Les 3: Genetische manipulatie

Genetische manipulatie
1 / 39
next
Slide 1: Slide
WoordenschatWereldoriëntatie+1Middelbare schoolmavo, havo, vwoLeerjaar 1

This lesson contains 39 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Genetische manipulatie

Slide 1 - Slide

NB:
Dit lesmateriaal is tot stand gekomen in de periode 2021 - 2024 in het project UGO (Utrecht Gelijke Onderwijskansen) op basis van het curriculum van de voormalig Brede School Academie (BSA) Utrecht en in samenwerking met de gemeente Utrecht en de Utrechtse schoolbesturen PCOU Willibrord, SPO Utrecht en KSU. Het project UGO eindigt op 1 oktober 2024.
Hoe werkt het?
Tekst
Onderzoek
Woordenschat
Leestafel
Boekenclub
Dit leer je nu
Dit weet je al
Doen
Terugkijken
Leerdoel bekijken

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Wat gaan we doen?
  • Leestafel
  • Introductie onderwerp
  • Tekst
  • Onderzoek
  • Presenteren onderzoek
  • Woorden
  • Boekenclub
  • Terugblik/afsluiting

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

  • Je kunt een nieuwsartikel vinden over een uitvinding of een voorspelling over de toekomst en dit in de groep bespreken.
  • Je kunt vertellen welke risico’s er verbonden zijn aan het genetisch manipuleren van baby’s. ​
  • Je kunt argumenten voor en tegen genetische manipulatie uit de tekst halen. ​
  • Je leert tien nieuwe woorden en kunt deze toepassen.
  • Je kunt onderzoek doen naar voorspellingen over en uitvindingen van de​ toekomst. ​
  • Je kunt goede aantekeningen maken en je onderzoek presenteren.
  • Je kunt vertellen over hoe de toekomst in boeken beschreven wordt. ​
  • Je kunt beargumenteren van welke toekomstvoorspelling jij hoopt dat deze werkelijkheid wordt.  ​​
  • Je kunt vertellen wat je van deze les hebt geleerd, waarover je nog meer wil weten en/of wat je thuis gaat vertellen.
.
.
Wat ga je deze les leren?

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een artikel vinden over een uitvinding of een voorspelling over de toekomst en dit in de groep bespreken.
De leestafel
Zoek een nieuwsartikel waar we over kunnen praten met elkaar of zoek een artikel over voorspellingen / uitvindingen.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat is een geschikt artikel?
Je kunt er je mening
over geven.
Je kunt er zelf oplossingen bij bedenken.
Voor iedereen interessant.
Niet te kort, 
maar ook niet te lang.
Je kunt er veel 
vragen over stellen.
Je kunt er verder over doordenken en praten.
Er komen door het
artikel nieuwe vragen en ideeën bij je op.

Slide 6 - Slide

This item has no instructions


Upload hier een foto
van jouw artikel

Slide 7 - Open question

This item has no instructions

Hoe vertel ik waar mijn artikel over gaat?
Welke zaken zijn nog meer van belang om te vertellen?
Wat zou je hier nog meer over willen weten?
Waarom was dat?
Om wie (of wat) gaat het?
Wat is er aan de hand?
Hoe is het in zijn werk gegaan?
Wanneer was dat?
Waar was dat?

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Een gesprek voeren bij de leestafel
Discussievragen
  • Ben jij het daarmee eens?
  • Ik vind dat toch vreemd, want…
  • Nou dat weet ik nog niet zo zeker, want…
  • Wie heeft er nog een ander argument?
  • Is dat wel waar? Weet je dat zeker?
  • Wat zegt die… in het artikel erover? Wat vind je daarvan?
Verdiepingsvragen
  • Hoe kan het nou dat…?
  • Wat ik niet snap is…?
  • Wat zou er gebeuren als…?
  • Zou iedereen…?
  • Hou zou dat in de toekomst gaan / in het verleden gegaan zijn?
  • Hoe zit dat eigenlijk in andere landen?

Slide 9 - Slide

This item has no instructions


De introductie op de tekst
Weet jij nog wat genetische manipulatie betekent?
Schrijf hier op wat jij denkt dat het betekent. 
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt vertellen welke risico’s er verbonden zijn aan het genetisch manipuleren van baby’s. 

Slide 10 - Open question

This item has no instructions

Slide 11 - Video

This item has no instructions


Had jij vooraf goed voorspeld wat genetische manipulatie betekent?
Ja
Nee

Slide 12 - Poll

This item has no instructions


Welke risico's zijn er bij genetische manipulatie volgens de video?

Slide 13 - Open question

This item has no instructions

De tekst: eerst even scannen! 
scannend lezen
Scannen, hoe doe je dat?
  • Je leest eerst de titel, de inleiding en de kopjes van de alinea’s
  • Je kijkt naar de afbeeldingen in de tekst
  • Je bekijkt de 10 woorden die in de kantlijn zijn uitgelegd
  • Zijn er nog andere opvallende dingen in de tekst?
bron
Bron: AD (27/11/2018 door A. van Dongen)

Tekst bewerkt voor onderwijsdoeleinden
Leerdoelen?
Leerdoel: je kunt…
  • voorspellen waar de tekst over gaat.
  • de hoofdzaken uit de tekst halen.

Slide 14 - Slide

This item has no instructions

Lees de hele zin. Ook de zin ervoor en erna zeggen vaak iets over het woord.
Zoek het woord op in een woordenboek of in een zoekmachine op internet.
Ken je het woord in
een andere vorm wel?
Vraag het aan iemand.
Wie weet kent diegene het woord!
Kijk of er een bekend woord
zit in het onbekende woord.
Heb je het woord eerder gezien?
Waar ging de tekst toen over?
Wat kun je doen als je een woord niet begrijpt?

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Maak de volgende opdrachten bij de tekst:
  • Lees de hele tekst geconcentreerd.
  • In deze tekst staan argumenten vóór én tegen genetische manipulatie genoemd.
  • Noteer al deze argumenten.
  • Welk argument vind jij het meest overtuigend en waarom?
  • Welke andere argumenten vóór of tegen zou jij nog meer kunnen bedenken?

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Eerste genetisch gemanipuleerde baby geboren in China
De inleiding en alinea 1
Een Chinese arts claimt de eerste ‘designerbaby’ in elkaar te hebben geknutseld. 
Hij zou het DNA zo hebben gemanipuleerd dat het meisje resistent is tegen hiv. 
De opschudding is groot. Opende He Jiankui (zie figuur 1) de Doos van Pandora? Of bewijst hij de mensheid een grote dienst?

,,Twee mooie kleine Chinese meisjes genaamd Lulu en Nana zijn een paar weken geleden geboren,” onthulde de onderzoeker maandag breeduit lachend in een YouTube-filmpje, ,,huilend en net zo gezond als elke andere baby.” Maar deze tweeling is bepaald níet zoals elke andere tweeling, maakt de in de VS gepromoveerde wetenschapper meteen zonneklaar. Het zijn de eerste mensjes ter wereld die genetisch zijn gemanipuleerd. Via ivf is het sperma van hun vader Mark bij de eicel van hun moeder Grace gebracht. Vervolgens (ze waren toen nog maar één cel groot) zegt Jiankui ‘genenchirurgie’ te hebben toegepast op hun DNA. ,,Daarmee is de toegangspoort weggehaald waardoor het hiv-virus naar binnen kan om iemand te infecteren,” zegt hij. Met als resultaat dat één van de meisjes nu voor de rest van haar leven immuun zou zijn voor aids.
het DNA
het DNA - de afkorting van deoxyribonucleïnezuur, de drager van de erfelijke informatie van de meeste levende wezens
manipuleren
manipuleren - beïnvloeden
resistent zijn
resistent zijn - als iets of iemand weerstand kan bieden tegen iets (zie ook ‘immuun zijn’)
zonneklaar
zonneklaar - heel duidelijk
de genetische manipulatie
de genetische manipulatie - het veranderen van de erfelijke eigenschappen van een plant, dier of micro-organisme
immuun zijn voor
immuun zijn voor - als iets of iemand weerstand kan bieden tegen iets (zie ook ‘resistent zijn’)
figuur 1
ieden tegen iets (zie ook ‘immuun zijn’)

Slide 17 - Slide

Toelichting
Docent modelt alinea 1

Welke argumenten vond je in dit deel van de tekst? Noteer de argumenten voor én tegen.

Slide 18 - Open question

This item has no instructions

Alinea 2 en 3 (deel 1)
Het nieuws sloeg in als een bom. Wetenschappers en ethici in de hele wereld reageren met verontwaardiging en afschuw. Wat Jiankui heeft gedaan, is volgens hen volstrekt onaanvaardbaar. ,,De gevolgen kunnen enorm zijn,” verklaart voortplantingsonderzoeker Sebastiaan Mastenbroek van het AMC.  ,,Door DNA aan te passen, dat wordt doorgegeven aan de kinderen van je kinderen, pas je de mens aan. Je verandert onze soort.” 

Nieuwe übermensch
Het angstbeeld? Dat rijke mensen straks een designerbaby kunnen bestellen met blond haar, een hoog IQ of de beenspieren van een topvoetballer. Heel veel science fiction is vervolgens niet meer nodig om te bedenken dat zo een übermensch kan worden gecreëerd. Een gevaarlijk wapen in handen van kwaadwillenden die voor God willen spelen of uit zijn op wereldheerschappij. Zo kan zelfs een nieuw mensen-ras ontstaan dat ons uitroeit, waarschuwde de beroemde Britse natuurkundige Stephen Hawking. Daar is de Chinese arts allemaal geenszins op uit, zegt hij in zijn filmpje. Ook hij is tegen designerbaby’s, tegen selectie op IQ of haarkleur.
de ethicus
de ethicus - iemand die nadenkt over wat goed handelen is
volstrekt onaanvaardbaar
volstrekt onaanvaardbaar - wat je nooit wil laten gebeuren of niet vindt kunnen
geenszins
geenszins - helemaal niet

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Alinea 3 (deel 2)
De techniek mag volgens hem alleen worden gebruikt om gezonde kinderen te maken, die een leven lang lijden bespaard blijft. Maar voor je die techniek op menselijke embryo's gaat toepassen, moet je heel zeker weten dat het veilig is, ze geeft onderzoeker Mastenbroek aan. Je moet zeker weten dat je niet onbedoeld ook andere stukjes DNA verandert, dat er geen onwenselijke effecten zijn op lange termijn. Zo ver zijn we nog lang niet. Ook de ethische discussie - in welke gevallen je dit zou willen - moet nog worden gevoerd.”

Slide 20 - Slide

This item has no instructions


Welke argumenten vond je in deze alinea's 2 en 3 ? Noteer de argumenten voor én tegen.

Slide 21 - Open question

This item has no instructions

Alinea 4
‘Verbod of een mooi geschenk?’
Wereldwijd is daarom de consensus dat er niet aan het DNA van mensenbaby's mag worden geknutseld. In veel landen, waaronder Nederland, is dat verboden. Ook in China is met verontwaardiging gereageerd. De Chinese regering heeft ‘onmiddellijk onderzoek’ naar de zaak ingelast en veel Chinese wetenschappers distantiëren zich uitdrukkelijk van hun collega. He Jiankui vindt dat hij de wereld een dienst heeft bewezen. De techniek is volgens hem een logisch vervolg op ivf, waartegen aanvankelijk ook veel weerstand was. En ouders als die van Lulu en Nana - vader Mark is besmet met hiv - hebben die volgens hem nodig. Hij wist dat hij veel kritiek zou krijgen, zegt hij in zijn video. ,,Maar voor hen ben ik bereid die op me te nemen. Als vader van twee dochters kan ik me zelf geen mooier geschenk voorstellen.”
de consensus
de consensus - een gelijke mening
zich distantiëren
zich distantiëren - afstand nemen van

Slide 22 - Slide

This item has no instructions


Welke argumenten vond je in deze alinea 4? Noteer de argumenten voor én tegen.

Slide 23 - Open question

This item has no instructions


Welk argument vind jij het meest overtuigend? Geef ook aan waarom je dat vindt.

Slide 24 - Open question

This item has no instructions


Welk andere argumenten vóór 
of tegen zou jij nog kunnen bedenken?

Slide 25 - Open question

This item has no instructions


In 1998 was de mobiele telefoon nog zeldzaam. Documentairemaker en interviewer Frans Bromet vroeg aan mensen op straat wat ze vonden van een mobiele telefoon.
Wat denk je dat ze zeiden over de toekomst van mobiel bellen?
Het onderzoek

Slide 26 - Open question

This item has no instructions

Slide 27 - Video

This item has no instructions


Klopte jouw voorspelling?
Ja
Nee

Slide 28 - Poll

This item has no instructions


Kies één of meerdere deelonderwerpen uit en ga op zoek! Kruis op je onderzoeksblad aan welke deelonderwerp(en) je kiest.
Maak goede aantekeningen of maak een mindmap.
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt onderzoek doen naar voorspellingen over en uitvindingen van de toekomst.
Voorspellingen uit het verleden
Gadgets van de toekomst
Voedsel van de toekomst
Medische ontwikkelingen
Robots
Vervoer in de toekomst
Andere uitvindingen in de toekomst....

Slide 29 - Poll

This item has no instructions

    Handige websites en/of zoektermen:
Let goed op...
Hier komt een aantal tips!

Slide 30 - Slide

This item has no instructions


    Even terugkijken naar het onderzoek. Welke doelen heb je al
    behaald? En welke (nog) niet? Sleep ze naar het juiste vak.
Wist je dat...
wanneer je een doel versleept, erachter een nieuwe verschijnt.
Hoe ging het onderzoek?
Ja, dit doel heb ik behaald.
Nee, aan dit doel moet ik nog werken.
Ik heb goede onderzoeksvragen bedacht.
Ik heb nieuwe dingen geleerd.
Ik heb veel informatie gevonden bij mijn onderzoeksvragen.
Ik ben nu ook nieuwsgierig geworden naar andere zaken omtrent dit onderwerp.
Ik kan kort vertellen 
wat ik te weten ben gekomen.
Ik heb de onderzoekstijd 
nuttig en goed besteed. 
Ik heb effectief met iemand samengewerkt. 
Ik kan minimaal twee  woorden van deze les gebruiken bij mijn presentatie.

Slide 31 - Drag question

This item has no instructions

Woordenschat
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt een verhaal schrijven met vijf woorden van deze les. 
Je gaat een zelfverzonnen verhaal schrijven. De eerste zin krijg je te horen. Daarna verzin je zelf hoe het verder gaat. Elke halve minuut krijg je een van de woorden van deze week via een hotspot te zien. Gebruik dit woord in het vervolg van je verhaal. Je mag de vorm van het woord aanpassen.

Slide 32 - Slide

This item has no instructions


“Het is het jaar 2036. In een afgelegen stadje is professor Julia Timosjanka druk bezig met haar experiment.”
genetisch manipuleren
1
immuun
2
zonneklaar
3
volstrekt onaanvaardbaar
4
science fiction
5
timer
0:30

Slide 33 - Open question

This item has no instructions

De boekenclub
Leerdoel?
Leerdoel: Je kunt nadenken over hoe de toekomst in boeken beschreven wordt.
Kies een van de twee onderstaande opdrachten.

Ken je de serie 
  Hongerspelen 
of Divergent
Omschrijf kort 
welk beeld er van de toekomst voorspeld wordt.
Kies een scene uit 
het boek dat je nu aan het lezen bent.
Herschrijf deze scène in de toekomst. 
1
2

Slide 34 - Slide

This item has no instructions


Welke opdracht heb jij gekozen?
Omschrijving beeld in Hunger Games of Divergent
Herschrijven scène eigen boek

Slide 35 - Poll

This item has no instructions


Afsluiting en terugblik
Van welke toekomstvoorspelling hoop jij dat deze werkelijkheid wordt?

Slide 36 - Open question

This item has no instructions


Noem drie dingen die je 
deze les geleerd hebt.

Slide 37 - Open question

This item has no instructions


Noem twee dingen 
waar je nog wat 
meer over wilt weten.

Slide 38 - Open question

This item has no instructions


Wat ga je thuis vertellen over deze les?

Slide 39 - Open question

This item has no instructions