Les 1: introductie Nederlands

Studieloopbaanbegeleiding
1 / 33
next
Slide 1: Slide
NederlandsMBOStudiejaar 1

This lesson contains 33 slides, with interactive quizzes and text slides.

time-iconLesson duration is: 120 min

Items in this lesson

Studieloopbaanbegeleiding

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Vandaag (deel 1)
Studiegids 15 min.
Wie, wat, waar 10 min.






Slide 2 - Slide

This item has no instructions

Hoe zit je erbij?
😒🙁😐🙂😃

Slide 3 - Poll

This item has no instructions

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Schoolregels en verwachtingen
  1. Om 08:40 uur start het eerste lesuur.
  2. De les is begonnen als de deur dicht is. Ben je te laat, dan klop je aan en wacht je tot de docent je van de gang ophaalt.
  3. Het drinken van koffie, thee en water is tijdens de les toegestaan. Eten doe je alleen buiten het lokaal. 
  4. Geen jassen aan en hoofddeksels op tijdens de les.

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wie is waarvoor?
SLB’ers: Willem van Beusekom (w.beusekom@aeres.nl) & Muriel Doornbosch (m.doornbosch@aeres.nl)
BPV coördinator: 
Ondersteuningscoördinator: Rita Kasse (ondersteuning.mbo.ede@aeres.nl)
Vertrouwenspersoon: Willem van Beusekom
Administratie: Anneke Petersen (a.petersen@aeres.nl)
Studentenraad: 
Decaan: René Haver (r.haver@aeres.nl)

Slide 6 - Slide

This item has no instructions

Waar vind je wat?
Lesrooster: https://sa-ahs.xedule.nl/
Planning en werkomgeving: https://aeres.itslearning.com/
 
    

Slide 7 - Slide

This item has no instructions



Eduarte
  • Prestaties / cijfers




It's Learning
  • Planner
  • Opdrachten
  • Lesstof
  • BPV spullen
Waar vind je wat?
Ziek melden: 
Mail voor 09:00 uur naar verzuim.vm.ede@aeres.nl 
(naam + klas)

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

Welkom :)

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Vandaag (deel 2)
  1. Introductie op lessen Nederlands +/- 10 min.
  2. Verwachtingen tijdens lessen Nederlands +/- 10 min.
  3. Planning en toetsing +/- 10 min.
  4. Praktische zaken +/- 10 min.
  5. Opdracht: Brief aan de coach : resterende tijd

Slide 10 - Slide

This item has no instructions

Doelen van deze periode 
Bepalen waar je staat betreffend Nederlandse taal in gesproken woord en schrift.

Slide 11 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van de les kan je:
  • Benoemen wat er van jou wordt verwacht tijdens de lessen Nederlands,
  • Benoemen welke vier onderdelen dit jaar aan bod komen in de verschillende perioden,
  • Benoemen welk onderdeel in periode 1 aan bod komt;
  • In eigen woorden beschrijven hoe de lessen en opdrachten van Nederlands zijn opgezet.

Slide 12 - Slide

This item has no instructions

Introductie op lessen Nederlands 

+/- 10 min.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

Het beheersen van de Nederlandse taal is belangrijk voor mijn (latere) beroep.
Helemaal niet mee eens
Oneens
Niet eens of oneens
Eens
Helemaal mee eens

Slide 14 - Poll

This item has no instructions

Introductie
  • Het vak Nederlands is een examenonderdeel!
  • Het bestaat uit vier onderdelen: schrijven, lezen/luisteren, spreken en gesprekken voeren.
  • In iedere periode staat één onderdeel centraal.
  • Alle onderdelen komen in de komende twee jaar aan bod.
  • 1e periode: een blokuur per week Nederlands.

Slide 15 - Slide

This item has no instructions

Verwachtingen tijdens lessen Nederlands 

+/- 10 min.

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Wat verwachten jullie van het vak Nederlands?

Slide 17 - Mind map

This item has no instructions

Wat verwacht ik van jullie:
Dat je:
  1. Op tijd in de les bent,
  2. altijd een laptop, schrift en pen bij hebt.
  3. een woordenlijst bijhoud (uitleg volgt),
  4. 15-20 minuten leest per les (na bezoek bieb).

Extra oefeningen mogen altijd worden ingeleverd bij mij :)

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Planning en toetsing

+/- 10 min.

Slide 19 - Slide

This item has no instructions

Planning en overzicht fase 1:
Periode 1: Schrijven, lezen & luisteren 
Periode 2: Examens spreken en gesprekken voeren



Slide 20 - Slide

This item has no instructions

Deze periode
Schrijfvaardigheid, Leesvaardigheid en luistervaardigheid:
  • Hoe schrijf je een formele en informele tekst?
  • Waar let je op tijdens het schrijven van een tekst?
  • Hoe lees je efficiënt?
  • Hoe kan je de antwoorden van vragen in een tekst vinden?
  • Hoe vat je een tekst samen?
  • Hoe kan ik geconcentreerd een tekst blijven lezen die (voor mij) heel saai is?

Slide 21 - Slide

This item has no instructions

Oefentoetsing
  • In periode 1 maak je twee toetsen ter voorbereiding op het examen: een oefenexamen lezen/luisteren & schrijven.

Data
Oefenexamen lezen/luisteren: ... 
Oefenexamen schrijven: ... 

Slide 22 - Slide

This item has no instructions

Examens
CE lezen/luisteren = 50%
IE spreken, IE gesprekken voeren en IE schrijven = samen 50%

Voldoende vanaf: 5.5 gemiddeld

Onvoldoende, wat dan?

Slide 23 - Slide

Herkansing pas als alle resultaten binnen zijn en het gemiddelde onvoldoende is

Aanpassingen bij examens
  • Studenten met dyslexie of dyscalculie,
  • Studenten die minder dan 6 jaar onderwijs in Nederland hebben gehad,
  • Studenten met een beperking zoals ADD, ADHD, ASS,
  • Studenten met een chronische ziekte.
  • Studenten moeten dit zelf regelen -> Lever je verklaring voor extra tijd/aanpassingen in bij de ondersteuningscoördinator (Rita)

Slide 24 - Slide

This item has no instructions

Praktische informatie

+/- 10 min.

Slide 25 - Slide

This item has no instructions

Praktische zaken
Op It's Learning staat precies welke opdrachten je moet maken voor Nederlands.

Woordenlijst: 
je krijgt een klein schrift van mij wat je iedere les meeneemt. Hier schrijf je de woorden in die je hoort of leest en nog niet kent.


Slide 26 - Slide

This item has no instructions

Vrijstelling aanvragen
Neem de volgende les een kopie van jouw cijferlijst en diploma mee

Slide 27 - Slide

This item has no instructions

Tot nu toe is alles duidelijk
A
Waar
B
Niet waar
C
Bijna allemaal

Slide 28 - Quiz

This item has no instructions

Opdracht: Brief aan de coach
De brief schrijf je aan jouw coach, je levert hem in via It's Learning

Doel van de brief: 
  • Informatie delen met jouw coach, zodat deze voor het eerste gesprek al wat meer van je weet.
  • Laten zien aan mij welke onderdelen van de Nederlandse taal je al goed beheerst.                    Het is geen toets, dus geen stress :)

Slide 29 - Slide

This item has no instructions

De brief moet bevatten:
Over jezelf
  • Je naam en iets over jezelf (woonsituatie, hobby’s, interesses, karakter, etc.).
  • Over je schoolverleden
  • Wat je ervaringen zijn op de middelbare school. Wat vond je leuk/niet leuk/moeilijk/makkelijk? Waar had je iets aan en wat vond je onnodig of moeilijk?
  • Je ervaringen met het kiezen van een studie. Vond je het moeilijk om te kiezen? Wie heeft je geholpen met het maken van deze keuze?
  • Je ervaringen met eventuele andere opleidingen. Welke opleidingen heb je gevolgd? Heb je een diploma gehaald? Als je bent gestopt, wat was je reden om te stoppen?


Slide 30 - Slide

This item has no instructions

De brief moet bevatten (2)
Over de opleiding:
  • Wat je verwacht van de opleiding?
  • Bij welk onderdeel je misschien moeilijkheden verwacht.
  • Bij welk onderdeel je uitgedaagd wilt worden.
  • Wat je leuk/interessant lijkt aan het beroep.
  • Waar ik als coach rekening mee moet houden en eventueel hoe.
  • Eindig je brief netjes met een afsluitende zin.

Slide 31 - Slide

This item has no instructions

Lesdoelen
Aan het einde van de les kan je:
  • Benoemen wat er van jou wordt verwacht tijdens de lessen Nederlands,
  • Benoemen welke vier onderdelen dit jaar aan bod komen in de verschillende perioden,
  • Benoemen welk onderdeel in periode 1 aan bod komt;
  • In eigen woorden beschrijven hoe de lessen en opdrachten van Nederlands zijn opgezet.

Slide 32 - Slide

This item has no instructions

Volgende week:
Bezoek bieb

Slide 33 - Slide

This item has no instructions