Les 2 de haven van Rotterdam

1 / 20
next
Slide 1: Slide
GeschiedenisBasisschoolGroep 6-8

This lesson contains 20 slides, with interactive quizzes, text slides and 2 videos.

Items in this lesson

Slide 1 - Slide

This item has no instructions

Wat weten jullie al over
de haven van Rotterdam?

Slide 2 - Mind map

Voorkennis activeren
Les 2 de haven van Rotterdam

Slide 3 - Slide

This item has no instructions

De lesdoelen
Aan het einde van de les kunnen jullie vertellen hoe Rotterdam gebouwd en gegroeid is.
Aan het einde van de les kunnen jullie vertellen wat het verschil van de Rotterdamse haven is met vroeger en nu.
Aan het einde van de les kunnen jullie vertellen wat de omzet (economie) in de haven van Rotterdam voor Nederland is.

Slide 4 - Slide

This item has no instructions

Lesverloop
  • Hoe is Rotterdam haven gebouwd en gegroeid?
  • Opdracht spel halli galli
  • Wat is het verschil van de Rotterdamse haven vroeger met nu?
  • Opdracht spel memory
  • Wat is de omzet (economie) van de Rotterdamse haven voor Nederland?
  • Evalueren lesdoelen

Slide 5 - Slide

This item has no instructions

Wat is dit voor water?

Slide 6 - Slide

Ik heb een bakje met zeewater uit de zee meegenomen en de kinderen mogen ruiken/proeven wat voor water dit is. Waarom zou ik dit mee hebben genomen?
Rotterdam ligt natuurlijk aan de Noordzee en is dus verbonden met zeewater.

Slide 7 - Video

This item has no instructions

Opdracht halli galli
  • In drietallen
  • De kaartjes gaan over informatie uit het filmpje van schooltv.
  • Tegelijk draai je een kaartje om. Je draait hem om vanaf de bovenkant.
  • Er moeten twee kaartjes bij elkaar passen. Dit kan een afbeelding zijn of/en zinnen.
  • De eerste persoon die op de bel drukt, mag het paar innemen. Dit kind krijgt een punt.

Slide 8 - Slide

This item has no instructions

De haven toen
De haven nu

Slide 9 - Slide

This item has no instructions

Waaraan kan je zien dat de haven is veranderd?

Slide 10 - Open question

This item has no instructions

Slide 11 - Video

This item has no instructions

In welk tijdvak was de gouden eeuw?
Gouden eeuw

Slide 12 - Drag question

This item has no instructions

Rotterdam in de gouden eeuw
In de zestiende eeuw ontwikkelt Rotterdam zich tot een belangrijke vissershaven. Hoewel de stad later een graantje meepikt van de koloniale scheepvaart, wordt Rotterdam nooit het centrum van de koloniale handel. Dit komt door verzanding in de zee. De haven vanuit zee te moeilijk bereikbaar. Later kunnen schepen toch mee doen met de voc. Zie tekst hiernaast.  Daarnaast zitten de belangrijkste financiers en ondernemers in Amsterdam.

Wel zijn er veel voc-schepen gebouwd in Rotterdam. Later vertrok in de eerste helft van de zeventiende eeuw gemiddeld per jaar één schip vanuit Rotterdam richting Indië. Vooral tussen 1630 en 1650 worden daarmee grote winsten gemaakt. Gerekend over de gehele periode van het bestaan van de VOC vertegenwoordigen de scheepsladingen specerijen, gom, lak, indigo, zijde, katoen, allerlei houtsoorten, salpeter, zwavel, porselein en edelstenen op jaarbasis een gemiddelde waarde van zo’n 300.000 gulden. Voor die tijd is dat een aanzienlijk bedrag.

Slide 13 - Slide

This item has no instructions

De haven in de Gouden Eeuw
De haven in de 21e eeuw

Slide 14 - Drag question

Sleep de plaatjes waarvan jij denkt dat ze bij de haven van de gouden eeuw horen daar naar toe en sleep de plaatjes van de haven in de 21e eeuw (dus nu) daar naar toe.
We bespreken de antwoorden, waarom de kinderen daarvoor hebben gekozen.

Wat is het verschil qua werken met vroeger en nu op de haven in Rotterdam?
A
Vroeger hadden we machines om goederen te verplaatsen en nu niet.
B
Vroeger moesten de goederen met de hand verplaatst worden en nu hebben we machines die dit doen. Mensen hoeven alleen nog de machines te besturen.
C
Vroeger moesten de goederen met de hand verplaatst worden en nu hebben we machines hiervoor. Mensen hoeven nu niet meer te helpen.
D
Vroeger en nu moeten de goederen met de hand verplaatst worden.

Slide 15 - Quiz

Achtergrond informatie:
Grootste verschil met nu en vroeger, is dat we vroeger geen machines hadden om de goederen te verplaatsen, tegenwoordig wel. Dit scheelt heel veel werk. De mensen hoeven nu alleen de machines te besturen.
Opdracht memory
  • In drietallen
  • Memoryspel over informatie over de vroegere haven van Rotterdam en nu.
  •  Afbeeldingen horen bij elkaar. Zoek de juiste bij elkaar.
  • Heb je een paar, dan heb je één punt.
  • Leg als laatste alle kaartjes bij elkaar van de vroegere haven van Rotterdam en alle kaartjes van hoe de haven van Rotterdam er nu uit ziet. Waarom heb je die kaartjes gekozen voor vroeger en nu? Overleg en onderbouw goed in je drietal!

Slide 16 - Slide

This item has no instructions

Wat is de omzet (economie) van de Rotterdamse haven voor Nederland?
De Rotterdamse haven is de grootste haven van Europa. Qua oppervlakte groter dan de hele gemeente Utrecht. Er werken hier meer dan tachtigduizend mensen. En ieder jaar wordt er zo'n 6 miljard euro verdiend.
Het succes van onze haven is niet alleen de opbrengt aan wat we eraan verdienen, maar ook alle mensen die daar kunnen werken en de welvaart voor Nederland en daarbuiten.  Hierdoor versterken we de economische betekenis van Nederland en de concurrentiekracht van de Nederlandse economie.
Dagelijks werken er 180.000 mensen in de haven. Het is een internationale en actieve omgeving met 1200 bedrijven in verschillende sectoren. Dit zijn grotendeels bedrijven in de chemische industrie, aardolieindustrie, voedingsmiddelenindustrie en elektriciteitsproductie.

Slide 17 - Slide

This item has no instructions

Goederen die er worden vervoerd
Boomstammen, ijzer en staal worden los of als bundel vervoerd in de haven van Rotterdam. Fruit, groente en vruchtensappen zijn verpakt in dozen of kratten die op pallets worden gestapeld. Een auto is ook stukgoed. Rotterdam heeft een speciale haven voor autoschepen.

Slide 18 - Slide

This item has no instructions

Hoeveel geld wordt er per jaar verdient in de haven van Rotterdam?

Slide 19 - Open question

Antwoord: 6 miljard euro.
Evalueren lesdoelen
  • In drietallen
  • Teken een schip
  •  Schrijf in de schip alles wat je over deze les hebt onthouden.
  • Wat is volgens jou het belangrijkste van de haven van Rotterdam?

Slide 20 - Slide

This item has no instructions