Week 40 les 1 Artikel 1

Lesopbouw
  • 10 min. Zs lezen
  • Lesdoelen bespreken
  • Vooruitblik
  • Korte uitleg
  • Klassikaal of individueel aan de slag
  • Evaluatie
1 / 27
next
Slide 1: Slide
NederlandsMiddelbare schoolvmbo b, kLeerjaar 4

This lesson contains 27 slides, with interactive quiz, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 50 min

Items in this lesson

Lesopbouw
  • 10 min. Zs lezen
  • Lesdoelen bespreken
  • Vooruitblik
  • Korte uitleg
  • Klassikaal of individueel aan de slag
  • Evaluatie

Slide 1 - Slide

10 min. Zs

Lezen

timer
10:00

Slide 2 - Slide

Lesdoelen
  • Je kunt fouten (wat betreft spelling) uit een artikel halen
  • Je kent de opbouw van een artikel
  • Je kunt de spellingsregels uitleggen
  • Je kunt een artikel schrijven

Slide 3 - Slide

Vooruitblik
Het artikel

Slide 4 - Slide

Het eindexamen
Het eindexamen bestaat uit;
1. Lezen
2. Kijk- en luisteren
3. Schrijven (artikel / zakelijke brief / e-mail)

Slide 5 - Slide

Een artikel schrijven
examenopdracht

Slide 6 - Slide

Lesdoel

Aan het eind van deze paragraaf kan/weet je:

  • met behulp van een schrijfplan een artikel schrijven met een inleiding, middenstuk en slot


(Je oefent schrijfvaardigheden zoals formuleren van goede zinnen en een goede indeling van een tekst maken.)

Slide 7 - Slide

Aanpak schrijven artikel:

Slide 8 - Slide

Stap 1: 
Maak een woordveld bij het onderwerp waarover je wilt schrijven. Schrijf zo veel mogelijk woorden op!!!!

Slide 9 - Slide

onderwerp artikel

Slide 10 - Mind map

Stap 2:

Maak van alle woorden uit jouw woordveld aparte groepjes 

Slide 11 - Slide

Stap 3:

Je kunt ook een schrijfplan maken, zie blz 19 uit jouw boek


Slide 12 - Slide

Stap 4: Schrijf je inleiding

_ Noem je onderwerp
- Vertel waarom je over dit onderwerp schrijft

Slide 13 - Slide

Stap 5: het middenstuk schrijven

Dit zijn ongeveer drie (soms meer) alinea's


Slide 14 - Slide

Gebruik de groepjes uit jouw woordveld: Ieder groepje is een alinea!!

Slide 15 - Slide

Zo'n groepje/alinea noem je een deelonderwerp

Slide 16 - Slide

Stap 6: het slot

Dit is de laatste alinea.
Hierin kun je:

Slide 17 - Slide

a. jouw tekst kort samenvatten
b. vertellen wat er in de toekomst kan gebeuren
c. conclusie trekken
d. advies geven

Slide 18 - Slide

0

Slide 19 - Video

  1. Lees de punten door, alleen het antwoord op deze punten zet je in de tekst

  2. Zoek de antwoorden op in de tekst, staan de antwoorden er niet verzin ze dan zelf

  3. Start nu met het schrijven van je artikel. Noteer eerst de titel


Slide 20 - Slide



Artikel 
In de inleiding schrijf je weer:
- De aanleiding van het schrijven (Waarom)
- Kort overzicht van wat je gaat bespreken (Wat)
- Is het een reactie op een ander artikel? Geef dat dan ook in je inleiding aan.
- Je hoeft je niet voor te stellen! Je naam komt onder je artikel.



Slide 21 - Slide

 Het schrijven van een artikel 
  • In de inleiding duidelijk maken waar de tekst over gaat. Wat is het onderwerp? Wat is je mening?
  • Maak een kern van één of meer alinea's. Elke alinea bevat een kernzin: een argument bij de mening of informatie over het deelonderwerp. In de rest van de alinea wordt de kernzin uitgelegd of staan er voorbeelden bij.
  • Geef in het slot een conclusie, een advies of een samenvatting.

Slide 22 - Slide

Uitleg: het artikel

Opbouw:

  • Titel,
  • Inleiding,
  • Alinea's,
  • Slot,
  • Onderaan je artikel: naam+klas
  • Tel het aantal woorden!

Slide 23 - Slide

Voorbereiding


1. Nummer de punten

2. Markeer de belangrijkste dingen van de punten

3. Geef antwoord of zoek het antwoord op

4. Koppel de nummers (welk punten horen bij elkaar)



Schrijven


1. De titel

2. Inleiding

3. Middenstuk (min. 2 alinea's)

4. Slot

5. Onderaan artikel naam+klas

Slide 24 - Slide

  1. Lees de punten door, alleen het antwoord op deze punten zet je in de tekst

  2. Zoek de antwoorden op in de tekst, staan de antwoorden er niet verzin ze dan zelf

  3. Start nu met het schrijven van je artikel. Noteer eerst de titel


Slide 25 - Slide

Opdrachten

Je kunt kiezen:


Je werkt klassikaal aan de opdracht

of je gaat individueel aan de slag

Slide 26 - Slide

Lesdoelen
  • Je kunt fouten (wat betreft spelling) uit een artikel halen
  • Je kent de opbouw van een artikel
  • Je kunt de spellingsregels uitleggen
  • Je kunt een artikel schrijven

Hoe ging het?
Waar loop je tegenaan?
Heb je extra hulp nodig van juf?

Slide 27 - Slide