publiek

Slide 4 - Slide

Opdracht 8
  • Je werkt in een viertal. Je hebt er je ingevulde Werkblad 2 voor nodig.
  • Jullie hebben je opa, oma of een andere bekende van 70+ laten werken met jullie stappenplan. Je gaat nu met elkaar bespreken hoe dat ging.
  • Interview elkaar over hoe het experiment verlopen is. Jullie willen precies weten hoe het experiment bij de anderen gegaan is en of alle stappen goed gingen en zo niet, waar het dan precies mis ging. Let op: jij moet dadelijk aan je groepje vertellen hoe het experiment is gegaan bij een ander in je groep van vier. Vraag dus goed door.
  • Geef elk lid van jullie groepje een letter: A, B, C of D.
  • Nu start het interview: A interviewt B 2 minuten lang en C doet dat bij D. Jullie docent geeft een seintje als de 2 minuten voorbij zijn en dan worden de rollen omgedraaid: B interviewt A en D doet dat bij C.



Slide 5 - Slide

Opdracht 8 alternatief
  • Je werkt in een viertal. Je hebt er je ingevulde Werkblad 2 voor nodig.
  • Jullie hebben de stappen die genomen moeten worden om een WhatsApp bericht te sturen bedacht.
  • Interview elkaar over hoe je tot het stappenplan bent gekomen. Jullie willen precies weten hoe de ander te werk gegaan is en of over alle stappen goed is nagedacht (vraag echt door). Let op: jij moet dadelijk aan je groepje vertellen hoe iemand anders in je groep van vier de opdracht heeft aangepakt. 
  • Geef elk lid van jullie groepje een letter: A, B, C of D.
  • Nu start het interview: A interviewt B 2 minuten lang en C doet dat bij D. Jullie docent geeft een seintje als de 2 minuten voorbij zijn en dan worden de rollen omgedraaid: B interviewt A en D doet dat bij C.



timer
2:00

Slide 6 - Slide

Opdracht 9
  • Ga nu weer met z’n vieren bij elkaar zitten en vertel wat er uit de interviews gekomen is.

  • A vertelt hoe het experiment/de opdracht van B gegaan is en B doet dat voor A. 

  • Ook C en D vertellen aan A en B hoe het experiment/de opdracht bij de ander gegaan is.

Slide 7 - Slide

Opdracht 10
  • Scherp het stappenplan in jullie viertal aan (gebruik Werkblad 2 + een groot leeg vel)
  • Maak met z’n vieren een definitief stappenplan ‘Zo verstuurt u een WhatsApp!’ en schrijf dat op een groot vel, zodat jullie stappenplannen een plek in de klas kunnen krijgen. 
  • Gebruik de informatie uit de interviews.

Slide 8 - Slide

Aan de slag!
  • Begin met het schrijven van je handleiding.

  • Bekijk de beoordelingsrubric op de ELO goed voor je begint.

Slide 9 - Slide

Wat heb je dit uur gedaan waar je tevreden over bent.

Slide 10 - Open question

Waar ben je minder tevreden over / wat zou je de volgende keer anders doen?

Slide 11 - Open question