Rethoriek

Je wil op vakantie naar Chersonissos met je vrienden. Met welk argument ga jij jouw ouders overtuigen?
1 / 20
next
Slide 1: Open question
NederlandsMBOStudiejaar 1,2

This lesson contains 20 slides, with interactive quizzes, text slides and 1 video.

time-iconLesson duration is: 60 min

Items in this lesson

Je wil op vakantie naar Chersonissos met je vrienden. Met welk argument ga jij jouw ouders overtuigen?

Slide 1 - Open question

Retoriek
?

Slide 2 - Slide

Wat betekent retoriek?
A
Tweedehands kleding
B
De kunst van het overtuigend spreken
C
Pauzes tijdens het spreken
D
Stotteren

Slide 3 - Quiz

Aristoteles
Pathos = Emotie
Logos = Logisch denken
Ethos = Reputatie

Slide 4 - Slide

Slide 5 - Slide

Slide 6 - Slide

Slide 7 - Slide

Slide 8 - Slide

Slide 9 - Slide


A
Ethos
B
Pathos
C
Logos

Slide 10 - Quiz

Slide 11 - Slide


A
Ethos
B
Pathos
C
Logos

Slide 12 - Quiz

Slide 13 - Slide


A
Ethos
B
Pathos
C
Logos

Slide 14 - Quiz

Slide 15 - Video

Opdracht 6
(1) Pathos: je moet één van je argumenten gaan herschrijven zodat je met dat argument beroep kunt doen op de emotie van het publiek.
(2) Logos: je moet één van je argumenten gaan herschrijven zodat je met dat argument beroep kunt doen op het logisch denkvermogen van het publiek.

Slide 16 - Slide

Verdiepingsopdracht: ethos
Van de drie is dit de moeilijkste, ethos. Je moet voor deze verdiepingsopdracht in één van de argumenten in de kern, in de inleiding of in het slot een beroep doen op jouw reputatie als spreker, of de reputatie van jou of een andere bron. Als je meer wilt weten over ethos in een betoog, kijk dan op: 
https://www.bentopresentaties.nl/blog/ethos-overtuigen-spreker/#:~:text=Ethos%20is%20de%20geloofwaardigheid%20van,in%20zijn%20betoog%20of%20presentatie



Slide 17 - Slide

Opdracht 8: je betoog op papier.

Als het goed is heb je nu alle inhoud voor je betoog op papier staan. Dus je hebt een inleiding waarin je jezelf en het standpunt introduceert, een kern waarin je je drie argumenten beschrijft met een “aub-tje” en een slot waarin je je sterkste argument kort herhaalt en tot een conclusie komt. Lever die in, dan krijg je daarop feedback, zodat je je voor volgende week niet meer op de inhoud hoeft te concentreren, maar bezig kunt met de vorm.

Slide 18 - Slide

Wat is het gevaar van pathos gebruiken in je argumentatie?

Slide 19 - Open question

Let op!!!!
Lever je volledig uitgeschreven betoog in voor morgenavond 23:59. Dat betoog moet:
  • Een inleiding hebben, evt. met anekdote
  • Een kern met drie argumenten (AUB-tjes) en daarin verwerkt pathos en logos, evt. ethos.
  • Een sterk slot.
(bekijk nog een keer goed naar de opdrachten van de vorige lessen voor de details)

Slide 20 - Slide