Les 1 Introductie burgerschap 2020/2021 Mijn School

Introductie burgerschap 2020/2021 
1 / 41
next
Slide 1: Slide
burgerschapMBOStudiejaar 1

This lesson contains 41 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Introductie burgerschap 2020/2021 

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

lesdoelen 
  • je maakt kennis met het vak burgerschap
  • je weet wat de 5 dimensies zijn van burgerschap
  • je weet hoe je wordt beoordeeld voor het vak burgerschap

Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Wat is burgerschap?
Waar denk je aan bij burgerschap?

Slide 3 - Open question

This item has no instructions

Slide 4 - Video

This item has no instructions

Wat is de betekenis van het woord burger?
A
Een broodje met een gehakt schijfje dat je kunt eten.
B
Een inwoner van een dorp, stad of land.
C
Mensen die gewone kleding dragen.
D
Iemand die in de Duitse stad Hamburg woont.

Slide 5 - Quiz

This item has no instructions

Wanneer ben jij een Nederlandse staatsburger?
A
Als je een Nederlands paspoort hebt.
B
Als je een Nederlands paspoort of een verblijfsvergunning hebt.
C
Als je in Nederland woont.
D
Als je in Nederland geboren bent.

Slide 6 - Quiz

This item has no instructions

Ben jij een Nederlander?
A
Ja
B
Nee

Slide 7 - Quiz

This item has no instructions

Slide 8 - Slide

Bespreek klassikaal:
Burgerschapsonderwijs is bedacht om van studenten actieve, betrokken kritische, burgers te maken. Wat zijn dat eigenlijk, actieve betrokken burgers? Kun je deze maken? En hoe moet dat dan?
  
In deze les gaan we aan de slag met de burgers -de mensen- die we zelf willen zijn. 
Wat vinden we in deze klas een 'goed mens'? Als we weten wat we gezamenlijk belangrijk vinden, kunnen we bedenken hoe we dat gaan doen met elkaar, in de klas, de school en in de rest van de wereld. 
Wat heb jij nodig om respectvol samen te leven in de klas, de school, de wereld? We gaan dat benaderen via de vier dimensies.

Slide 9 - Slide

Klassikaal voorbespreken:
We gaan zo kijken naar een filmpje met onder andere de Dalai Lama (bekend spiritueel leider van het boeddhisme). Wie zie je nog meer in het filmpje? Waar ken je haar van? Kende je deze kant van haar? Wat is haar boodschap? Wat valt je nog meer op?

Slide 10 - Video

Klassikaal nabespreken:
Lady Gaga kennen we vooral van haar opvallende muziek en uitgesproken uiterlijk; ze zoekt vaak de grens op (denk bijvoorbeeld aan de 'vleesjurk' die ze ooit droeg).

Haar muziek en kleding doet ze om zichzelf te uiten: je kunt daarvan vinden wat je wilt. Maar in dit filmpje wordt duidelijk dat ze haar bekendheid ook in wil zetten om iets goeds voor de wereld te doen.

Zo werkt het met mensen: je vindt nooit alles aan iemand mooi, goed, of geweldig. Tóch weet je bij sommige mensen: dit is een goed mens. Iemand met goede bedoelingen: die goed is voor anderen. 

Slide 11 - Slide

Individueel:
Wie is voor jou zo iemand? Je moeder, oma, buurvrouw? Iemand die je kent, op social media volgt of iemand over wie je gehoord of gelezen hebt?

Zoek eventueel een foto (op de telefoon) op, van degene die voor jou een 'goed mens' is. Bedenk voor jezelf wat deze persoon doet, weet, kan waardoor hij/zij voor jou een goed mens is. Schrijf eventueel wat woorden op.

TIP: Pak jij liever de telefoons er in jouw klas niet bij? Vraag de studenten dan gewoon na te denken en aantekeningen over de ze persoon te maken. Doe wat past bij jouw klas!

Slide 12 - Slide

In tweetallen:
Vertel aan je buurman/buurvrouw wie voor jou een 'goed mens' is en vooral waarom! Wat kan, weet of doet deze persoon? Leg het aan elkaar uit.

In viertallen:
Deel vervolgens de resultaten in viertallen.  Horen jullie overeenkomsten? Schrijf deze op!

TIP: Is in groepjes werken niet handig met jouw studenten? Haal dan alle input direct klassikaal op, zoals op de volgende slide staat beschreven!

Slide 13 - Slide

Klassikaal:
Haal de input per viertal/duo/student op. Vraag als docent door. Wat weet deze persoon allemaal? Wat kan deze persoon? Wat doet deze persoon en welke houding heeft hij/zij?

Schrijf als docent de kernwoorden achteraf steeds op het digibord (of white board natuurlijk!) in het voorbeeld vierkant. Ieder vak staat voor een dimensie. Neem de leerlingen zo aan de hand, om wat ze horen telkens in het juiste ‘dimensie-vak’ te plaatsen.

Slide 14 - Slide

Individueel:
Nu staat er dus een (digi)bord voor ons, vol met kwaliteiten van 'goede mensen', oftewel 'ideale burgers'.

Kunnen we hier uithalen wat dan -samengevat- de ideale burger voor ons is? 
Ga nu voor jezelf kijken: wat past bij jou? Kies uit elk vlak één kwaliteit/eigenschap die voor jou het meest belangrijk zijn. Zo bouw je met vier lagen je eigen ideale burger!

Slide 15 - Slide

Klassikaal:
Werken we er er samen hier op school aan om zo te worden? Kom jij als je 'ideale burger' van de opleiding?
Wat doen we al? Kunnen we met elkaar afspraken maken om ons als betere burgers met elkaar om te gaan?

Zo kun je samen met je klas komen tot democratische omgangsafspraken en geven jullie vorm aan jullie eigen burgerschap(onderwijs)!

TIP: Maak een overzicht van de gemaakte afspraken en zorg dat je studenten deze (digitaal?) terug kunnen vinden. Grijp gedurende het schooljaar af en toe terug op de afspraken, wanneer nodig!

Slide 16 - Slide

Introductie
Met deze les maak je op een leuke manier inzichtelijk dat iedereen anders omgaat met de dingen die je beleeft. Gelukkig zijn we niet allemaal hetzelfde. Je klas is een brede mix aan persoonlijkheden!
Nodig; kleurpotloden of stiften.
1 Werkblad per leerling

Slide 17 - Slide

Serieuze soda of vrolijke fruitshake?
Iedereen komt ergens vandaan, is anders opgevoed en heeft favoriete bezigheden. We hebben de afgelopen tijd veel meegemaakt en iedereen gaat hier anders mee om. Dit komt omdat we allemaal een andere persoonlijkheid hebben. Stel nou, dat je van jezelf een mix-drankje zou maken… wat voor drankje zou je dan zijn? Ben je meer een serieuze soda of een vrolijke fruitshake..?

Slide 18 - Slide

In de MIX quiz
Je krijgt 6 vragen om erachter te komen wat voor mix jij op dit moment bent.
Gebruik je werkblad om je antwoorden te noteren .

Slide 19 - Slide

Klaar om de klas door mekaar te schudden? 3,2,1, go!

Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Slide 22 - Slide

Quizvragen - Klassikaal
Lees de vragen klassikaal voor. Doe dit zelf of vraag steeds een andere leerling om dit te doen. Jij weet wat het beste bij jouw klas past.
 
Antwoorden – Individueel, in overleg of klassikaal voorlezen
Presenteer de antwoorden. Je kunt ervoor kiezen om de leerlingen zelf te laten lezen, bij ieder antwoord een ander leerling te laten voorlezen of zelf klassikaal de antwoorden op te lezen.. wat bij jou klas past weet jij het beste.

Slide 23 - Slide

This item has no instructions

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Slide 28 - Slide

This item has no instructions

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

Slide 30 - Slide

This item has no instructions

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Slide 32 - Slide

Aan de slag met je MIX; deel de werkbladen uit.
Stap 1: Je hebt als het goed is je 6 antwoorden opgeschreven. Hoeveel antwoorden in elke kleur heb je?
Stap 2: Vul nu de percentages van je glas in met jouw kleuren.
Tip: als je twee groene antwoorden hebt, vul deze dan boven elkaar in het glas in. Zo zie je duidelijk hoeveel “procent” jij welke kleur bent.

Slide 33 - Slide

In duo's / groepjes
Wat een bonte verzameling aan mixen! Kijk eens bij je klasgenoten hoe hun drankjes eruit zien. Heb je overeenkomsten? Misschien is er wel iemand met dezelfde mix, had je dat verwacht, hebben jullie dezelfde persoonlijkheid?

Slide 34 - Slide

Klassikaal
De verschillende kleuren betekenen ook stiekem nog eens iets. Ook al kan je mix per week van kleur veranderen…. Misschien herken je jezelf er wel in!
  • Ben jij voorzichtig en doe je alles heel nauwkeurig? Ben je onderzoekend en heb je oog voor detail? Dan heb je waarschijnlijk een blauw drankje.
  • Ga jij altijd recht op je doel af, wil je graag winnen en ben je veeleisend en vastberaden? Dan heb je waarschijnlijk een vooral rode mix.
  • Zorg jij altijd goed voor anderen, maak je je niet te snel druk en ben je geduldig? Dan zal je drankje heel groen zijn.
  • Ben je altijd enthousiast, kan je je vrienden goed overtuigen ook al hebben ze geen zin en vind je het niet eng om iets te presenteren? Dan is je mix vooral zonnig geel.
Kies een aantal drankjes uit de klas uit en bespreek ze. Klopt de omschrijving? Wat denkt de klas ervan? Klopt het dat Mila blauw en groen is en waarom? Herkennen de leerlingen de persoonlijkheidskenmerken?

Slide 35 - Slide

Klassikaal
De kleuren zijn gebaseerd op de persoonlijkheidstypen van Jung. Het betekent niet dat leerlingen per definitie in deze hokjes vallen, maar misschien geeft het je wel een leuk inzicht. Deze opdracht is vooral bedoeld om te laten zien wat een bonte verzameling de klas is.

Tip: Mochten jullie het leuk vinden; er zijn genoeg persoonlijkheidstesten te vinden op internet!

Economische  

  • werk & inkomen
  • sociale zekerheid
  • kritisch en bewust         consumeren
  • duurzaamheid

Slide 36 - Slide

This item has no instructions

Sociaal Maatschappelijke

  • identiteit 
  • culturen 
  • normen en waarden 
  • diversiteit, gelijkheid en discriminatie 

Slide 37 - Slide

This item has no instructions

Politiek juridische 

  • democratie 
  • tot stand komen van weten 
  • misdaad en straffen
  • jouw invloed op de politiek

Slide 38 - Slide

This item has no instructions

Vitale 

  • jouw leefstijl en voeding
  • relaties en grenzen
  • verslaving en mentale gezondheid 
  • geluk

Slide 39 - Slide

This item has no instructions

Wereld
  • verschillende religies
  • gebedshuizen bezoeken

Slide 40 - Slide

This item has no instructions

Beoordeling burgerschap in het studiejaar 2020/2021


- Doe mee aan de lessen en maak de opdrachten. 
Bewaar deze opdrachten in de OneDrive.

- Jouw opdrachten + aanwezigheid = inspanning

- Lukt lessen volgen niet? Veel gemist? 
Vraag om een vervangende opdracht (per dimensie)

Slide 41 - Slide

Programma laten zien